ελληνική μουσική
    829 online   ·  210.833 μέλη

    Επιστήμη εναντίον πίστης.Πόσο αληθινή είναι αυτή η αντιπαράθεση?

    semplice
    21.05.2006, 04:38
    Παραθέτω δύο απoσπάσματα από την επιστολή του Καθηγητή Καρδιολογίας
    Γιώργου Παπαζάχου που δημοσιιεύτηκε ,40 μέρες μετά το θάνατο του Γέροντα Πορφύριου.Τον σπουδαίο καθηγητή Καρδιολογίας τον αναγνωρίζει ολόκληρη η επιστημονική κοινότητα και όχι μόνον η ελληνική.Για όσους δεν γνωρίζουν για τη ζωή και το έργο του Γέροντα Πορφύριου υπάρχει σχετική ιστοσελίδα αλλά και αντίστοιχο topic εδώ στο ΜΗ)


    nullΓέροντας Πορφύριος
    Ο λόγος που μεταφέρω αυτά τα αποσπάσματα έχει να κάνει με την "κόντρα"επιστήμης και πίστης ,όχι τόσο διαχρονικά ,όσο στις μέρες μας.Η "αντιπαράθεση" αυτή κατά την άποψη μου μεγενθύνεται τεχνητά και στα μάτια του σύγχρονου ανθρώπου ο επιστήμονας του εργαστηρίου, ο σοβαρός σύγχρονος ερευνητής ,δεν μπορεί παρά να είναι άθεος-ακριβώς επειδή έχει πλησιάσει περισσότερο με έρευνα και κριτικό πνεύμα επιστημονικές αλήθειες.
    Υπάρχει μια μερίδα επιστημόνων που διακρίνονται από μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους και τις επιτυχίες τους, αρνούνται να δεχτούν την αδυναμία της ανθρώπινης λογικής να εξηγήσει τα πάντα.
    Ομως υπάρχει και ένα μεγάλο μέρος πραγματικών ερευνητών ,που όσο προχωράνε και μπαίνουν πιο βαθιά στο γνωστικό τους αντικείμενο,τόσο γίνονται πιο μετριοπαθείς.Δεν "πουλάνε" όμως οι έρευνες τους αλλά ούτε και οι απόψεις τους.Οπώς και η παρακάτω μεταφορά εμπειρίας και γνώσης
    αυτή η κατάθεση ψυχής ενός έγκριτου επιστήμονα ,επίσης έχω την άισθηση πως δεν"πουλάει" ,ας τη διαβάσουν όμως όσοι θέλουν και
    ας βγάλουν τα συμπεράσματα τους.Στο παρακάτω απόσπασμα ο κ.Παπαζάχος αναφέρεται σε μια αυτοδιάγνωση του Γέροντα Πορφύριου
    σε μια συνάντηση τους...:


    "......Εδώ θα αναφέρω μιά αυτοδιάγνωσή του. Διεπίστωσε μεταβολές στο ηλεκτροκαρδιογράφημά του, χωρίς καρδιογράφο. Ένα βράδυ μού τηλεφώνησε ανήσυχος: “Έλα, έστω και αργά, και θα δής αλλοιώσεις στο καρδιογράφημα. Πονάω σήμερα, πολλές φορές, και ο πόνος είναι στηθαγχικός”. Διαπίστωσα πράγματι ισχαιμικές μεταβολές (στις απαγωγές v3-v6) και τον ρώτησα σε ποιό stress βρέθηκε σήμερα. Άρχισε να κλαίη και με διακοπές να μού περιγράφη λεπτομερώς σκηνές από τις οδομαχίες στή Ρουμανία. Ήταν η ημέρα της εξεγέρσεως του λαού κατά του Τσαουσέσκου και με το “χάρισμά” του έβλεπε τούς πυροβολισμούς και τούς θανάτους στις πλατείες, όπως τις δημοσίευσαν οι εφημερίδες τις επόμενες ημέρες. Συνέχισε να κλαίη και τον παρεκάλεσα να ζητήση από τον Θεό να του αφαιρέση για λίγο αυτή την “όραση”. Η καρδιά του βρισκόταν σε κίνδυνο από την ένταση. Θά μπορούσε να κάνη επέκταση του εμφράγματός του. Στήν ίδια ένταση βρισκόμουν κι εγώ, βλέποντας την ευαισθησία της “άλλης” καρδιάς ενός αγίου. Έκρυψα τα μάτια μου με το καρδιογράφημα και σκεφτόμουν: Τί σημασία έχουν, Γέροντα, για σένα τα νιτρώδη αντιστηθαγχικά φάρμακα που ετοιμάζομαι να σού δώσω; Εσύ δεν είσαι εκ του κόσμου τούτου. Η καρδιά σου χτυπά στον Ωρωπό και ζή στην Ρουμανία. Στό ηλεκτροκαρδιογράφημα η καρδιά φαίνεται με ισχαιμική “κατάσπαση” του Sε διαστήματος, αλλά στην πραγματικότητα βρίσκεται σε μεγάλη “ανάσπαση” προς τον ουρανό. Έφυγα αργά με τον τρόμο ότι είδα λίγο από το φώς ενός αγίου....."



