ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Διαφορά μεταξύ έρωτα και αγάπης

    Floyd
    11.02.2006, 12:19
    Πολλές φορές όταν ήμαστε σε μια σχέση λέμε "Σ' Αγαπώ". Πόσο αληθινό είναι αυτό για σας? Ποια είναι η διαφορά μεταξύ αγάπης και έρωτα?
    Desmar
    11.02.2006, 17:20
    ...χμμμ η αγάπη είναι λογική και έρωτας παράνοια ...

    Υπάρχουν πάντως και επιστημονικές μελέτες για το συγκεκριμένο θέμα αν θέλεις να μάθεις περισσότερα ...


    Alanon
    11.02.2006, 18:05
    θα ερωτευθεις χιλιάδες φορες αλλα θα αγαπήσεις μόνο μια.
    madiam
    11.02.2006, 19:02
    Ο ερωτας περναει..η αγαπη οχι!
    KIT_KAT
    11.02.2006, 21:06
    Ο rapsodos είχε γράψει ένα ωραίο παλιά σ'ένα θέμα..

    Ερωτας είναι η θέα ενός υπέροχου ηλιοβασιλέματος.
    Αγάπη είναι το ίδιο το ηλιοβασίλεμα.
    eua
    11.02.2006, 21:56
    Η Κατερίνα και ο Ραψωδός "γράφουνε" μα τι ειστε εσείς εκει πάνω!!! (που λέει και ο Θάνος)
    Vanos
    12.02.2006, 11:36
    Δεν μπορώ ακριβώς να πω τί είναι έρωτας.
    Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως δεν είναι πάντα αγάπη.

    Το να αγαπάς σημαίνει να προσφέρεις, προκειμένου
    ο άλλος να είναι ευτυχισμένος.

    Ερωτάς σημαίνει, εκτός άλλων, και διεκδίκηση.
    Αυτό είναι κάτι που δεν συμβαδίζει με τη πραγματική αγαπή.

    "Ας είναι καλά και ας μην είναι μαζί μου."


    Μπαίνουμε μάλλον σε βαθειά νερά...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vanos στις 12-02-2006 23:13 ]
    gazakas
    12.02.2006, 12:26
    Θα συμφωνήσω με το Βάνο ότι μπαίνουμε σε βαθιά νερά, αλλά καμιά φορά και τα βαθιά νερά είναι ενδιαφέροντα: σε υποχρεώνουν να κολυμπήσεις χωρίς να έχεις την ασφάλεια του "τώρα μπορώ να πατήσω"...

    Έχοντας λοιπόν τα παραπάνω κατά νου, θα σημειώσω τα εξής: στον Έρωτα θέλουμε, επιθυμούμε, ποθούμε την/τον άλλη/ο για εμάς, δηλαδή αν μου επιτρέπεται η έκφραση, αντιμετωπίζουμε τον άλλο ως ποθητό αντικείμενο του οποίου η απόκτηση ή η συνάφεια/σχέση με αυτό θα μας φέρει την ευτυχία. Από την άλλη μεριά, στην αγάπη συμβαίνει κάτι διαφορετικό: την ευτυχία μας ή την ικανοποίησή μας την αντλούμε από την ευτυχία ή την ικανοποίηση ενός προσώπου που, για διάφορους λόγους, έτυχε ή έχουμε επιλέξει να είναι ιδιαίτερα σημαντικό για μας.

    Να το πω και αλλιώς, τελείως σχηματικά και απλοϊκά: στον έρωτα είμαστε ευτυχισμένοι όταν έχουμε αυτήν/όν που θέλουμε, ενώ στην αγάπη είμαστε ευτυχισμένοι όταν είναι ευτυχισμένο κάποιο πρόσωπο του οποίου την ευτυχία έχουμε ιεραρχήσει μέσα μας πολύ ψηλά. Φυσικά αυτό το τελευταίο σημαίνει πως, αν και μας ικανοποιεί ακόμα περισσότερο να προκαλούμε εμείς την ευτυχία του προσώπου αυτού, αυτό δε σημαίνει πως έχουμε την αποκλειστικότητα.

