ελληνική μουσική
325 online   ·  209.020 μέλη

Η Γιορτή της Μουσικής

KAKOFONIKS
Φθασμένος
Chat
21.06.2006, 19:41
Η 21η Ιουνίου πλησιάζει και θα είμαστε όλοι εκεί, για άλλη μια χρονιά, να γιορτάσουμε τη Μουσική στην καρδιά της Αθήνας, αλλά και στα Γιαννιτσά, τα Ιωάννινα, την Κατερίνη, τις Σέρρες και τα Τρίκαλα. Για άλλη μια χρονιά η Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής από τις 19 έως τις 22 του μηνός θα απελευθερώσει μελωδίες και συναισθήματα σε πλατείες, πεζόδρομους και αγαπημένες γωνιές. Πρωταγωνιστές και φέτος, σχήματα και καλλιτέχνες από την ελληνική και διεθνή μουσική σκηνή.





Μεταξύ αυτών σημειώστε:

Birdy Nam Nam, Οι World DMC team champions, με Soundtracks του 70, breaks, hip hop, Dance και απίστευτη τεχνική στα «πικάπ» έρχονται να ταρακουνήσουνε το κέντρο της Αθήνας. (www.birdynamnam.com )
Cibelle Η Βραζιλιάνα που χαρακτηρίζεται ως η νέα diva της world μουσικής (2 grammy nominations) και μόλις κυκλοφόρησε το νέο της άλμπουμ με τους Seu George, Coco Rosie και Gilberto gil (www.cibelle.net ).
Dzihan και Kamien, με τον VJ superbsurface. Ίσως από τα μεγαλύτερα ονόματα της Electro Funk & Ethnic σκηνής και εκφραστές της downtempo house με επιρροές από τη μουσική της Μικράς Ασίας και της Αραβίας. (www.electricchair.de )
Erik Truffaz Ladyland Quartet feat. Mounir Troudi. H Jazz σε άλλη διάσταση (ανατολίτικοι αμανέδες, hip hop, Rock electro) με το εκπληκτικό σχήμα του παγκοσμίου φήμης Ελβετού παραγωγού και τρομπετίστα. Με τεραστία δισκογραφική δουλεία στη Blue Note και την EMI τον έχουν παρομοιάσει σαν το λευκό αδελφό του Miles Davis. (www.eriktruffaz.com )
Hybrid Live! Οι πασίγνωστοι Άγγλοι DJs και remixers (Moby, REM, Massive Attack etc) έρχονται στην Αθήνα, για πρώτη φορά ζωντανά! Μόλις κυκλοφόρησαν νέο άλμπουμ (www.excession.co.uk )
Salvador Sango Η Νιγηριανή Funk, afro, groovy Jazz διασταύρωση του Santana και του Fela Kuti, δημιούργημα του Σωτήρη Παπαδόπουλου. (www.salvadorsango.com)
SCSI-9, οι δύο Ρώσοι παραγωγοί master της Minimal Tech House, νέα μέλη της οικογένειας της Compakt Records.
Και καλή διασκέδαση






Στην Αθήνα


ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΑΙΘΡΙΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΠΕΝΑΚΗ (Πειραιώς) - Κλασσική Μουσική
Ώρα Έναρξης: 20:30
Έργα: W. A. Mozart
Σερενάτα σε Σι ύφεση μείζονα για 13 όργανα «Gran Partita» KV 361
Έργα: L. V. Beethoven
Συμφωνία Αρ. 8 σε Φα μείζονα Op. 93
Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων
Διεύθυνση ορχήστρας: Ανδρέας Τσελίκας

ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

ATHENAEUM International Cultural Center MARIA CALLAS (έναντι σταθμού Θησείου)
Ώρα Έναρξης: 00:00 έως 02:30: (εξωτερικός χώρος)
"Μουσική για θεούς και ανθρώπους" κλασσική και προκλασσική μουσική
02.30 - 04.30: Αίθουσα Μαρία Κάλλας (εσωτερικός χώρος)
08:00 - 14:00: Ρομαντική Μουσική και Τραγούδια από όλο τον κόσμο (στερεοφωνική μουσική)
19:00 - 24:00: "Μουσική για θεούς και ανθρώπους" Ελληνικό Τραγούδι και Jazz (εξωτερικός χώρος)



ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ - Opening Stage
Ώρα Έναρξης: 17:30
Electree
3 Eυχές
Ouzo the Band
Empty
Cibelle (Βραζιλία)
Sigmatropic
Pallyria & Special Guests: Los Tsirkos
Dzihan & Kamien & VJ Superb Surface (Αυστρία)

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ – Jazz Trad
Ώρα Έναρξης: 17:30
Ανδρέας Γκομόζιας Quartet
Mickey Pantelous
Βασίλης Ρακόπουλος
Ήως Quartet
Πυρός Αιθήρ
The Happy Dog Project
Erik Truffaz Lady land Quartet feat. Mounir Troudi (Ελβετία)

ΑΙΘΡΙΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΠΕΝΑΚΗ (Πειραιώς) - Gala Όπερας
Ώρα Έναρξης: 20:30
Έργα: Puccini και Verdi
Σοπράνο: Σόνια Μιλένκοβιτς
Τενόρος: Γιάννης Χριστόπουλος
Συμφωνική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων & Μικτή Χορωδία Δήμου Αθηναίων
Διδασκαλία Χορωδίας: Σταύρος Μπερής
Μουσική Διεύθυνση: Ελευθέριος Καλκάνης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ – Παραδοσιακή & Έντεχνη Μουσική
Ώρα Έναρξης: 17:30
Sed Nove
Fabrizio Lobasso (Ιταλία)
7Bo4
Χρήστος Θεσσαλονικεύς – Δημήτρης Κατραντσιώτης
Εργαστήρι Ελληνικής Μουσικής Δήμου Αθηναίων

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ - Γιορτή της Μουσικής με το Sonik
Ώρα Έναρξης:17:30
Marvin Odd
Modrec
Folder
Simon Bloom
Night on Earth
Victory Colapse
Bolek & Lolek
Monika
Dfault
Βασίλης Γκουνταρούλης

ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΑΒΙΛΗ – Γιορτή της Μουσικής με το The Pins
Ώρα Έναρξης: 18:00
Novox
Out of time VJs feat. Chevy
Klinik
Mud Max (Mr Statik & Motek)

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ – Νέα Μουσική του Δρόμου
Ώρα Έναρξης: 17:30
Mirror
Αέρα Πατέρα
Γενική Χημεία (Jam Session)

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ – Κρουστά και Θεατρικά Δρώμενα
Ώρα Έναρξης: 19:00
Ομάδα Κρουστών και Θεατρική Ομάδα του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ – Paysages Musicaux
Ώρα Έναρξης: 19:00
Nosferatu
Intravenus
Goya’s Dream
Dr. Atomik

ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΤΡΙΓΩΝΟ – Παρέλαση Κρουστών
Ώρα Έναρξης: 12:00
Ομάδα Κρουστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

ΕΡΜΟΥ ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ (μεταξύ Ασωμάτων και Πειραιώς) - Μουσική & Αθλητισμός
Ώρα Έναρξης Πάρκου: 12:00 – 24:00
Ώρα Έναρξης: 17:30
HUISH
F.O.S.
Best Radio Dj
Black Athena Sound System

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ - Αφρικάνικος Χορός και Κρουστά
Ώρα Έναρξης: 19:00
Ομάδα Seli Kanou

ΓΚΑΖΟΧΩΡΙ – Δικαίωμα στην κατοίκηση
Ώρα Έναρξης: 19:00
Κρουστά του 87ου Δημοτικού Σχολείου
Σχεδιασμός παιδότοπου: σχέδια, μακέτες, υλικό video, φωτογραφικό υλικό

ΠΕΜΠΤΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ - Up to Electro
Ώρα Έναρξης: 17:30
Parallel Worlds
Transistor
Zebra Tracks
Sugah Galore
Teknic Old Skool (Γαλλία)
Milto Eph
Birdy Nam Nam (World DMC Champions Team – Γαλλία)


ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ – World Reggae Funk
Ώρα Έναρξης: 17:30
Ρεμπετόβεν
Ιστορίες για κρουστά με το Βασίλη Βασιλάτο
Ειρήσθω εν Παρόδω
Professor Skank
Dr.Vodkatini
Salvatore Sango (Νιγηρία)
Sharp Ties

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ - Τραγούδι και Χορωδίες
Ώρα Έναρξης: 16:00
Παιδική Χορωδία Καλλιτεχνικού Ωδείου, Γυμνό Ευβοίας
Παραδοσιακή Χορωδία Καλλιτεχνικού Ωδείου, Γυμνό Ευβοίας
Στέγη Ελληνικών Χορωδιών:
Παιδική Χορωδία Δήμου Ναυπλίου
Παιδική Χορωδία Δημοτικού Ωδείου Ασπροπύργου
Παιδική Χορωδία Πνευματικού Κέντρου Δήμου Κορινθίων
Klonovskaia Elizaveta (φωνή) – Larisa Zixareba (ακορντεόν)
Νίκη Δεμίρη (φωνή) – Κίμων Μαραγκουδάκης (πιάνο)
Νέλλυ Σεμιτέκολο (πιάνο) - Κωνσταντής Σφέτσας (τσέλο)
Γυναικεία Χορωδία «Πρωτόκλητος» Σαλαμίνας
Δημοτική Χορωδία Σπάτων
Χορωδία Διαφωνία

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ – Γιορτή της Μουσικής με την Athens Voice
Ώρα Έναρξης: 17:30
Elxis
Ρόδες
Mary and the Boy
Σταμάτης Κραουνάκης με την Σπείρα Σπείρα
και άλλοι...

ΕΡΜΟΥ ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ (μεταξύ Ασωμάτων και Πειραιώς) – Μουσική & Αθλητισμός
Ώρα Έναρξης Πάρκου: 12:00 – 24:00
Ώρα Έναρξης μουσικής: 17:30
DJ Ace
DJ WhoaMi, Dark Riders & Propaganda
El Pap Chico (Human Beat Box Show)
Soul Bro

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ - Dance
Ώρα Έναρξης: 17:30
V- ROX
Yosebu
Cyanna
Ion
Ricochet & VJ Paul Davis
SCSI-9 (Ρωσία)
Gpal
Hybrid Live excession.co.uk (Αγγλία)



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΙΛΙΟΝ
Διοργάνωση: Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Ίλιου & IlionRockLive

ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΙΛΙΟΥ - Παραδοσιακά Σύνολα, Μουσική Ethnic, Jazz και Rock
Ώρα Έναρξης: 21:00
Έλληνες και Αφρικανοί Mουσικοί






Στα Γιαννιτσά


ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ- Συνάντηση Φιλαρμονικών
Ώρα Έναρξης: 11.00
Φιλαρμονική Δήμου Γιαννιτσών, Φιλαρμονική 2ης Μηχανοκίνητης Μεραρχίας Στρατού
Φιλαρμονική Δήμου Νεάπολης Θεσσαλονίκης, Φιλαρμονική Δήμου Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φιλαρμονική Δήμου Ελασσόνας
Ολοήμερη ειδικό αφιέρωμα στη μουσική από το Δημοτικό Ραδιόφωνο Γιαννιτσών (99,2 FM)

ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ - Συνάντηση Κιθαριστών
Ώρα Έναρξης: 19.00
Γιώργος Φουντούλης , Γιάννης Ανδρόνογλου, Γιώτα Σίσκου
Βασίλης Μπεζεβέγκης, Θεόδωρος Γκουγκουσούδης

ΠΟΛΥΚΕΝΤΡΟ
Ώρα Έναρξης: 20.00
Saint Noise
Κοτζαμάντρες
ΕΕΖ 1821
Rock- Latin Trio
Κώστας Τηλαβερίδης Solo, Τραγούδι - Κιθάρα
NAJA

ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ
Ώρα Έναρξης: 20:30
Ομάδα Μουσικής Προπαιδείας Αλεξάνδρειου Δημοτικού Ωδείου Γιαννιτσών
Ντουέτο, Γιώργος Δημητριάδης (ούτι) - Άννα Βέργου (τραγούδι)
CΗERCHEZ LA FEMME
Λυράρηδες του Πόντου

