ελληνική μουσική
    789 online   ·  210.833 μέλη

    Οι καλύτεροι Έλληνες μπουζουκτσήδες

    delldal
    11.04.2006, 16:02
    edw mporeite na peite tin gnwmi sas kai na anaferete tous kalyterous buzukzides apo palia mexri simera!!
    pame loipon""
    kitharovios oslo.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-04-2006 16:05 ]
    dimitrapan
    12.04.2006, 08:10
    Παρόλο που δεν είμαι πολύ fan του μπουζουκιού, υποκλίνομαι στο ταλέντο του Καραντίνη!!! Ο άνθρωπος είναι μάγος!!!
    Kwn_na
    12.04.2006, 08:39
    Συμφωνώ για το Καραντίνη και να προσθέσω το Γιώργο Κοντογιάννη..!
    dijo
    12.04.2006, 12:40
    Μανώλης Χιώτης, Γιάννης Σταματίου (Σπόρος), Δημήτρης Στεργίου (Μπέμπης), Γιώργος Ζαμπέτας, Λάκης Κάρνέζης, Κώστας Παπαδόπουλος, Χάρης Λεμονόπουλος, Χάρης Παπαδόπουλος, Μανώλης Καραντίνης, {Γιώργος Αλτής, Θανάσης Βασιλάς, Νίκος Κατσίκης, Παντελής Κωνσταντινίδης, Νίκος Ρούλος, Λουκάς Κωνσταντινίδης (ΡΑΣΤ)}.
    Φυσικά δεν αφήνω απ' έξω και αυτούς, που ίσως δεν ήταν τόσο δεξιοτέχνες όσο οι προαναφερθέντες, αλλά υπήρξαν πρωτοπόροι και η πενιά τους συγκινεί ακόμη πολύ κόσμο, όπως ο Ιωάννης Χαλκιάς, ο Μάρκος Βαμβακάρης, ο Γιάννης Παπαϊωάννου, ο Απόστολος Χατζηχρήστος κλπ.
    Τέλος υπάρχουν και πολλοί δεξιοτέχνες μπουζουξήδες με εκπληκτικές δυνατότητες, που είναι άγνωστοι στο ευρύ κοινό, και πολλοί από αυτούς επιλέγουν ή αναγκάζονται να δουλέψουν σε "σκυλάδικα".



    επισυναπτόμενα: 3s.jpg 
    delldal
    12.04.2006, 13:18
    Quote:

    Το μέλος dijo στις 12-04-2006 στις 12:40 έγραψε:

    Μανώλης Χιώτης, Γιάννης Σταματίου (Σπόρος), Δημήτρης Στεργίου (Μπέμπης), Γιώργος Ζαμπέτας, Λάκης Κάρνέζης, Κώστας Παπαδόπουλος, Χάρης Λεμονόπουλος, Χάρης Παπαδόπουλος, Μανώλης Καραντίνης, {Γιώργος Αλτής, Θανάσης Βασιλάς, Νίκος Κατσίκης, Παντελής Κωνσταντινίδης, Νίκος Ρούλος, Λουκάς Κωνσταντινίδης (ΡΑΣΤ)}.
    Φυσικά δεν αφήνω απ' έξω και αυτούς, που ίσως δεν ήταν τόσο δεξιοτέχνες όσο οι προαναφερθέντες, αλλά υπήρξαν πρωτοπόροι και η πενιά τους συγκινεί ακόμη πολύ κόσμο, όπως ο Ιωάννης Χαλκιάς, ο Μάρκος Βαμβακάρης, ο Γιάννης Παπαϊωάννου, ο Απόστολος Χατζηχρήστος κλπ.
    Τέλος υπάρχουν και πολλοί δεξιοτέχνες μπουζουξήδες με εκπληκτικές δυνατότητες, που είναι άγνωστοι στο ευρύ κοινό, και πολλοί από αυτούς επιλέγουν ή αναγκάζονται να δουλέψουν σε "σκυλάδικα".








