ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.833 μέλη

    Ερώτηση για ένα πρόγραμμα ηχογράφησης μέσω υπολογιστή

    jorge
    16.04.2005, 11:54
    Quote:

    Το μέλος Dizzy στις 16-04-2005 στις 11:38 έγραψε:

    Τώρα αν ο τίτλος του θέματος δεν ανταποκρίνεται ακριβώς στο τι ήθελε να πει ο χρήστης orpheus, κάτι με τους κανόνες του φόρουμ έχει σχέση αυτό, δεν είναι δική μου ευθήνη.





    Σωστά. Είναι ευθύνη άλλων να το κρίνουν. Εσύ μπορείς να γράφεις, να σχολιάζεις, να προτείνεις, να συμβουλεύεις, όχι όμως να ειρωνεύεσαι άλλους εδώ μέσα. Όλα τα μηνύματα που έχεις στείλει εδώ και 2 μέρες είναι ιδιαίτερα ειρωνικά και προσβλητικά. Αν κάποιος πιαστεί από τα λεγόμενά σου, θα γίνει μάχη εδώ μέσα και δεν το θέλει κανείς.

    Και αφού κάθησες και διάβασες τους κανόνες, θα πρόσεξες και την παραγραφούλα που λέει πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε εδώ μέσα.

    Φιλικά πάντα
    Dizzy
    16.04.2005, 12:04
    Αν εξαιρέσεις μια λέξη που ήταν προσβλητική για όποιον νοιώθει έτσι δνε βρίσκω κάτι άλλο.

    Εκτός και αν το να λές τι πραγματικά είναι κάτι και να κριτικάρεις το λάθος είναι μεμπτό.

    Γιατί σε αυτά που έγραψα δεν υπάρχει το "υποκειμενικό" σωστό!
    Κάποια πράγματα έχουν ορισμούς, π.χ. φάση, και ένα υπόβαθρο χρόνων, μην πω αιώνων.

    Όπως επίσης και με τα λογισμικά. Κάποια είναι για κάποιες δουλειές και κάποια για κάποιες άλλες. Αν κάποιος θέλει να ξεβιδώνει βίδες με μαχαίρια ωραία να το κάνει αλλά όταν θα πει οτι το μαχαίρι είναι για να ξεβιδώνεις βίδες, ε, τότε θα υπάρχουν αντιδράσεις.

    Ευθύνη.....ναι έχεις δίκιο. Λάθος μου.

    Γιατί όταν κάποιος ζητάει να ακριβολογούμε, σε πράγματα που πρέπει κιόλας, γίνεται δυσαρεστός;

    Δεν είπα σε κανένα γιατί του αρέσει ο τάδε τραγουδιστής.

    Για πράγματα αντικειμενικότατα μίλησα!!!!
    jorge
    16.04.2005, 14:09
    Quote:

    Το μέλος Dizzy στις 16-04-2005 στις 12:04 έγραψε:

    Εκτός και αν το να λές τι πραγματικά είναι κάτι και να κριτικάρεις το λάθος είναι μεμπτό.




    Μερικές φορές όσο μετράει το ΤΙ λες, άλλο τόσο μετράει το ΠΩΣ το λες.
    Αυτό το νόημα έχει η παρέμβασή μου, η οποία επικεντρώνεται αποκλειστικά στο ύφος των μηνυμάτων σου. Δεν κρίνω αν αυτό που λες είναι σωστό ή λάθος, αλλά τον τρόπο με το οποίο το εκφράζεις.

    Anyway, νομίζω πως έχεις καταλάβει το point μου, ας μην το κουράζουμε...
    MichPah
    16.04.2005, 14:19
    Quote:

    Το μέλος Dizzy στις 16-04-2005 στις 11:22 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος MichPah στις 15-04-2005 στις 23:46 έγραψε:
    [i](αυτο χρησημοποιω εγω)





    Οτι δηλαδή χρησιμοποιούμαι εμείς είναι καλό...;!!!!!

    Δεν το λέω προσωπικά, οι πιο πολλοί βλογάνε τα γένια τους!!!!

    Σου λέει ο ένας "ααα, αυτό το πρόγραμμα είναι καλλύτερο από αυτό"

    "Οχι, όχι," λέει ο άλλος "αυτό είναι καλλύτερο"

    Και αν ρωτήσεις γιατί και το ψιλοζορήσεις λίγο θα σου πούνε "ε, στην τελική αυτό χρησιμοποιώ εγώ"

    [/I]


    παιδια μην χρησημοποιείσετε το πρόγραμμα που ανέφερα είναι ΑΧΡΗΣΤΟ
    Sorry Dizzy δεν θα το ξανακάνω (Προκαλείς.....)
    Dizzy
    16.04.2005, 14:30
    Δεν νομίζω οτι είναι άχρηστο το σαουντ φορτζ.

