ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    Ελληνικά εξώφυλλα δίσκων!

    jorge
    25.11.2003, 11:56
    Θα ήθελα να σχολιάσουμε μαζί τα ακόλουθα εξώφυλλα σαν το απαύγασμα της αισθητικής τελειότητας των σχεδιαστών της εποχής. Πρόκειται για σπουδαία έργα τέχνης που αξίζουν την προσοχή και τον σεβασμό μας.






    jorge
    25.11.2003, 11:59
    Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στην ποιότητα της κόμμωσης των ερμηνευτών.









    jorge
    25.11.2003, 12:01
    Βασίλη είσαι όλα τα λεφτά !






    composer
    25.11.2003, 17:29
    Xwris na thelw Jorge na katigorisw kanena giati ta exwfylla auta htan kai psiloepikaira tin epoxi pou vgikan......alla twra pio poly gia geliografeies mou kanoun!
    sorry!
    jorge
    25.11.2003, 19:36
    Έχεις την εντύπωση πως εμένα μου φαίνονται για κάτι διαφορετικό;
    Vagabond
    26.11.2003, 02:59
    Quote:

    25-11-2003 στις 19:36, Ανώνυμος :
    Έχεις την εντύπωση πως εμένα μου φαίνονται για κάτι διαφορετικό;



    Όχι??? Με απογοητεύεις τώρα... κι εγώ που σε φανταζόμουν κάτι σαν τον Μπουγά στην δεύτερη φωτογραφία που έβαλες
    jorge
    26.11.2003, 09:26
    Quote:

    Όχι??? Με απογοητεύεις τώρα... κι εγώ που σε φανταζόμουν κάτι σαν τον Μπουγά στην δεύτερη φωτογραφία που έβαλες




    Είναι το ίνδαλμά σου, το είδωλό σου ε;
    Να κανονίσουμε εκεί τη συνάντηση;
    yiannisyiannis
    26.11.2003, 11:59
    Από τους παραπάνω καλλιτέχνες αξίζει κατά τη γνώμη μου μόνο ο ένας. Δεν θα πω όμως ποιος, για να μη θίξω έτσι έμμεσα τους υπολοίπους. Ο νοών νοείτω. Ξεκίνησε από ψάλτης, η φωνή του έχει τρομερές δυνατότητες, όμως η κακή επιλογή τραγουδιών και η εμφάνιση που...σκοτώνει, τον κατατάσσει στο περιθώριο. Εύχομαι κάποια στιγμή να του δοθεί η ευκαιρία να ερμηνεύσει γνήσια παραδοσιακά ή λαϊκά τραγούδια, τα οποία θα αναδείξουν τα πλούσια ηχοχρώματα και το εύρος της φωνής του.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: yiannisyiannis on 26-11-2003 12:01 ]
    jorge
    26.11.2003, 12:35
    Quote:

    Από τους παραπάνω καλλιτέχνες αξίζει κατά τη γνώμη μου μόνο ο ένας. Δεν θα πω όμως ποιος, για να μη θίξω έτσι έμμεσα τους υπολοίπους.



    Γιάννη πρέπει να μας πεις, διότι οι παραπάνω είναι ήδη πολύ χαμηλά στην εκτίμησή μας. Και να τους θίξεις δεν έγινε και τίποτα, καθώς έχουν πιάσει πάτο. Πόσο πιο χαμηλά;

    Πες μας ποιός είναι, να ανέβει τουλάχιστον ο ένας απ' αυτούς...
    sympan
    26.11.2003, 13:27
    kales oi apopseis autes alla den nomizo pos einai kai poli sosto o admin enos mousikou site na sxoliazei kallitexnes, oso "xamila" kai an einai kata tin apopsi tou. to na min mas aresei ena ifos mousikis den simenei automata pos prepei na diasiroume kalitexnes.

    jorge
    26.11.2003, 14:36
    Quote:

    kales oi apopseis autes alla den nomizo pos einai kai poli sosto o admin enos mousikou site na sxoliazei kallitexnes, oso "xamila" kai an einai kata tin apopsi tou. to na min mas aresei ena ifos mousikis den simenei automata pos prepei na diasiroume kalitexnes.



    Σε αυτό το Forum ο καθένας λέει την άποψή του, το ίδιο επιβάλλεται να κάνει και ο admin και οι moderators προκειμένου να προκαλλούνται ερεθίσματα για συζήτηση. Έχεις απόλυτο δίκιο στο οτι δεν πρέπει να διασύρουμε καλλιτέχνες, πολύ παραπάνω ο admin. Έλα όμως που προσωπικά δεν θεωρώ τον Μπουγά καλλιτέχνη...

