ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.845 μέλη
    jorge
    19.11.2006, 18:06
    Παράθεση:

    Το μέλος alterhoh στις 16-11-2006 στις 17:04 έγραψε...

    Jorge παιδάκι μου, δε ντρέπεσαι;;;



    ?
    antreas_dr
    29.10.2007, 12:06
    Με έκπληξη είδα πως κανένας δεν ασχολήθηκε φέτος με τον "ΘΕΣΜΟ"...

    Λες να είναι τυχαίο?
    Morpheus91
    29.10.2007, 12:11
    Θα δείξει ...

    loiless
    29.10.2007, 13:43
    Πιστεύω πως δεν είναι κακό που γινέται ο διαγωνισμός αυτός!
    Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι αυτοί που αξιζούν τα βραβεία δεν τα αποκτούν...όλο οι ιδοί και οι ιδιοί με 3.4ή και πέντε βραβεία ο καθένας...
    Δεν λέω πως δεν αξίζουν.....άλλα σε τέτοιους διαγωνισμούς κάλο είναι να αναγνωρίζονται και άλλοι καλλιτέχνες.


    sea_like_eyes
    29.10.2007, 13:50
    αν δεν εχεις παρακολουθήσει καθόλου τις εξελίξεις στην ελληνική μουσική της χρονιάς που μας πέρασε...είναι μια καλή ευκαιρία και αξίζει να τα δεις!
    Όχι τόσο για τους νικητές...αλλά γενικότερα για τις συμμέτοχες...έτσι κι αλλιώς με μουσική έχει να κάνει...κακό...δεν κάνει!

    F_ANGEL
    29.10.2007, 16:36
    Ας πούμε πως είναι μια μικρή γιορτή της ελληνικής μουσικής..Όμως..Καλύτερα να ψηφίζει το κοινό και όχι οι δημοσιογράφοι..Θα μου πείτε κοινό είναι κι αυτοί..Ναι..Εννοώ να ψηφίζει όλοοοοοοος ο κόσμος και όχι μια μερίδα του..
    Stroumfita456
    29.10.2007, 20:36
    Οπως παντα αισχος θα ειναι......πολυ βαρετα.......!!!!!!
    pafa
    29.10.2007, 22:37
    πραγματικά είναι βαρετά. Θα σας πρότεινα όμως ανεπιφύλαχτα τα βραβεία παπΑρίων όταν τα κάνει ο Λαζόπουλος.
    Morpheus91
    30.10.2007, 09:16
    Είδα λίγο ... Βαρέθηκα και πηγα για ύπνο ...
    Δεν μου άρεσαν .

    marylin
    30.10.2007, 09:53
    Κουραστικά, βαρετά, ξενέρωτα...

    Κι εγώ δεν είδα πολύ, διάβαζα κι άκουγα όχι περισσότερο από μιάμιση ώρα...
    Morpheus91
    30.10.2007, 10:08
    Εγώ μόνο 20 λεπτά άντεξα ...
    Πολύ ξενέρωτα όντως και πολύ δήθεν ...
    Δεν είμαι εγώ για βραβεία ...
    Ασε που δεν ακούω και τα είδη μουσικής που βράβευσαν ...
    sea_like_eyes
    30.10.2007, 11:33
    Pop= Popular= δημοφιλής = του λαού = λαϊκός . . . χμμμμ . . . οοοοοοοχι δεν σας τα'παν καλά εκεί στα Αρίων






    Aiolos_m
    30.10.2007, 11:46
    Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να συναγωνίζονται οι καλλιτέχνες μεταξύ τους λες και παίζεται Τσάμπιονς Λειγκ.
    gate
    30.10.2007, 12:06
    Συγχαρητήρια στα παιδιά του je t' aime!

    Το λέω και το εννοώ.

    Οι ...εξηγήσεις σηκώνουν άρθρο, γι' αυτό περιορίζομαι, προς το παρόν, σε αυτό

    Debauchee
    30.10.2007, 15:02
    Ηχηρές απουσίες, λαμπερές παρουσίες και ένα ειδικό τιμητικό βραβείο στη Μαρινέλλα, περιελάμβανε η απονομή των μουσικών βραβείων Αρίων που πραγματοποιήθηκαν για έκτη συνεχή χρονιά και μεταδόθηκαν ‘ζωντανά’ από τον Ant1, από το κλειστό γυμναστήριο Tae Kwo Do του Φαλήρου, όπου φιλοξενήθηκαν.

