ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Σε τι να χρησιμεύει άραγε ένα τέτοιο λακουβοτό ματσούκι

    Brokenchord
    16.05.2006, 10:34
    Η λέξη <<Ματσούκι>> αφορά την ταστιέρα και προέκυψε από συζήτηση που είχα με ένα φιλαράκι που έκανε τα πρώτα του βήματα στην κιθάρα.
    ΦΩΤΗΣ :Μπλά μπλά μπλά η ταστιέρα.
    ΧΡΙΣΤΟΣ:Ταστιέρα !!!!!! τι είναι αυτό ;;;;
    ΦΩΤΗΣ: !!!!!! Εκεί που πατάς τις χορδές ρε.
    ΧΡΙΣΤΟΣ: Α !!! το ματσούκι .
    ΦΩΤΗΣ: Το ματσούκι……………. καλό !!!!
    Anyway καλό ήταν και το history lesson ας πάμε στην ερώτηση.
    Σε τι μπορεί να χρησιμεύει μια ταστιέρα σαν και αυτή της εικόνας;;;;;;
    Με τον δάσκαλο μου που το σκεφτήκαμε καταλήξαμε ότι βοηθάει πολύ στο vibrato.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 16-05-2006 11:01 ]



    επισυναπτόμενα: lakouba.JPG χωρίς τίτλο.JPG 
    jorge
    16.05.2006, 10:38
    (το filename της φωτογραφίας πρέπει να είναι με λατινικούς χαρακτήρες και χωρίς κενά. Αλλιώς δεν εμφανίζεται)
    XeniaRodo
    16.05.2006, 11:17
    εγώ πάντως έτσι που το βλέπω με αγχώνει....
    jorge
    16.05.2006, 11:27
    Θα θελα πολύ να δοκιμάσω με αυτή την ταστιέρα να πιάσω μπαρέ χρησιμοποιώντας το μικρό μου δάκτυλο ή έστω τον παράμεσο!
    Brokenchord
    16.05.2006, 11:29
    Γιατί να σε αγχώνει βρε Ξένια
    XeniaRodo
    16.05.2006, 11:40
    δεν ξέρω, μου κάνει (οπτικά) σαν κάτι όργανα βασανιστηρίων στο σχήμα. Aγκαθωτά...

    Tώρα στο παίξιμο μου φαίνεται πάλι ότι θα είναι λίγο πιο δύσκολη....

    jorge
    16.05.2006, 11:43
    Μα δε γίνεται να παίξεις βρε Ξένια μου. Σκέψου οτι όλα τα πατήματα των δακτύλων σου πρέπει να ακουμπάνε τις χορδές στο ξύλο. Δε γίνεται
    Brokenchord
    16.05.2006, 13:24
    Δεν νομίζω Jorge ότι τα πατήματα πρέπει να ακουμπάνε τις χορδές στο ξύλο. Έξαλλου από το τάστο και μετά η χορδή πάλλεται και παράγει τον ήχο και όχι από το ξύλο. Τουλάχιστον έτσι νομίζω. Το μόνο πρόβλημα ίσος να ήταν αν δεν είχες καλό σημάδι στο πάτημα σου και δεν το κεντράρεις να σου γλιστρήσει η χορδή από το δάκτυλο με αποτέλεσμα το δάκτυλο σου να φύγει μέσα
    Πάντος άν το καλοσκεφτείς ναι πράγματι ποιο πολύ για τρελά vibrato είναι αν πιέσεις κανονικά την χορδή παίρνεις καθαρά την νότα τώρα αν την ώρα που ακούγετε αρχίσεις και την πιέζεις περισσότερο και ύστερα την ξαναχαλαρώνεις ντιαν.......αααα....ου...αααα.ου
    ΑΑΑΑ !!!!! τώρα κατάλαβα γιατί στις ηλεκτρικές τα τάστα είναι σαν λουκάνικα


    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 16-05-2006 13:29 ]
    jorge
    16.05.2006, 14:20
    Quote:

    Το μέλος Brokenchord στις 16-05-2006 στις 13:24 έγραψε:

    Έξαλλου από το τάστο και μετά η χορδή πάλλεται και παράγει τον ήχο και όχι από το ξύλο.





    Για δοκίμασε να παίξεις στην κιθάρα μια νότα χωρίς να ακουμπήσει η χορδή στο ξύλο. Τι ακούς;
    KAKOFONIKS
    16.05.2006, 18:34
    Τι είναι αυτό ρε παιδιά υπάρχει πραγματικά ή μήπως είναι κανένα μοντάζ !
    Πάντως οπτικά ειναι φοβερό τώρα πόσο εύκολο είναι να παίξεις με αυτήν την κιθάρα τι να πώ.
    Brokenchord
    16.05.2006, 18:46
    Ναι σωστό αυτό που λες βρε jorge αλλά άλλο σε μια συνηθισμένη ταστιέρα. Και άλλο στην ταστιέρα της εικόνας ….Και να σου πω και κάτι άλλο. Αν πατήσεις την χορδή με το νύχι ακριβώς πάνω στο σίδερο (τάστο) τι ακούς …………για δοκίμασε . Όταν κάνεις αρμονία εσύ που ακουμπάς την χορδή πάνω από το ξύλο η ακριβώς πάνω από το τάστο. Σκέψεις κάνω δεν τσατίστηκα


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 16-05-2006 18:46 ]
    Brokenchord
    16.05.2006, 18:54
    Quote:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 16-05-2006 στις 18:34 έγραψε:

    Τι είναι αυτό ρε παιδιά υπάρχει πραγματικά ή μήπως είναι κανένα μοντάζ !



