ελληνική μουσική
    449 online   ·  210.826 μέλη

    Προτάσεις για βελτίωση του MusicHeaven

    Other_side
    02.07.2006, 17:47
    @Χόργε. Το άλλο με τα κουτάκια και τις απαντήσεις σε κάθε σχόλιο ακόμα δεν το έμαθα. Ακόμα προσαρμόζομαι στο παπάκι @.

    1- ΟΚ θα σου στείλω μια δικιά μου πρόταση για τα τόπικς. Το έβαλα στην ατζέντα μου. Τώρα να δεις τί έχει να γίνει (άκου εκεί!)

    2- Εσύ το λες παρέα; Θα το σκεφτώ.

    3- Με τις δημοσιεύεσεις δεν μου το αλλάζεις. Νοιώθω, πιστεύω, είμαι σίγουρη. Πως στις δημοσιεύσεις παίζει φιλτράρισμα. Αν ήμουν διαχειριτσής (αν με ψηφίσετε) θα ανέβαζα πού και πού κείμενα από "αγνωστους" έτσι για να αναδειχτούνε και άλλοι. Άποψη μου.

    4- Σχετικά με τα ντέμο. Κοίτα όπως έχω πει άλλες φορές, δεν έω μουσικό ταλέντο, οπότε ντέμο, τραγούδι, κλπ δεν ξέρω. Έτυχε ν'ακούσω κάτι από 1-2 μέλη που ήταν για μένα πολύ καλές δουλειές, οι ίδοι μου είπαν, Άννα εδώ μέσα υπάρχει κλίκα όταν είπα γιατί δεν τραγουδάτε κι εσείς στα λάιβ; Γιατί δεν ανεβάζετε ντέμο;

    5- Ορίστε συμφωνώ και σε κάτι μαζί σου. Τί το 'θελα και μήλισα. Δυο δουλειές έχω ήδη...Να μη ξεχάσω να βρω λίνκς για τον Χόργε γιατί θα με περάσει για καμιά τυχαία γλωσσού...Να μη ξεχάσω.

    6- Δεν φοράω τα γυαλιά μου τί θες;
    jorge
    02.07.2006, 18:13
    Το μέλος Other_side στις 02-07-2006 στις 17:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    3- Με τις δημοσιεύεσεις δεν μου το αλλάζεις. Νοιώθω, πιστεύω, είμαι σίγουρη. Πως στις δημοσιεύσεις παίζει φιλτράρισμα. Αν ήμουν διαχειριτσής (αν με ψηφίσετε) θα ανέβαζα πού και πού κείμενα από "αγνωστους" έτσι για να αναδειχτούνε και άλλοι. Άποψη μου.


    Εσύ μου ήσουν γνωστή όταν ανέβασα το κείμενό σου; Και πως είσαι σίγουρη όταν δεν ξέρεις τι περιέχει η λίστα αναμονής; Και δες αν θες τις τελευταίες 15 δημοσιεύσεις στη λογοτεχνία Ανάμεσα σε αυτές, θα βρεις συγγραφείς όπως οι: whitetiger, AlmaNegra, elenigeladari, stelf4, spiroos, Nothia, assasinos, ststavros, pavel, Other_side, angela_77, alicia0, DIAMONT κλπ. Πάνω από το 50% είναι άτομα που γράφουν για πρώτη ή δεύτερη φορά.

    Περιμένω το δικό σου επιχείρημα πάνω στα παραπάνω.
    Other_side
    02.07.2006, 18:22
    Το δικό μου επιχείρημα είναι μια πρόσκληση.

    Αφού είσαι τόσο βέβαιος αγόρι μου γιατί δεν ανεβάζεις μια δημοσκόπηση για το πόσο ανοιχτό ή ελευθερο είναι το σάιτ προς όλα τα μέλη ή θέσε το αλλοιώς δεν ξέρω, καταλαβαίνεις τέλος πάντων τί εννοώ. Και μην αρπάζεσαι, το τόπικ νομίζω λέει "προτάσεις για βελτίωση" και στο καθετί που σου γράφω αρπάζεσαι ή αυτή την αίσθηση μου δίνεις με το ύφος των σχόλιων σου.

    Τέλος πάντων, αν θες να σου δώσω επιχείρημα κλπ, δεν ξέρω από στατιστικές, αυτά τα ξέρετε εσείς. Και να μιλάω εγώ κι εσύ δεν έχει κανένα όφελος στην όλη συζήτηση. Όπως σου είπα, το θέμα είναι να σχολιάσουν νεότερα μέλη ή "αγνωστα" μέλη.