    megale mefiaxes me tis anafores sta buzukia""
    mipws exeis akousei kapoion tringa buzuktzi?
    ap tous symerinous ton karantini ton goustarw kai gw.akousa episeis oti kanei kai exypna asteia ..metamorfoseis akoma kai panw sto palko..""
    gia sou karantini me to buzuki sou""
    kitharovios oslo.
    ..ksexases ton tatasopoulo,gianaki aggelou,thodoro kampouridi,paleologou..
    geordan
    12.04.2006, 13:22
    Για τους παλιούς δε θέλω να αναφερθώ γιατί το θεωρώ ιεροσυλία. Επίσης είναι τόσοι πολλοί που έμειναν στη σκιά ενός Ζαμπέτα ή ενος Χιώτη και ελάχιστοι τους γνωρίζουν. Εκτός του ότι αδικούνται από τις τότε ηχογραφικές δυνατότητες...

    Όσο για τους σημερινούς, δεν έχω παράπονο, έχουμε και πολλούς και ικανότατους.
    Σε όσους προαναφέρθηκαν να προστεθεί οπωσδήποτε ο Μανώλης Πάππος και ο Χρήστος Νικολόπουλος. Μερικά πράγματα είναι αυτονόητα, αλλά πρέπει να τα αναφέρουμε.
    Σιγά σιγά θα βρούμε κι άλλους. Ωραίο θέμα.
    delldal
    12.04.2006, 13:27
    Quote:

    Το μέλος dijo στις 12-04-2006 στις 12:40 έγραψε:

    Μανώλης Χιώτης, Γιάννης Σταματίου (Σπόρος), Δημήτρης Στεργίου (Μπέμπης), Γιώργος Ζαμπέτας, Λάκης Κάρνέζης, Κώστας Παπαδόπουλος, Χάρης Λεμονόπουλος, Χάρης Παπαδόπουλος, Μανώλης Καραντίνης, {Γιώργος Αλτής, Θανάσης Βασιλάς, Νίκος Κατσίκης, Παντελής Κωνσταντινίδης, Νίκος Ρούλος, Λουκάς Κωνσταντινίδης (ΡΑΣΤ)}.
    Φυσικά δεν αφήνω απ' έξω και αυτούς, που ίσως δεν ήταν τόσο δεξιοτέχνες όσο οι προαναφερθέντες, αλλά υπήρξαν πρωτοπόροι και η πενιά τους συγκινεί ακόμη πολύ κόσμο, όπως ο Ιωάννης Χαλκιάς, ο Μάρκος Βαμβακάρης, ο Γιάννης Παπαϊωάννου, ο Απόστολος Χατζηχρήστος κλπ.
    Τέλος υπάρχουν και πολλοί δεξιοτέχνες μπουζουξήδες με εκπληκτικές δυνατότητες, που είναι άγνωστοι στο ευρύ κοινό, και πολλοί από αυτούς επιλέγουν ή αναγκάζονται να δουλέψουν σε "σκυλάδικα".








    aporia:mipws kserei kapoios na mou pei poios buzuktzis paizei to thema eisagwgi sto tragoudi mi mou thimwneis matia mou?tou kougioumtzi?
    ma ti omorfo tragoudi einai afto ti magia einai afti""
    kitharovios oslo.
    delldal
    12.04.2006, 13:38
    Quote:

    Το μέλος geordan στις 12-04-2006 στις 13:22 έγραψε:

    Για τους παλιούς δε θέλω να αναφερθώ γιατί το θεωρώ ιεροσυλία. Επίσης είναι τόσοι πολλοί που έμειναν στη σκιά ενός Ζαμπέτα ή ενος Χιώτη και ελάχιστοι τους γνωρίζουν. Εκτός του ότι αδικούνται από τις τότε ηχογραφικές δυνατότητες...

