ελληνική μουσική
    751 online   ·  210.833 μέλη

    Τι σας εκνευρίζει στο MusicHeaven;

    jorge
    28.04.2006, 11:20
    Ξεκινήστε, ειλικρινά και ξάστερα


    ΥΓ. Σκοπός του topic είναι να εντοπίσουμε σημεία που μειονεκτούμε και να τα διορθώσουμε, είτε αυτά αφορούν στη διαχείριση, είτε σε οτιδήποτε άλλο.
    santourman
    28.04.2006, 11:25
    Τα greeklish και τα πολλά χαζά topics που ανοίγει ο καθένας! Και προπαντός χωρίς να ψάχνει για ανάλογα παλιότερα θέματα στο φόρουμ...


    Μπάμπης ο Σαντουρίστας


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : santourman στις 28-04-2006 11:27 ]
    EffieKakaflika
    28.04.2006, 11:48
    Τα greeklish και τα κεφαλαία. Ειδικά όμως τα greeklish...
    jorge
    28.04.2006, 12:01
    Να διευκρινίσω πως δεν περιοριζόμαστε μόνο στο Forum (άλλωστε για το Forum έχει δημιουργηθεί ήδη σχετικό topic), αλλά σε ολόκληρο το site και τις ενότητές του.
    rouli726
    28.04.2006, 12:08
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 28-04-2006 στις 11:25 έγραψε:

    Τα greeklish και τα πολλά χαζά topics που ανοίγει ο καθένας! Και προπαντός χωρίς να ψάχνει για ανάλογα παλιότερα θέματα στο φόρουμ...


    Μπάμπης ο Σαντουρίστας
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : santourman στις 28-04-2006 11:27 ]





    giati geitonaki;;;ego ftaio pou to programma tou pc einai sta agglika kai den anagnorizei ellinikous xaraktires;sorry alla me pnigei to adiko!!

    rouli726
    28.04.2006, 12:10
    sovara tora emena de me ekneurizei kati eilikrina !pernao polu kala,pernei i ora mou euxarista akomi k otan diafono..an prepei na po oposdipote kati pou me ekneurizei einai.....den ksero vre paidia eilikrina!
    christos-reg
    28.04.2006, 12:36
    Μου το έχει αναφέρει και κάποιο άλλο μέλος από το εξωτερικό:
    Η κάπως παραφορτωμένη αρχική σελίδα, στην οποία κάπως χάνεσαι...

    Κατά τ' άλλα τα greeklish είναι ένα σημαντικό πρόβλημα, που όμως το συναντάς σε όλα τα forum, και μάλλον η λύση του δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη.

    Τώρα και το forum, θα ήθελε λίγο ίσως έλεγχο παραπάνω, και όσο αφορά τα topics και όσο αφορά τα posts... που πολλές φορές θυμίζουν ολίγον chat... Αλλά νομίζω γενικότερα ο χαρακτήρας του site είναι παρεΐστικος οπότε δικαιολογεί και ένα πιο χαλαρό forum.

    ----


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christos-reg στις 28-04-2006 12:37 ]
    pastella
    28.04.2006, 12:46
    H δομή του φορουμ καπως... οχι απαραιτητα εκνευριστικο αλλα λιγακι κουραστικο...

    Εμφανιζονται μονο 10 απαντησεις σε καθε κλικ και ειναι αρκετα κουραστικο να αλλαζεις συνεχως σελιδα, ειδικα σε θεματα που εχουν αρκετες απαντησεις (>100).

    Τωρα βεβαια δεν ξερω πως θα ηταν αν ειχαμε να βλεπουμε 40 απαντησεις σε μια σελιδα, ισως θα βαριομασταν να κανουμε σκρολ με το ποντικακι.

    Δεν υπαρχει η δυνατοτητα να εχουμε επιλογη επι αυτου?Δηλαδη να λεμε ποσες απαντησεις θελουμε να εμφανιζονται στη σελιδα? Ισως θα βολευε απαντες...κι εμενα την γκρινιαρα!
    Orfeus
    28.04.2006, 13:02
    Με εκνευρίζουν τα greeklish και τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ!!