    Δεν ξέρω κατά πόσον κατανοητός έγινα, έτσι πυκνά και γενικά που τα έγραψα, και κατά πόσον συμφωνείτε με αυτά, αλλά πριν να διαφωνήσετε σκεφτείτε γιατί τη λέξη "έρωτας" τη χρησιμοποιούμε μόνο για την ολοκληρωμένη έλξη (και σχέση) μεταξύ δύο ενηλίκων -ψυχική+πνευματική+σωματική+κοκ.- ενώ τη λέξη "αγάπη" τη χρησιμοποιούμε σε ένα πλήθος περιστάσεων, πέρα από αυτή μεταξύ δυο ενηλίκων -αδελφική, μητρική, πατρική, συζυγική κοκ....

    Οι ρυθμοί μου λύσσαξαν μα δεν κρατούν τον ήχο/της μοναξιάς σου όταν κλαις και χτυπάς τον τοίχο



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 12-02-2006 12:32 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 12-02-2006 12:34 ]
    faltsoo
    12.02.2006, 12:41
    ο ερωτας περναει απο το στομαχι
    η αγαπη οχι







    GL
    12.02.2006, 12:58
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 12-02-2006 στις 12:41 έγραψε:

    ο ερωτας περναει απο το στομαχι
    η αγαπη οχι












    Eιδικα αν ειναι ερωτας GILLY.....
    Desmar
    12.02.2006, 13:55
    ..μα και εσύ βρε Γιώργο (faltsoo) πας γυρεύοντας ώρες ώρες ...




    Astron
    12.02.2006, 15:25
    Ενδιαφέρον έχει ότι στην ελληνική γλώσσα υπάρχουν δύο λέξεις για αυτές τις δυο διαφορετικές έννοιες, ενώ στις περισσότερες άλλες όχι.
    Για παράδειγμα στην αγγλική η λέξη "love" -ανάλογα με τα συμφραζόμενα- μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με τους δύο τρόπους.
    Δεν ξέρω λοιπόν αν αυτός ο προβληματισμός μας υπάρχει λόγω...της γλώσσας μας.

    Πάντως όπως τα έχω στο μυαλό μου κι όπως τα έχω νιώσει, ο έρωτας είναι μια έντονη κατάσταση, με πολύ πάθος και γενικά πολύ έντονα συναισθήματα. Στον έρωτα γινόμαστε αρπακτικά, διεκδικούμε, ποθούμε. Η αγάπη έρχεται μετά, είναι πιο γαλήνια μα και πιο σίγουρη. Ο έρωτας εξιδανικεύει. Η αγάπη δέχεται τον άλλον όπως είναι.

    Ο τέλειος συνδυασμός κατά τη γνώμη μου -αν και δύσκολος- είναι να παραμένεις ερωτευμένος και να αγαπάς ταυτόχρονα.
    ageras
    12.02.2006, 17:03
    Ο Παύλος έχει δίκιο σ'αυτό που λεει.Είναι πολύ δύσκολο όμως να είσαι ερωτευμένος και να αγαπάς ταυτόχρονα μετά από χρόνια σχέσης...
    Ο έρωτας είναι κάτι παρορμητικό κάτι που δεν σ'αφήνει να κοιμηθείς,κάτι που δεν ησυχάζει τις σκέψεις σου,κάτι που σε "εξιτάρει" κατά κοινή ομολογία.Είναι αυτό το καρδιοχτύπι που όταν χτυπάει το τηλέφωνο κοντέυει να βγεί η καρδιά από το σώμα.....
    Με την πάροδο του χρόνου όμως σου γεννιούνται άλλα συναισθήματα πιο αγνά και πιο ουσιώδες.Αρχίζεις να ενδιαφέρεσαι πραγματικά για τον/την συντροφό σου.Ένδιαφέρεσαι για την ζωή του άλλου,γίνεσαι "ένα" με το έτερον ήμισυ...
    Δυστυχώς όμως όταν περνούν τα χρόνια σε μια σχέση και μπαίνει η συνήθεια και η ρουτίνα στην ζωή του ζευγαριού,ο έρωτας ξεθωριάζει και μένει μόνο η αγάπη.
    Ένα ζευγάρι θα πρέπει να αλλάζει συνεχώς παραστάσεις να δοκιμάζει καινούρια πράγματα (είτε είναι στην καθημερινότητα τους είτε είναι στο σεξ κ.ό.κ),για να μένει η φλόγα του έρωτα αναμμένη.

