ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη

    Δεοντολογία και όρια στο φόρουμ

    jorge
    22.05.2006, 03:38
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 21-05-2006 στις 19:05 έγραψε:

    @ jorge
    Σαφώς και δεν είναι ωραίο να πρέπει να είσαι ο κακός της υπόθεσης, αλλά κάποιος πρέπει να το κάνει όποτε χρειάζεται. Όχι όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη με εσένα, άλλα όταν ξεπερνάει τα όρια της ευπρέπειας και της ηθικής απέναντι στον οποιονδήποτε. Και αν σε τέτοια περίπτωση λάβεις μέτρα και κάποιος σε πει φασίστα, να είσαι σίγουρος πως οι υγειώς σκεπτόμενοι φίλοι του mh θα σε υπερασπιστούν...





    uNick δε θέλω να φτάνουμε σε αυτό το σημείο, να κάνω παρατηρήσεις σε όποιον ξεπερνάει τα όρια. Γιατί αυτά τα όρια είναι υποκειμενικά. Θα έχω λοιπόν να κάνω με κάποιους που θα λένε "Jorge έχεις δίκιο" και άλλους που θα λένε "Jorge λογοκρίνεις". Και επειδή βαριέμαι τέτοιες καταστάσεις και δε με νοιάζει να με υπερασπίζεται κανείς, έγραψα τους κανονισμούς. Αυτά είναι τα μέτρα που έλαβα. Γιατί η κοινότητα πρέπει να μπορεί να προχωράει μπροστά μόνη της. Να είναι αυτοδύναμη. Αυτό δεν έχει επιτευχθεί ακόμη και πολύ λυπάμαι...

    And I blame this world for making a good man evil
    It’s this world that can drive a good man mad
    And it’s this world that turns a killer into a hero
    Well I blame this world for making a good man bad

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-05-2006 03:39 ]
    Astron
    22.05.2006, 03:54
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 22-05-2006 στις 03:38 έγραψε:
    Γιατί η κοινότητα πρέπει να μπορεί να προχωράει μπροστά μόνη της. Να είναι αυτοδύναμη. Αυτό δεν έχει επιτευχθεί ακόμη και πολύ λυπάμαι...



    Έχει επιτευχθεί μια χαρά.
    Σχετικά με τον καθημερινό αριθμό επισκεπτών και μελών οι αψιμαχίες που ξεσπάνε είναι ελάχιστες.
    Και μην ξεχνάμε ότι είναι απ' τα λίγα sites που ευαίσθητα θέματα όπως τα θεολογικά ή τα φιλοσοφικά μπορούν και κουβεντιάζονται πολλές φορές με νηφαλιότητα.
    Είναι λογικό να υπάρχουν και ακραίες συμπεριφορές και κάποιοι μικροτσακωμοί. Άλλωστε αυτό συμβαίνει παντού στην κοινωνία.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 22-05-2006 03:55 ]
    Orfeus
    22.05.2006, 04:12
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 22-05-2006 στις 03:29 έγραψε:

    Βρε Orfeitto ούτε εγώ το εννοώ ως ανταπόδοση. Λέω απλά οτι δεν είναι ωραίο να
    απαιτείς από κάποιον να πάρει θέση για ένα (προσωπικό ή όχι) ζήτημα. Κατά τη γνώμη μου πάντα. Εσύ απλά ενημέρωσέ τον, και μετά άστον να κάνει οτι νομίζει.

    Και μια τελευταία σκέψη, σαν επίλογος στο προηγούμενό μου post...

    Δε χρειάζεται να μπαίνουν πολλοί σε μια διαμάχη, δεν το καταλαβαίνετε; Αν έχετε πρόβλημα με κάποιον, ΜΗ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ στη διαμάχη.
    Έχετε όρεξη να δημιουργούμε στρατόπεδα εδώ μέσα; Να μπει από τη μία ο Orfeus με τον Thank, να μπει από την άλλη ο semplice με κανέναν analogion, να μαζευτούμε και καμιά δεκαπενταριά ακόμα και να αρχίσουμε τις μάπες δηλαδή;


    Γι' αυτό και τα προσωπικά προβλήματα να τα λύνετε μεταξύ σας και να μην απαιτείτε υποστήριξη. Αν αγαπάτε λίγο αυτό το "κάτι" που δεν απαιτεί από εσάς τίποτε παράλογο.





    Σεβαστά...




    jorge
    22.05.2006, 11:19
    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    thank
    22.05.2006, 15:46
    Γιώργο, ναι ή λέξη απαίτηση ειναι βαριά, και έχεις δίκιο, και κατάλαβα γιατί εκνευρίστηκες, και όντως για πολλοστή φορά και ειλικρινά ζητώ συγνώμη αν "βγήκαν καταλογισμοί" σε σενα. Ελπίζω και θα ήθελα, να κατάλαβεις κι εσύ πως δεν ζήτησα παρέμβαση για να προστατεύσεις την άποψή μου, το στυλάκι μου κλπ. Σε καμμία περίπτωση.

    Φάουλ από μέρους μου επίσης, το γεγονός πως δεν σε ενημέρωσα με ΠΜ και τα σχετικά . (δεν λέω πως εσύ είπες να γίνει κάτι τέτοιο). Αλλά και πάλι, ίσως ξεκαθάριζα κάτι περισσότερο για το πως το βλέπεις εσυ. Η δική μου άποψη, μάλλον θα ήθελα να δημοσιευθεί έτσι κι αλλοιώς.