    και σε κάποιο άλλο σημείο προς το τέλος:

    "...Κάποια μέρα μού είπε: “Όταν θα φύγω θα είμαι πιό κοντά σας. Μετά θάνατον καταργούνται οι αποστάσεις”. Ελπίζω τώρα να μπαίνη ευκολότερα στα σπίτια μας και στις καρδιές μας."

    Ετσι είναι γιατρέ ,ευκολότερα Μπαίνει στα σπίτια μας.Σε ευχαριστούμε για όλα αυτά τα υπέροχα που μας έγραψες


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 21-05-2006 12:14 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 22-05-2006 18:15 ]
    nefos
    21.05.2006, 08:05
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 21-05-2006 στις 04:38 έγραψε:

    Για όσους δε γνωρίζουν για τη ζωή και το έργο του Γέροντα Πορφύριου υπάρχει σχετική ιστοσελίδα αλλά και αντίστοιχο topic εδώ στο ΜΗ)




    @ Semplice akrivws to idio apospasma exei parathesei sto antistoixo topic (opws anefereis ki o idios thn uparksh tou) to melos analogion.

    Koita ston Geronta Porfurio.
    semplice
    21.05.2006, 10:07
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 21-05-2006 στις 08:05 έγραψε:



    @ Semplice akrivws to idio apospasma exei parathesei sto antistoixo topic (opws anefereis ki o idios thn uparksh tou) to melos analogion.

    Koita ston Geronta Porfurio.






    Νεφέλη καλημέρα
    Πρέπει ίσως να πούμε πως το μέλος analogion δεν παρέθεσε τα αποσμάματα
    τα οποία μεταφέρω αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΗ την επιστολή του καθηγητή Παπαζάχου.
    Εγώ επικεντρώθηκα και παρέθεσα συγκεκριμένα κομμάτια της.Εχει διαφορά
    νομίζω.Μην πας λοιπόν να με βγάλεις offside η ότι δεν προσέχω τι γράφεται
    στον αγαπημενο μου μουσικό παράδεισο.Κάθισα και έψαξα με υπομονή το τι έχει
    γραφεί και μετά μετέφερα τα κείμενα που μετέφερα ,που προσωπικά με συγκίνησαν.
    Αν δεν σου αρέσουν μπορείς να μη τα διαβάσεις .ομως μη δημιουργείς λάθος εντυπώσεις...και μετά έχω και τη γιορτή μου σήμερα ε?
    Μπορώ λοιπόν να σου στείλω μια μπυρίτσα και εάν θέλεις και δεν θύμωσες πολύ την πίνεις..στον Καναδά πρέπει να είναι και κατάλληλη η ώρα.


    Σε ευχαριστώ

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 21-05-2006 12:56 ]
    nefos
    21.05.2006, 12:52
    Quote:


    Τ[I]ο μέλος semplice στις 21-05-2006 στις 10:07 έγραψε:
    Νεφέλη καλημέρα




    Kalhmera kai se sena.

    Quote:


    Εγώ επικεντρώθηκα και παρέθεσα συγκεκριμένα κομμάτια της.Εχει διαφορά
    νομίζω.Μην πας λοιπόν να με βγάλεις offside η ότι δεν προσέχω τι γράφεται
    στον αγαπημενο μου μουσικό παράδεισο.Κάθισα και έψαξα με υπομονή το τι έχει
    γραφεί και μετά μετέφερα τα κείμενα που μετέφερα ,που προσωπικά με συγκίνησαν.





    Dhladh na anoigw antistoixa topics ki egw me apospasmata pou mou aresoun enw einai AKRIVWS TA IDIA?

