ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.830 μέλη

    Τραγούδια που θα μείνουν!

    AuroraBorealis
    31.01.2012, 06:38

    Καθρέφτης, Όσα η αγάπη ονειρεύεται, Θα'μαι κοντά σου (όταν με θες), Όνειρο ήτανε, Σπασμένο, Ο Προσκυνητής, Ο κόσμος που αλλάζει από Αλκίνοο Ιωαννίδη


    tasosxenofos
    12.02.2012, 14:50

     

    Μια μπαλλάντα

    Eric Carmen -- All By Myself

    Air Supply - Lost in Love

    America - You can do magic


    tasosxenofos
    18.02.2012, 23:28

     

    Για μενα μακραν το καλυτερο τραγουδι που έγραψε ποτέ.

    Billy Idol - Sweet Sixteen


    alexandros1977
    23.02.2012, 18:43


    tasosxenofos
    02.03.2012, 00:07

    Μια ολόκληρη εποχή σε μια χούφτα στίχους...

    Νίκος Πορτοκάλογλου - Υπάρχει λόγος σοβαρός


    catherine91
    04.03.2012, 13:30

    Τις νύχτες μπαίνεις στα όνειρά μου λες κι ήρθες σε δικό σου κήπο.... {#emotions_dlg.inlove}



    LPs-Musicholic
    18.10.2012, 23:47
    Ειλικρινά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο τραγούδι των τελευταίων χρόνων που θα μπορέσει να μείνει στις καρδιές των επόμενων γενεών... Η μουσική έχει γίνει απλά ένα μέσο για να βγάζουν οι παραγωγοί λεφτά... Τίποτα παραπάνω... Πάνε οι μέρες που άκουγες ένα τραγούδι και ΕΝΙΩΘΕΣ!!! Τώρα τα ακούς, διασκεδάζεις ή μελαγχολείς ναι μεν, αλλά τα περισσότερα τραγούδια ως σκοπό έχουν να πουλήσουν και όχι να σε εκφράσουν... Είμαι μόλις 14 και ακούω τη μουσική της δεκαετίας του '60, του '70, του '80 και λίγο του '90 γιατί τότε η μουσική ήταν τρόπος έκφρασης και όχι τρόπος να βγάλουμε λεφτά (γι' αυτό άλλωστε είναι διαχρονική) και μέχρι έκει όπως είναι σήμερα... Φυσικά και υπάρχουν νέοι καλλιτέχνες που έχουν προοπτικές και ικανότητες αλλά είναι λίγοι δυστυχώς... Απ τους καλλιτέχνες της τελευταίας δεκατίας-δεκαπενταετίας ακούω απίστευτα λίγους γιατί η μουσική τους δεν έχει να μου προσφέρει κάτι... Παρόλα αυτά τα τραγούδια του σήμερα που αξίζουν να μείνουν θα μείνουν...! Αρκεί οι καλλιτέχνες να δίνουν περισσότερη προσοχή στην τέχνη παρά στο να βγάλουν λεφτά, άσχημα εκμεταλευόμενοι, την -κατά τη γνώμη μου- μεγαλύτερη και πιο ισχυρή τέχνη απ' όλες...!
    blogarismenos-enge-falos
    05.03.2013, 23:32

    Τραγουδι που θα μείνει 50 χρόνια μετά; Χμ! Είμαι και δύσκολο αυτί. Δύσκολο και αυτό.
    Ακούμε τους beach boys και λέμε οτι το surf in usa έμεινε; Hotel California πχ. ναί.
    Γνώρισα ανθρώπους που δεν ξέρουν στα 30 τους και στα 40τους ποιός είναι ο Jim Morisson.
    Oπότε το τί θα μείνει είναι καθαρά προσωπικό. Αλλα θα έλεγα ένα που μου έρχεται στο
    μυαλό - Τρίφωνο - Να μ'αγαπάς.


    Suzie
    09.05.2013, 23:41
    ένα τραγούδι που σίγουρα θα μείνει είναι το Άνθρωποι Μονάχοι...και γενικά τα τραγούδια της γενιάς Μοσχολιού(Βάνου,Λίντα κλπ κλπ) και Αλεξίου(Πάριος,Νταλάρας κλπ κλπ).Από τις νεότερες γενιές εκεί που πίστευα ότι τα έχουν ισοπεδώσει όλα(τώρα μιλάω λες και δε είμαι κι εγώ νεότερης γενιάς :p ) ήρθε η Μποφίλιου και ανέτρεψε τα πάντα...γενικά πιστεύω ότι μόνο το καλό τραγούδι μπορεί να αντέξει στο χρόνο και δόξα το Θεό έχουμε μπόλικο!
    tallos
    10.05.2013, 00:51


    despinakontogianni
    29.03.2015, 20:43

    Διαφωνώ, παρά το γεγονός ότι δεν εκτιμώ το Χατζηγιάννη, αυτό το κομμάτι παίζεται ακόμα από mainstream (αλλά και πιο "ποιοτικούς") σταθμούς, χρησιμοποιείται σε σειρές κλπ. Το αν θα μείνει στο χρόνο δεν είναι θέμα γούστου, αλλά δεδομένων. Είναι hit και μετρά ήδη δεκατρία χρόνια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την despinakontogianni, 29-03-2015 20:44 ]


    Cretanseagull
    04.05.2019, 22:40

    Πραγματικά δύσκολο να δώσει κανείς απάντηση
    σε  αυτό το ερώτημα...! Εύχομαι και ελπίζω το
    ζητούμενο τραγούδι που θα στεφανωθεί
    διαχρονικό να είναι κάποιο ποιοτικό τραγούδι και όχι
    εμπορικό...
    Στην αδυναμία μου να προτείνω κάποιο συγκεριμένο
    τραγούδι συμβάλει το ότι δεν παρακολουθώ πολύ
    την σημερινή μουσική πραγματικότητα.
    Είμαι περισσότερο αφοσιωμένος στο γράψιμο παρά
    στην ακρόαση των τραγουδιών. 


    yaniskrasoudos
    04.06.2020, 20:06

    Πεχλιβάνης - Θανάσης Παπακωνσταντίνου


    mysticist
    06.06.2020, 17:31
    Πυξ Λαξ - "Μοναξιά μου όλα" και "Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο" Domenica - "Μέσα στη βουή του δρόμου" και "Λίγη ζωή ακόμη" Δημητριάδης - "Σα να μην πέρασε μια μέρα" Πρωτοψάλτη - "Νά 'ταν η χαρά οικόπεδο" και "Βενζινάδικο" Περίδης - "Φωτοβολίδα" Παπάζογλου - "Αύγουστος" και "Πότε Βούδας πότε Κούδας" Αρβανιτάκη - "Δυνατά, δυνατά" Αυτά ενδεικτικά και μόνο.
    georgiostsiftsis
    23.06.2020, 22:50

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgiostsiftsis, 23-06-2020 22:53 ]