    Έχει και αυτό την χρησιμότητά του.

    Δεν έκρινα το λογισμικό που ανάφερες. Το επιχίρημά σου προσπαθώ να δω στην υποστίριξη του συγκεκριμένου λογισμικού για χρήση ακολουθητή που να υποστηρίζη και μιντι δεδομένα αλλά και την συχόνευση αυτών μαζί με αρχεία ήχου σε ένα και μοναδικό αρχείο.

    Αυτό νομίζω ρωτούσε η πρώτη δημοσίευση σε αυτό το θέμα.

    Αν πάλι δεν ρωτούσε αυτό τότε ( ) τότε μπορείς να πε΄΄ις τι πιστεύεις για το συγκεκριμένο λογισμικό και να δεχτείς αντιρίσεις αλλά και υποστήρηξη.

    [Και δεν καταλαβαίνω και κάτι.... τι είναι πιο προσβλητικό να σε συνδέουν με κάιρο και όταν λες κάτι λάθος να μην αντιδράει κανένας (πράγμα που προσβάλει και αυτόν που συνδέει όσο και τον συνδεόμενο) ή να σου λένε τα λάθη σου, οτι βλέπει ο καθένας, και εκφράζουν την αντίθεσή τους.]
    MichPah
    16.04.2005, 14:41
    Quote:

    Το μέλος Dizzy στις 16-04-2005 στις 14:30 έγραψε:

    Δεν νομίζω οτι είναι άχρηστο το σαουντ φορτζ.

    Έχει και αυτό την χρησιμότητά του.

    Δεν έκρινα το λογισμικό που ανάφερες. Το επιχίρημά σου προσπαθώ να δω στην υποστίριξη του συγκεκριμένου λογισμικού για χρήση ακολουθητή που να υποστηρίζη και μιντι δεδομένα αλλά και την συχόνευση αυτών μαζί με αρχεία ήχου σε ένα και μοναδικό αρχείο.

    Αυτό νομίζω ρωτούσε η πρώτη δημοσίευση σε αυτό το θέμα.

    Αν πάλι δεν ρωτούσε αυτό τότε ( ) τότε μπορείς να πε΄΄ις τι πιστεύεις για το συγκεκριμένο λογισμικό και να δεχτείς αντιρίσεις αλλά και υποστήρηξη.

    [Και δεν καταλαβαίνω και κάτι.... τι είναι πιο προσβλητικό να σε συνδέουν με κάιρο και όταν λες κάτι λάθος να μην αντιδράει κανένας (πράγμα που προσβάλει και αυτόν που συνδέει όσο και τον συνδεόμενο) ή να σου λένε τα λάθη σου, οτι βλέπει ο καθένας, και εκφράζουν την αντίθεσή τους.]




    Τελοσπάντων περασμένα ξεχασμένα παρε τώρα μια μπυρίτσα
    Laviq27
    07.05.2005, 19:05
    ΧΕΧΕ...πολύ πλάκα έχει το συγκεκριμένο topic. Κυρίως γιατί διαφαίνεται πως κανείς "γνώστης" δεν έχει κάνει τον κόπο να ανοίξει ένα manual !!!

    Λοιπόν, το Cakewalk δεν το ξέρω καλά. Υποτίθεται ότι παρόμοια με το Cubase γράφει audio και midi. Συν του ότι καθιέρωσε τα DXi synths σε αντιδιαστολή με τα VSTi του Cubase (αυτό για ιστορικούς λόγους).

    Λογικά όμως κάπου θα πρέπει να έχει την εντολή "Render". Πρέπει φυσιολογικά να σου μαζεύει όλα τα audio και midi κανάλια και να φτιάχνει ένα wav file.

    Τώρα...δεν μας λες πως ακριβώς τυχαίνει να ακούς τα midi κανάλια σου. Υποθέτω από το synth της ενσωματωμένης Soundblaster σου???