    SAMIK
    13.02.2006, 14:07
    απλά νομίζω πως πρόκειται για διαδοχικά ανθρώπινα συναισθήματα.....
    εκεί που δύει ο έρωτας ανατέλει η αγάπη...
    yiannisyiannis
    13.02.2006, 15:49
    Πιστεύω πως σε ορισμένες περιπτώσεις όπως αυτή εδώ του έρωτα και της αγάπης, αν δοθούν ορισμοί, αυτοί θα λειτουργήσουν σαν περιορισμοί. Διότι θα περιορίσουν ή θα στερήσουν σε κάποιον την ελευθερία να ανακαλύψει και να αισθανθεί από μόνος του αυτή την αγαπητική ενέργεια ή το ίδιο το ερωτικό γεγονός. Μόνο η ποίηση μπορεί να δώσει κάποιους ορισμούς, ξεφεύγοντας απ΄ αυτό το στεγανό, επειδή ακριβώς διαθέτει μια ασάφεια και μια ελευθερία στο πως θα την αντιληφθεί ο καθένας.
    doritsa78
    14.02.2006, 15:47
    Quote:

    Το μέλος Alanon στις 11-02-2006 στις 18:05 έγραψε:

    θα ερωτευθεις χιλιάδες φορες αλλα θα αγαπήσεις μόνο μια.



    Σωστο κι αυτο!
    doritsa78
    14.02.2006, 15:48
    Quote:

    Το μέλος ageras στις 12-02-2006 στις 17:03 έγραψε:

    Ο Παύλος έχει δίκιο σ'αυτό που λεει.Είναι πολύ δύσκολο όμως να είσαι ερωτευμένος και να αγαπάς ταυτόχρονα μετά από χρόνια σχέσης...
    Ο έρωτας είναι κάτι παρορμητικό κάτι που δεν σ'αφήνει να κοιμηθείς,κάτι που δεν ησυχάζει τις σκέψεις σου,κάτι που σε "εξιτάρει" κατά κοινή ομολογία.Είναι αυτό το καρδιοχτύπι που όταν χτυπάει το τηλέφωνο κοντέυει να βγεί η καρδιά από το σώμα.....
    Με την πάροδο του χρόνου όμως σου γεννιούνται άλλα συναισθήματα πιο αγνά και πιο ουσιώδες.Αρχίζεις να ενδιαφέρεσαι πραγματικά για τον/την συντροφό σου.Ένδιαφέρεσαι για την ζωή του άλλου,γίνεσαι "ένα" με το έτερον ήμισυ...
    Δυστυχώς όμως όταν περνούν τα χρόνια σε μια σχέση και μπαίνει η συνήθεια και η ρουτίνα στην ζωή του ζευγαριού,ο έρωτας ξεθωριάζει και μένει μόνο η αγάπη.
    Ένα ζευγάρι θα πρέπει να αλλάζει συνεχώς παραστάσεις να δοκιμάζει καινούρια πράγματα (είτε είναι στην καθημερινότητα τους είτε είναι στο σεξ κ.ό.κ),για να μένει η φλόγα του έρωτα αναμμένη.




    Συμφωνω μαζι σου!
    Alinda
    14.02.2006, 16:42
    den tha sumfwnhsw me to e3hs (sorry gia tous latinikous xarakthres - den exw ellhnika)

    Ola mporeis na ta biwseis polles fores! Den uparxei MIA agaph, ENAS erwtas dustuxws h eutuxws. Apla prospathoume na peisoume tous eautous mas gi'auto gia na niwthoume sigouria...

    O erwtas kai h agaph einai gia mena to idio... Ean den eimai erwteumenh den agapw! (den milame twra gia oikogeneia-filia kai loipa etsi???)


    uNick
    19.02.2006, 00:19
    Το είχα γράψει σε άλλο topic, αλλά νομίζω ότι εδώ κολλάει καλύτερα...