    Όσο για τους σημερινούς, δεν έχω παράπονο, έχουμε και πολλούς και ικανότατους.
    Σε όσους προαναφέρθηκαν να προστεθεί οπωσδήποτε ο Μανώλης Πάππος και ο Χρήστος Νικολόπουλος. Μερικά πράγματα είναι αυτονόητα, αλλά πρέπει να τα αναφέρουμε.
    Σιγά σιγά θα βρούμε κι άλλους. Ωραίο θέμα.




    file einai kalo na anaferomaste sta omorfa palia tragoudia me protagwnistes tis panemorfes fwnes alla kai tis katapliktikes penies twn tote buzuktzidwn.
    egw proswpika tous agapw kai tous thaumazw.
    oso gia tous tote iholiptes kanane kali douleia.
    nasai kala file.
    kitharovios oslo.
    geordan
    12.04.2006, 13:53
    Εγώ δεν είπα τίποτα κακό για τους τότε ηχολήπτες. Άλλωστε δεν ξέρω να τους κρίνω, δεν έχω τις γνώσεις δηλαδή, και φυσικά δεν ήμουνα εκεί. Οι δυνατότητες τους όμως συγκριτικά με τους σημερινούς ήταν πολύ περιορισμένες. Σαν αποτέλεσμα είναι να αδικούνται οι τότε οργανοπαίχτες και οι τότε τραγουδιστές. Απλά πράγματα. Αυτά τα λέω γιατί εχω ακούσει π.χ. τον Κώστα Παπαδόπουλο να λέει ότι αν μπορούσε θα ξαναηχογραφούσε τα πάντα. Το ίδιο πίστευε π.χ. και ο Καζαντζίδης.
    Aiolos_m
    12.04.2006, 17:36
    Νικολόπουλος, Πολυκανδριότης, Χιότης (αν και δεν ήταν καθαρόαιμος μπουζουξής) και ο Τσιτσάνης με τη γλυκιά πενιά. Είναι και άλλοι παλιοί όμως όπως ο Ζαμπέτας. Από τους "διάσημους τουλάχιστον". Γιαμένα ο Θανάσης είναι ο καλύτερος, τουλάχιστον από αυτούς που έχω ακούσει.

    StevieRayVaughn
    12.04.2006, 18:17

    Μετά από χρόνια μελέτη, πιστεύω ότι είναι ανούσιο να ψάχνουμε για τους καλύτερους Έλληνες μουσικούς του μπουζουκιού. Σημασία έχει η ψυχή που βγάζει ο καθένας πάνω στο μπουζούκι. Υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν να παίζουν , ή χρησιμοποιούν το  όργανο για αυτοπροβολή και τους θεωρούμε και καλούς......
    Παρόλα αυτά :

    Μανώλης Χιώτης
    Βαγγέλης Λιόλιος
    Μανώλης Πάππος
    Ζαμπέτας Γιώργος
    Τσιτσάνης Βασίλης (ναι. και σαν παίχτης είχε τη δικιά του γλύκα)
    Μανώλης Καραντίνης
    Τσομίδης Ιορδάνης
    Γιάννης Σταματίου (Σπόρος)

    Παλαιολόγου
    Δράμαλης

    Τατασόπουλος

    Γεωργόπουλος

    Παντελής Κωνσταντινίδης
    Θανάσης Βασιλάς
    Δημήτρης Στεργίου (Μπέμπης)
    Χάρης Λεμονόπουλος
    Λάκης Κάρνέζης
    Κώστας Παπαδόπουλος
    Τρίγκας Βαγγέλης
    Παναγιώτης Κουτσούρας
    Κωνσταντίνου
    Ψαράς

    Νίκος Κατσίκης
    Χρήστος Νικολόπουλος
    Χρήστος Παπαδόπουλος
    Γιώργος Αλτής


    και 100% υπάρχουν και άλλοι γνωστοί και λιγότερο γνωστοί,εξίσου καλοί που δεν τους αναφέραμε. Επίσης γρήγορος δεν σημαίνει καλός απαραίτητα.
    Ο Μανώλης ο Πάππος που δεν στερείται ταχύτητας φυσικά, δεν την προτιμά, και όταν παίζει (όχι γρήγορα) ακούς κρύσταλλα να σε περιβάλλουν,υπέροχες και πολύ γλυκές νότες...
    Ή ο Παντελής, για παράδειγμα, είναι ταχύτατος, αλλά τα ταξίμια του, και οι "αργές" του νότες είναι πολύ γλυκές.

