ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.826 μέλη

    Θέλω να μάθω σαξόφωνο

    yiorgoos
    30.05.2006, 14:34
    ειμαι 33 χρονων και θελω να μαθω σαξοφονο.μπορω ρε παιδια?θα τα καταφερω?δεν χερω και παρα πολλα πραγματα απο μουσικη.αν θελετε προτινετε μου καπιον δασκαλο.ευχαριστω


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 30-05-2006 14:41 ]
    georgianoua
    30.05.2006, 14:39
    Μπορείς να μάθεις φτάνει να υπάρχει θέληση.
    Έχεις πάρει την απόφαση βλέπω και αυτό είναι το σημαντικότερο βήμα

    Όσο για δάσκαλο, αν πας σε κάποιο ωδείο πιστεύω θα βρείς κάποιον δάσκαλο. Ή αν ξέρεις κάποιον άλλο γνωστό σου που παίζει σίγουρα κάποιον θα έχει να σου συστήσει.

    Τώρα μπορεί κάποιος να σου προτίνει κάποιον καλό αλλά αν εσύ π.χ βρίσκεσαι Κρήτη και ο δάσκαλος Θεσ/νίκη δε θα σου χρησίμευε τόσο.

    Καλά μαθήματα πάντως και χάιρομαι που πήρες την απόφαση να αρχίσεις μαθήματα
    jorge
    30.05.2006, 16:05
    georgianoua ξέρεις σαξόφωνο;
    georgianoua
    30.05.2006, 16:09
    Μπα μακάρι να'ξερα. Δεν έχω πάει ποτέ σε ωδείο. Δεν μου δόθηκε ποτέ η ευκαιρία.

    Ξέρω μόνο λιγο πιάνο ερασιτεχνικά ότι έχω μάθει κιόλας από μόνη μου. Λατρεύω τη μουσική αλλά δηλώνω λίγο άσχετη
    jorge
    30.05.2006, 16:22
    Συγχώρεσέ με, αλλά δεν είναι λίγο άτοπο να δίνεις συμβουλές για κάτι με το οποίο δεν έχεις ασχοληθεί; Σέβομαι την πρόθεσή σου να βοηθήσεις όσο μπορείς, αλλά μήπως είναι καλό σε τέτοια ζητήματα να αφήνουμε χώρο στους γνώστες και να μην γράφουμε απλά για να γράφουμε;
    georgianoua
    30.05.2006, 16:25
    Έχεις δίκιο
    jorge
    30.05.2006, 16:33
    Σ' ευχαριστώ
    themarilion
    22.08.2006, 01:55
    paidia ego exo kollima me sa3ofono kai 8a i8ela na po ston agapito filo oti otan exei 8elisi ola ginontai ftanei na s aresei kai na to kaneis afto giati to agapas,mono etsi 8a ta katafereis.
    sou efxomai kali arxi
    kissandros
    14.01.2007, 21:56
    Παράθεση:

    Το μέλος themarilion στις 22-08-2006 στις 01:55 έγραψε...

    paidia ego exo kollima me sa3ofono kai 8a i8ela na po ston agapito filo oti otan exei 8elisi ola ginontai ftanei na s aresei kai na to kaneis afto giati to agapas,mono etsi 8a ta katafereis.
    sou efxomai kali arxi



    Καλησπέρα

    Είμαι ο Κίσσανδρος απο Κρήτη. Αγόρασα και εγώ σαξόφωνο και αποφάσισα να μάθω για δική μου ευχαρίστηση και μάλλον όχι επαγγελματικά. Θέλω να μου πεις πιο βιβλίο να αγοράσω για αρχάριους που να ταιριάζει με την εκμάθηση του σαξοφώνου. Τις νότες και γενικά την μουσική προπαιδεία που χρειάζεται κάποιος για να μάθει καλό σαξόφωνο.
    AlmaNegra
    15.01.2007, 01:32
    Παράθεση:
    ειμαι 33 χρονων και θελω να μαθω σαξοφονο.μπορω ρε παιδια?θα τα καταφερω?δεν χερω και παρα πολλα πραγματα απο μουσικη.αν θελετε προτινετε μου καπιον δασκαλο.ευχαριστω