    Όσο για την "Αρχική" γιατί χάνεσαι;
    Και γιατί κουράζει η δομή του forum?
    Νομίζω πως είναι θέμα εξοικείωσης αυτό. Δεν θέλει πολύ.
    Λίγο χρονικό διάστημα χρειάζεται και μετά η "Αρχική" αλλά και ολόκληρο το site παίζεται στο......ποντίκι!!! (όπως λέμε στα δάχτυλα)



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 28-04-2006 13:03 ]
    KIT_KAT
    28.04.2006, 13:47
    Πέρα από το ότι δεν μ'αρέσει καθόλου το σάιτ και όλοι εδώ μέσα είστε σπαστικοί , έχω και μερικά άλλα παράπονα:

    Το έχω ξαναπεί για την ανορθογραφία (αυτή που βγάζει μάτι) και τα greeklish (συν τοις άλλοις είναι σχεδόν πάντα ανορθόγραφα!!). Αυτό φυσικά δεν είναι θέμα σάιτ και διαχειριστών μιας και όταν ανοίγει ο άλλος καινούριο θέμα και βλέπει από κάτω αυτό

    "Παρακαλούμε πολύ:
    - αποφεύγετε τα greeklish, ειδικά στο Θέμα της συζήτησης
    - αποφεύγετε να γράφετε μόνο με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα"


    και αυτό

    "Πως πρέπει να είναι το Θέμα μιας νέας συζήτησης;
    ΣΩΣΤΟ: Κυκλοφόρησε ο νέος δίσκος του Αλκίνοου Ιωαννίδη
    ΛΑΘΟΣ (θα διαγράφονται):
    - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ Ο ΝΕΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΤΟΥ ΑΛΚΙΝΟΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ή
    - Kykloforise o neos diskos tou Alkinoou Ioannidi ή
    - κυκλοφορησε ο νεος δισκος του αλκινοου ιωαννιδη"


    και αυτό

    "ΠΡΟΣΟΧΗ: δείτε το παράδειγμα πάνω δεξιά σχετικά με το πως πρέπει να είναι γραμμένο το Θέμα"

    και γράφει το θέμα με κεφαλαία greeklish, ε μετά τι άλλο να κάνεις πια...

    Εκτός φόρουμ τώρα, διαφωνώ αρκετά με τα σχόλια στις φωτογραφίες. Άλλωστε η εμπειρία δείχνει πως δεν προσφέρουν τίποτα (το αντίθετο μάλιστα).
    antonys
    28.04.2006, 14:05
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 28-04-2006 στις 11:25 έγραψε:

    .............. και τα πολλά χαζά topics που ανοίγει ο καθένας!......




    ayto einai to poio enoxlitiko gia mena .... kai pisteyo polous allous

    p.x. .... synexeia anoigontai topics poy rotane gia tragoudia .....
    kalouka
    28.04.2006, 14:12
    με εκνευρίζουν μερικές φορές κάποια τόπικ που μου θυμίζουν παιδικό λεύκωμα καθώς επίσης όταν κάποια μέλη προκειμένου να υπερασπιστούν τις θέσεις τους σε κάποιο τόπικ πέφτουν να φάνε τους υπόλοιπους .(Βέβαια αυτο το τελευταίο δεν είναι
    κάτι που σηκώνει επέμβαση απο το Μ.Η.)

    επίσης με ενοχλεί και η ανωρθωγραφεία!!!!!!!!!!
    katerina229
    28.04.2006, 15:12
    Προς το παρόν ΤΙΠΟΤΑ. Το μόνο που με εκνευρίζει είναι που δεν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα!
    mariaaa
    28.04.2006, 15:13
    'Ισως φανώ κακιά, αλλά με εκνευρίζουν κάποια μέλη που είναι πολύ ενοχλητικά με τα π.μ που στέλνουν και πολλές φορές με φέρνουν και σε δύσκολη θέση.
    Λίγη ευγένια δε βλάπτει κανέναν!
    XeniaRodo
    28.04.2006, 16:01
    Mε ενοχλεί το γεγονός ότι αργεί να φορτώσει η αρχική σελίδα στον υπολογιστή μου -και δε νομίζω ότι είμαι η μόνη που χρησιμοποιώ παλιό υπολογιστή- και αυτό έχω την υποψία ότι ωφείλεται στη μπάρα δεξιά με τα λαιβ που σκρολάρει, κάτι το οποίο -κατά την ταπεινή μου γνώμη- δεν είναι απαραίτητο.

    Mε ενοχλούν τα grεεklish και τα κεφαλαία και δεν διαβάζω τα posts που είναι γραμμένα είτε έτσι είτε αλλιώς. Kουράζουν πολύ.

