ελληνική μουσική
    442 online   ·  210.844 μέλη

    Συνάντηση μελών στη Φλώρινα

    ge01415
    23.05.2006, 16:59
    Σήμερα η ζέρμπερα είναι ένα από τα πλέον γνωστά και διαδεδομένα δρεπτά άνθη τόσο σε παγκόσμιο επίπεδο όσο και στην Ελλάδα, μολονότι η ιστορία της είναι τόσο βραχύχρονη. Την μεγάλη της εξάπλωση η ζέρμπερα την οφείλει στην απαράμιλλη ωραιότητα των ανθέων της τα οποία είναι μαργαρίτες μεγάλου μεγέθους, διατίθενται σε ποικιλία χρωμάτων και φέρονται πάνω σε μακρείς και ισχυρούς μίσχους.

    Η ζέρμπερα δεν σχηματίζει υπέργειο επίμηκες βλαστικό στέλεχος. Οι βλαστοί της ζέρμπερας είναι υπόγειοι (ριζώματα). Τα ριζώματα κάθε φυτού συνενώνονται στην περιοχή του λαιμού σχηματίζοντας έναν βλαστικό δίσκο. Όλα τα φύλλα του φυτού εκπτύσσονται ακτινοειδώς από τον βλαστικό αυτό δίσκο ο οποίος βρίσκεται στο ύψος της επιφάνειας του εδάφους, με αποτέλεσμα η ζέρμπερα να λαμβάνει την μορφή ενός ρόδακα (ροζέτας). Τα φύλλα της ζέρμπερας είναι άμισχα, απλά, επιμήκη, πτεροσχιδή και σχετικά μεγάλου μεγέθους. Το μήκος των πλήρως ανεπτυγμένων φύλλων συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 15-45 cm και το πλάτος τους περίπου 5-12 cm.

    Από την περιοχή του λαιμού του φυτού βλαστάνουν επίσης και τα ανθικά στελέχη τα οποία φέρουν επάκρια τα άνθη του φυτού. Αντίθετα με άλλα φυτά της οικογένειας των συνθετωδών που επίσης σχηματίζουν ρόδακα, όπως το μαρούλι, η ζέρμπερα διατηρεί την ροδακοειδή μορφή και μετά την έκπτυξη ανθικών στελεχών. Από τον λαιμό ενός φυτού ζέρμπερας εκπτύσσονται διαδοχικά πολλά ανθικά στελέχη. Τα ανθικά στελέχη της ζέρμπερας είναι ευθεία και αναπτύσσονται κατακόρυφα προς τα επάνω. Είναι σχετικά χονδρά (διάμετρος περίπου 0,5 cm) και ψηλά (35-55 cm), χωρίς καθόλου φύλλα ή άλλα φυλλόμορφα όργανα πάνω τους. Κάθε ανθικό στέλεχος φέρει επάκρια ένα άνθος.

    Τα άνθη της ζέρμπερας είναι μεγάλες μαργαρίτες, διαμέτρου 8-12 cm, τυπικές για την οικογένεια των συνθετωδών. Από βοτανική άποψη, κάθε άνθος ζέρμπερας είναι στην πραγματικότητα μία ταξιανθία αποτελούμενη από δύο ειδών άνθη, τα γλωσσανθή και τα σωληνανθή. Οι δύο αυτές κατηγορίες ανθέων είναι με τέτοιο τρόπο τοποθετημένες πάνω στην ταξιανθία, ώστε να προκύπτει ένας ανθικός δίσκος που δίνει την ψευδή εικόνα ενός απλού άνθους. Η σύνθετη αυτή ταξιανθία καλείται ανθοκεφαλή. Τα γλωσσανθή άνθη βρίσκονται περιμετρικά του ανθικού δίσκου και δίνουν την εντύπωση στεφάνης (πετάλων) απλού άνθους, ενώ τα σωληνανθή τα οποία είναι πολυάριθμα βρίσκονται στο κέντρο αυτού. Τα περιφερειακά τοποθετημένα, γλωσσανθή άνθη καλούνται και επιχείλια, ενώ τα σωληνανθή, τα οποία είναι τοποθετημένα παράλληλα μεταξύ τους και κάθετα στον ανθικό δίσκο, ονομάζονται και επιδίσκια άνθη. Συνήθως τα γλωσσανθή άνθη της ζέρμπερας έχουν διαφορετικό χρώμα από αυτό των σωληνανθών. Κατά συνέπεια, η αισθητική εμφάνιση ενός ανθικού δίσκου ζέρμπερας δεν εξαρτάται από ένα μόνο χρώμα ή μία απόχρωση αλλά από τον συνδυασμό δύο χρωμάτων μεταξύ τους, καθώς και των αποχρώσεων αυτών. Τα συνήθη χρώματα των ανθέων της ζέρμπερας είναι το κόκκινο, το πορτοκαλί, το κίτρινο, το σωμόν, το ροζ, το μαύρο (στα επιδίσκια ανθίδια), το λευκό και οι διάφορες αποχρώσεις τους.

    Πηγή: http://daedalus.math.uoi.gr/agrotica/anthokomia/anth/kef/8/84.htm (Μην έχουμε τιποτα παρατράγουδα!!!)

    Και μερικά παραδείγματα...εμείς επιλεκτικά κρατάμε το κοκκινάκι!!!


    Κοκκινάκι



    Ασπράκι



    Ροζάκι



    MIX











    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ge01415 στις 23-05-2006 17:05 ]
    georgianoua
    23.05.2006, 17:03
    WOW........
    Θα ψάξω και θα βρώ μια εδώ θα την κρατάω για αναγνώριση ...
    Ή να φτιάξω μόνη μου μια μιας και ασχολούμαστε και με τα εικαστικά στο Πανεπιστήμιο
    yokor
    23.05.2006, 17:19
    Τα λέμε την Παρασκευή!!