    Παρουσιαστής του σόου που διοργανώθηκε από το κανάλι του Αμαρουσίου και την IFPI ήταν ο Χρήστος Φερεντίνος, ενώ σε κάποιες από τις μουσικές κατηγορίες είχε τη βοήθεια της Λυδίας Παπαϊωάννου του MAD TV που είχε την παραγωγή και την καλλιτεχνική επιμέλεια. To αποτέλεσμα –τουλάχιστον τηλεοπτικά- ήταν εντυπωσιακό.

    Μεγάλος νικητής της βραδιάς ο Μιχάλης Χατζηγιάννης, που έλαβε συνολικά οκτώ βραβεία με κυριότερα αυτό του τραγουδιστή της χρονιάς και του δίσκου της χρονιάς. Στα υπόλοιπα, το τραγούδι του ‘Να είσαι εκεί’ ανακηρύχθηκε ως το καλύτερο λαϊκό τραγούδι. Την άκρως...εκκεντρική ανακοίνωση έκανε ο Σαρμπέλ και η Ματθίλδη Μαγγίρα που εμφανίστηκε με look εξωγήινου. Στην κατηγορία καλύτερο έντεχνο τραγούδι, την προτίμηση των ακροατών κέρδισε το τραγούδι του Μιχάλη Χατζηγιάννη ‘Δεν φεύγω’.

    Το αποτέλεσμα ανακοίνωσαν ο Χάρης Ρώμας και η Κλειώ-Δανάη Οθωναίου, ενώ ο Θέμης Γεωργαντάς και Ελενα Ράπτη έδωσαν το βραβείο που έλαβε ο Μιχάλης Χατζηγιάννης στην κατηγορία ποπ δίσκος για τη δισκογραφική του δουλειά με τον τίτλο ‘Φίλοι κι εχθροί’. Πρώτο σε πωλήσεις δίσκων, ήλθε το Live του Μιχάλη Χατζηγιάννη, ενώ το ‘Ολα ή τίποτα’ ήλθε πρώτο σε πωλήσεις singles από 01/09/2005 εώς 31/12/2006 και ανακηρύχθηκε από τη Μαριέττα Χρουσαλά και τραγούδι της χρονιάς. Ο Μιχάλης Χατζηγιάννης ευχαρίστησε τον κόσμο σε ζωντανή σύνδεση από το Μόναχο, όπου βρίσκεται για συναυλίες.

    Το βραβείο για τον καλύτερο λαϊκό δίσκο παρέλαβε από τη Γλυκερία ο Πασχάλης Τερζής για το δίσκο του ‘Είναι κάποιες αγάπες’. Συγκινημένη παρακολούθησε από τις κερκίδες την εμφάνισή του στη σκηνή η κόρη του Γιάννα Τερζή.

    Η Ελλη Κοκκίνου, το συγκρότημα των C- Real, οι Onirama, η Δέσποινα Ολυμπίου, η Πέγκυ Ζήνα, ο Χρήστος Δάντης, η Ελένη Τσαλιγοπούλου, η Γλυκερία, η Νατάσα Θεοδωρίδου, η Φωτεινή Δάρρα, o Πασχάλης Τερζής, ο Μιχάλης Τζουγανάκης και η Ελεονώρα Ζουγανέλη τραγούδησαν στη διάρκεια της βραδιάς, ενώ ξεχωριστή ήταν και η εμφάνιση του Σταμάτη Φασουλή, που μίλησε για το ελληνικό τραγούδι και πόσο ψηλά μπορεί αυτό να φθάσει.