    Είναι χαρακτηριστικό του Yngwie Malmsteen να πέζει σε τέτιο ματσούκι

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 16-05-2006 18:56 ]



    επισυναπτόμενα: yjm_sight.jpg 
    faltsoo
    16.05.2006, 18:59
    λοιπον
    επαιξα με μια τετοια , ειναι η fender signature Malmsteen.
    τα ακορντα δεν χρειαζεται σε καμια κιθαρα να πατας στο ξυλο , αλλα , να ακουμπα καλα η χορδη στο ταστο.το ξυλο παιζει το ρολο του φρενου ωστε να μην τεντωνεις τη χορδη παραπανω και αλλαζει ετσι τονο.
    τοτε γιατι ολες οι ταστιερες δεν εχουν λακουβες ? για τα αμορτισερ ? οχι...
    εκει βρισκεται και η δυσκολια στο παιξιμο της παραπανω stratocaster.
    αν πατησεις δυνατα τη χορδη και αυτη κατεβει πιο κατω απο τη νοητη γραμμη του μη εσκαμμενου ματσουκιου. τοτε ο η νοτα που παιζεις μπορει να ειναι μεχρι και ενα ημιτονιο ψηλοτερα, αναλογα με το σκαψιμο του ματσουκιου και τη δυναμη που βαζεις.
    με λιγα λογια για μας τους simple men αυτες οι κιθαρες ειναι πολυ δυσκολες , γιατι εκτος απο ολα τ'αλλα πρεπει να ελεγχεις και τη δυναμη του αριστερου χεριου.

    τωρα αν τα ειπα καλα και αν καταλαβατε ? ?
    ποτε δεν ειμουν καλος δασκαλος.






    vouliakis
    16.05.2006, 20:03
    Καλά τα λες, Φάλτσε.

    Αν δεν κάνω λάθος, ο Malmsteem "εμπνεύσθηκε" την σκαφτή ταστιέρα από ένα μεσαιωνικό όργανο που είδε σε κάποιο μουσείο.






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-05-2006 20:03 ]
    Hastaroth
    16.05.2006, 20:20
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 16-05-2006 στις 18:59 έγραψε:

    λοιπον
    επαιξα με μια τετοια , ειναι η fender signature Malmsteen.
    τα ακορντα δεν χρειαζεται σε καμια κιθαρα να πατας στο ξυλο , αλλα , να ακουμπα καλα η χορδη στο ταστο.το ξυλο παιζει το ρολο του φρενου ωστε να μην τεντωνεις τη χορδη παραπανω και αλλαζει ετσι τονο.
    τοτε γιατι ολες οι ταστιερες δεν εχουν λακουβες ? για τα αμορτισερ ? οχι...
    εκει βρισκεται και η δυσκολια στο παιξιμο της παραπανω stratocaster.
    αν πατησεις δυνατα τη χορδη και αυτη κατεβει πιο κατω απο τη νοητη γραμμη του μη εσκαμμενου ματσουκιου. τοτε ο η νοτα που παιζεις μπορει να ειναι μεχρι και ενα ημιτονιο ψηλοτερα, αναλογα με το σκαψιμο του ματσουκιου και τη δυναμη που βαζεις.
    με λιγα λογια για μας τους simple men αυτες οι κιθαρες ειναι πολυ δυσκολες , γιατι εκτος απο ολα τ'αλλα πρεπει να ελεγχεις και τη δυναμη του αριστερου χεριου.

    τωρα αν τα ειπα καλα και αν καταλαβατε ? ?
    ποτε δεν ειμουν καλος δασκαλος.











    Αν και μή κιθαρίστας,εχω και εγώ την απορία γιατί να είναι εσκαμμένο το ματσούκι,αφού άν ακουμπήση η χορδή στον πάτο τής εκσκαφής η νότα που παράγει είναι μέχρι και ένα ημιτόνιο ψηλότερα από την επιθυμητή (και επομένως,λογικώς είναι ανεπιθύμητη...)

    Μήπως τελικά η τέχνη είναι να μπορής να εκμεταλλεύεσαι και την εκσκαφή ώστε μέ το ίδιο σημείο τής χορδής να παίζης την νότα που θέλεις καί την κατά ημιτόνιο ψηλότερη άνευ μετακίνησης τού δακτύλου;

    Ενδεχομένως δέ και το μεσαιωνικό όργανο που είδε ο Malmsteen νά παιζόταν κάπως έτσι.
    jorge
    16.05.2006, 20:27
    Hastaroth απλά σε βοηθάει να κάνεις vibrato απλά αυξομειώνοντας τη δύναμη του αριστερού χεριού. Faltsoo, πολύ σαφής περιγραφή (καλα ρε, τα τηλέφωνα δεν πιάνουν καλά στα μέρη σου;)
    Hastaroth
    16.05.2006, 20:33
    Αν κατάλαβα καλά δηλαδή,αντικαθιστά το άλλο εκείνο ματσούκι εν είδει μοχλού που το χειρίζεται ο κιθαρίστας μέ το δεξί του χέρι (το "τρέμουλο",που έλεγε κι'ένας φίλος μου..)


    jorge
    16.05.2006, 21:40
    Ναι. Επίσης αντικαθιστά και τον άλλο τρόπο vibrato που είναι το πάτημα και το ταυτόχρονο ανεβοκατέβασμα της επι ξύλου εφαπτόμενης χορδής (τσσσ!)

    Τώρα που το σκέφτομαι αντικαθιστά και το bend ημιτονίου (και το release)...
    Hastaroth
    16.05.2006, 22:02
    Ευτυχώς που δέν αντικαθιστά καί τίς ίδιες τίς χορδές χεχε
    Bruce_Dicki13
    16.05.2006, 22:12
    Πιστευω οτι ειναι για εξειδικευμενους κιθαριστες και οντως βοηθαει στο vibrato!