    Quote:


    Αν δεν σου αρέσουν μπορείς να μη τα διαβάσεις .ομως μη δημιουργείς λάθος εντυπώσεις...





    Den nomizw na anefera kapou pws den mou arese kati.
    Allwste gia na kserw to gramma shmainei pws to diavasa kai otan eixe paratethei apo to melos analogio sto topic pou eixe anoiksei h gate kai sto idio poy evales esu(oups sorry sta kommatia ta idia pou aresane se esena).

    Quote:


    (και μετά έχω και τη γιορτή μου σήμερα ε?
    Μπορώ λοιπόν να σου στείλω μια μπυρίτσα και εάν θέλεις και δεν θύμωσες πολύ την πίνεις..στον Καναδά πρέπει να είναι και κατάλληλη η ώρα.




    Xronia sou polla Kwnstantine.
    Den thumwsa akrivws. Alla thewrhsa peritto (to anoigma akoma enos idiou topic, oxi tou periexomenou pou ksanalew eixa diavasei me endiaferon otan eixe anevei palaiotera).
    Kai stis 5.30 to prwi kalutera na me keraseis tsai anti gia mpura.



    alexia-vicky
    21.05.2006, 13:23
    Τελικά το topic παραμένει ανοιχτό ?
    Για να ξέρουμε αν θα απαντήσουμε..
    jorge
    21.05.2006, 13:31
    Παραμένει.
    alexia-vicky
    21.05.2006, 13:38
    Ευχαριστώ jorge

    Σε πιο γενική βάση, θεωρώ πως δεν υπάρχει "σύγκρουση" μεταξύ επιστήμης και θρησκείας. Αυτοί οι καιροί έχουν παρέλθει αιώνες (από το Μεσαίωνα). Ηόποια αντίθεση μπορεί να αναγνωριστεί, δεν οφείλεται τόσο σε γενική έννοια ("Επιστήμη"- "Θρησκεία"), αλλά στα άτομα που την εκφράζουν και στην ιδεολογία και τις απόψεις που ασπάζονται.
    Οι μεγαλύτεροι επιστήμονες είναι και οι πιο πολύ θρησκευόμενοι, αλλά να τονίσω πως θρησκευόμενος δεν είναι όποιος είναι επηρεασμένος από προκαταλήψεις. Και δε θεωρώ πως η θρησκεία, φυσικά, βασίζεται μόνο σε αυτές!
    Orfeus
    21.05.2006, 14:53
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 21-05-2006 στις 04:38 έγραψε:

    Παραθέτω δύο απoσπάσματα από την επιστολή του Καθηγητή Καρδιολογίας
    Γιώργου Παπαζάχου που δημοσιιεύτηκε ,40 μέρες μετά το θάνατο του Γέροντα Πορφύριου.Τον σπουδαίο καθηγητή Καρδιολογίας τον αναγνωρίζει ολόκληρη η επιστημονική κοινότητα και όχι μόνον η ελληνική.Για όσους δεν γνωρίζουν για τη ζωή και το έργο του Γέροντα Πορφύριου υπάρχει σχετική ιστοσελίδα αλλά και αντίστοιχο topic εδώ στο ΜΗ)


    nullΓέροντας Πορφύριος
    Ο λόγος που μεταφέρω αυτά τα αποσπάσματα έχει να κάνει με την "κόντρα"επιστήμης και πίστης ,όχι τόσο διαχρονικά ,όσο στις μέρες μας.Η "αντιπαράθεση" αυτή κατά την άποψη μου μεγενθύνεται τεχνητά και στα μάτια του σύγχρονου ανθρώπου ο επιστήμονας του εργαστηρίου, ο σοβαρός σύγχρονος ερευνητής ,δεν μπορεί παρά να είναι άθεος-ακριβώς επειδή έχει πλησιάσει περισσότερο με έρευνα και κριτικό πνεύμα επιστημονικές αλήθειες.
    Υπάρχει μια μερίδα επιστημόνων που διακρίνονται από μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους και τις επιτυχίες τους, αρνούνται να δεχτούν την αδυναμία της ανθρώπινης λογικής να εξηγήσει τα πάντα.
    Ομως υπάρχει και ένα μεγάλο μέρος πραγματικών ερευνητών ,που όσο προχωράνε και μπαίνουν πιο βαθιά στο γνωστικό τους αντικείμενο,τόσο γίνονται πιο μετριοπαθείς.Δεν "πουλάνε" όμως οι έρευνες τους αλλά ούτε και οι απόψεις τους.Οπώς και η παρακάτω μεταφορά εμπειρίας και γνώσης
    αυτή η κατάθεση ψυχής ενός έγκριτου επιστήμονα ,επίσης έχω την άισθηση πως δεν"πουλάει" ,ας τη διαβάσουν όμως όσοι θέλουν και
    ας βγάλουν τα συμπεράσματα τους.Στο παρακάτω απόσπασμα ο κ.Παπαζάχος αναφέρεται σε μια αυτοδιάγνωση του Γέροντα Πορφύριου
    σε μια συνάντηση τους...:


    "......Εδώ θα αναφέρω μιά αυτοδιάγνωσή του. Διεπίστωσε μεταβολές στο ηλεκτροκαρδιογράφημά του, χωρίς καρδιογράφο. Ένα βράδυ μού τηλεφώνησε ανήσυχος: “Έλα, έστω και αργά, και θα δής αλλοιώσεις στο καρδιογράφημα. Πονάω σήμερα, πολλές φορές, και ο πόνος είναι στηθαγχικός”. Διαπίστωσα πράγματι ισχαιμικές μεταβολές (στις απαγωγές v3-v6) και τον ρώτησα σε ποιό stress βρέθηκε σήμερα. Άρχισε να κλαίη και με διακοπές να μού περιγράφη λεπτομερώς σκηνές από τις οδομαχίες στή Ρουμανία. Ήταν η ημέρα της εξεγέρσεως του λαού κατά του Τσαουσέσκου και με το “χάρισμά” του έβλεπε τούς πυροβολισμούς και τούς θανάτους στις πλατείες, όπως τις δημοσίευσαν οι εφημερίδες τις επόμενες ημέρες. Συνέχισε να κλαίη και τον παρεκάλεσα να ζητήση από τον Θεό να του αφαιρέση για λίγο αυτή την “όραση”. Η καρδιά του βρισκόταν σε κίνδυνο από την ένταση. Θά μπορούσε να κάνη επέκταση του εμφράγματός του. Στήν ίδια ένταση βρισκόμουν κι εγώ, βλέποντας την ευαισθησία της “άλλης” καρδιάς ενός αγίου. Έκρυψα τα μάτια μου με το καρδιογράφημα και σκεφτόμουν: Τί σημασία έχουν, Γέροντα, για σένα τα νιτρώδη αντιστηθαγχικά φάρμακα που ετοιμάζομαι να σού δώσω; Εσύ δεν είσαι εκ του κόσμου τούτου. Η καρδιά σου χτυπά στον Ωρωπό και ζή στην Ρουμανία. Στό ηλεκτροκαρδιογράφημα η καρδιά φαίνεται με ισχαιμική “κατάσπαση” του Sε διαστήματος, αλλά στην πραγματικότητα βρίσκεται σε μεγάλη “ανάσπαση” προς τον ουρανό. Έφυγα αργά με τον τρόμο ότι είδα λίγο από το φώς ενός αγίου....."



    και σε κάποιο άλλο σημείο προς το τέλος:

    "...Κάποια μέρα μού είπε: “Όταν θα φύγω θα είμαι πιό κοντά σας. Μετά θάνατον καταργούνται οι αποστάσεις”. Ελπίζω τώρα να μπαίνη ευκολότερα στα σπίτια μας και στις καρδιές μας."

    Ετσι είναι γιατρέ ,ευκολότερα Μπαίνει στα σπίτια μας.Σε ευχαριστούμε για όλα αυτά τα υπέροχα που μας έγραψες






    Η αντιπαράθεση είναι πέρα για πέρα αληθινή, αλλά όταν γράφουμε καλό είναι να ξεκινάμε πρώτα με τη φράση "Κατά την προσωπική μου άποψη ..", διότι έτσι αποφεύγουμε και τον .........έλεγχο!!!!!!

    jorge
    21.05.2006, 15:38
    Παίδες αφήστε τα όποια προσωπικά ή τις μη ολοκληρωμένες συζητήσεις σας από άλλα topics. Παρακαλώ πολύ.
    Astron
    22.05.2006, 04:03
    Το κείμενο που παρέθεσες semplice δεν έχει καμία σχέση με το φαινόμενο "επιστήμη εναντίον θρησκείας". Μάλλον "πίστη σε συνεργασία με την θρησκεία" θα το έλεγα.
    Υπάρχουν -όπως έγραψα και σ' άλλο topic- εκατοντάδες περιπτώσεις επιστημόνων που επηρεασμένοι απ' την πίστη τους κάνουν διαγνώσεις περί θαυμάτων κλπ. Ας μην ξεχνάμε ότι και οι επιστήμονες άνθρωποι είναι κι έχουν ατέλειες και αδυναμίες.

