ελληνική μουσική
485 online   ·  208.905 μέλη

Τραυματισμοί χεριών

trooper_206
Συγχορδία Μινόρε
Chat
08.11.2006, 23:30
Οσον αφορα 1ον το σχολιο με τον δασκαλο και τα κοντα δαχτυλα...Απαραδεκτο...δουλεια του δασκαλου δεν ειναι να αποθαρρυνει με τετοιο τροπο,αλλα να σε κανει καλυτερο/η με οτι δαχτυλα εχεις,ειτε αυτα ειναι δαχτυλα ενος μετρου ειτε 2 εκατοστων...
Υστερα οσον αφορα το ζεσταμα και τα λοιπα...Εγω προσωπικα αυτο που παντοτε ακολουθω,ειναι οταν κανω μια ασκηση, η' προσπαθω να 'βγαλω' ενα τραγουδι ποτε δεν πιεζω τον εαυτο μου.Δλδ, οταν αρχιζουν και κουραζονται καρποι,δαχτυλα κλπ, το αφηνω και προσπαθω αλλη μερα η' αλλη ωρα.

nkoumo
Βασική Νότα
Chat
11.11.2006, 21:13
Γεια σας
Ειμαι και εγω καινουριος στο πιανο.Πηρα ενα Digital piano και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος και απο τα πληκτρα και ηχο. Προς το παρον ειμαι αυτοδιδασκούμενος και μετα μπορει να παω σε Ωδειο.Το προβλημα μου ειναι οτι πιανετε ο σβερκος μου μετα απο λιγη ωρα και η πλατη. Τι λετε ε παιδια , πρεπει για να παιξει κανεις πιανο να κανει και γυμναστική? Το καθισμα που εχω ειναι ειδικο για πιανο αλλα δυστιχώς δεν ρυθμιζετε καθ'υψος και ειμαι 1.81μ. Τι πρεπει να κανω? Θα ήθελα πολύ και την γνωμη της κας. Χρυσας.
Thanks

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nkoumo στις 11-11-2006 21:15 ]

mi3s
Συγχορδία Μινόρε
Chat
03.12.2006, 19:54
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι!?Ξεκίνησα πρίν περίπου ένα μήνα αρμόνιο,και μπορώ να πω ότι τα πάω περίφημα!
Το αρμόνιο μου είναι πολύ παλιό και η αίσθηση των πλαστικών,ψεύτικων πλήκτρων στο αρμόνιο με κάνει να αισθάνομια χάλια όταν μελετάω!Τι μπορεί να σημαίνει αυτό!?
Επίσης η βάση του είναι προχειροκατασκευή μέ ένα μονό χιαστί και κουνιέται πολύ το όργανο όταν παίζω κάτι γρήγορο!Είναι επικίνδυνο αυτό!?
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε το πιο σωστό ύψος που θα πρεπε να βρίσκεται το αρμόνιο και σε τι ύψος θα πρέπει να κάθομαι και εγώ?Ή μήπως να μη κάθομαι καθόλου?
Και κάτι τελευταίο:Υπάρχει κάποιο όριο που αν παίξεις παραπάνω κουράζεσαι?Εγώ συγκεκριμένα τη Τρίτη έκατσ κανα 2-3 ώρες και στο τέλος εκτός του ότι ζαλίστηκα ,άρχισαν να με πονάνε οι καρποί μου!Είναι κακό αυτό!?Μήπως επειδή είναι ακόμη αρχή?!
melageorgiadoy
Βασική Νότα
Chat
04.12.2006, 10:22
Καλημέρα!!Παιδιά προσοχή στα χέρια σας!!Είναι το σημαντικότερο αν θέλετε να συνεχήσετε το πιάνο.Πρόσφατα είχα ενα πρόβλημα με το χέρι μου και τρέμαμε μην είναι τενοντίτιδα!!Ευτυχώς όχι αλλά ο πόνος άλλο πράγμα!!Καλό ζέσταμα λοιπόν καταπροτήμιση HANON.Πόλυ εύκολες ασκήσεις...'Εχει μέσα ασκήσεις για κάθε δάχτυλο δηλ στην μία μπορεί να γυμνάζεις δεύτερο και τρίτο και στην άλλη τέταρτο και πέμπτο κλπ!Ξεκίνησα το πίανο πρίν ένα χρόνο και το συγκεκριμένο βιβλίο με βοήθησε πάρα πολύ!!Λύνετε ο χέρι σου αρκέι βέβαια να είναι χαλαρό!Μάκια
Zefuros
Σολίστ
Chat
04.12.2006, 15:37
Παράθεση:

Το μέλος melageorgiadoy στις 04-12-2006 στις 10:22 έγραψε...

Καλημέρα!!Παιδιά προσοχή στα χέρια σας!!Είναι το σημαντικότερο αν θέλετε να συνεχήσετε το πιάνο.Πρόσφατα είχα ενα πρόβλημα με το χέρι μου και τρέμαμε μην είναι τενοντίτιδα!!Ευτυχώς όχι αλλά ο πόνος άλλο πράγμα!!Καλό ζέσταμα λοιπόν καταπροτήμιση HANON.Πόλυ εύκολες ασκήσεις...'Εχει μέσα ασκήσεις για κάθε δάχτυλο δηλ στην μία μπορεί να γυμνάζεις δεύτερο και τρίτο και στην άλλη τέταρτο και πέμπτο κλπ!Ξεκίνησα το πίανο πρίν ένα χρόνο και το συγκεκριμένο βιβλίο με βοήθησε πάρα πολύ!!Λύνετε ο χέρι σου αρκέι βέβαια να είναι χαλαρό!Μάκια

ax αυτος ο ΗΑΝΟΝ.... τα καλύτερα μου χρονια μου είχε φάει.. :-0
iptamenos_egkefalos
Περαστική Νότα
Chat
14.01.2007, 21:45
Παράθεση:

Το μέλος Zefuros στις 04-12-2006 στις 15:37 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος melageorgiadoy στις 04-12-2006 στις 10:22 έγραψε...

ax αυτος ο ΗΑΝΟΝ.... τα καλύτερα μου χρονια μου είχε φάει.. :-0

παρομοιως!!!
Tropaiatissa
MusicHeaven Guru
Chat
15.01.2007, 13:57
HANON... Μη μου τα θυμίζεις τώρα!! Τις περισσότερες φορές επειδή βαριέμαι ασκήσεις και κλίμακες (όχι απλά βαριέμαι, τις μισώ!!), ξεκινάω να παίζω απ' ευθείας! Αλλά ποτέ δεν έχω πάθει κανέναν τραυματισμό όταν παίζω πιάνο!
iptamenos_egkefalos
Περαστική Νότα
Chat
15.01.2007, 14:25
προσεχε ομως γιατι μια του κλεφτη , δυο του κλεφτη.... στην τριτη θα γυρευεις απο που σου ηρθε η τενοντιτιδα!!!
babisdr
Συγχορδία Μινόρε
Chat
16.01.2007, 00:59
Παιδιά προσοχή στα χέρια και στα πόδια σας, δεν είναι μόνο η τενοντίτιδα. Πριν δύο χρόνια έπαθα νευρίτιδα, πιο απλή κατάσταση, αλλά πάλι ο πόνος είναι ανυπόφορος, το χέρι σου πρήζεται σε σημείο που δεν μπορείς να βγάλεις τα δαχτυλίδια από τα δάχτυλά σου. Οι drummer, ιδιαίτερο warmup πριν, και να ξεσκίζεστε στα paradiddles. Peace

Αυτά τα διάβασες;