    Ανάμεσα στις παρουσίες που ξεχώρισαν, ήταν η ηθοποιός Σοφία Αλιμπέρτη, η παρουσιάστρια Βάσια Λόη, η οικοδέσποινα του Πρωινού Καφέ Ελεονώρα Μελέτη, η στιχουρχός Εύη Δρούτσα με τον Διονύση Μακρή, ο στυλίστας Νίκος Ευταξίας, η σταρ Ελλάς Ολυμπία Χωψωνίδου, ο συνθέτης Μίμης Πλέσσας με τη σύζυγό του και πολλοί πολλοί άλλοι.
    Οι Goin’ Through έλαβαν τρία βραβεία: Το βραβείο καλύτερου εναλλακτικού δίσκου για τη ‘Βεντέτα’ τους, το οποίο πήραν από τα χέρια του Λάκη Παπαδόπουλου, γνωστού και ως ‘Λάκη με τα ψηλά ρεβέρ’, ενώ η Τζώρτζια και η Αντριάννα Μπάμπαλη βράβευσαν το ‘Καλημέρα Ελλάδα’ ως το καλύτερο εναλλακτικό τραγούδι. Το ‘Καλημέρα Ελλάδα έλαβε από τη Ναταλία Γερμανού και το Γιάννη Αϊβάζη και το βραβείο του καλύτερου video clip της χρονιάς σε σκηνοθεσία Μανώλη Τζιράκη.

    Η Τατιάνα Στεφανίδου απένειμε το βραβείο για το καλύτερο συγκρότημα της χρονιάς στους C-Real.

    Καλύτερη πρωτοεμφανιζόμενη καλλιτέχνης αναδείχθηκε... για τέταρτη συνεχή φορά η Τάμτα. Το βραβείο έλαβε από τους ηθοποιούς Κατερίνα Παπουτσάκη και Ιωσήφ Μαρινάκη, ενώ καλύτερη τραγουδίστρια της χρονιάς ψηφίστηκε η Ελενα Παπαρίζου.

    Ξεχωριστή στιγμή της βραδιάς η απονομή ειδικού τιμητικού βραβείου στη μεγάλη κυρία του τραγουδιού Μαρινέλλα από την υπουργό εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη. Το βίντεο που προβλήθηκε με τις καλύτερες στιγμές της σπουδαίας ερμηνεύτριας είχε επιμεληθεί ο Ιάσων Τριανταφυλλίδης.

    Ο Ηλίας Ψινάκης ήταν αδύνατον να μην δώσει το δικό του ξεχωριστό τόνο στη βραδιά. Εμφανίστηκε ως ράπερ και τραγούδησε ‘Εχω πρόβλημα υγείας’. Ως...’παραδοσιακός’, απένειμε το βραβείο καλύτερου παραδοσιακού δίσκου στο ‘Πού Δύσην Ως Ανατολή’ του Αλκίνοου Ιωαννίδη.

    Τάμτα και Μέμος Μπεγνής έδωσαν το βραβείο καλύτερου ποπ τραγουδιού στο ‘Ολα γύρω σου γυρίζουν’ του Σάκη Ρουβά. Το βραβείο έλαβαν ο συνθέτης του τραγουδιού Δημήτρης Κοντόπουλος και η στιχουργός Βίκυ Σαραβάκου- Γεροθόδωρου.

    Το βραβείο καλύτερου Soundtrack ελληνικής παραγωγής, απονεμήθηκε στον Κωνσταντίνο Βήτα και το 2, από το Δημήτρη Κοντόπουλο και το Φωκά Ευαγγελινό. Ο Δημήτρης Παπαδημητρίου και η Φωτεινή Δάρρα απένειμαν το βραβείο καλύτερης ορχηστρικής μουσικής στο Σταμάτη Σπανουδάκη για το Live at the Royal Albert Hall, ενώ το ‘Βύσσινο και Νεράντζι’ της Χάρις Αλεξίου αναδείχθηκε καλύτερος έντεχνος δίσκος. Οπως είπε η Αλκηστις Πρωτοψάλτη, η Χάρις Αλεξίου δεν μπόρεσε να παρευρεθεί στην απονομή και θα παραδώσει εκείνη το βραβείο στην καλή της φίλη Χάρις Αλεξίου.

    Βραβείο πωλήσεων ξένου δίσκου στη Madonna για το Confessions on a dance floor. Πρώτο σε πωλήσεις singles στη χώρα μας, το ‘Hang Up’.

