ελληνική μουσική
    707 online   ·  210.832 μέλη

    Τι πιστεύετε για την ανταλλαγή mp3 μέσω internet?

    athensmike
    26.08.2003, 23:20
    Πριν καιρό με δικαστική απόφαση αμερικανικου δικαστηρίου έκλεισε ο γνωστός σε όλους server NAPSTER. Αιτία η διαμαρτυρία κάποιων δισκογραφικών εταιριών ότι χάνονται σημαντικά κέρδη απο αυτή την διαδικασία αυτή.Τι γνώμη έχετε? Ποιόν βλάπτει πιστεύετε η ανταλλαγή μουσικών αρχείων mp3?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 31-08-2003 14:39 ]
    Witchking
    27.08.2003, 06:52
    8a kanw mia mikrh paremvash. Ekleisan ton Napster alla yparxoun 100 tropoi na katevaseis oxi mono mp3 alla kai tainies, paixnidia (pc kai playstation) kai panakriva software. To mirc einai apo ta prwta sthn lista. Ayta pws 8a ta kleisoun 8elw na dw. Kovoun ena kefali kai ksepetagontai 10.


    Astron
    27.08.2003, 22:31
    Πράγματι αυτός είναι ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος για τις δισκογραφικές.
    Προφανώς θα πρέπει να βρουν κάτι που θα αποτρέπει τον κόσμο να ψάχνει στο internet για να κατεβάζει ολόκληρα CD.

    Για παράδειγμα πρέπει να πέσουν οι τιμές των δίσκων (τα 20 e για ένα CD είναι πράγματι πολλά χρήματα).
    Επίσης τα ένθετα των δίσκων είναι πλέον must.

    Το σλόγκαν "η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική" δείχνει να μην βρίσκει καμία ανταπόκριση στους καταναλωτές. Μου φάνηκε πολύ έξυπνο ένα σατιρικό σύνθημα που διάβασα κάπου: "οι βιομηχανίες σκοτώνουν τη μουσική".
    Μάλλον όσον αφορά την μουσική και τα τραγούδια οι εταιρίες θα πρέπει να κάνουν μια τελείως διαφορετική προσέγγιση. Γιατί όταν προτιμούν να προωθούν τα εύκολα και εμπορικά τραγούδια (που είναι χιλιάδες και όμοια μεταξύ τους) τότε είναι επόμενο ο καταναλωτής να τις αντιμετωπίζει με την αντίστοιχη ελαφρότητα -και στον τομέα των πνευματικών δικαιωμάτων.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Astron στις 27-08-2003 22:33 ]
    Augerinos
    28.08.2003, 03:39
    Συμφωνώ με τους υπόλοιπους.
    Όταν σε μια δισκογραφική εταιρία, η τιμή παρασκευής ενός cd είναι το πολύ 1,5€ (το ξέρω σίγουρα) και όταν η ίδια δισκογραφική εταιρία το πουλάει 20€ αυτό σημαίνει ότι κερδίζει 1300%!! Αλλά και αν ακόμα υποθέσουμε ότι πάνε λεφτά σε πνευματικούς ιδιοκτήτες, το λογικό ποσό(σύμφωνα με τα ποσοστά που παίρνουν τώρα) θα ήταν ~ 5€! Αυτά χωρίς κέρδη εταιρίας. Εγώ λέω να κέρδιζε και 400% η εταιρία, πάμε στα 10€! Ε ρε παιδιά πόσο να πάει;
    Κατά την ταπεινή μου άποψη(γιατί κι εγώ ένας ταπεινός αδαής και άνους ανθρωπάκος είμαι-λολ) αυτό θα τους γλύτωνε στα σίγουρα! να τα πουλούσαν 10€! (και με 400% κέρδος!! άρα πάλι τους σύμφερε).
    Άνθρωποι είμαστε όμως και κατά συνέπεια πλεονέκτες. Το 400% δεν μας φτάνει, θέλουμε τουλάχιστον ένα 900% για να ικανοποιηθούμε!! Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δηλαδή...


    ---------
    Μπρος στα μάτια μου περνάνε...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Augerinos στις 28-08-2003 03:45 ]
    yiannisyiannis
    28.08.2003, 10:55
    Θα συμφωνήσω κι εγώ με όλους τους προλαλήσαντες και δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σχετικά με την ελεύθερη διακίνηση των mp3s.

    Θα ήθελα μόνο να κάνω μια ερώτηση. Είστε ικανοποιημένοι ακουστικά από την ποιότητα των mp3s;

    Προσωπικά θεωρώ ότι το συγκεκριμένο φορμά (mp3), δεν έχει ακόμη εξελιχθεί, με αποτέλεσμα ο ήχος ενός mp3 να είναι πιο λεπτός, πιο αδύναμος και πιο άνευρος σε σχέση με αυτόν του CD.

    Όσον αφορά την ελληνική μουσική, νομίζω ότι τα mp3s απευθύνονται κυρίως σε ακροατές εμπορικών κομματιών, οι οποίοι θα ακούσουν ένα τραγούδι για μια season και μετά θα το ξεχάσουν. Οπότε είναι άσκοπο να ξοδέψουν περί τα 20 € για ένα CD, το οποίο σημειωτέον θα περιέχει κατά κανόνα ένα μόνο σουξεδάκι και 7-8 εντελώς αδιάφορα τραγούδια. Αν όμως κάποιος ακούει ποιοτική μουσική και χτίζει τη δισκοθήκη του με κομμάτια αξίας, τα οποία απολαμβάνει και ακούει τακτικά κι όχι μόνο εποχιακά, αυτός λοιπόν σίγουρα θα ενδιαφέρεται για την ποιότητα του ήχου και θα προτιμήσει ένα κανονικό CD.