    (Αν θέλετε συγκεκριμένα παραδείγματα επιστημόνων που παρασύρθηκαν από την πίστη τους ή την αφέλειά τους είμαι στη διάθεσή σας για να σας δώσω παραδείγματα...)

    yiannisyiannis
    22.05.2006, 10:01
    Κατά τη γνώμη μου, επιστήμη και θρησκεία (ή καλύτερα πίστη, το έχω ξαναπεί δεν μου αρέσει ο όρος θρησκεία) είναι βίοι παράλληλοι.
    Θεωρώ εντελώς άσχετη μια αντιπαράθεση επιστήμης και πίστης, σαν να λέμε μια κόντρα μεταξύ Νταλάρα και Ρονάλντο.
    neerie
    22.05.2006, 11:36
    Κάτι που άκουσα στο δημοτικό και τώρα που μεγάλωσα ακόμα πιστεύω ότι ισχύει είναι ότι η επιστήμη και η "θρησκεία" (ούτε σε εμένα αρέσει αυτός ο όρος) απαντούν σε δύο ερωτήματα διαφορετικά, ως προς τη δημιουργία/εξέλιξη του κόσμου.

    Η μεν επιστήμη ερευνά το πως και η "θρησκεία" (εκκλησία θα ήταν πιο σωστό) καταπιάνεται με το γιατί.

    Όσον αφορά στον Γέροντα Πορφύριο... Αυτά που έβλεπε κι ένιωθε δεν εξηγούνται με τη λογική. Μάλλον παρεξηγούνται αν το επιχειρήσει κανείς... Πρόκειται για κάτι πέραν αυτής...

    Κι εδώ σταματώ για να μη βγω εκτός τόπικ.

    Καλημέρα
    semplice
    22.05.2006, 16:18
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 22-05-2006 στις 10:01 έγραψε:

    Κατά τη γνώμη μου, επιστήμη και θρησκεία (ή καλύτερα πίστη, το έχω ξαναπεί δεν μου αρέσει ο όρος θρησκεία) είναι βίοι παράλληλοι.
    Θεωρώ εντελώς άσχετη μια αντιπαράθεση επιστήμης και πίστης, σαν να λέμε μια κόντρα μεταξύ Νταλάρα και Ρονάλντο.




    Συμφωνώ και επί της ουσίας αλλά και ως προς τον τρόπο και πάλι.
    Επειδή ξανακοιτάζοντας τον τίτλο του τόπικ ,σκέφτηκα πως θα ήταν
    πολύ πιο ακριβές ,"επιστήμη εναντίον πίστης.Πόσο αληθινή είναι αυτή η αντιπαράθεση?" προσπάθησα με "επεξεργασία" να το
    αλλάξω ΄λίγο μετά αφότου το είχα ξεκινήσει.Ομως δεν γινόταν-ήταν αργά.
    Εάν μπορεί λοιπόν ο ΄Χόρχε να με βοηθήσει για να αποδοθεί το πραγματικό νόημα
    που ήθελα να δώσω στο τόπικ θα χαιρόμουν ιδιαίτερα.

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 22-05-2006 16:21 ]
    jorge
    22.05.2006, 16:28
    Ποτέ δεν είναι αργά ν' αλλάξει ένα τοπικ ο δημιουργός του
    semplice
    22.05.2006, 17:15
    Συμφωνώ αλλά ως δημιουργός δεν έπρεπε να ξέρω και το πως??
    Να που δεν το ξέρω όμως δηλάδή---Χόρχε βοήθα !
    semplice
    22.05.2006, 17:26
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 22-05-2006 στις 04:03 έγραψε:

    Το κείμενο που παρέθεσες semplice δεν έχει καμία σχέση με το φαινόμενο "επιστήμη εναντίον θρησκείας". Μάλλον "πίστη σε συνεργασία με την θρησκεία" θα το έλεγα.
    Υπάρχουν -όπως έγραψα και σ' άλλο topic- εκατοντάδες περιπτώσεις επιστημόνων που επηρεασμένοι απ' την πίστη τους κάνουν διαγνώσεις περί θαυμάτων κλπ. Ας μην ξεχνάμε ότι και οι επιστήμονες άνθρωποι είναι κι έχουν ατέλειες και αδυναμίες.