    Παίζω σαξόφωνο 6 χρόνια, ή μαλλον έπαιζα. Νομίζω ότι είναι από τα όργανα που δε συναντά κανείς πρόβλημα αν αρχίσει σε πιο μεγάλη ηλικία. Ίσως όμως αντιμετωπίσεις δυσκολίες με τα κλειδιά και την κινητικότητα των δαχτύλων... Θα τα δεις αυτά. Αν θες πάντως, όπως είπες, να παίζεις για σένα σου το συνιστώ!
    Δάσκαλο ή βιβλία δυστυχώς δε μπορώ να προτείνω γιατί δε θυμάμαι και δεν είμαι από Αθήνα!
    stuff
    15.01.2007, 02:55
    Παράθεση:
    ειμαι 33 χρονων και θελω να μαθω σαξοφονο.μπορω ρε παιδια?θα τα καταφερω?δεν χερω και παρα πολλα πραγματα απο μουσικη.αν θελετε προτινετε μου καπιον δασκαλο.ευχαριστω



    Το οργανο που διαλεξες ειναι πολυ ομορφο αλλα και επιπονο οσον αφορα τον ηχο.Θα σου παρει καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να βγαλεις το ηχοχρωμα που θα σε ικανοποιει.Θελει υπομονη και αγαπη πρωτα απ'ολα.

    Απο καθηγητες εχω να σου προτεινω τον Τακη Πατερελη,τον Βασιλη Βασιλακη και τον Βασιλη Σαλτικη.Ειναι οι πρωτοι που μου ερχονται στο μυαλο αυτη την στιγμη,αλλα σιγουρα υπαρχουν και αλλοι αξιολογοι.

    Οι παραπανω καθηγητες διδασκουν στο ωδειο "Φιλιππος Νακας"(Ιπποκρατους 41,Αθηνα)και ο Β.Σαλτικης στο αντιστοιχο παραρτημα του Πειραια.(αν δεν κανω λαθος)

    Καλη αρχη φιλε μου

    ANACONDA

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 15-01-2007 02:56 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 15-01-2007 02:58 ]


    vero
    15.01.2007, 20:29
    βρηκα και εγω ενα βιβλιο ελπιζω να σε βοηθησει

    Θ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ - ΜΕΘΟΔΟΣ ΣΑΞΟΦΩΝΟΥ
    (Πανεπιστημίου 39, Αθήνα)
    Εκδοσεις: Κ. ΠΑΠΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ - Χ. ΝΑΚΑΣ


    rigas
    15.01.2007, 21:46
    Να μάθεις._
    scepticusb
    29.03.2007, 00:03
    Λοιπον...
    Μου αρεσει πολυ η Jazz και απο αυτο το ειδος της μουσικης εμαθα το σαξοφωνο.Προσφατα παρακολουθησα μια συναυλια στο Half Note,ενος barritone trio οι οποιοι επαιζαν μπασο σαξοφωνο και μου αρεσε πολυ.Ποιο ειδος σαξοφωνο θα προτεινατε σε καποιον αρχαριο να μαθει?Εκτος απο τα alto,tenoro και bass σαξοφωνα υπαρχουν και αλλα ειδη?
    nightwhisper
    29.03.2007, 11:32
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 15-01-2007 στις 20:29 έγραψε...

    βρηκα και εγω ενα βιβλιο ελπιζω να σε βοηθησει

    Θ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ - ΜΕΘΟΔΟΣ ΣΑΞΟΦΩΝΟΥ
    (Πανεπιστημίου 39, Αθήνα)
    Εκδοσεις: Κ. ΠΑΠΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ - Χ. ΝΑΚΑΣ





    vero,να μου το βγαλεις φωτοτυπια να μαθω και γω ε?
    vero
    29.03.2007, 14:35
    Παράθεση:

    Το μέλος nightwhisper στις 29-03-2007 στις 11:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 15-01-2007 στις 20:29 έγραψε...