    Έρωτας

    Έρωτας είναι να λαχταράς να τον/την δεις, έστω και από μακρυά, έστω και φευγαλέα. Να αργεί δύο λεπτά στο ραντεβού και να νομίζεις ότι περιμένεις εκεί ώρες. Να τρέμεις στο πρώτο φιλί. Να σ'αγκαλιάζει και να κοντεύει να εκραγεί το στήθοος σου από την ταχυπαλμία. Να σε κοιτάζει στα μάτια και να σβήνει όλο το σύμπαν από γύρω σου. Να χτυπάει και εσύ να πονάς περισσότερο. Να δακρύζει και εσύ να πλαντάζεις. Να χαμογελάει και να νιώθεις σαν να ήρθε η Δευτέρα Παρουσία και είσαι στον Παράδεισο. Να σου μιλάει και να ακούς εξωτικά πουλιά να κελαηδούν στα αυτιά σου. Και όταν τελικά ξαπλώνεις να κοιμηθείς να μην κλείνουν τα μάτια σου πριν σου πει την πιό γλυκιά καληνύχτα...


    Αγάπη

    Αγάπη είναι να δίνεις χωρίς να ζητήσει. Να απαρνήσαι για να μην του/της λείψει αυτό που θέλει. Να προσφέρεις χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα. Να συγχωρείς πριν κάνει το λάθος. Να έχεις το σθένος να μην τον/την ξαναδείς ποτέ αν έτσι θα είναι καλύτερο για εκείνον/εκείνη.

    Γιατί, όπως είχε πει και κάποιος πολύ σοφός άνθρωπος (μου διαφεύγει το όνομά του, όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει λιγάκι):
    "Η αγάπη δεν μετριέται με αυτά που κάνεις για τον άλλο, αλλά με όλα όσα είσαι πρόθυμος να θυσιάσεις ή να απαρνηθείς για αυτόν..."

    Pucca
    24.02.2006, 16:08
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 12-02-2006 στις 15:25 έγραψε:

    Ενδιαφέρον έχει ότι στην ελληνική γλώσσα υπάρχουν δύο λέξεις για αυτές τις δυο διαφορετικές έννοιες, ενώ στις περισσότερες άλλες όχι.
    Για παράδειγμα στην αγγλική η λέξη "love" -ανάλογα με τα συμφραζόμενα- μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με τους δύο τρόπους.
    Δεν ξέρω λοιπόν αν αυτός ο προβληματισμός μας υπάρχει λόγω...της γλώσσας μας.

    Πάντως όπως τα έχω στο μυαλό μου κι όπως τα έχω νιώσει, ο έρωτας είναι μια έντονη κατάσταση, με πολύ πάθος και γενικά πολύ έντονα συναισθήματα. Στον έρωτα γινόμαστε αρπακτικά, διεκδικούμε, ποθούμε. Η αγάπη έρχεται μετά, είναι πιο γαλήνια μα και πιο σίγουρη. Ο έρωτας εξιδανικεύει. Η αγάπη δέχεται τον άλλον όπως είναι.

    Ο τέλειος συνδυασμός κατά τη γνώμη μου -αν και δύσκολος- είναι να παραμένεις ερωτευμένος και να αγαπάς ταυτόχρονα.





    Η παρατηρηση σου ειναι πολυ σωστη ομως στην ελληνικη γλωσσα οι λεξεις υπαρχουν μονο για να περιγραψουν διαφορετικες εννοιες. Αυτη ισως ειναι και η απαντηση στον προβληματισμο σου.
    Κατα τη γνωμη μου υπαρχει διαφορα αλλα μονο ενας τροπος να την καταλαβεις, να ερωτευτεις να σου περασει και να δεις μετα τι θα γινει, ειτε βαρεθεις ειτε σου μεινει η αγαπη θα εχεις νιωσει οπωσδηποτε τουλαχιστον τη μια εννοια που αντιπροσωπευεται απο τη λεξη "ερωτας" αν εισαι και τυχερος θα καταλαβεις και τη δευτερη που αντιπροσωπευει η λεξη αγαπη!