ελληνική μουσική
    901 online   ·  210.833 μέλη

    Την έχετε πατήσει από φίλους;;;

    EIRINAKI
    20.03.2006, 15:49
    ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΦΙΛΟΙ" ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΔΩΣΕΙ
    ΗΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΔΕΛΦΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 20-03-2006 15:58 ]
    GinaDanis
    20.03.2006, 16:06
    Κι εγώ την έχω πατήσει. Αυτά τα περιστατικά μας δίνουν την αφορμή να εξετάζουμε περισσότερο μέσα μας κατά πόσο ένας φίλος είναι φίλος από την καρδιά ή από συμφέρον & ατομικισμό...Έτσι κάποια στιγμή γινόμαστε πλέον πιο επιλεκτικοί.

    Πολλές φορές αληθινός φίλος είναι ένα καλό βιβλίο. Σε κάνει πιο σοφό. Ανακαλύπτεσαι. Είναι σταθερό & δε θα σε προδώσει. Οι άνθρωποι, εν αντιθέσει, έχουν τόσο μα τόσο ρευστές διαθέσεις...Δεν αντανακλούν όλοι πάντα τη σωστή σου είκόνα...
    EIRINAKI
    20.03.2006, 17:10
    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕ ΜΙΑ ΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ...ΕΣΥ ΠΩΣ ΕΙΧΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ?????
    spathasref
    20.03.2006, 17:48
    Αν και θυμάμαι ορισμένες περιπτώσεις "φίλων" που με έχουν προδώσει-εκμεταλλευθεί-πατήσει, είναι κάτι άλλο που με καίει. Ο αχάριστος τρόπος με τον οποίο συμπεριφέρθηκα σε έναν παιδικό μου φίλο, με συνέπεια να έχω να μιλήσω μαζί του περίπου τέσσερα χρόνια και, πλέον, υπάρχει ο ένας για τον άλλο μόνο ως παιδική ανάμνηση.
    maria21
    20.03.2006, 17:51
    kai pios den tin exei patisei apo tous "filous " tou?
    zoume gia na ma8enoume omws , kai pistevo pws ola ginonte gia kapio logo. isws auto se kanei kalitero kriti xaraktirwn.
    exo ftasi omws sto simio na leo pos i zoi ine mikri kai gia tetious an8ropous den exo xrono sti zoi mou. stamata lipon na spatalas energia pano tous. ego 8a sou elega na tous 3exasis. adiaforia pros ta atoma tous ine to kalitero pou mporis na kanis
    Bruto
    20.03.2006, 19:20
    Quote:

    Το μέλος GinaDanis στις 20-03-2006 στις 16:06 έγραψε:

    Κι εγώ την έχω πατήσει. Αυτά τα περιστατικά μας δίνουν την αφορμή να εξετάζουμε περισσότερο μέσα μας κατά πόσο ένας φίλος είναι φίλος από την καρδιά ή από συμφέρον & ατομικισμό...Έτσι κάποια στιγμή γινόμαστε πλέον πιο επιλεκτικοί.

    Πολλές φορές αληθινός φίλος είναι ένα καλό βιβλίο. Σε κάνει πιο σοφό. Ανακαλύπτεσαι. Είναι σταθερό & δε θα σε προδώσει. Οι άνθρωποι, εν αντιθέσει, έχουν τόσο μα τόσο ρευστές διαθέσεις...Δεν αντανακλούν όλοι πάντα τη σωστή σου είκόνα...



    E μη μπερδεύουμε τις πο..με τις βουρτσες κιόλας...
    GinaDanis
    20.03.2006, 19:29
    Quote:

    Το μέλος EIRINAKI στις 20-03-2006 στις 17:10 έγραψε:

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕ ΜΙΑ ΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ...ΕΣΥ ΠΩΣ ΕΙΧΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ?????




    Ένας αληθινός φίλος εκτιμά τη βοήθεια που του προσφέρεις & την ανταποδίδει με ανάλογες πράξεις. Το ελάχιστο που μπορεί να κάνει είναι να πει ευχαριστώ.
    Εγώ ξέκοψα γρήγορα από "φίλους" όταν διέκρινα ζήλεια & ανταγωνισμό.
    uNick
    20.03.2006, 22:58
    Όλοι την "πατάμε" κάποιες φορές από "φίλους"... και δυστυχώς σπανίως μαθαίνουμε από τα λάθη μας... Προσωπικά την έχω "πατήσει" αρκετές φορές, για να καταλήξω σήμερα να έχω έναν και μοναδικό φίλο... Γνωστούς πολλούς, αλλά μόνο έναν φίλο!!! Έναν φίλο που με βοήθησε όταν χρειάστηκα βοήθεια, χωρίς καν να με ξέρει, και χωρίς να ζητήσει ποτέ τίποτα για την βοήθειά του... Έναν και καλό... αδερφό... που - κόβω το δεξί μου χέρι - σίγουρα δεν θα με πουλήσει ποτέ. Και το ίδιο θα είμαι κι εγώ απέναντί του...
    rory166
    20.03.2006, 23:12
    εγω ευτυχως δεν την εχω πατησει ακομα απο φιλο η φιλη..!!
    νομιζω παντως οτι γενικα παντα βρισκω σωστες παρεες..
    Heavenly
    20.03.2006, 23:52
    Quote:

    Το μέλος EIRINAKI στις 20-03-2006 στις 15:49 έγραψε:

    ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΦΙΛΟΙ" ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΔΩΣΕΙ
    ΗΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΔΕΛΦΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 20-03-2006 15:58 ]





    Είσαι μόλις 20 χρονών...άρα πιθανότατα θα την πατήσεις από φίλους ή από γκόμενο, θα κάνεις και μερικές βλακείς στη ζωή σου που μπορεί να μετανιώσεις ή και όχι.'Ολα στο πρόγραμμα.
    Σκέψου ότι μάλλον εσύ επιλέγεις λάθος άτομα για φίλους σου.Και σκέψου επίσης ότι μερικά άτομα δε θέλουν τόση αγάπη όση μπορεί εμείς να δώσουμε. Δε μπορούμε με όλους να γίνουμε φίλοι, και με αυτούς που θα γίνουμε θα είναι μέχρι ένα σημείο που θα υπάρχει ισορροπία, μετά από αυτό τα πράγματα είναι δύσκολα.Δε ξέρω τι σχέσεις έχεις με την οικογένειά σου αλλά σκέψου προσεκτικά ποιον βάζεις πάνω από τους άλλους.
    Ναι τη έχω πατήσει από φίλους αλλά έχω κρατήσει τους καλύτερους...οι γνωστοί δε μετράνε. Δεν ξέρω αν θα είναι μέχρι τέλους μαζί μου αλλά ξέρω ότι είναι αυτοί που με αγαπάνε και τους αγαπάω. Στη δική μου την περίπτωση η οικογένειά μου είναι αυτή που αγαπάω και με αγαπάει περισσότερο.
    Αποφεύγω άτομα που ζηλεύουν, η που κρύβουν κάτι (το οποίο αναρρωτιέσαι τι είναι αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις).
    EIRINAKI
    21.03.2006, 13:43
    Quote:

    Το μέλος rory166 στις 20-03-2006 στις 23:12 έγραψε:

    εγω ευτυχως δεν την εχω πατησει ακομα απο φιλο η φιλη..!!
    νομιζω παντως οτι γενικα παντα βρισκω σωστες παρεες..





    πιστευω πλεον οτι δεν ειναι θεμα επιλογης γιατι και μενα ηταν καλοι μεχρι να μου την ριξουν πισωπλατα πιθανον τα προηγουμενα 5 χρονια υποκρινοταν
    doritsa78
    21.03.2006, 15:55
    Quote:

    Το μέλος GinaDanis στις 20-03-2006 στις 19:29 έγραψε:
    [
    Ένας αληθινός φίλος εκτιμά τη βοήθεια που του προσφέρεις & την ανταποδίδει με ανάλογες πράξεις. Το ελάχιστο που μπορεί να κάνει είναι να πει ευχαριστώ.

    [/I]

    Συμφωνω.Την εχω πατησει και εγω.Τοσα χρονια φιλη απο σχολειο και τωρα βλεπομαστε μια στο τοσο ή και καθολου.Ουτε ενα τηλεφωνο.Και οταν μιλαμε σαν να μιλαει με το ζορι.Επειδη εχεις μια σχεση δεν μπορεις ουτε να μας μιλας?Καταλαβα οτι το κανει απο ζηλεια και οταν της ειχα κανει τοσα αυτη μαλλον απο συμφερον το εκανε.Μα ουτε ενα δωρο στη γιορτη μου δε μου εκανε,οχι για το δωρο,αλλα για την πραξη απο καρδιας που λενε.Τι να πω εχω απογοητευει και δεν την παιρνω τηλεφωνο περιμενω να με παρει εκεινη.Αλλα δεν βλεπω και πολυ φως στον οριζοντα.
    EIRINAKI
    21.03.2006, 16:25
    το να χαθεις ειναι πιο απλο απο το να σε προδωσουν και με πραξεις...επισης να απαντησω σε αυτους που μιλησαν για ζηλια...στην αρχη δεν μπορουσα να παραδεχτω οτι απο τη στιγμη που ειμασταν φιλοι-που σημαινει οτι μοιραζεσαι τα παντα-δεν υπηρχε λογος ζηλιας αλλα τελικα οποιος θελει βρισκει λογους anyway δεν μου ειπε κανεις πως αντεδρασε σε κατι τετοιο...
    EIRINAKI
    21.03.2006, 18:09
    να συμπληρωσω και κατι οταν ειπα πως δεν τα εχω κανει ουτε για τις αδελφες μου ηταν σαν σχημα λογου βεβαια ειναι πανω απο ολα η οικογενεια το θεωρω δεδομενο αυτο
    Emaki
    21.03.2006, 18:47
    Είμαι και εγώ στο club των "προδομένων"!
    Συγκεκριμένα πριν 7 χρόνια περίπου έκανα παρέα με μια κοπέλα που θεωρούσα φίλη....
    Λοιπόν εγώ το πρωί της έλεγα τις διαφωνίες και τα προβλήματα που "ανάγκαζαν" εμένα και την τότε σχέση μου να χωρίσουμε και το βράδυ η κοπέλα εθεάθει σε τρυφερές στιγμές σε ένα μπαράκι με τον άνθρωπο(καλός ήταν και του λόγου του) που είχα σχέση μέχρι πριν λίγες ώρες!
    Αυτό το έμαθα από τρίτο πρόσωπο!
    Όπως λέει και η παροιμία….
    Ο Θεός αγαπάει τον κλέφτη , αγαπάει και τον νοικοκύρη!