ΣΤΕΝΟ ΑΓΑΘΟΒΟΥΛΟΥ
Ώρα Έναρξης: 20.30
Συνάντηση DJ’s
Μπάμπης Καραβίδας, Χρήστος Βουδρισλής, Πέτρος Κουεμτζίδης, Κώστας Καπουσούζης, Χριστίνα Στοφορίδου, Χριστιάνα Πάτσιου, Νατάσσα Χατζηκωνσταντίνου, Γιάννης Ράντεφ, Δημήτρης Σωτηρίου, Τάσος Τατόγλου, Γιάννης Μάγγος, Βαγγέλης Λάζαρης, Κώστας Κλοκίδης, Δημήτρης Μπαϊρακτάρης, Γιώργος Καρατζάς, Γεωργία Τσαμαλδούπη, Σταύρος Κωνσταντινίδης


Ώρα Έναρξης: 21:30
RAP, HIP HOP Συγκροτήματα
RMCS (MCs: SNK 11 και SANZ 33)
AfisicosMC
Ivo
Gimic
Skullpeas

ΜΠΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ - Μουσικά Happenings
Ώρα Έναρξης: 23:30






Στην Κατερίνη


ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΔΗΜΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - Επίσημη έναρξη εκδηλώσεων
Ώρα Εκδήλωσης: 21.00

Συμφωνικη Ορχήστρα Μαθητών και Καθηγητών
Έργα: W.A. Mozart (250 χρόνια από τη γέννησή του)
Μικρή Νυχτερινή Μουσική - Σε Σολ Μείζονα KV 525, Συμφωνία Νο 20 σε ΡΕ Μείζονα KV 133
Μικρή Νυχτερινή Μουσική - Συμφωνία Ν.20
Άξιον Έστι Απόσπασμα από το έργο του Μίκη Θεοδωράκη
Σολίστ : Δημήτρης Πρατσινάκης – (Μ.Σ.K)
Χορωδία Ευρωπαϊκής Μουσικής Γυμνασίου – Λυκείου Μουσικού Σχολείου Κατερίνης
Μουσική Διεύθυνση: Παναγιώτης Διαμαντής

ΠΕΜΠΤΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΔΗΜΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - Συναυλία Μουσικών Συνόλων
Ώρα Έναρξης: 21.00
Βυζαντινός Χορός - Ωδές πάνω από την Πόλη
Μουσική Διεύθυνση : Τσορμπατζίδης Λάζαρος – (Μ.Σ.K)
Ορχήστρα Ποντιακής Μουσικής - Τραγούδια της Μαύρης Θάλασσας
Μουσική Διεύθυνση : Ευθύμιος Λολοσίδης– (Μ.Σ.K)
Ορχήστρα Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής - Πιερία Σταυροδρόμι των Μουσικών Πολιτισμών
Μουσική Διεύθυνση : Αντώνης Θανουρής– (Μ.Σ.K)
Ορχήστρα Ρεμπέτικου και Σμυρνέϊκου Τραγουδιού, Μαντολινάτα: Τραγουδώντας το Χθες
Mουσική Διεύθυνση : Παναγιώτης Λυμπανοβνός– (Μ.Σ.K)

ΔΕΥΤΕΡΑ 26 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΔΗΜΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ώρα Έναρξης: 21.00
Το Θέατρο στο Σχολείο – Θεατρικοί μονόλογοι
Κείμενα των Ντάριο Φο – Άντον Τσέχωφ (από το Σύνολο Θεάτρου του Μουσικού Σχολείου)
Διδασκαλία – Σκηνοθεσία : Χάρης Αμανατίδης

Σύγχρονη Μουσική Jazz
Μουσική Διεύθυνση: Κωνσταντίνος Ζαφειρίου– (Μ.Σ.K)






Στα Ιωάννινα


ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ
ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΑΒΙΛΗ ΜΩΛΟΣ - World Music Stage
Ώρα Έναρξης: 21:30
OPUS 4 (Γαλλία)) & Nίικος Παπαδιώτης
Salvador Sango (Νιγηρία)
Τango Ardiente
TRITA PATA
ΠΑΡΚΟ ΚΑΤΣΑΡΗ (Σκάλα) - Rock Stage
Ώρα Έναρξης: 21.30
Crossroads
Rock Bites
Hungman’s Rope
Rock Label
Γιώργος Γάκης & Junior Troublemakers

ΠΕΜΠΤΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΗΜΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - Μουσικό-Χορευτική Παράσταση
Ώρα Έναρξης: 21.30
Χορεύοντας τη Μουσική - Σχολή Χορού Βικέλη






Στις Σέρρες


ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ – Μουσικές απ’ όλο τον κόσμο
Ώρα Έναρξης: 21.30
Συναυλία Μαθητών Μουσικού Γυμνασίου Σερρών

ΤΡΙΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΜΠΟΕΜ - Εκθέσεις Φωτογραφίας
Ώρα Έναρξης: 12.00
«Φωτοσυνθέσεις 2006 – Ταξίδια»
Φωτογραφική Ομάδα Πολύτεχνο

ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ - Πανελλήνιο Φεστιβάλ Χορωδιών και Χορευτικών
Ώρα Έναρξης: 21.30

Έκθεση Ζωγραφικής «Καλοκαίρι και Μουσική»
Ν.Ε.Π.Ο.Σ, Σερραίοι Ζωγράφοι Π.Κ.Τ, Σύλλογος Εικαστικών Ν. Σερρών, Εικαστικό Εργαστήρι Άρτιο


ΤΑΡΑΤΣΑ ΔΕΠΚΑ – Βραδιά Γαλλικής Μουσικής
Ώρα Έναρξης: 21.30
Σύλλογος Γαλλικής Φιλίας

ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ - Πανελλήνιο Φεστιβάλ Χορωδιών και Χορευτικών
Ώρα Έναρξης: 21.30
Βυζαντινή Χορωδία Μαξίμειου Πολιτιστικού Κέντρου, Αύλειος Χώρος Μητρόπολης
Βυζαντινή Χορωδία ΙΩΑΣΑΦ Ο ΔΙΟΝΥΣΑΚΗΣ, Αύλειος Χώρος Νομαρχίας

ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΤΟΥ ΚΟΥΛΑ - Συναυλία Μουσικό Εργαστήρι
Ώρα Έναρξης: 21.30

24 ‘ΏΡΕΣ αφιερωμένες στην μουσική από τον RODON FM

ΤΑ ΜΠΑΡ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΤΗΝ «ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ»
Αίγλη, Αμμάν, Εν Σέρραις
Nw Yrk, Quida, Splendid, Sugar

ΠΕΜΠΤΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΘΕΑΤΡΟ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ – Συναυλία Κλασσικής Μουσικής, Συμφωνικής Ορχήστρας Μουσικού Γυμνασίου Σερρών
Ώρα Έναρξης: 21.00

ΤΑΡΑΤΣΑ ΔΕΠΚΑ – Ξένη Μουσική και Happenings
Ώρα Έναρξης: 21.00
Σύλλογος Ιδιοκτητών Κέντρων Ξένων Γλωσσών Νομού Σερρών

ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΟΙ ΚΑΒΕΙΡΟΙ – Μουσική στο περιθώριο μιας αυλής
Ώρα Έναρξης: 21.30

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΙΜΑΡΕΤ – Γιορτή Κλείδωνα
Ώρα Έναρξης: 19.00

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΑΚΙ – Φεστιβάλ Rock
Ώρα Έναρξης: 21.30






Στα Τρίκαλα


ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΜΥΛΟΣ ΜΑΤΣΟΠΟΥΛΟΥ :
Ώρα Έναρξης: 21.00
Μελίνα Ασλανίδου - Συνοδεία Ορχήστρας Ελληνικής Μουσικής ΔΕΚΑ Τρικάλων με την συμμετοχή Νέων Καλλιτεχνών
Συμμετοχή του Κέντρου Κοινωνικής Παρέμβασης



πηγή:news.ert.gr







#1   
ageras
Βετεράνος
Chat
21.06.2006, 19:44
Έχουμε ήδη ένα τόπικ για αυτό,εδώ


#2   


Αυτά τα διάβασες;