ελληνική μουσική
    775 online   ·  210.833 μέλη

    Νέος στο χώρο του αρμονίου ζητά απαντήσεις

    manoz
    19.03.2006, 13:25
    καλημερα σε ολους! προσφατα πηρα ενα yamaha psr 1100 και εχω αρκετες αποριες.. δεν θα ζητησω απαντησεις για ολες φυσικα. τουλαχιστον οχι τωρα. ειναι ευκολο να εξηγησει καποιος τι ειναι το sequencer?? επισης επειδη εφτιαξα καποιεσ μελωδιες και θελω να τις περασω στον υπολογιστη πως μπορω να τις εχω αναλλοιωτες?? τις περασα και εχω πολυ διαφορετικο αποτελεσμα.. ακουσα για καποια plug-in προσομοιωτες?
    Υ.Γ η καρτα ηχου ειναι μια soundblaster zs 400 το αρμονιο συνδεεται σε usb θυρα και προσπαθω να δουλεψω με παλιοτερη εκδοση του cubase sx


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 19-03-2006 17:08 ]
    vouliakis
    19.03.2006, 15:16
    Manoz, τις απαντήσεις θα σου τις δώσει κάποιος δάσκαλος. Στα περισσότερα ωδεία, παράλληλα με τα μαθήματα "αρμονίου", λειτουργούν τμήματα μουσικής τεχνολογίας, ενώ υπάρχουν και αντίστοιχα ΙΕΚ. Καλύτερα, λοιπόν, να αρχίσεις από τα “βασικά”…

    Δεν καταλαβαίνω, ας πούμε, τι εννοείς με τη λέξη αναλλοίωτες. Τι ακριβώς σου αλλάζει? Η χροιά του ήχου? Το τονικό ύψος? Οι διάρκειες?

    Δεν ξέρω αν αυτό σε βοηθήσει, αλλά ρίξε μια ματιά στο αφιέρωμα του Hitech: "Μουσική και Υπολογιστές" (υπομονή αν δεν έχεις dsl - αργεί να "ανοίξει").
    Ίσως εκεί βρεις κάποιες απαντήσεις.




    playel
    28.04.2006, 20:44
    Φίλε manoz το sequencer είναι μια λειτουργεία εγγραφής που έχει το όργανο για να μπορείς να παίζεις μια οποιαδήποτε μελωδία να την αποθηκεύεις στη μνήμη ή σε δισκέτα και αφού το κάνεις αυτό μπορείς να ξαναπαίξεις επάνω στην ήδη γραμμένη μελωδία και να την εμπλουτίσεις περισότερο,όταν φυσικά μάθεις καλα την λειτουργεία του.(ελπίζω να σε βοήθεισα κάπως!)
    manoz
    28.05.2006, 17:23
    Παλι βρισκομαι σε καποια αδιεξοδα σχετικα με το cu-base, το αρμονιο και την επικοινωνια μεταξυ τους βασικα.Απλα πιστεψα οτι τα VST intrument (το synthesaizer συγκεκριμενα) θα λειτουργουσε καπως ετσι-> θα μπορουσα να παιζω πληκτρα στο αρμονιο και σε πραγματικο χρονo [ισως με καθυστερηση Latecy(?)] παραλληλα να χειριζομαι το εικονικο synth (vst instrument a1) του cu-base (συνδεονται μεταξυ τους μεσο USB.) και να μπορεσω ετσι να εκμεταλλευτω τους πολλους +ωραιους ηχους που εχει.. Πολυ βολικο ιςως θα ηταν ,ε? Anyway μπορει να συμβει κατι τετοιο? Μηπως ειναι αδυνατο για το αρμονιο (YAMAHA PSR 1100) ενω κατι τετοιο γινεται με τα midi keybords που κυκλοφορουν.. Και αν δεν ειναι τιποτα απο αυτα πως τελικα μπορει να εκμεταλλευτει κανεις τα vst instruments καθως απο οτι φαινεται μαλλον ειναι αυτα που μπορουν να βελτιωσουν την προσπαθεια...