    Για να ξεκαθαρίσουμε 2 πράγματα:
    1. To λεγόμενο "audio" είναι ΗΧΟΣ που καταγράφεται με την μορφή δυαδικών ψηφίων σε ορισμένες μορφές (μία από αυτές είναι και το audio cd στα 44.1 kHz και με ανάλυση 16 bits).
    2. To "MIDI" είναι ΕΝΤΟΛΕΣ που στέλνει συνήθως ένα sequencer σε ένα synth για να παράγει το 2ο ήχο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΧΟΣ.

    Για να μετατρέψεις με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πρόγραμμα ένα κανάλι MIDI σε ένα κανάλι ήχου πρέπει το MIDI αυτό να στείλει τις εντολές του σε ένα synth για να ηχογραφηθεί η έξοδος του synth σε ένα ξεχωριστό κανάλι ως ήχος.

    Ελπίζω να καταλαβαινόμαστε ως εδώ!

    Τώρα, αυτό το synth, μπορεί να είναι το ενσωματωμένο στην κάρτα ήχου σου, μπορεί να είναι ένα εξωτερικό module, μπορεί να είναι και ένα εικονικό synth (DXi ή VSTi) φορτωμένο στον υπολογιστή σου, π.χ. το Reason.

    Τα περισσότερα προγράμματα πολυκάναλης ηχογράφησης (Cubase, Cakewalk, Cool Edit, Samplitude, SAW, Protools) έχουν συνήθως μία εντολή που ονομάζεται "Render to Wav" ή κάτι παρόμοιο για να αναλάβουν την "μετατροπή" ενός MIDI καναλιού σε audio. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να το κάνεις για κάθε κανάλι ξεχωριστά ή αν μπορούν να γίνουν όλα μαζί, αλλά μπόρείς να ανοίξεις το manual και να δεις πως γίνεται.

    Τέλος, βρίσκω εξίσου αστείο τον τρόπο που θες να τα κάψεις σε CD (δεν είπα "γελοίο" ακόμα...). Λοιπόν, προφανώς θες να χρησιμοποιήσεις το ενσωματωμένο burner των Windows XP στον Media Player που καίει απευθείας αρχεία .wma.

    To format του .wma δεν έχει καμία σχέση με το .wav. Το .wma είναι συμπιεσμένη μορφή ήχου, κάτι αντίστοιχο με το .mp3. Καλό είναι λοιπόν να ξέρεις πρώτα τι ακριβώς θες να κάνεις πριν προσπαθήσεις να το κάνεις γιατί το πιο πιθανό είναι ότι θα καταλήξεις σε αδιέξοδο.

    Πιστεύω να βοήθησα έστω και λίγο, και μην περιμένεις να σου πω ακριβώς "πάτα αυτό το κουμπί, μετά εκείνο κ.λ.π. κ.λ.π." εκτός κι αν πρόκειται για ProTools.
    Dizzy
    12.05.2005, 11:57
    Quote:

    Το μέλος Laviq27 στις 07-05-2005 στις 19:05 έγραψε:

    Λογικά όμως κάπου θα πρέπει να έχει την εντολή "Render".

    1. To λεγόμενο "audio" είναι ΗΧΟΣ που καταγράφεται με την μορφή δυαδικών ψηφίων σε ορισμένες μορφές (μία από αυτές είναι και το audio cd στα 44.1 kHz και με ανάλυση 16 bits).

    2. To "MIDI" είναι ΕΝΤΟΛΕΣ που στέλνει συνήθως ένα sequencer σε ένα synth για να παράγει το 2ο ήχο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΧΟΣ.







    Η έπιλογή render που αναφέρεις δεν υπάρχει σε όλα τα λογισμικά. Πολλά την έχουν και ως export (as).

    Επίσης κάποιοι ακολουθητές δεν υποστηρίζουν και την δημιουργεία ενός μοναδικού αρχείου ήχου από tracks οντιο και μιντι ανακατεμένα (βασικά το μιντι είναι το πρόβλημα στην συγκεκριμένη υπόθεση).

    Φυσικά και πολλοί δεν έχουν κάτσει να διαβάσουν τα εχγειρίδια οδηγιών από αυτά τα λογισμικά, τα οποία, στην τελική, είναι παιχνιδάκια. Η λογική μετράει και οι γνώσεις γύρω από το αντεικείμενο το οποίο παραμένει το ίδιο.

    Βέβαια στην περίπτωση των επαγγελματικών (με όλη την έννοια της λέξεως) λογισμικών, όπως τα προ τουλς και πιραμιξ (τα πιο γνωστά εξ αυτών), δεν αγοράζεις κάτι για το σπίτι σου αλλά κάτι για την δουλεία σου, κάτι από το οποίο θα βγάλεις το ψωμί σου, και έτσι και η αντιμετώπισή σου είναι διαφορετική, όπως και η κανόνες....

