ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη
    Spipis
    07.02.2006, 17:50
    Γειά σας!
    Μόλις γράφτηκα στο forum και θα ήθελα να κάνω μια μεγάλη ερώτηση...
    Κάνω περίπου 1 χρόνο μαθήματα αρμονίου ιδιαίτερα και θέλω πάρα πολύ να αρχίσω να μαθαίνω και σύνθεση ήχων με κάποιο synthesizer (να σημειώσω ότι πάρα μα πάρα πολλοί καθηγητές που κάνουν μαθήματα πιάνου, αρμονίου, οργάνου μπερδεύουν το αρμόνιο με το synthesizer.). Έχω αρκετά software synths, νόμιμα, όπως το Korg Legacy Collection και το minimoog V1.5. Όμως με λύπη διαπίστωσα ότι κανένα από αυτά δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο απλά και άμεσα όπως ένα hardware synth. Και για να μπω στο ζουμί, δεν ξέρω ποιό synth να επιλέξω μιας και με ενδιαφέρει και ο old school έλεγχος (ποτενσιομετρα και όχι touchscreens) αλλά και η ποικιλία ήχων που θα μπορώ να φτιάχνω. Έχω δει και παίξει με KORG TRITON Extreme (πολύ πολύπλοκο μενού..για νέους), KORG MS2000B (ωραίος χειρισμός, δεν ξέρω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για πιό κλασσικά κομμάτια εκτός electronica) και ROLAND Juno kati...και microkorg
    Έχω διαβάσει για ένα της Roland SH10...kati που λέει προορίζεται για μαθητές synthesizer αλλά μου φαίνεται πολύ απλό και βγαίνει και Ιούνιο.. Σκέφτομαι και να δω Alesis ΙΟΝ. Έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο? Από αυτά που είπα ποιό κάνει για ένα μέτρια σχετικό μουσικό?? Ευχαριστώ!
    Y.Γ. Αξίζει να πάρω ένα απλό για αρχή να μάθω και μετά ένα καλό ή ένα καλό από την αρχή?
    Υ.Γ2. Όποιος έχει Jupitter 8 είναι θεός!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spipis στις 07-02-2006 17:58 ]
    piterpiano
    10.02.2006, 04:48
    esy eprepe na exies genithei prin eikosi xronia,thn epoxh ths analogilas!!!!!

    loipon ta pramata einai ksekathara.an thes na paizeis kai klassika tragoudia kai oxi mono ilektronika klp den se volevei h lysh mikrokorg h ms2000.

    apo thn allh afou sou aresoun ta knobs na deis to andromeda ths alesys(40 knobs peripou) h to vsynth ths roland!!!!!!! alla epimenw ola afta vasizontai se thorivogenitries.sthn thesh sou tha epairna ena mikrokorg pou ine kai arketa ftino pleon gia peiramatismous(polla spotakia thleorashs pou exw akousei exoun ftiaxtei eksolokirou apo afto!!)

    egw prospwika exw to triton studio me touch screen kai eimai volemenos alla den me endiaferei to real time knobbing para mono gia leslie se hammonds,portamento time kai intensity se piano gia pio rock hxous.

    den kserw pantws an iparxei kati me polla knobs kai klassikous ixous pou na se ikanopoiei!!

    afta

    Spipis
    10.02.2006, 16:48
    Το ξέρω... Μάλλον είμαι απομεινάρι των New Romantics του 80......
    (κλαψ (που τέλειωσε η δεκαετία εκείνη))
    Δοκίμασα και το ION το Αμυγδάλου.. ε το Alesis. Είναι αρκετά καλό ποιοτικά αν και λίγο πλαστικοποιημένο όπως ίσως και μερικοί ήχοι του.. Όμως συνολικά καλύτερο από το MS2000B ή το microkorg.. για μένα τουλάχιστον... όσο για το Andromeda νομίζω είναι λίγο νωρίς για μένα γιατί είναι Π α ν α κ ρ ι β ο... αν και φοβερό και τρομερό... Τελικά μάλλον για ΙΟΝ πάω...
    Υ.Γ. Υπάρχει και το Oberheim το ΟΒ12 ΑΛΛΑ δεν το φτιάχνει πια η Oberheim αλλά μια Ιταλική και επίσης αυτή την περίοδο έρχεται μόνο παραγκελιά.


    Έυχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    speedheel
    14.02.2006, 22:21
    λοιπον ξεκιναμαι απο τα πολυ βασικα....Αν θες αναλογικο-αναλογικο καινουργιο πας για Andromeda h για Voyager.Το πρωτο ειναι πολυφωνικο κ το δευτερο μονοφωνικο.
    Αν θες τη γνωμη μου εχεις 2 επιλογες.1)acess virus 2) nord lead 2x.Eχουν περιπου 1000 ευρω διαφορα αλλα τα αξιζουν τα λεφτα τους.Τωρα θα μουπεις η σουηδεζα δεν εχει εφε....Δικιο θα εχεις...αλλα φιλε πιστεψε με το μηχανημα κοβει μεσα στη μιξη οσο κανενα και στα λαιβ σκοτωνει.Μπορεις παντα να κοιταξεις κ το 3.
    Αν δεν ειχες ποτε synth μην μπλεξεις με την Ανδρομαχη.Ειναι το πρωτο synth που πρωτα ανοιξα το manual k μετα πατησα to power on...
    Καλη τυχη