    Απο τη πρώτη στιγμή το έγραψα ... "Δεν παιζει ρόλο αν ειναι η άποψη του Α ή του Β." Σκασίλα μου για τον Α βρε Γιώργο. Με ενόχλησε "τό όριο". Αλλά μη το κουράζω. Αυτό στο έγραψα πάντως για να ξεκαθαρίσω πως δεν απαίτησα τίποτα (γι αυτό και ίσως στην αρχή έγραψα και διάφορα όταν έδωσες το πρώτο σου σχόλιο).

    Αν το "αυτοδιαχειριζόμουν" παραπάνω .. θα ειχαμε .. εκτροπα. Δεν ειναι απλές αντιπαραθέσεις βρε Γιώργο, χαρακτηρισμοί κλπ. Αν και στο συγκεκριμένο δεν προκάλεσα, ναι πολλές φορές, όλοι κάνουμε τα "περίεργά μας" .. Οκ Αλλά, το έγραψα και πριν, εδώ είχαμε κάτι ... απίστευτο. Συγκροτημένο κείμενο, υποτίμισης, εκφοβισμού, συκοφάντισης. Ειναι υποδηλωτικό στάσης .... Δεν ειναι το ίδιο με κόντρες, υπονοούμενα κκλπ. Αρα δεν εμπίπτει - κατ' εμέ - σε οποιεσδήποτε προσωπικές αντιπαραθέσεις, που, ναι θα πρέπει να παραμένουν μεταξύ μας. Και ίσως θα έπρεπε να χτυπάνε καμπανάκι. . Κατανοώ πως εκει ειναι θέμα ερμηνείας, την κρατώ για τον εαυτό μου και με το πως θα κινηθώ απο εδώ και πέρα.

    Πχ, ειλικρινά με απασχολεί. Αν κάποιος Γ ξαναστείλει έτσι στο άσχετο ένα κείμενο τέτοιο - γιατί το συγκεκριμένο, ναι ηταν στο άσχετο -, πως αντιδρώ ? Εστω ... και εν μέσω ψιλοαντιδικιών ("ασχετε, ανορθόγραφε, εθνικιστή, άθεες, χαμένε .... και τα σχετικά) - Το παρακάμπτω ? ? δεν τον διαβάζω ???? του τα χώνω ????? Αν το παρακάμψω ... ειναι σαν να λέμε οκ ... Εδώ κάπου γράφετε ... και απο εκει και πέρα οποιανού του γουστάρει. Μονόλογοι ... και κατά βούληση διάλογοι. Αν "τα χώσω" .. θα ειναι "προσωπική αντιπαράθεση". Αυτό, δεν μπορώ να το διαχειριστώ προς το παρόν.

    Μέχρι τώρα, διαβάζοντας τους άλλους και τον εαυτό μου ... (γιατί μόνο έτσι μπορώ), άλλαξα τίτλο, διόρθωσα εντάσεις από μέρους μου, ξεκαθάρισα και κατανόησα τον χόρχε κυρίως, αλλά και τον Παναγιώτη. Το γενίκευσα σε δεοντολογία και όρια. Και σταμάτησα να αναφέρω τα ονόματα. για Α Β Γ μιλάω.

    Και για τη δεοντολογία. Γενικά και πέρα απ ολα τα άλλα. Αυτό που ίσως ειναι κυρίαρχο, σε οποιοδήποτε σε ένα σύστημα, μιά κοινότητα, οτιδήποτε, ειναι η "κουλτούρα" που διαμορφώνεται .. από τους έχοντες την ευθύνη "διαχείρισης" και τους συμμετέχοντες. Ο τρόπος γραφής (οχι μόνο με κείμενα), η δική σου αλλά και των άλλων της ομάδας ανάπτυξης γιώργο ειναι αυτό που ξεχωρίζει. Τώρα, σε επιμέρους θέματα ... οκ ακόμα και αν υπάρχει διαφωνία .. υπερισχύει το γενικό. Και αυτό κάνει το ΜΗ να ξεχωρίζει. Για τα επιμέρους, ειπώθηκαν οι απόψεις, τι ειναι σημαντικό και τι όχι.


    jorge
    22.05.2006, 20:13
    Προχωράμε παιδιά. Ας δούμε τα θετικά αυτής της ιστορίας.

    Πίνω την πρώτη μπύρα
    Orfeus
    22.05.2006, 20:29
    Όχι μόνος σου...


    assasinos
    22.05.2006, 20:33
    κερνάτε?
    georgianoua
    22.05.2006, 20:37
    Ερχόμαστε
    rory166
    22.05.2006, 20:39
    κριμα βρε παιδια να χαλαμε ετσι τις καρδιες μας...

    (στη συγκεκριμενη περιπτωση τις δικες σας καρδιες αφου εγω προτιμησα
    να μην παρω θεση σε ολο αυτο το "μεγαααλο" θεμα που εχει ταραξει τα νερα του musicheaven,αφου ειμαι σχετικα μικρος...ασε που δεν ειμαι και
    ο καλυτερος χειριστης του λογου)

    γι'αυτο assasine κερναω κι εγω μπυρα εαν θελει κανεις
    SWEETHOPE
    22.05.2006, 21:25
    Κερνάω αλλά εδώ στη Ρόδο.Φιλικά