    Ωραίες και όμορφες οι παρατηρήσεις σου αλλά νομίζω οτι κάτι λεπτομέριες σου διαφεύγουν...

    α) Δεν είναι μορφές, είναι κωδικοποιήσεις, μορφή είναι η ψηφιακή (δυαδική)

    β) δεν είναι εντολές αλλά μηνύματα ελέγχου (control messages).

    Αυτά.!
    Dizzy
    12.05.2005, 12:00
    Α!!!!!!!!!

    Και λόγω του οτι τα midi μηνύματα είναι στο digital domain μπορείς να στείλεις και ήχο, με ή χωρίς τις κατάλληλες τροποιήσεις του hardware.
    Laviq27
    12.05.2005, 15:57
    Σε ευχαριστώ Dizzy που διορθώνεις τις φτωχές εκφράσεις των εννοιών που ήθελα να εκφράσω.

    Τώρα, εγώ που έχω αγοράσει ProTools για το σπίτι...πειράζει???

    Α, ναι...τώρα θυμήθηκα επίσης πως πράγματι το Kurzweil K2500S μου στέλνει και ήχο μέσω MIDI...βέβαια παίρνει κάτι αιώνες αλλά αυτό μάλλον δεν μας απασχολεί...είναι σαν να προσπαθείς να κατεβάσεις αρχείο ήχου 10 ΜΒ από σύνδεση 33,1 kbps.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Laviq27 on 12-05-2005 16:07 ]
    Dizzy
    12.05.2005, 17:00
    Quote:

    Το μέλος Laviq27 στις 12-05-2005 στις 15:57 έγραψε:

    Τώρα, εγώ που έχω αγοράσει ProTools για το σπίτι...πειράζει???

    Α, ναι...τώρα θυμήθηκα επίσης πως πράγματι το Kurzweil K2500S μου στέλνει και ήχο μέσω MIDI...βέβαια παίρνει κάτι αιώνες αλλά αυτό μάλλον δεν μας απασχολεί...είναι σαν να προσπαθείς να κατεβάσεις αρχείο ήχου 10 ΜΒ από σύνδεση 33,1 kbps.





    Καθόλου!!!! Αν μάλιστα έχεις και τα λεφτά να κάνεις και την εγκατάσταση, μαζί με κονσόλες και περιφερειακά τα οποία να αξιοποιούν αυτό που αγόρασες με γεια σου με χαρά σου αλλά πολλοί, οι περισσότεροι, είναι αυτοί που δεν έχουν τα λεφτά να κάνουν κάτι τέτεοιο για χόμπυ.

    Επίσης δεν είναι μόνο το μηχάνημά σου, το kurzweil που ανάφερες που μπορεί να κάνει αυτή την δουλειά.

    Δεν είναι θέμα μηχανήματος αλλά δομής και φύσης των midi δεδομένων.

    Βεβαίως και δεν είναι σκληρός δίσκος......
    Laviq27
    12.05.2005, 17:55
    Ίσως θα έπρεπε να ρίχνεις και καμια ματιά που και που στο site της Digidesign. Εδώ και αρκετά χρόνια έχει βγάλει μία αρκετά προσιτή σειρά μηχανημάτων που λειτουργούν ProTools άψογα. Αυτά είναι το Mbox, το Digi002 και το Digi002 Rack.

    Τώρα, το Digi002 Rack, με 18 εισόδους, 10 εξόδους και σύνδεση Firewire, στα 1200 euro θα έλεγα πως είναι μία εξαιρετικά προσιτή πρόταση για να δουλεύει κανείς ProTools. (Το Mbox είναι σαφώς πιο φθηνό, καθώς επίσης τώρα που η Avid απέκτησε και την M-Audio, υπάρχουν και ProTools M-Powered που τρέχουν με κάρτες της M-Audio ακόμη πιο φθηνά).

    Την στιγμή που το ημι-επαγγελματικό Cubase κάνει περί τα 500 euro και για μια καλή κάρτα ήχου θέλει κανείς περίπου άλλα τόσα, τότε τα ProTools συμφέρουν.

    Αν θεωρείς ότι τα ProTools χρειάζονται κονσόλες και περιφερειακά για να δουλέψουν, μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου ProTools.