    Η αλήθεια είναι ότι τότε δεν πειράχτηκα τόσο απ’ την συμπεριφορά του πρώην μου όσα για της υποτιθέμενης φίλης μου…
    Συνειδητοποίησα βέβαια ότι εκείνος και εκείνη θα κάνουν ένα τέλειο ζευγάρι και ούτε καν τους έψαξα για να ζητήσω τον λόγο!
    Έκανα delete απ’ την ζωή μου τους συγκεκριμένους ανθρώπους και τα έβαλα με τον εαυτό μου που ήμουν τόσο επιπόλαιη και ευκολόπιστη…

    Αυτά!



    anastasisk
    25.03.2006, 01:55
    EIRINAKI,μην μετανοιώνεις για τίποτα.Καλυτέρευσε τον εαυτό σου και σιγά σιγά ολα θα λυθούν ΜΕΣΑ σου.Τουλάχιστον αυτο προσπαθώ να κάνω εγώ και είμαι σε καλό δρόμο...πίστεψέ με δεν θα το μετανοιώσεις.Αν είσαι καλά εσύ καλυτερεύεις και τους γύρω σου αθελά σου!.!
    aprovleptos
    25.03.2006, 05:19
    Κατ αρχην ΔΕΝ υπαρχει ανθρωπος να μην την εχει πατησει απο φιλο. Εμενα ο ΄΄κολλητος΄΄ μου, εκλεψε μεσα απο το συρταρι μου λεφτα... και να φανταστειτε πως μερα παρα μερα τον κερναγα οπου πηγαιναμε επειδη δεν εχει λεφτα. το να με κλεψει ηταν το αποκορυφωμα !!! πλεον δε μιλαμε. 8 χρονια (απο το λυκειο φιλοι). αν ειναι δυνατον ρε παιδια !!!!! αν ειναι !!!!! παντως ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να βρεις καποιον να του αρεσει να δινει και να μοιραζεται ο,τι εχει μαζι σου...
    alexia-vicky
    26.03.2006, 14:21
    Ολοι σε καποια φαση της ζωης μας την παταμε απο φιλους ή γενικοτερα, απο κοντινα αγαπημενα μας προσωπα...
    Και εγωτην εχω "πατησει" και μαλιστα απο την κολλητη μου, που ειμασταν σαν αδερφες...Με πειραξε και με πειραζει, αλλα πιστευω πως ετσι μαθαινουμε τη ζωη και να προφυλασσομαστε...πολυ απλα, ετσι μεγαλωνουμε...
    Και κατι ακομα, μη στεναχωριεσαι γιατι πιθανοτατα δεν ηταν ποτε φιλοι σου!!!
    EIRINAKI
    30.03.2006, 15:56
    συμφωνω με ολους και σιγουρα εχω μαθει απο αυτην την ιστορια και πλεον ειμαι πολυ δυσκολη στις επιλογες μου ευτυχως εχω την μια κολλητη που ειμαι σχεδον απολυτα σιγουρη οτι δεν θα με προδωσει ποτε.....
    DavidDT
    30.03.2006, 21:32
    Πάρα πολλές φορές.Και πολύ πρόσφατα μάλιστα.Δεν κρατάω κακία όμως σε κανέναν πλέον,όχι γιατί είμαι μεγαλόψυχος,αλλά γιατί μέσα απο αυτά μαθαίνει κάποιος να ζει.Πρέπει να "φας τα μούτρα σου",για να μάθεις απο τα λάθη σου.(λάθος είναι που τους εμπιστεύτηκες).
    Τέλος πάντων,καλή καρδιά.


    Και κάτι ακόμα:
    " Άν σε πληγώσουν και εσύ ακόμα γελάς,δεν σε νικούν.Νικάς"