ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.850 μέλη

    Μεγαλύτερος σταρ ο Kurt Cobain...

    kalouka
    18.05.2006, 08:07
    Ο Kurt Cobain αναδείχτηκε ο μεγαλύτερος ροκ σταρ όλων των εποχών σε ψηφοφορία που έκανε το NME.

    Οι περίπου 2.000 μουσικόφιλοι που συμμετείχαν στο γκάλοπ, κλήθηκαν να ψηφίσουν τους αγαπημένους τους καλλιτέχνες της καθαρής ροκ μουσικής. Το κοινό αποφάνθηκε υπέρ του Kurt Cobain, frontman των Nirvana, ο οποίος μετά τον θάνατό του έχει μετατραπεί σε θρυλικό πρόσωπο της παγκόσμιας ροκ σκηνής.

    Στη δεύτερη θέση του γκάλοπ βρέθηκε ο Pete Doherty, που παρά τα μπλεξίματα που έχει κατά καιρούς εξαιτίας της χρήσης ναρκωτικών ουσιών, δείχνει να παραμένει ψηλά στις προτιμήσεις του κοινού. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Morrissey και στην τέταρτη ο Liam Gallagher.

    Το περιοδικό με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, στάθηκε ιδιαίτερα και σχολίασε την δεύτερη θέση που πήρε ο Doherty : "Σίγουρα είναι ένας ναρκομανής που χρειάζεται βοήθεια, αν θέλει να επιστρέψει στη μουσική σκηνή", ενώ σημείωσε και ότι ο Doherty τον τελευταίο χρόνο βρίσκεται στη δημοσιότητα όχι λόγω της μουσικής του, αλλά λόγω των προβλημάτων του με τα ναρκωτικά και τον νόμο.

    Η πρώτη δεκάδα των "ηρώων" της ροκ, σύμφωνα με το γκάλοπ, έχει ως εξής :
    1 Kurt Cobain
    2 Pete Doherty
    3 Morrissey
    4 Liam Gallaagher
    5 Carl Barat
    6 Thom Yorke
    7 Noel Gallagher
    8 David Bowie
    9 Ian Brown
    10 Ian Curtis

    πηγη musiccorner.gr


    διαφωνώ με όλους αλλά το έχουμε ξαναπεί για αυτά τα γκάλοπ
    αλλά και αυτοί οι τίτλοι με χαλάνε πολύ

    vasilis23
    18.05.2006, 11:30
    Kurtttttttttttttttttt.........................!!!!!!!!!



    επισυναπτόμενα: kurt....jpg 
    STR
    18.05.2006, 13:36
    tou a3izei aki me to parapanw h prwth 8esh!!!

    CHE
    18.05.2006, 13:51
    Εγώ παρόλα αυτά θα αμφισβητήσω τη λογική του παραλόγου της κρίσης των 2.000 ψηφοφόρων που απ' ότι φαίνεται πρέπει να είναι νεαρής ηλικίας.
    Πώς αλλιώς να εξηγήσω την απουσία του Jim Morrison (που κατά την κρίση μου έπρεπε να ήταν πρώτος αλλά δεν είναι καν στη δεκάδα!);
    Τι να πει κανείς για τον John Lennon, τον Mick Jagger και πολλούς άλλους (Syd Barrett, Iggy Pop, Pete Townshend, Robert Plant, Freddie Mercury, Sting, Marc Bolan, Ritchie Blackmore, Jimi Hendrix, Janis Joplin κ.α.) που προσέφεραν πολλά-πολλά περισσότερα από αυτούς που βλέπω στην δεκάδα (με κάποιες εξαιρέσεις).

    Μάλλον μερικοί χρειάζονται μαθήματα ροκ ιστορίας...

    The greatest gift of life is to love and be loved in return


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CHE στις 18-05-2006 13:53 ]
    kalouka
    18.05.2006, 14:04
    αυτο ακριβώς είπα και εγω για ολόκληρη τη λίστα
    alexia-vicky
    19.05.2006, 00:25
    Δε ξέρω, απόλυτα, αν του αξίζει θέση αλλά επειδή του έχω ιδιαίτερη αδυναμία


    marsoupilamis
    19.05.2006, 00:36
    Εντάξει καλός ο Cobain, μεγάλη μορφή για τη μουσική αλλά μικρότερη από πολλούς άλλους θρύλους του είδους...
    Emaki
    19.05.2006, 10:25
    Θα συμφωνήσω και εγώ με την Αλεξία.
    Επίσης δεν γνωρίζω αν όντως του αξίζει, αλλά επειδή ήταν και δική μου αδυναμία και ο ίδιος αλλά και το συγκρότημα κερνάω και εγώ μια μπύρα!