    Δε μου αρέσει που κάποιες φορές τα θέματα των δημοψηφισμάτων έχουν θέματα που νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να σχολούμαστε με αυτά, πχ eurovision........... Mπάμπαλη

    Θα μου άρεσε -το έχω ξαναπει- αν στο φόρουμ τα quotes επαναλαμβάνονταν με πιο μικρούς χαρακτήρες και μέσα σε πλαίσιο (όπως γίνεται σε πολλά φόρουμς) έτσι ώστε να μην πιάνουν τόσο χώρο....

    Eπίσης θα μου άρεσε ΠOΛY να υπήρχε στο φόρουμ quick reply, και να μην είμαι αναγκασμένη να κάνω κάθε φορά κλικ και να περιμένω να ξαναφορτώσει η σελιδα...

    πολλά είπα? σόρρυ... μπορεί να μου ερθουν κι άλλα....
    LithiHios
    28.04.2006, 21:48
    Emena den mou aresei otan ekfrazoume th gnwmh mas ite gia tragoudistes/tragoudistries ite gia ena sugekrhmeno idos mousikhs, thetikh h arnhtikh, kai merika atoma mpenoun se kopo na mas stelnoun anohta minhmata legontas pws den exoume idea apo mousikh kai diafores vlakies. Gnwmh sas kai gnwmh mas. Epishs merika atoma mas ta exoun priksei me ta greekglish to lene kai to ksanalene. Nai to kseroume einai mesa stous orous, to diavasame den eimaste stravoi opote den einai anagkh na ton upenthumizete sas euxaristoume, opws kata kairous exoume pei pws greekglish einai o monos tropos pou mporoume na grapsoume, an den to thelete kai sas kourazoume na mas phte na mhn erxomaste!!!!!!!!!!!! AYTA

    Akoma me enoxlei otan den mpenoun se kopo na metafrasoun mia agglikh leksh sta ellhnika kai prospathoun na thn grapsoun opws akougete me ellhnika gramma.

    Τριανταφυλλάκι μου του Μα, Κλήμα μου τ' Αγιου Τάφου, Το μάθανε πως μ'αγαπάς, Και όλοι μαζί μου τάχουν


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LithiHios στις 28-04-2006 21:59 ]
    jorge
    28.04.2006, 23:37
    Quote:

    Το μέλος LithiHios στις 28-04-2006 στις 21:48 έγραψε:

    Epishs merika atoma mas ta exoun priksei me ta greekglish to lene kai to ksanalene. Nai to kseroume einai mesa stous orous, to diavasame den eimaste stravoi opote den einai anagkh na ton upenthumizete sas euxaristoume, opws kata kairous exoume pei pws greekglish einai o monos tropos pou mporoume na grapsoume, an den to thelete kai sas kourazoume na mas phte na mhn erxomaste!!!!!!!!!!!! AYTA




    LithiHios από τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλος τρόπος, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα greeklish, τουλάχιστον από τη μεριά τη δική μου. Είναι κατανοητό οτι υπάρχει πρόβλημα. Αλλά θα ήθελα να κατανοήσεις κι εσύ πως οι φίλοι που παραπονιούνται, δεν το κάνουν κακοπροαίρετα. Απλά ίσως δε γνωρίζουν οτι υπάρχουν υπολογιστές που δεν υποστηρίζουν ελληνικά, ειδικά στο εξωτερικό. Επίσης ίσως δε γνωρίζουν οτι τα πληκτρολόγια στο εξωτερικό, δεν έχουν επάνω τους τα ελληνικά γράμματα, οπότε ακόμα και να υποστηρίζουν ελληνικά τα PC, είναι αδύνατο να κάνεις σωστή αντιστοίχιση των πλήκτρων με τα ελληνικά γράμματα που θες...