    Τέλος, το K2500 είναι synth-sampler, τα δεδομένα του δεν τα αποθηκεύει σε σκληρό, αλλά σε μνήμη RAM των 8 ns. Συνεπώς είναι μάλλον πιο γρήγορο από σκληρό δίσκο.

    Η καθυστέρηση της μεταφοράς των δεδομένων οφείλεται στο ίδιο το πρωτόκολλο MIDI που λειτουργεί στα 31.250 bits/sec.

    Οπότε μια πιο σωστή παρομοίωση θα ήταν να πεις "Ε, δεν είναι και Serial ATA".
    Dizzy
    12.05.2005, 18:30
    Quote:

    Το μέλος Laviq27 στις 12-05-2005 στις 17:55 έγραψε:

    Η καθυστέρηση της μεταφοράς των δεδομένων οφείλεται στο ίδιο το πρωτόκολλο MIDI που λειτουργεί στα 31.250 bits/sec.




    Ναι, μάλλον θα έπρεπε ν ακοιτάξω και καμία τιμή... δεν είπα οτι χρειάζεται κάτι για να λειτουργήσει.... για να αξιοποιήσει είναι η λέξη που ψάχνεις...

    Το πωτόκολλο μιντι έχει δύο ταχύτητες.. αυτή που λές είναι η μία εκ των δύο.

    Όσο για το τι είναι το μηχάνημα που ανάφερες νομίζω οτι είπα (έγραψα καλύτερα) οτι "Δεν είναι θέμα μηχανήματος αλλά δομής και φύσης των midi δεδομένων." Έτσιν αυτό που λες, αν και είναι το μισό, για καθυστέρηση των δεδομένων το έχω πει λίγο πριν εγώ......

    Πας να μου δώσεις την εντύπωση οτι δεν "διαβάζεις" και τόσο προσεχτικά τα όσα γράφονται....

    Όσο για τις παρομοιώσεις..... δεν γνωρίζω τις γνώσεις σου γύρω από τεχνολογία οπότε προτίμησα κάτι ευρέως γνωστό.
    Laviq27
    12.05.2005, 18:40
    Θα με ενδιέφερε να μάθω πως πραγματικά θα αξιοποιήσω το Digi002 μου, και τα ProTools, μιας και φαίνεσαι γνώστης σε βάθος της θεωρίας. Στην πράξη μου τα χαλάς λίγο...

    Και αφού θες να κολλάμε στις λέξεις...δεν είναι θέμα δομής και φύσης των MIDI δεδομένων, αλλά θέμα δομής και φύσης του MIDI πρωτοκόλλου. 2 διαφορετικά πράγματα που θα έπρεπε να ξέρεις άλλωστε.
    Dizzy
    12.05.2005, 18:54
    Quote:

    Το μέλος Laviq27 στις 12-05-2005 στις 18:40 έγραψε:
    δεν είναι θέμα δομής και φύσης των MIDI δεδομένων, αλλά θέμα δομής και φύσης του MIDI πρωτοκόλλου. 2 διαφορετικά πράγματα που θα έπρεπε να ξέρεις άλλωστε.





    Χαχαχαχα!!!! Μ' αρέσεις!!!!

    Η ανάγκη για ένα πρωτόκολο ξεπήδησε, όπως θα έπρεπε να ξέρεις, από την ασυμβατότητα που υπήρχε μέχρι τότε (συγνώμη, βαριέμαι να σηκωθώ να ψάχνω χρονολογίες).

    Το λοιπόν, η ταχύτητες που έχουν τα μιντι δεδομένα δεν είναι συνάρτηση πρωτοκόλου αλλά, αφενός υλικών, π.χ. καλώδια, και αφετέρου λογικής και συν΄δεσεων που χρειάζονται για να πραγματοποιηθεί αυτή η μεταφορά (δομή).

    Άρα, λόγω και του οτι τα δεδομένα είναι έτσι όπως είναι (φύση) συνεπάγεται αυτή η καθυστέρηση (λόγω ταχυτήτων και τα ρέστα, μην τα ξαναλέμε).

    Για το ενδιαφέρων σου για το μηχάνημά σου σε παραπέμπω στο μάνιουαλ του εν λόγω μηχανήματος, πράγμα το οποίο ισχύει και για τα προ τουλς.

    Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν με απασχολεί ο τομέας της ηχοληψίας τόσο ώστε να μπορέσω να διδάσκω σε άλλους πως πραγματικά να αξιοποιούν τα οποιδήποτε προ τουλς και digi002. Να σαι καλά πάντως!!!
    Laviq27
    12.05.2005, 19:20
    Δεν θα συνεχίσω με το MIDI καθώς δεν με ενδιαφέρει, ούτε κανέναν άλλο φαντάζομαι, ούτε το αβγό, ούτε η κότα.