    kalouka
    19.05.2006, 13:07
    μεγαλύτερος ροκ σταρ όλων των εποχων τι θα πει αυτό; με ποια κριτήρια ;με τη ζωη; του με το έργο του; με τις ιδέες του;
    ακόμη και εγω που θεωρώ άλους καλύτερους σε κανένα δεν θα μπορούσα να δώσω αυτο το χαρακτηρισμό.
    lemonc
    19.05.2006, 13:58
    Επίσης ο Cobain δεν πρόλαβε καθόλου να φθαρεί.
    Ποιός ξέρει που ή τι θα ήταν τώρα αν ζούσε;
    Το ίδιο ισχύει γιά όλους τους νεαρούς αστέρες που φεύγουν ...
    Γενικά το θέμα του μεγαλύτερου σταρ είναι σαν το δίλημα Πελέ ή Μαραντόνα,εντελώς ανούσιο.Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι όποιος του αρέσει είναι ο καλύτερος.... δεν μπορεί να υπάρχει αντικειμενική αλήθεια.
    Μπορείς να θέσεις ένα σωρό ερωτήματα .... γιατί κάποιος είναι καλύτερος από κάποιον άλλο;Ποιά είναι τα κριτήρια;
    Μπορείς να βρεις απαντήσεις και υπέρ και κατά που να στέκουν.
    Μεταξύ Πελέ και Μαραντόνα ψηφίζω Κρόιφ.
    kalouka
    19.05.2006, 14:31
    Παράθεση:
    Μπορείς να βρεις απαντήσεις και υπέρ και κατά που να στέκουν.
    Μεταξύ Πελέ και Μαραντόνα ψηφίζω Κρόιφ.



    έτσι

    The king is gone
    but he's not forgotten

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 26-04-2007 01:26 ]


    ravage
    22.05.2006, 20:32
    αποψη μου. Δεν ειναι και τοσο καλος για πρωτιες
    lidiaaa
    24.05.2006, 20:56

    ti galop kai ayta..thee mou dws mou dynamh!!!
    sillas
    06.06.2006, 16:44
    thelw na pw oti den prepei na uparxei dixognwmia metaksi jim morisson kai kurt cobain.kai oi 2 itan empneusmenoi kallitexnes kathorizontas ta mousika drwmwna tis epoxis tous.Sigoura einai ipokimeniki aPopsi tou kathenos alla tha ithela na ekfrasw kai egw me ti seira mou oti o curt cobain san proswpikotita epaikse katalitiko rolo stin damorfosi mou ws rock fan.
    epeisis tha ithela na protinw se osous einai fans tou cobain na doun tin tainia teleutaies meres tou gus van sant,mia tainia mithoplasias vasismeni sto proswpo tou.
    isidwros
    07.06.2006, 14:57
    Το μέλος CHE στις 18-05-2006 στις 13:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ παρόλα αυτά θα αμφισβητήσω τη λογική του παραλόγου της κρίσης των 2.000 ψηφοφόρων που απ' ότι φαίνεται πρέπει να είναι νεαρής ηλικίας.
    Πώς αλλιώς να εξηγήσω την απουσία του Jim Morrison (που κατά την κρίση μου έπρεπε να ήταν πρώτος αλλά δεν είναι καν στη δεκάδα!);
    Τι να πει κανείς για τον John Lennon, τον Mick Jagger και πολλούς άλλους (Syd Barrett, Iggy Pop, Pete Townshend, Robert Plant, Freddie Mercury, Sting, Marc Bolan, Ritchie Blackmore, Jimi Hendrix, Janis Joplin κ.α.) που προσέφεραν πολλά-πολλά περισσότερα από αυτούς που βλέπω στην δεκάδα (με κάποιες εξαιρέσεις).

    Μάλλον μερικοί χρειάζονται μαθήματα ροκ ιστορίας...

    The greatest gift of life is to love and be loved in return
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CHE στις 18-05-2006 13:53 ]



    Πες τα μεγαλε...
    grevenger
    07.06.2006, 15:16
    Εγώ βάζω Νο.1 τον μεγάλο Jim Morrison και νο.2 τον Curt Cobain. Και για τον Curt Cobain ήταν πιο δύσκολο : ενώ τη δεκαετία του 60 μπορούσες να γίνεις μύθος για το τίποτα, αντίθετα τη χορτασμένη και υλιστική εποχή του '90 ήταν ΄(και είναι) υπερβολικά δύσκολο να γράψεις πλέον ιστορία. Και όμως ο Cobain τα κατάφερε!
    Αν δούμε τη διαφορά μεταξύ '70 και '90, 2 δεκαετίες, να υποθέσω ότι την επόμενη δεκαετία θα λάμψει ένας ακόμα μεγάλος μύθος της ροκ;
    Δυστυχώς δύσκολο μου φένεται!
    isidwros
    07.06.2006, 17:38

    Lunatic_fringe
    11.06.2006, 00:24
    Διαφωνω καθετα για τους περισσοτερους τραγουδιστες που προτεινατε...ο cobain δεν υπηρξε ποτε σταρ κατα τη διαρκεια της ζωης του κ αυτο που σιχαινοταν ηταν το σταριλικι...δεν θα μπορουσε κανεις που ξερει δυο πραγματα για την ζωη του να τον ψηφισει ως τον μεγαλυτερο σταρ απ'τη στιγμη που αυτος ο ορος δεν δειχνει απλα διασημοτητα...σταρ με ολη την εννοια θα μπορουσε να θεωρηθει η μαντονα...οι πραγματικα περιθωριακοι δεν ειναι σταρ κ δεν ακολουθουν τους συμβατικους κανονες της ζωης των σταρ...
    Partygirl
    12.06.2006, 17:44
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν νόημα τέτοιες δημοσκοπήσεις...Παρ'όλ'αυτά αν έπρεπε να δωθεί η πρώτη θέση σε κάποιον...εγώ πιστεύω πως αυτός ο κάποιος ειναι ο David Gilmour...Και με το παραπάνω!!!!!!Αν και γενικά δεν μπορεί κανείς να αδικήσει και άλλους καλλιτέχνες που έχουν δώσει την ζωή τους για την ροκ μουσική...
    demi11
    25.04.2007, 22:59
    Πιστεύω πως αξίζει η πρωτιά στον kurt και με το παραπάνω................