ελληνική μουσική
    643 online   ·  210.830 μέλη

    Κούρδισμα με το αυτί

    papas15
    29.05.2006, 02:45
    Γεια!!!!!
    Πώς θα μάθω να κουρδίζω την κιθάρα με το αυτί μου,
    και πώς θα συνηθίσει το αυτί μου?
    Να αποφύγω αυτά τα παρανοίκα κουρδιστήρια!?

    stipiothliptis
    29.05.2006, 10:17
    papas15,

    πρέπει καταρχάς να σου πω πως το κουρδιστήρι είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο και πως το να το θεωρείς παρανοικό, είναι τουλάχιστον "παρανοικό"

    Τα κουρδιστήρια τα χρησιμοποιούν όλοι, είναι εύκολα στη χρήση και εξασφαλίζουν σωστό κούρδισμα (με την σχετική επάρκεια της ποιότητας βέβαια). Σχετικά με το αυτί τώρα. Το "αυτί" ή το έχεις ή δεν το έχεις, ξέρεις. Υπάρχουν περιπτώσεις μουσικών που το αυτί τους δεν βοηθά και τόσο. Αν όμως θεωρείς δεδομένο πως το έχεις, τότε η εξασκηση είναι αυτή που θα σε βοηθήσει ώστε να κουρδούζεις με αυτόν τον τρόπο.
    Εαν θέλεις τη γνώμη μου, αρκέσου στο κούρδισμα με το αυτί μόνο όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι άλλο (κουρδιστήρι, πιάνο(κουρδισμένο εννοείται) κτλ...)
    rory166
    29.05.2006, 23:47
    εγω ειμαι fun του αυτιου παντως...!!
    Και εχω την εντυπωση οτι ανηκεις στο club των αυτοδιδακτων..σαν κι εμενα!
    Το πως θα κουρδισεις την κιθαρα σου,
    τους "κανονες" δηλαδη θα τους βρεις σε καποιο οδηγο
    εκμαθησης η σε καποιο βιβλιαρακι με συγχορδιες,
    στο ξεκινημα του βιβλιου λογικα..!!
    papas15
    06.06.2006, 00:19
    Μα δε βοηθάτε!!
    Εσύ που μου είπες αυτά για το κουρδιστήρι χαίρω πολύ!!
    Το θέμα είναι ότι και γω τη κιθάρα έτσι τη κουρδίζω.
    Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι η εμπειρία του αυτιού είναι θέμα χρόνου ή κάποιας εξάσκησης?


    --------------------------




    επισυναπτόμενα: cover-fiapd.jpg 
    picachu8
    06.06.2006, 02:41
    Το κουρδιστήρι προσφέρει ταχύτητα και σωστό ήχο..

    Αν δε γουστάρεις κουρδιστήρια κούρδισε μερικές φορές με αυτά και απομνημόνευσε τον ήχο που βγάζουν οι ανοιχτές χορδές....εάν δε μπορείς άστο αυτί και συνέχισε με κουρδιστήρι...

    Μπορείς επίσης να μαθεις μόνο τη Β μπάσα και απο κει και πέρα η κάθε χορδή θα πρεπει να ακούγεται ίδια με την απο κάτω εάν την παίζεις στο 5ο τάστο εκτός από τη Σι που τη παιζεις στο 4ο.....

    Επίσης μάθε ένα τραγουδάκι με εισαγωγή μόνο ανοιχτές χορδές και παίζε αυτό..αν δε σου βγαίνει θέλει ρύθμισμα....ουφ
    lion43
    21.06.2011, 19:33

    μαθε ενα ευκολο τραγουδι με πολλεσ νοτεσ και οταν θα παιζεις κι θα μαθεισα


    Mad4U
    23.06.2011, 21:54
    Υπαρχουν applications για κηνιτα για tuning. Η SONY Ericsson εχει το music mate. Ετσι μπορεις να εξασκηθεις ωστε να κουρδιζεις με το αυτι γιατι σου λεει ποσο απεχεις απο την σωστη νοτα. Αν παλι η χορδη ειναι πολλους τονους μακρια απο το σωστο googlare guitar tuner για να ακουσεις τον ηχο τους και να μπεις στο περιπου.