ελληνική μουσική
    760 online   ·  210.833 μέλη

    Καινούργια ιδέα για topic...

    picachu8
    12.06.2006, 01:51
    Εχω μια ιδέα αλλά ήθελα πρώτα να τη συζητήσω βρε αδερφέ να δόύμε ποιες είναι οι γνώμες των υπολοίπων....

    Τι θα λέγατε να φτιάχναμε ένα τόπικ στο οποίο μέλη μουσικοί του musicheaven θα στέλνουν με attachment διάφορα κομμάτια που βγάζουν στο όργανο που παίζουν είτε είναι δικά τους είτε προσπάθειες να βγεί ένα άλλο κομμάτι...τι λέτε;;

    Ξέρω υπάρχουν πολλοί παράμετροι να συζητηθούν αλλα αξίζει ή οχι;;τι λέτε;;

    All alone in your own society
    outside are the cries of lives in misery
    and evil plot of false democracy
    subjugating souls just dying to be free...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : picachu8 στις 12-06-2006 01:51 ]
    maroulaki_321
    12.06.2006, 01:54
    Εμένα μου φαίνεται ωραιότατη σαν ιδέα.
    Jimy
    12.06.2006, 02:20
    ωραίο και ενδιαφέρον

    picachu8
    12.06.2006, 02:45
    Τουλάχιστον όχι σε τόπικ αλλά να φτιάξουμε...γκουχ γκουχ σορρυ χορχε δε θέλω να σου πάρω τη δόξα.....να φτιάξει ο χορχε μας μια βάση σα τις αγγελίες ένα πράμα και εκεί να στέλνουν τα μέλη τη δουλειά τους καθώς το ανώτατο όριο για attach είναι 150kb...(λίγα αλλά θα το συζητήσουμε σε άλλο τοπικ).....
    λέτε να μαζέψουμε αρκετές υπογραφές.....;;;
    dorios
    12.06.2006, 10:06
    Αν δεν κάνω λάθος αυτό ήδη γίνεται με τις music pages
    uNick
    12.06.2006, 10:21
    Ενδιαφέρουσα ιδέα... αλλά τα 150k θα είναι πολύ λίγα. Επιπλέον υπάρχει και το θέμα της αποθήκευσης, αν σκεφτείς ότι ο καθένας θα μπορεί να ανεβάσει οτιδήποτε, και άρα θα χρειαστεί πολύς χώρος, ο οποίος κοστίζει...

    Jorge...???
    jorge
    12.06.2006, 11:01
    Το μέλος dorios στις 12-06-2006 στις 10:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αν δεν κάνω λάθος αυτό ήδη γίνεται με τις music pages



    Σωστός ο Dorios. Δίνοντας από 2 ευρώ/μήνα βοηθάτε και το MusicHeaven, αλλά αποκτάτε και μια πλήρη ιστοσελίδα που μπορείτε να βάλετε στίχους, MP3, φωτογραφίες σας, μελλοντικές συναυλίες κλπ.
    picachu8
    12.06.2006, 21:15
    Απλά πιστεύω σαν τόπικ θα έιχε μεγαλύτερη απήχηση..
    Ασχετο απο αυτό...υπάρχει περίπτωση να ανεβάσουμε gkoyx gkoyx τι έχω πάθει...να ανεβάσει ο χορχε το όριο kb μερικές φορές πρέπει να περνάμε τις φωτογραφίες ή οτιδήποτε άλλο απο επεξεργασία για να μικρύνουν....δε λέω να το κάνουμε 1G αλλά 500kb μήπως θα ήταν καλύτερα;;μια ιδέα μόνο......
    jorge
    12.06.2006, 21:41
    500kb για μια φωτογραφία είναι ΠΑΡΑ πολύ.
    Τα 150kb είναι μια χαρά, ακόμα και για φωτογραφίες πολύ μεγάλες σε διαστάσεις.

    Επίσης μην ξεχνάς πως όσο πιο μικρή σε χωρητικότητα είναι μια φωτογραφία, τόσο πιο γρήγορα εμφανίζεται και στον αναγνώστη του post.

    Άρα μη βαριέσαι να τις επεξεργάζεσαι, γιατί έτσι και το κόστος ρίχνεις και βοηθάς τους αναγνώστες.
    picachu8
    12.06.2006, 21:46
    Δε βαριέμαι χόρχε απλά μερικές φορές δεν είναι μια η φωτογραφία αλλά πολλές και δε χωρανε όλες..

    Τώρα θα μου πεις πόσες πια θέλεις να βάλεις;;;

    Καλή και η επεξεργασία.....
    jorge
    12.06.2006, 21:55
    Επειδή οι φωτογραφίες μπαίνουν απλά σε ένα τοπικ και αύριο-μεθαύριο δεν θα τις βλέπει κανείς, δεν υπάρχει λόγος να είναι ιδιαίτερα υψηλής ποιότητας. Άρα επειδή το μέγιστο μήκος που εμφανίζεται είναι 550 pixels, μπορείς :

    α) να μικρύνεις σε διαστάσεις τις φώτος και
    β) να τους δώσεις χαμηλή ανάλυση

    Με βάση τα παραπάνω κάθε φώτο θα σου βγει περίπου 40-50kb, άρα στο post θα χωρέσουν 3-4. Τώρα αν θες να βάλεις παραπάνω και είναι απαραίτητο, βάλτες σε άλλο post.

    Το 150kb έχει προκύψει με βάση τις παραπάνω σκέψεις-υπολογισμούς.