    βρηκα και εγω ενα βιβλιο ελπιζω να σε βοηθησει

    Θ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ - ΜΕΘΟΔΟΣ ΣΑΞΟΦΩΝΟΥ
    (Πανεπιστημίου 39, Αθήνα)
    Εκδοσεις: Κ. ΠΑΠΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ - Χ. ΝΑΚΑΣ





    vero,να μου το βγαλεις φωτοτυπια να μαθω και γω ε?



    xaxaxa den to exw night to eida grammeno sta vivlia ths armonias an thes agorase to

    xereis saxofwnoooooooooooo??????????
    StaSiS
    29.03.2007, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος scepticusb στις 29-03-2007 στις 00:03 έγραψε...

    Ποιο ειδος σαξοφωνο θα προτεινατε σε καποιον αρχαριο να μαθει?Εκτος απο τα alto,tenoro και bass σαξοφωνα υπαρχουν και αλλα ειδη?



    Τα σαξόφωνα διαφοροποιούνται ως προς το μέγεθος και τις τονικότητες. Συγκεκριμένα έχουμε:
    - Sax. Soprano Mib
    - Sax. Soprano Sib
    - Sax. Alto Mib
    - Sax. Tenore Sib
    - Sax. Baritono Mib
    - Sax. Basso Sib

    Τώρα, ως προς το πρώτο σκέλος της ερώτησής σου, όλα τα σαξόφωνα έχουν ίδιο τεχνικό χειρισμό.
    Επέτρεψέ μου εδώ να δηλώσω και την προσωπική μου συμπάθεια στα Alto,Tenoro,Baritono , καθαρά λόγω ήχου..
    tasosdev
    07.05.2007, 14:24
    Χωρις να θέλω να υποτιμήσω την χρησιμότητα και (κατα περίπτωση)
    αναγκαιότητα του "δάσκαλου μουσικής" θέλω να εκφράσω την προσωπική μου
    άποψη.
    Πολύς κόσμος δεν μπορεί να διαθέσει τα χρήματα που πολλές φορές απαιτούνται(όχι πάντα),
    πολλές φορές τα μαθήματα είναι αδύνατα λόγω συνθηκών(απομακρυσμένες περιοχές κλπ), και άλλες
    φορές τα μαθήματα αποκλείονται λόγω αδυναμίας "μαθητικής συνέπειας" απο ασταθές ωράριο εργασίας κλπ.

    Όλοι αυτοί οι άνθρωποι κατα την άποψη μου μπορούν να μάθουν το όργανο που θέλουν, εκμεταλλευόμενοι
    τα σύγχρονα εργαλεία της πληροφορικής.
    Υπάρχει πλέον ο τρόπος να αντικατασταθεί η φυσική παρουσία του δασκάλου με άλλες μορφές
    διδασκαλίας.
    Πρόσφατα αγόρασα ένα Άλτο Σαξόφωνο και ξεκίνησα την περιήγησή μου στο internet ψάχνοντας για υλικό
    για ξεκίνημα και εντυπωσιάστηκα με την πληθώρα των αξιόλογων site.
    Παρακάτω αναφέρω μερικά απο αυτά.

    http://www.petethomas.co.uk/saxophone-lessons.html
    http://www.jazz-o-matic.com/Home/tabid/153/Default.aspx
    http://thegoodoilforsaxophone.blogspot.com/
    http://www.karlsax.fsnet.co.uk/
    http://www.saxlessons.com/
    Να και ένα χρήσιμο εργαλείο για σολφέζ(ανοιχτού κώδικα)
    http://www.solfege.org/

    Ακολουθώντας τα links που προσφέρουν τα παραπάνω sites θα βρείτε και άλλα εδιαφέροντα
    πράγματα.

    Δεν μπορεί κανείς να πει πως ο δάσκαλος δεν χρειάζεται, όπως δεν μπορεί κανεις
    να πει πως πολλά απο τα "αστέρια" που άφησαν εποχή δεν υπήρξαν αυτοδίδακτοι.


    Συμπέρασμα;

    Το παν είναι η αγάπη και η όρεξη για την μουσική.

    Καλά φυσίματα παιδιά.


    ΥΓ. Είμαι αυτοδίδακτος στην κιθάρα και έχω μια εμπειρία στο αν μπορεί κανεις
    να μάθει μόνος του.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tasosdev στις 07-05-2007 14:39 ]