    Για μένα, από αυτή την κατηγορία "καλλιτεχνών" (προσέξτε τα εισαγωγικά) ο μόνος που ξεχωρίζει λόγω φωνητικών ικανοτήτων και μόνο είναι ο Χριστοδουλόπουλος. Από τραγούδια έμεινε πίσω...
    rapsodos
    26.11.2003, 14:41
    Αγαπητέ/η φίλε/η sympan. Δεν σου γράφω για να υπερασπιστώ τον admin. αλλά για να εκφράσω και εγώ την άποψή μου για το σχετικό θέμα που έθιξες. Έχεις δίκιο πιστεύω γενικά αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Δεν θα αναφερθώ στο γεγονός του αν πρέπει κάποιος υπεύθυνος μουσικού site να σχολιάζει – παίρνει θέση και να ασκεί κριτική πάνω σε πρόσωπα του χώρου που ασχολείται. Έχω άποψη αλλά ο σκοπός της απάντησής μου δεν είναι αυτός. Τα συγκεκριμένα άτομα δυστυχώς και όχι ευτυχώς έχουν αποφασίσει να ασχοληθούν με ένα χώρο που εξ ανάγκης τον κατατάσσουμε στο χώρο της μουσικής. Όσο για το ύφος του χώρου αυτού σαφώς και δεν πρέπει να το παίρνουμε στα σοβαρά. Είναι απλώς μια κατάσταση και όχι μια καλλιτεχνική έκφραση. Ακόμα καλύτερα είναι μια έκφραση ανάλογη της παιδείας που οριοθετεί τα άτομα του χώρου. Σαφώς και δεν υποτιμώ κάποιους υποστηρικτές και θαυμαστές αυτού του είδους, όπως πιστεύω ούτε και ο admin. Απλώς επισημαίνω τη σημασία που έχει η εκπαίδευση σε τέτοιου είδους ενασχολήσεις. Δυστυχώς σε αυτόν τον κύκλο η διασκέδαση δεν ταυτίζεται με την ψυχαγωγία και τα άτομα που εμπλέκονται σε αυτόν επιζητούν απλώς την αυτοπροβολή. Βεβαίως και πολλοί καλλιτέχνες έχουν τις ίδιες επιδιώξεις αλλά τουλάχιστον οι περισσότεροι από αυτούς σέβονται το κοινό που τους στηρίζει. Το σέβονται με το ήθος τους , τις επιλογές τους , τις πράξεις τους και φυσικά με το αποτέλεσμα της δουλειάς τους. Αντιθέτως ο χώρος αυτός στον οποίο αναφερόμαστε είναι καταδικασμένος να κινείται στα ‘’ρηχά’’ τόσο στην έκφραση όσο και στην ποιότητα που αποδίδει. Οπότε είναι σα να μας δίνει το δικαίωμα να σχολιάσουμε και να ασχοληθούμε μαζί του όπως ακριβώς αυτοπαρουσιάζεται, δηλαδή ρηχά. Μακάρι να μπορούσε να επαναπροσδιοριστεί και να μας πείσει για το αντίθετο. Θα ήταν προτιμότερο να ακούμε κάποιους από τους εκπροσώπους του χώρου έτσι όπως αρμόζει στις δυνατότητές και ικανότητές τους παρά να ψάχνουμε μέσα από τα τραγούδια τους άλλοθι για να δικαιολογήσουμε τις επιλογές τους. Όσο αυτοί δεν το επιχειρούν νομίζω ότι είναι σα να μας δίνουν το ελεύθερο για τέτοιου είδους σχολιασμούς. Και σίγουρα δεν τους ‘’διασύρουμε’’ εμείς παρά ο ίδιος τους ο εαυτός.
    pantelis
    26.11.2003, 21:40
    Jorge, θεωρώ ότι το τελευταίο από τα εξώφυλλα που μας παρέθεσες (του Μάκη Βασιλειάδη) δεν ανήκει στην αισθητική; των προηγουμένων. Αν μάλιστα δεν είχε την κίτρινη στάμπα κάτω δεξιά , θα έλεγα ότι είναι ένα αξιοπρεπέστατο εξώφυλλο για το είδος που εκπροσωπεί.
    Επίσης για το πρώτο εξώφυλλο (του Μπουγα), χρειάζεται μια διευκρίνηση. Ο τίτλος είναι νομίζω «ΜΙΑ ΒΡΑΔΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΩΡΙΑΣ». Το ΜΩΡΙΑΣ τονίζεται στη λήγουσα ή στην παραλήγουσα; Γιατί αν τονίζεται στην παραλήγουσα τότε υποθέτω ότι εκφράζει επακριβώς το περιεχόμενο του δίσκου.



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: pantelis on 26-11-2003 21:45 ]
    Astron
    27.11.2003, 16:25
    Παιδιά, ας μην ξεχνούμε σε ποιο site βρισκόμαστε.
    Η ταυτότητα του musicheaven όπως δίνεται από τον ίδιο τον administrator, και επομένως ο όλος χαρακτήρας του site ειναι ο εξής "Είναι τόπος ηλεκτρονικής συνάντησης και συζήτησης των εραστών της ποιοτικής μουσικής, της λογοτεχνίας και της ποίησης."


    Ειναι προφανές λοιπόν ότι τα εν λόγω πρόσωπα (των φωτογραφιών) δεν ανήκουν στον χώρο της τέχνης αλλά στον χώρο του χαβαλέ και της κατανάλωσης.

    Εμένα επιτρέψτε μου να υποτιμήσω αυτούς που ακούν αυτούς τους "μουσικούς" και τους θεωρούν και καλλιτέχνες.
    Και το λέω αυτό επειδή καμιά φορά η ανεκτικότητά μας είναι που τρέφει αυτά τα φαινόμενα. Με λίγα λόγια η άποψη που εξέφρασε ο sympan "to na min mas aresei ena ifos mousikis den simenei automata pos prepei na diasiroume kalitexnes" είναι από μόνη της επικίνδυνη γιατί θεωρεί τους ανθρώπους αυτούς εκφραστές τέχνης, ενώ είναι προφανές το τί θέλουν να κάνουν.

    Το χιούμορ του jorge ήταν πολύ εύστοχο και ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλα τέτοια "έργα τέχνης"