    Παρά το γεγονός ότι η διοργάνωση μεταδόθηκε από τη συχνότητα του Ant1, για μια ακόμη χρονιά, οι περισσότεροι τραγουδιστές της εταιρείας Heaven, τίμησαν την παράδοση που τους θέλει να μην δίνουν το παρόν στην συγκεκριμένη τελετή. Σημειωτέον ότι Heaven και Ant1 ανήκουν στον ίδιο όμιλο επιχειρήσεων.

    Libraries gave us power,Then work came and made us free,But what Price now for a shallow piece of dignity,I wish I had a bottle
    Right here in my dirty face to wear the scars
    To show from where I came
    We don’t talk about love we only want to get drunk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 30-10-2007 15:04 ]


    gikostas
    30.10.2007, 17:27
    Δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ τα συγκεκριμένα βραβεία.Πιστεύω πως δεν το αξίζουν.Πολλοί καλλιτέχνες είναι αξιόλογοι όπως Γλυκερία,Τσαλιγοπούλου,Πρωτοψάλτη,Χατζηγιάννης.Τερζής κ.α.Απλά δεν μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζονται και οι διάφορες <εξυπνάδες>που σκαρφίζονται κάποιοι για να κάνουν εντύπωση.Προτιμώ να μάθω τι έγινε απο αναφορές άλλων όπως του φίλου μου πιο πάνω.Ήταν κατατοπιστικός.
    jacamar
    30.10.2007, 18:52
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 30-10-2007 στις 11:33 έγραψε...

    Pop= Popular= δημοφιλής = του λαού = λαϊκός . . . χμμμμ . . . οοοοοοοχι δεν σας τα'παν καλά εκεί στα Αρίων









    αυτο το κορυφέο ήταν το μόνο που είδα....περιττο να πώ οτι το ούφο του MAd πετάει συχνα τέτεια μαργαριτάρια.....
    Για τα βραβεία γενικά δεν έχω τπτ καθώς δεν τα είδα παρά ελάχιστα και δεν μπορώ να διαμορφώσω γνώμη....αλλά δεν είμαι κατα του θεσμού γνωρίζοντας βέβαια κάποια πράγματα εκ των εσω πιστεύω οτι απλά είναι ενα ακόμα μέσω προβολής για τους καλλιτέχνες.....
    jorge
    30.10.2007, 19:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 30-10-2007 στις 15:02 έγραψε...

    Καλύτερη πρωτοεμφανιζόμενη καλλιτέχνης αναδείχθηκε... για τέταρτη συνεχή φορά η Τάμτα.


    Πρόκληση 1

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 30-10-2007 στις 15:02 έγραψε...

    Ο Ηλίας Ψινάκης [...] Ως...’παραδοσιακός’, απένειμε το βραβείο καλύτερου παραδοσιακού δίσκου στο ‘Πού Δύσην Ως Ανατολή’ του Αλκίνοου Ιωαννίδη.


    Πρόκληση 2


    Τα παραπάνω είναι δυστυχώς γροθιά στο στομάχι για όλους όσους ελπίζαμε πως κάποια στιγμή τα Αρίων θα εξελιχθούν σε κάτι καλό. Η απόλυτη - μα απόλυτη όμως - ξεφτίλα. Συνεχίστε να νομίζετε πως πηγαίνετε τη μουσική ακόμα πιο χαμηλά. Σιγά-σιγά σας εκδικείται κ.διευθυντάδες. (γύρω στις 25 Νοέμβρη θα διαβάσετε ένα πολύ καλό άρθρο στο e-Περιοδικό του MusicHeaven, σχετικά με την άνοδο των indie-ανεξάρτητων παραγωγών, εις βάρος των μεγάλων δισκογραφικών)
    PAPAZOGLOUFAN
    30.10.2007, 21:50
    μωρε καλα κανει ο λαζοπουλος κια κανει τα αντιστοιχα παπαριων.γιατι κανονικα ετσι επρεπε να λεγονται.δεν ειναι τπτ αλλο.
    esta
    30.10.2007, 22:17
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 30-10-2007 στις 11:33 έγραψε...

    Pop= Popular= δημοφιλής = του λαού = λαϊκός




    Ή απλά ποπ ...όπως ο ήχος του φελλού....