    (Γεωργία, αν έχεις πρόβλημα με τι να ρθεις ή πως να φύγεις, μπορείς να ρθεις από το απόγευμα στο σπίτι μου, να πάμε μαζί στο Αμύνταιο και μετά να σε φιλοξενήσω.)

    Για τις 17/6 εγώ συμφωνώ. Με βολεύει μια χαρά.

    Όσο για την...ζέρμπερα, έχω πολλά λουλούδια στο μπαλκόνι μου, εκτός απ΄ αυτήν, όμως θα φροντίσω να βρώ μία, αληθινή ή κατασκευασμένη(νηπιαγωγός είμαι, δεν θα μπορέσω να φτιάξω μία;) ! Και εννοείται πάντα κόκκινη!!!

    Τα λέμε!
    georgianoua
    23.05.2006, 17:43
    Θα'μαι Αμύνταιο την Παρασκευή γύρω στις 9.00 μ.μ παιδιά.
    yokor
    23.05.2006, 17:59
    OK, θα συννενοηθούμε για λεπτομέρειες ως τότε!
    Marianthi24
    23.05.2006, 22:31
    17/6 μπορώ και εγώ!
    ge01415
    24.05.2006, 15:33


    Οπότε κλείσαμε!!!

    Συνάντηση μελών MusicHeaven στη Φλώρινα Σάββατο 17 Ιουνίου 2006

    Λίστα μελών:

    georgianoua
    Marianthi24
    yokor
    ge01415
    martha
    geloba
    alexandrosalvador
    rory166 (νοερά)
    Othersidebar (?)

    Σύντομα οι υπόλοιπες λεπτομέριες!!!







    yokor
    24.05.2006, 17:17
    Ωραία!Και όποιος άλλος θέλει να παρευρεθεί στην συνάντησή μας από τις γύρω περιοχές (και όχι μόνο), είναι ευπρόσδεκτος!! (Εμείς Τάσο και Γεωργία θα τα πούμε και την Παρασκευή το βράδυ)
    ge01415
    24.05.2006, 18:39
    Ε, να μη διαφημίσω κι εγώ το live;;;





    Μας έβαλα και χορηγούς επικοινωνίας! Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα ο Χόρχε...

    Ε; Φανταστικέ διαχειριστά;;;



    Α! Τatas είναι το....καλλιτεχνικό μου!!!


    Καλά να...περάσουμε!!!






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ge01415 στις 24-05-2006 19:18 ]
    georgianoua
    24.05.2006, 22:12
    WoW βγάλαμε και αφίσα;

    Άντε την Παρασκευή και από κοντά

    Ελπίζω μόνο Τata μου μην μου πάρεις τα αυτάκια

    Μια αγάπη γεμίζει την καρδιά
    Mε αγάπη από τη φίλη μου tzoy


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgianoua στις 24-05-2006 22:37 ]
    yokor
    24.05.2006, 22:18
    Τέλεια η αφίσα!!Ανυπομονώ...
    georgianoua
    26.05.2006, 19:56
    Κοπέλια τζαι κοπέλλες η ώρα έφτασεν. Αύριο να σας πούμε τζαι τις εντυπώσεις μας
    jorge
    26.05.2006, 20:21
    ge01415 είσαι απίθανος
    yokor
    27.05.2006, 02:01
    Γεωργία, Μάρθα και Τάσο χάρηκα πολύ που σας γνώρισα! Τα ξαναλέμε στις 17/6!
    georgianoua
    27.05.2006, 02:36
    Παιδιά έχω επιστρέψει τώρα σπίτι μου...... Μιλάμε περάσαμε υπέροχα

    Ακούσαμε τον Τάσο και την Μάρθα να μας τραγουδάνε (Δεν γκάριζε ο Τασος )

    Χάρηκα που βρεθήκαμε από κοντά

    Και 2 φώτο (Συγγνώμη αν δεν είναι πολυ΄καλές αλλά είναι από το κινητό μου)

    Στην πρώτη τραγουδάνε και στην 2η πίνει μπύρα ο Τασούλης



    Τάσο μου πάντα τέτοιες στιγμές να μας χαρίζεις μαζί με την Μάρθα.

    Περιμένουμε τώρα την επόμενή μας συνάντηση στις 17/6







    επισυναπτόμενα: Image(338).jpg Image(336).jpg 
    anastasisk
    27.05.2006, 02:55
    Πολύ όμορφα!Να είστε καλά!
    yokor
    27.05.2006, 15:25
    Γειά σου ρε Γεωργιανούλα μου αστέρι(το είπες και το έκανες με τις φωτογραφίες)!

    georgianoua
    27.05.2006, 15:34
    Είχα και ντοκουμέντα με ηχογράφηση αλλά τελικά δεν βγήκαν και πολύ καλά

    Φταίει το κινητό μου

    Πάντως ο Τασούλης είπε και 2 τραγουδάκια μελών του forum

    Της Εμυς και της Νικης (neerie)
    ge01415
    27.05.2006, 15:35


    Αλήθεια...στην υγειά μας είπαμε;;;;;

    Άντε στην υγειά μας!!!!!









    ge01415
    27.05.2006, 15:46
    ...και για να μη ξεχνιόμαστε!!!!

    Συνάντηση μελών MusicHeaven στη Φλώρινα Σάββατο 17 Ιουνίου 2006


    Λίστα μελών:

    georgianoua
    Marianthi24
    yokor
    ge01415
    martha
    geloba
    alexandrosalvador
    rory166 (νοερά)
    Othersidebar (?)

    Σύντομα οι υπόλοιπες λεπτομέριες!!!