    Ας υπάρχει λοιπόν μια κατανόηση και από τις 2 μεριές. Όσοι μπορούν να αποφεύγουν τα greeklish, ενώ όσοι δε μπορούν δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο. Απλά να ξέρουν οτι τα κείμενά τους ίσως κουράζουν παραπάνω τον αναγνώστη και ίσως θα ήταν καλό να κάποια στιγμή να προσπαθήσουν να βάλουν ελληνικά στο σύστημά τους. Αν και πάλι δεν μπορούν, δε χάθηκε κι ο κόσμος
    SWEETHOPE
    29.04.2006, 09:41
    Δε ξέρω αν με εκνευρίζει ή αν με στενοχωρεί ότι τα περισσότερα μέλη συνήθως ασχολούμαστε με τους εκφραστές των τραγουδιών[τραγουδιστές,μέσα,εταιρείες κλπ] και πολύ μά πολύ λιγότερο με τους δημιουργούς τους.Βέβαια αυτό είναι το καθιερωμένο από χρόνια σύστημα μέσα και γύρω από το τραγούδι με αποτέλεσμα να πέφτουμε σε αυτό το λούκι όλοι μας[λίγο ή πολύ].
    Όποτε σπάει αυτό το κανάλι [π.χ. συνέντευξη Ηλία Κατσούλη] βγαίνουν στην επιφάνεια πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις για το Ελληνικό τραγούδι,τη μουσική γενικότερα και τη σχέση της με τους ανθρώπους.Και τότε τα μέλη ανταποκρίνονται πολύ θετικά μπαίνοντας σε κύκλο ανταλλαγής πολύ σημαντικών απόψεων.
    Αρα αφού υπάρχει το δυναμικό αυτό που με διαολίζει είναι το γιατί [όλοι μας σχεδόν]το αφίνουμε ανεκμετάλευτο.
    Μακάρι να καταφέρουμε να φέρουμε σε πρώτο πλάνο τις απόψεις το έργο και κάθε τί σχετικό με το τραγούδι των ανθρώπων που πραγματικά κάτι έχουν να πούν και τόσα χρόνια σιωπούν.Θα ήθελα να ασχολούμαι για παράδειγμα με τον ποιητή-στιχουργό Κώστα Τριπολίτη και το έργο του αντί να χάνομαι σε θέματα επικαιρότητας που αύριο θα είναι ένα τίποτα[χωρίς σημασία].
    Ετσι θα έχει νόημα και η ώρα της πλάκας του χιούμορ αλλά και του χαβαλέ.
    Τελικά μάλλον το μόνο που με εκνευρίζει είναι ότι σας κουράζω γι αυτό στοπ.Πολύ φιλικά
    Astron
    29.04.2006, 12:03
    Μετά από τόσα χρόνια στο MH ευτυχώς δεν υπάρχει κάτι που να με "εκνευρίζει".
    Τώρα αν θα 'πρεπε οπωσδήποτε κάτι να αφαιρούσα απ' το site θα 'λεγα ότι ίσως θα ήταν τα πράγματα καλύτερα χωρίς τα κουτσομπολίστικα posts στο φόρουμ που τελευταία παρουσιάζουν μεγάλη άνθιση! (τί ύψος έχετε, τί βάρος έχετε, ποια διάσημη θέλετε να φιλήσετε-συνοδευόμενο από φωτογραφίες κλπ κλπ).
    Η ίδια η διατύπωση του topic βέβαια έχει τεράστια σημασία γιατί ένα φαινομενικά κουτσομπολίστικο topic μπορεί να εξελιχθεί σε σοβαρή κουβέντα (και το ανάποδο) ανάλογα με τον τρόπο που διατυπώνεται.

    Κατα τ' άλλα το μόνο που με ενοχλεί είναι το πλήθος των διαφημίσεων στην αρχική σελίδα που με κάνουν πολλές φορές να μη μπορώ να διακρίνω τί αφορά το musicheaven και τί είναι καθαρή διαφήμιση.
    Δυστυχώς όμως γνωρίζω ότι οι διαφημίσεις είναι αναγκαίο κακό γιατί βοηθούν στην συντήρηση του site.

    maroulaki_321
    02.05.2006, 11:29
    Δεν υπάρχει κάτι που να με εκνευρίζει. Μια παρατήρηση απλά να κάνω.
    Εδώ και καμια 10αριά μέρες παρατηρώ το εξής φαινόμενο: 800 τοπικ με διαφορετικό τίτλο φτιαγμένα για τον ίδιο ακριβώς σκοπό.

    -Ψάχνω τραγούδι
    -Ψάχνω κομμάτι
    -Ψάχνω τέλειο τραγούδι
    -Ψάχνω ελληνικό τραγούδι
    -Ψάχνω τίτλο
    -Ψάχνω τίτλο και ερμηνευτή
    -Ψάχνω ερμηνευτή
    -Ψάχνω στίχους
    -Ψάχνω κομμάτι
    -Ψάχνω κομματάρα

    Πρός τους χρήστες το λέω! Δεν μπορείτε πριν βάλετε τέτοιο θέμα να κοιτάτε αν έχει κάποιο παρόμοιο? Πως θα μπούν ολα αυτά σε ένα?

    Φιλικά, Μαρίνα