    Όσον αφορά την ξένη μουσική, εδώ όντως υπάρχει κάποια διαφοροποίηση. Μια αξιόλογη χρησιμότητα των mp3s είναι η εύρεση σπάνιων κομματιών, τα οποία είτε δεν έχουν κυκλοφορήσει ποτέ στην Ελλάδα κι αν τα παραγγείλεις από εξωτερικό το κόστος είναι απαγορευτικό, είτε είναι αρκετά παλιά, δυσεύρετα και συνήθως δεν κυκλοφορούν επανεκδόσεις ούτε στο εξωτερικό. Σ’ αυτήν την περίπτωση, κάποιος συλλέκτης δεν έχει άλλη επιλογή από το να κατεβάσει το αντίστοιχο mp3.
    Augerinos
    28.08.2003, 18:56
    Κοίταξε φίλε μου,

    Η ποιότητα ενός mp3 κυμαίνεται από πολύ χαμηλή έως και αντάξια ενός cd!
    Είναι θέμα bitrate και συχνότητας khz. Αν πχ έχεις ένα mp3 με bitrate 128 και χαμηλότερο, και με συχνότητα 44Khz και χαμηλότερο, τότε σίγουρα η ποιότητά του είναι χαμηλότερη από αυτή ενός cd. Αν όμως έχεις ένα mp3 με bitrate 256-320Kbps και με συχνότητα 48Khz τότε το mp3 είναι 99,% ίδιας ποιότητας με το cd!
    Όλα είναι θέμα συχνότητας
    Witchking
    28.08.2003, 20:56
    8a symfwnhsw ki egw me ton Augerino oti h poiothta sta mp3 kymmainetai. Yparxoun epiloges otan dhmiourgeis mp3 na anevaseis h na katevaseis thn poiothta. Alla opws kai na to kanoume einai diaforetikh h disko8hkh apo enan sklhro gemato tragoudia. Na pw thn amartia mou omws protimw to pc gia mousikh. Me katallhlh karta hxou kai hxeia kanei 8aymata. Ase pou glitwneis kai xwro.
    yiannisyiannis
    29.08.2003, 10:54
    Δεν διαφωνώ! Σίγουρα ο ρυθμός ροής και η συχνότητα παίζουν σημαντικότατο ρόλο στην ποιότητα. Όμως όσοι ασχολούνται με τον hifiντελισμό γνωρίζουν καλά ότι κατά την ψηφιοποίηση, όσο αξιόπιστους convertors κι αν έχει η κάρτα ήχου, προκαλούνται πάντα σημαντικές απώλειες. Απώλειες βέβαια που δεν είναι αναγνωρίσιμες από όλα τα αυτιά και ίσως τελικά να μην έχουν και τόση σημασία για τους περισσοτέρους, επειδή στα εμπορικά κομμάτια που είναι και πιο βαβουριάρικα, η όποια μείωση στην ποιότητα του ήχου, δύσκολα γίνεται αντιληπτή.

    Πέραν τούτου όμως, όλα αυτά έχουν αξία όταν το mp3 δημιουργείται από τον υπολογιστή μας για προσωπική ακρόαση. 'Ομως ένα τέτοιο υψηλής ποιότητας mp3 έχει αρκετά μεγάλο όγκο, που καθιστά τη διακίνησή του μέσω Internet ασύμφορη.
    dEUS
    30.08.2003, 01:26
    DE KSERW AN MATHATE TA NEA...SAS PARATHETW TO PARAKATW KEIMENO OPWS TO VRIKA APO TO WWW.AVOPOLIS.GR GIA TIN DRASTIKI MEIWSH TOU FPA STOUS DISKOUS.

    "Oμόφωνα ψηφίστηκαν από τη Διαρκή Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής τα νομοσχέδια με τα οποία κυρώνονται δύο γνωστές διεθνείς συμβάσεις του του Παγκόσμιου Οργανισμού Διανοητικής Ιδιοκτησίας: Η σύμβαση για την Προστασία των Πνευματικών Δικαιωμάτων και η σύμβαση για την Προστασία των Φωνογραφημάτων και των Εκτελέσεων.

    Οι συμβάσεις αυτές, που ταυτόχρονα με την Ελλάδα θα επικυρωθούν και στα άλλα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έχουν ως στόχο την προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων των δημιουργών και συμπληρώνουν τη βασική Συνθήκη της Βέρνης για τα Πνευματικά Δικαιώματα και τη Συνθήκη της Ρώμης για την Προστασία των Συγγενικών Δικαιωμάτων.

    Στις συμβάσεις αυτές αναφέρθηκε ο υπουργός Πολιτισμού, Ευάγγελος Βενιζέλος, σημειώνοντας, επί τη ευκαιρία, ότι η Ελλάδα έχει αποδεχθεί ευθύς εξαρχής τη γαλλική πρωτοβουλία για δραστική μείωση του ΦΠΑ στους δίσκους και την εξομοίωσή τους με τα βιβλία.

    Στην Ελλάδα είναι 18%, αλλά στόχος είναι να μπει στην ίδια κατηγορία με τα υπόλοιπα πολιτιστικά προϊόντα, όπως είναι τα βιβλία, οι εφημερίδες και τα θεατρικά εισιτήρια, που φορολογούνται λιγότερο.

    Στην κίνηση για τη μείωση του φόρου στα CD πρωτοστάτησαν πολλοί σημαντικοί Έλληνες καλλιτέχνες, από τον Θάνο Μικρούτσικο και τη Λίνα Νικολακοπούλου, ως την Πρωτοψάλτη και την Αρβανιτάκη"

    as elpisoume pws afti tha einai mia kali arxi gia tous thrasidilous emporikous ''kalitexnes'' pou mexri twra olo logia itan...