ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη

    Προσοχη στο Συνδρομο Οισοφαγικης Παλινδρομησης

    eleana
    06.06.2006, 15:41
    Η νεα ταλαιπωρια των τραγουδιστων ονομαζεται Συνδρομο Οισοφαγικης Παλινδρομησης. Απο το συνδρομο αυτο ταλαιπωρουνται οσοι κανουν κακη διατροφη -βαρια φαγητα και πολυ αλκοολ. Ειναι ομως και κατι που ολο και πιο συχνα βασανιζει τραγουδιστες ιδιαιτερα οσους χρησιμοποιουν το διαφραγμα στις αναπνοες τους. Αυτο που συμβαινει ειναι οτι με τις αναπνοες "τραβανε" αναθυμιασεις απο τα οξεα του στομαχου και αυτα στη συνεχεια "καινε" μερος τως φωνητικων χορδων.Μπορει να ειναι χρονια ασθενεια αλλα ευτυχως αντιμετωπιζεται και θεραπευεται. Γνωστος Τενορος βασανιζοταν απο αυτο για πολυ καιρο και μαλιστα αρχικα του ειχαν κανει λαθος διαγνωση φωνητικων καλων που κατελληξε στο χειρουργειο.
    Προσοχη λοιπον στα βαρια φαγητα και στις αναπνοες.
    XeniaRodo
    06.07.2006, 14:32
    Παράθεση:
    Αυτο που συμβαινει ειναι οτι με τις αναπνοες "τραβανε" αναθυμιασεις απο τα οξεα του στομαχου και αυτα στη συνεχεια "καινε" μερος τως φωνητικων χορδων


    αυτό πότε μπορεί να συμβεί? τι πάει δηλαδή στραβά και έχει αυτό το αποτέλεσμα?
    nefos
    06.07.2006, 17:00
    @ Πληροφορίες για την Γάστρο-Oισοφαγική Παλινδρόμηση

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 06-07-2006 17:03 ]


    faltsoo
    06.07.2006, 20:15
    αφου εχω απ αυτη τη παλινδρομηση ...
    μηπως πηρα πιστοποιηση οτι ειμαι τραγουδιστης ?





    ydrargyros
    06.07.2006, 20:18
    Και ο πατέρας μου είχε την πάθηση που λέτε αλλά απέχει ποοοοολύ από τραγουδιστής...!Ε δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στα αρχικά της στάδια από όσα μας είπαν οι γιατροί, είναι όμως εκνευριστική!
    STR
    06.07.2006, 20:26
    euxaristoume gia th sumvoulh!


    sakisarabatzis
    19.07.2007, 23:42
    Πολυ σωστα ΕΛΕΑΝΑ. Η Φωνή ειναι ενας ζωτικος παραγοντας του εαυτού μας και θελει αγάπη και προστασία.
    Vocalist
    29.02.2008, 15:09
    Ο Αράμπας μιλησε...