    Το manual του μηχανήματός μου το γνωρίζω πολύ καλά, και ξέρω πολύ καλά να το αξιοποιώ με βάση τις εκάστοτε ανάγκες μου.

    Δεν σου ζήτησα να μου διδάξεις κάτι, απλά να προσφέρεις - αν έχεις - καμία γνώση προς υποστήριξη των όσων μέχρι πρότινος επιχειρούσες να τεκμηριώσεις (κονσόλες, περιφερειακά, αξιοποιήσεις κλπ.). Όμως καθώς φαίνεται επρόκειτο για αερολογίες και φραστικά πυροτεχνήματα με σκοπό μόνο την επίδειξη.

    Ευχαριστώ για την σπατάλη χρόνου μου να ασχοληθώ μαζί σου.
    Dizzy
    13.05.2005, 12:34
    Quote:

    Το μέλος Laviq27 στις 12-05-2005 στις 18:40 έγραψε:

    Θα με ενδιέφερε να μάθω πως πραγματικά θα αξιοποιήσω το Digi002 μου, και τα ProTools





    Quote:

    Το μέλος Laviq27 στις 12-05-2005 στις 18:40 έγραψε:

    Δεν σου ζήτησα να μου διδάξεις κάτι, απλά να προσφέρεις - αν έχεις - καμία γνώση προς υποστήριξη των όσων μέχρι πρότινος επιχειρούσες να τεκμηριώσεις (κονσόλες, περιφερειακά, αξιοποιήσεις κλπ.).




    Ενδιαφέροντες συνειρμούς κάνεις!!!!

    Δηλαδή με το να σου απαντήσω στο "πως πραγματικά θα αξιοποιήσω το Digi002 μου, και τα ProTools" τεκμηρειώνω την άποψη οτι χρειάζεσαι μηχανήματα ίδιου επειπέδου για να μην καθηστερεί το ένα το άλλο;

    Μα νομίζω οτι με το να λες παιδιά αυτό το βιβλίο, που το έχω διαβάσει κιόλας, είναι καλό αλλά δυστυχώς το πουλάν μόνο στην τάδε σχολή κάτι δείχνει, ή είναι ιδέα μου (αυτοπροβολή και τα ρέστα - παδιά πήγα εδώ και εκεί... κ.τ.λ.);

    Και από την αλλά αφού "Το manual του μηχανήματός μου το γνωρίζω πολύ καλά, και ξέρω πολύ καλά να το αξιοποιώ με βάση τις εκάστοτε ανάγκες μου. " τι μου λές να σου πω τα παραπάνω που ζήτησες;

    Μήπως θες κάτι να πείς ώρες τώρα αλλά ακόμα δεν έχεις καταφλερει να πεις τίποτα εκτός από προσβολές; Καλά, οχι οτι είναι και κάτι πρωτότυπο....

    Επίσης
    Quote:

    Το μέλος Laviq27 στις 12-05-2005 στις 18:40 έγραψε:
    Τέλος, το K2500 είναι synth-sampler, τα δεδομένα του δεν τα αποθηκεύει σε σκληρό, αλλά σε μνήμη RAM των 8 ns. Συνεπώς είναι μάλλον πιο γρήγορο από σκληρό δίσκο.

    Η καθυστέρηση της μεταφοράς των δεδομένων οφείλεται στο ίδιο το πρωτόκολλο MIDI που λειτουργεί στα 31.250 bits/sec.

    Οπότε μια πιο σωστή παρομοίωση θα ήταν να πεις "Ε, δεν είναι και Serial ATA".




    Αλήθεια, τι να εννοεί ο ποιητής......;

    Όπως βλέπεις δεν άρχισα να "εκτοξεύω" οτιδήποτε.... τι έχει γραφτεί και κάτι απορίες παράθεσα.....

    Δατσ ολ φοκς! Μπαη!
    jorge
    13.05.2005, 12:56
    Στο καλό
    giorgostm
    13.05.2005, 18:01
    enas filos mou poulaei thn karta MAUDIO FIREWIRE 410. An kapoios endiaferetai as mou steilei mail.
    jorge
    13.05.2005, 18:07
    Παρακαλώ αγγελίες να βάζουμε ΜΟΝΟ στην ενότητα Αγγελίες