    (Αν θέλετε συγκεκριμένα παραδείγματα επιστημόνων που παρασύρθηκαν από την πίστη τους ή την αφέλειά τους είμαι στη διάθεσή σας για να σας δώσω παραδείγματα...)




    Αστρον θα θέλαμε έαν έχεις να μας δώσεις παραδείγματα επιστημονων ,τους οποίους η πίστη τους βοήθησε για να κάνουν καλό στην ανθρωπότητα.
    Δηλάδή τα θετικά παραδείγματα.Τα αρνητικά μάλλον δεν ενδιαφέρουν τόσο
    πολύ τον κόσμο ,δεν έχουν να προσφέρουν κάτι.Εάν πάλι δεν έχεις τέτοια
    παραδέιγματα ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς για ποιο λόγο δεν έχεις.
    Αλλά δεν θέλω να προκαταλαμβάνω τίποτα .Σε ακούμε λοιπόν


    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 22-05-2006 17:30 ]
    semplice
    22.05.2006, 17:46
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 21-05-2006 στις 13:38 έγραψε:

    Ευχαριστώ jorge

    Σε πιο γενική βάση, θεωρώ πως δεν υπάρχει "σύγκρουση" μεταξύ επιστήμης και θρησκείας. Αυτοί οι καιροί έχουν παρέλθει αιώνες (από το Μεσαίωνα). Ηόποια αντίθεση μπορεί να αναγνωριστεί, δεν οφείλεται τόσο σε γενική έννοια ("Επιστήμη"- "Θρησκεία"), αλλά στα άτομα που την εκφράζουν και στην ιδεολογία και τις απόψεις που ασπάζονται.
    Οι μεγαλύτεροι επιστήμονες είναι και οι πιο πολύ θρησκευόμενοι, αλλά να τονίσω πως θρησκευόμενος δεν είναι όποιος είναι επηρεασμένος από προκαταλήψεις. Και δε θεωρώ πως η θρησκεία, φυσικά, βασίζεται μόνο σε αυτές!




    Αλεξία συμφωνώ στα όσα είπες και στον τρόπο που τα διατύπωσες.
    Οπως το είπες είναι "αυτοί οι καιροί ΄έχουν παρέλθει αιώνες"Απλά
    με την συμφωνία όμως δεν προάγουμε την συζήτηση και την αναζήτηση.
    Αναρωτιέμαι λοιπόν και θα ήθελα τη γνώμη σου...
    Πιστεύεις πως υπάρχει πιθανότητα να βρεθούμε σε έναν άλλο ΄"μεσαίιωνα"
    όπου η "αδύνατη" πλευρά θα είναι η Πίστη και θα διώκεται από υπέρμαχους
    της λογικής και της "γνώσης" επιστήμονες και μη?

    Βάζω τη λεξη γνωση σε εισαγωγικά διότι φαίνεται πως πολύ συχνά τώρα
    τελευταία ξεχνάμε την Σωκρατική έννοια της.(="'ενα ξέρω, πως τίποτα δεν ξέρω")



    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 22-05-2006 17:50 ]
    uNick
    22.05.2006, 18:09
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 22-05-2006 στις 17:15 έγραψε:

    Συμφωνώ αλλά ως δημιουργός δεν έπρεπε να ξέρω και το πως??
    Να που δεν το ξέρω όμως δηλάδή---Χόρχε βοήθα !




    Κάνε κλικ στην "επεξεργασία" στο αρχικό σου post...
    semplice
    22.05.2006, 18:17
    Ευχαριστώ
    alexia-vicky
    22.05.2006, 23:54
    Κωνσταντινε, θα ηθελα να πιστευω πως δε θα αντιμετωπισουμε κατι τετοιο...Ειναι αδυνατον να προβλεψω το τι θα συμβει, αλλα μπορω να υποθεσω και να ελπιζω τουλαχιστον πως δεν υπαρχει μια "καθολα αντικρουση" μεταξυ τους και πως δε θα υπαρξει τετοιο αποτελεσμα...