ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.850 μέλη

    θα ηθελα μια μικρη βοηθεια

    manuchao
    26.04.2006, 18:54
    Αποφασισα τωρα στα γεραματα να μαθω κιθαρα.Ενταξει ποτε δεν ειναι αργα θα μου πειτε και ετσι πιστευω και εγω.Αγορασα σημερα μια ακουστική κιθάρα απο ενα φιλο και θελω να αρχισω να μαθαινω.Βασικα απο νοτες και μουσικη δεν ξερω την τυφλα μου και θελω να αρχισω να μαθαινω μονος μου.Πιστευω οτι μπορεις να καταφερεις πιο πολλα πραγματα αμα ξερεις νοτες.
    Οποτε λοιπον θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με το που μπορω να ψαξω για βιβλια - εκμαθηση μουσικης και τα σχετικα ωστε να αρχισω να μαθαινω σιγα σιγα.
    Την συγνωμη μου αν το θεμα εχει ξανασυζητηθει αλλα δεν ειχα χρονο να ψαξω
    KILLER2
    26.04.2006, 19:10
    giati den pas se odio?
    manuchao
    26.04.2006, 19:15
    Θέλω να το κοιτάξω και αυτό παρεπιπτοντως.Πρεπει ομως να κανονισω τις ωρες μου γιατι δεν ξερω αν θα προλαβαινω.θα δουμε
    KILLER2
    26.04.2006, 19:16
    elpizw na se bohthhsa ligo
    STAMATO
    26.04.2006, 22:11
    καλησπερα!
    Το οτι αποφάσισες να μαθεις κιθάρα "τώρα στα γεράματα" οπως λες, δεν ειναι ανάγκη να σε κάνει να νοιώθεις άσχημα.
    Ισα ίσα που ειναι πολύ υγιές να κάνεις κάτι που το θέλει ουσιαστικά η ψυχή σου. Και πόσο μάλλον αν είναι τόσο αγνό οσο η επιθυμία του να μπορείς να εκφραστείς με την μουσική, σε όποια ηλικία και να μας έρθει αυτό.

    Εγώ είχα και έχω μαθητές που είναι σχεδόν σε σύνταξη, και αποφάσισαν, να κάνουν φωνητική, οχι βέβαια για να γίνουν τραγουδιστές, αλλα για να μπορούν να εκφραστούν με το τραγούδι πιο σωστά στην παρέα τους.

    Κακά τα ψέματα, όσοι ασχολούμαστε με την μουσική, έχουμε μικρόβιο που δεν βγαίνει απο μέσα μας με τίποτα.
    Και δεν θέλουμε και να το βγάλουμε δηλαδή...

    Αλλοι έχουν την ευκαιρια να το ξεκινήσουν μικροί, αλλοι έχουν το θάρρος να το ξεκινήσουν πιο μεγάλοι. Εξάλλου, η μουσική λένε ότι είναι η γλώσσα της ψυχής, και εφόσον η ψυχή δεν γερνάει ποτέ, αρα... Που το πρόβλημα;

    Λοιπόν!
    Η συμβουλή που σου έδωσαν για να πας σε ένα ωδείο είναι πολύ σωστη...Ενας δάσκαλος θα σε βοηθησει να μάθεις πιο σωστά κάποια πράγματα.

    Αρκεί να βρείς τον κατάλληλο. Εναν δηλαδή που θα του εξηγήσεις ότι δεν ξέρεις νότες και ότι θες να συνοδεύεις απλά τα τραγούδια σου. Με ακκομπανιαμέντα. Γιατί υπαρχουν και δάσκαλοι που δεν μπορούν να σου το διδάξουν αυτό.

    Αν επιμένεις να μην πας σε δάσκαλο, αλλά να μάθεις μόνος σου υπάρχουν βιβλία που μπορούν να σε βοηθήσουν σε αυτό, και μάλιστα αρκετά.
    Οπως παραδείγματος χάρη το βιβλίο "πως να παίζεις μόνος σου κιθάρα"
    δεν θυμάμαι ποιες εκδόσεις είναι αλλα είναι αρκετά γνωστό αυτό και θα σε βοηθήσει.

    Είναι και το βιβλίο με τις συγχορδίες, είναι ένα μπλε και λέγεται " συγχορδίες για κιθάρα" εκδόσεις music melody makers Μουσικός Οίκος Μαυρομουστάκης.

    Σε οποιο μουσικό κατάστημα πας θα το βρείς. Οπως και πολλά άλλα.Απλά σου προτείνω κάποια που θεωρώ απο πείρα ότι είναι αρκετά εύκολα.

    Αντε! και το πρώτο κομμάτι που θα μάθεις να συνοδεύεις ελπιζω να μου το πεις για να χαρώ!
    XrysaOikonomaki
    19.07.2006, 17:13
    Είσαι πολύ τυχερός. Υπάρχουν άπειρα βιβλία για αυτοδίδακτους κιθαρίστες, γιατί κάποτε η κιθάρα ήταν ένα πολύ πονεμένο όργανο στην Ελλάδα, όσον αφορά την μη κλασική της προσέγγιση.

    Ε, τι θα κάνεις; Πήγαινε στην Αθήνα, θα σου πρότινα το Fagotto που ο εκδότης είναι κιθαρίστας και θα μπορέσει να σε βοηθήσει και πάρε βιβλία για αρχάριους. Ρίχνε τους μια ματιά. Αν ο τρόπος γραφής σου κάνει, όρμα!
    nightwalker
    19.07.2006, 17:53
    Το "Debuto" του Μπουντουνη σιγουρα ειναι αρκετα καλο για αρχαριους.(αν και οπως αναφερεται και στο βιβλιο,η παρουσια δασκαλου ειναι επιθυμητη..).Επισης,φιλε
    manuchao εχω μια ηλεκτρονικη μεθοδος διδασκαλιας κιθαρας(εδω)
    η οποια ειναι παρα πολυ καλη και αν θες μπορω να στην στειλω(για να μην την αγοραζεις-εγω να φανταστεις "την κατεβασα"!)




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nightwalker στις 19-07-2006 17:54 ]


    wraios
    13.09.2006, 17:06
    ποτε δεν ειναι αργα φιλε....