    Τέλος ξαναλέω ότι δεν έχει νόημα να λέμε "Οι καλύτεροι Έλληνες μπουζουκτσήδες" αφού μουσικός με μπουζούκι είναι σπάνιο φαινόμενο, πόσο μάλλον "μπουζουκτσής" με ανιδιοτελή αγάπη για το όργανο....

    μάσκα δεν έχω να γυρνώ,
    στο καρναβάλι ετούτο....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StevieRayVaughn στις 29-01-2008 03:12 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την StevieRayVaughn, 29-08-2013 09:19 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την StevieRayVaughn, 03-12-2015 22:59 ]


    delldal
    12.04.2006, 21:01
    Quote:

    Το μέλος StevieRayVaughn στις 12-04-2006 στις 18:17 έγραψε:

    Μετά από χρόνια μελέτη, πιστεύω ότι είναι ανούσιο να ψάχνουμε για τους καλύτερους Έλληνες μουσικούς του μπουζουκιού. Σημασία έχει η ψυχή που βγάζει ο καθένας πάνω στο μπουζούκι. Υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν να παίζουν , ή χρησιμοποιούν τοόργανο για αυτοπροβολή και τους θεωρούμε και καλούς......
    Παρόλα αυτά :

    Μανώλης Χιώτης
    Βαγγέλης Λιόλιος
    Μανώλης Πάππος
    Ζαμπέτας Γιώργος
    Τσιτσάνης Βασίλης (ναι. και σαν παίχτης είχε τη δικιά του γλύκα)
    Μανώλης Καραντίνης
    Γιάννης Σταματίου (Σπόρος)
    Γεωργόπουλος
    Παντελής Κωνσταντινίδης
    Θανάσης Βασιλάς
    Νίκος Κατσίκης
    Χρήστος Νικολόπουλος
    Δημήτρης Στεργίου (Μπέμπης)
    Χάρης Λεμονόπουλος
    Λάκης Κάρνέζης
    Κώστας Παπαδόπουλος
    Χρήστος Παπαδόπουλος
    Γιώργος Αλτής
    Παναγιώτης Κουτσούρας
    Κωνσταντίνου
    Ψαράς

    και 100% υπάρχουν και άλλοι λιγότερο γνωστοί,εξίσου καλοί που δεν τους αναφέραμε. Επίσης γρήγορος δεν σημαίνει καλός απαραίτητα.
    Ο Μανώλης ο Πάππος που δεν στερείται ταχύτητας φυσικά, δεν την προτιμά, και όταν παίζει (όχι γρήγορα) ακούς κρύσταλλα να σε περιβάλλουν,υπέροχες και πολύ γλυκές νότες...
    Ή ο Παντελής, για παράδειγμα, είναι ταχύτατος, αλλά τα ταξίμια του, και οι "αργές" του νότες είναι πολύ γλυκές.

    Τέλος ξαναλέω ότι δεν έχει νόημα να λέμε "Οι καλύτεροι Έλληνες μπουζουκτσήδες" αφού μουσικός με μπουζούκι είναι σπάνιο φαινόμενο, πόσο μάλλον "μπουζουκτσής" με ανιδιοτελή αγάπη για το όργανο....




    sevasti h apopsi sou ""
    kitharovios oslo.
    dijo
    15.04.2006, 18:52
    Άκουσα χθες έναν μπουζουξή που μου θύμησε τον Λεμονόπουλο. Τελικά έμαθα ότι ήταν ο Τεο Κουλούρης, ο οποίος χτύπησε ένα και μόνο δίσκο στην Αυστραλία. Μπορεί να διασκεύσε τα "Παιδιά του Πειραιά" και να τα έκανε να μοιάζουν περισσότερο με Olympians παρά Χατζιδάκι, αλλά στο παίξιμο ήταν πολύ ωραίος.
    delldal
    15.04.2006, 22:01
    Quote:

    Το μέλος dijo στις 15-04-2006 στις 18:52 έγραψε:

    Άκουσα χθες έναν μπουζουξή που μου θύμησε τον Λεμονόπουλο. Τελικά έμαθα ότι ήταν ο Τεο Κουλούρης, ο οποίος χτύπησε ένα και μόνο δίσκο στην Αυστραλία. Μπορεί να διασκεύσε τα "Παιδιά του Πειραιά" και να τα έκανε να μοιάζουν περισσότερο με Olympians παρά Χατζιδάκι, αλλά στο παίξιμο ήταν πολύ ωραίος.




    megale vale na kousoume kati ap tin douleia tou..
    delldal
    drakonikolis
    15.04.2006, 23:20
    Αυτό το απίστευτο ταξίμι το έχει κάνει ο Χρήστος Νικολόπουλος.Όσο για το τραγούδι απερίγραπτο!
    drakonikolis
    15.04.2006, 23:33
    Πριν από κανέναν μήνα περίπου ένας φίλος μου μου είχε βάλει να ακούσω ένα ορχηστρικό κομμάτι για μπουζούκι το οποίο με έκανε πραγματικά να χάσω τη μηλιά μου.Ο μουσικός δεξιοτέχνης λεγόταν.nullΙορδάνης Τσομίδης .Κατα τύχη λοιπόν συνέπεσε να έχει και το περιοδικό δίφωνο του Απριλίου άρθρο για τον Τσομίδη ο οποίος δυστυχώς απεβίωσε πρόσφατα.Είχε συνεργαστεί με τον Μανώλη Χιώτη και ήταν μαζί στην Αμερική,όπου συνεργάστηκε με τον Φιλ Γουντς ενώ παραλίγο να συνεργαστεί με τον Bob Dylan με τον οποίο είχαν επικοινωνία.Οι τελευταίες πληροφορίες αντλήθηκαν από το δίφωνο.
    delldal
    16.04.2006, 00:04
    Quote:

    Το μέλος drakonikolis στις 15-04-2006 στις 23:20 έγραψε:

    Αυτό το απίστευτο ταξίμι το έχει κάνει ο Χρήστος Νικολόπουλος.Όσο για το τραγούδι απερίγραπτο!




    bravo pitsirika ..19eh...ere ti mou thimizeis...
    tragoudi toso agapimeno"""
    ymnos tha elega elafry to xwma tou kougioumtzi.
    delldal
    dijo
    16.04.2006, 00:14
    Quote:

    Το μέλος delldal στις 15-04-2006 στις 22:01 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος dijo στις 15-04-2006 στις 18:52 έγραψε:
    [i]
    Άκουσα χθες έναν μπουζουξή που μου θύμησε τον Λεμονόπουλο. Τελικά έμαθα ότι ήταν ο Τεο Κουλούρης, ο οποίος χτύπησε ένα και μόνο δίσκο στην Αυστραλία. Μπορεί να διασκεύσε τα "Παιδιά του Πειραιά" και να τα έκανε να μοιάζουν περισσότερο με Olympians παρά Χατζιδάκι, αλλά στο παίξιμο ήταν πολύ ωραίος.




    megale vale na kousoume kati ap tin douleia tou..
    delldal

    [/I]



    Δεν έχω το δίσκο του, απλά άκουσα 2-3 κομμάτια. Αν βρω θα ενημερώσω.
    la_luna_nera
    12.06.2006, 12:26
    Αντώνης Κατινάρης!
    Αντώνης Κατινάρης!
    Αντώνης Κατινάρης!


    Καθαρή και στρογγυλη πεννιά!!
    Σπουδαίος παίχτης!

    prochatz
    12.06.2006, 14:30
    Για τους παλιούς δε γνωρίζω και πάρα πολλά. Σήμερα στην κορυφή βρίσκεται ο Μανώλης Καραντίνης.