ελληνική μουσική
    760 online   ·  210.833 μέλη
    _a_r_i_s_
    13.11.2003, 12:28
    mhpws mporei kapoios na me helpisei sto 8ema me thn euresh twn stixwn tou tragoudiou "to xamogelo sou" twn kitrinwn podhlatwn opws kai twn akorntwn tou?
    odos_oveirwv
    13.11.2003, 13:35
    Ena panemorfo tragoudi, lupamai dev kserw perisotera gi'auto, alla to'xw akousei kai gia kapoio agnwsto logo, :) me kanei na xamogelaw! Tha mathw perisotera omws giati kommatia sav ki'auto aksizouv!
    jorge
    13.11.2003, 14:23
    Παιδιά το τραγούδι το έχει συνθέσει ο Μάνος Πυροβολάκης, ο οποίος φέτος το καλοκαίρι εμφανιζόταν με τον Πορτοκάλογλου (έπαιζε κρητική λύρα, κιθάρα και τραγουδούσε). Όταν είπε το συγκεκριμένο κομμάτι, όλοι έμειναν άναυδοι από την καταπληκτική φωνή του. Ακόμη και εγώ που θεωρούμαι κομματάκι "δύσκολος", εντυπωσιάστηκα, αιφνιδιάστηκα...



    Μουσική / Στίχοι: Πυροβολάκης Μάνος - Στίγκας Γιάννης

    Το χαμόγελό σου σαν αναπνοή μου
    Το χαμόγελό σου η μόνη ανάμνησή μου
    Το χαμόγελό σου είναι αυτό που λείπει
    Και διψούν για σένα της καρδιάς μου όλοι οι χτύποι

    Στην ζωή μου χρώμα το χαμόγελό σου
    Ήρθες και κατάργησες για πάντα το χειμώνα
    Το χαμόγελό σου είναι αυτό που λείπει
    Και διψούν για σένα της καρδιάς μου όλοι οι χτύποι


    Το χαμόγελό σου χρώμα στη ζωή μου
    Στο χαμόγελό σου μοιάζουν όλα αληθινά
    Το χαμόγελό σου μόνη αμοιβή μου
    Μου χαμογελάς και νοιώθω εγώ παιδί ξανά
    _a_r_i_s_
    14.11.2003, 12:29
    mhpws kata tuxh gnwrizete kai se poio album einai?euxaristw gia thn enhmerwsh
    jorge
    14.11.2003, 12:47
    Μάνος Πυροβολάκης και τα Κινούμενα Σχέδια
    Τίτλος δίσκου: Το χαμόγελό σου
    Label: Λύρα / Κίνησις (4/2001)


    Από το avopolis (γράφει η Σωτηρία Μάλφα):

    Ταξιδιάρικα και ευκολοχώνευτα Pop κομμάτια που δεν επιδιώκουν να προχωρήσουν εις βάθος την αρχική ιδέα της ανάμειξης του δυτικού Pop στοιχείο με το γλυκό κελάρυσμα της κρητικής λύρας. Αυτή είναι η μουσική που τα Κινούμενα Σχέδια μας δίνουν και στο δεύτερο album τους.

    Τα Κινούμενα Σχέδια αποτελούνται από το Μάνο Πυροβολάκη (λύρα, βιολολύρα, τραγούδι) -που πλέον φαίνεται να βγαίνει μπροστά, στα πρότυπα του Γιώργου Αλουπογιάννη και των "4 Εποχές"-, τον Γιάννη Στίγκα (κιθάρα, φωνή), τον Χρήστο Αβδελά (ηλεκτρική κιθάρα) και τον Χρήστο Σούμκα (πλήκτρα). Πριν δύο και κάτι χρόνια κυκλοφόρησαν το ομώνυμο ντεμπούτο τους, το οποίο το Avopolis κατέταξε ως ένα από τα πιο ελπιδοφόρα album στο τέλος εκείνης της χρονιάς. Τα Κινούμενα Σχέδια, μάλιστα, έδωσαν στο Avopolis και κάποια αποσπάσματα της δουλειάς τους σε mp3, με την άδεια της εταιρίας τους, κάτι που συνέβαινε για πρώτη φορά στο ελληνικό domain.

    H δεύτερή τους δουλειά είναι σαφώς πιο ώριμη, αλλά δεν αποφεύγει ούτε τις απλοϊκές στιχουργικές παγίδες (αν και η αφέλειά τους μας αρέσει ενίοτε), ούτε τα συνθετικά και στιχουργικά κλισέ (και στις δύο περιπτώσεις όλο και κάτι θυμίζουν) που χαρακτήρισαν την πρώτη.

    Χρησιμοποιώντας το κρητικό στοιχείο είτε ως δομή, είτε ως κερασάκι στην τούρτα μιας Pop σύνθεσης όπως την έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα (στα πρότυπα των Φατμέ, Πυξ Λακ κτλ.) -με ελεγχόμενες ροκ φορτίσεις- ή μιας κλασικής μπαλλάντας, τα Κινούμενα Σχέδια άλλοτε συγκινούν και άλλοτε μας αφήνουν αδιάφορους, αλλά ποτέ δεν ενοχλούν -είναι σχεδόν βέβαιο δε ότι τα κίνητρά τους και η αγάπη τους γι'αυτό που κάνουν χαρακτηρίζονται από μια αγνότητα.
    _a_r_i_s_
    17.11.2003, 14:06
    ok with you then thanx!