    Δώσε τους τη δυνατότητα με μια δημοσκόπηση.
    stuff
    02.07.2006, 18:22
    @Other Side.Συγγνωμη που επεμβαινω αλλα θα ηθελα να πω καποια πραγματα.
    ΤΟΠΙΚΣ:Δεν νομιζω οτι εχει στερηθει απο κανεναν να εκφραζει την γνωμη του και τις προτασεις του
    στο ΜΗ.Εστω κι αν ειναι μαπα,οι φιλοι που εχουν την επιμελεια αυτου του σαιτ,δικαιολογουν την
    απορριψη του.

    ΚΛΙΚΑ:Κλικες υπαρχουν παντου.Ομως μια κλικα,με τον εναν η τον αλλον τροπο,προσπαθει να
    εχει "διπλα"της αυτους που θελει.Ευτυχως,το μονο που δεν γινεται εδω στο ΜΗ,ειναι αυτο.
    Αν θες να αποκαλεις κλικα τους λιγους ανθρωπους που φροντιζουν σ'αυτο το σαιτ να υπαρχει
    λιγη αξιοπρεπεια,αυτο ειναι δικαιωμα σου.Αυτο που λαμβανω εγω σαν μελος,ειναι πως ολοι
    ειμαστε ευπροσδεκτοι.

    ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ:Στις πρωτες μερες που ημουν σαν μελος,ειχα γραψει ενα αρθρο για το
    τζαζ βιολι.Δημοσιευθηκε μετα απο λιγες μερες.Ηταν αδυνατον να μην "φιλτραριστει"οπως λες,
    αλλιως δεν θα δημοσιευοταν.Δυστυχως η ευτυχως οτι στελνουμε για δημοσιευση,φιλτραρεται,
    και κατα την γνωμη μου,καλως κανει.Εσυ δεν θα εκρινες κατι,αν σου εστελναν για δημοσιευση,
    συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια,να δημοσιευθει η οχι;Τα παιδια πιστευω πως η δουλεια που
    κανουν ειναι πολυ προσεκτικη και με σεβασμο προς την μουσικη και τους πραγματικους φιλους της.

    Other_side
    02.07.2006, 18:29
    Μπορούμε ν'αλλάξουμε το τόπικ σε:

    Προτάσεις για βελτίωση - αφορμές για επιβεβαίωση άριστης διαχείρισης και οργάνωσης
    uNick
    02.07.2006, 18:56
    Θα μπορούσα να αλλάξω τον τίτλο του topic, αλλά δεν υπάρχει λόγος... Αυτό το topic υπάρχει ακριβώς για αυτό που λέει ο τίτλος: Προτάσεις για βελτίωση. Τα υπόλοιπα που γράφεις μπορείς να τα βάλεις σε άλλα topics, πχ "Τί σας εκνευρίζει στο ΜusicHeaven?"... Όσο για τις κλίκες που αναφέρεις, σε βεβαιώνω ότι τα πράγματα εδώ είναι πολύ διαφορετικά.... Αν ένας-δυο απροσάρμοστοι σου μεταφέραν την δική τους αίσθηση, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και κανόνας. Δική τους αίσθηση είναι...
    Other_side
    02.07.2006, 18:59
    και δική μου. βγαινω εκτός.
    stuff
    02.07.2006, 19:19
    Δεν νομιζω οτι υποχρεωνει καποιος καποιον,να κανει κατι η ν'ανηκει καπου που δεν θελει............ Αν νομιζεις πως δεν σου αρμοζει αυτη η ιστοσελιδα για να εκφρασεις
    τις σκεψεις σου,ή τις ανησυχιες σου,τοτε μην το κανεις........ειναι απλα τα πραγματα.......
    thank
    02.07.2006, 19:38
    Τέλος πάντων, για να μη φυτρώνω κι εγώ εκει που δεν με σπερνουν, δεν φορτώνω (και δεν νομίζω να μου ξανασυμβεί εδώ μέσα). Αυτό που ξερω, είναι πως ενώ έφτασα σε όριο, δεν είχα και καμμία συνέπεια κακή. Οι κλίκες καθαρίζουν όποιον τους πάει κόντρα Αννα. Τώρα αν και εγώ - έστω με την ευρεία έννοια - είμαι, έγινα, ήμουν μέρος της κλίκας, οκ ....

    Για όσους "αποκλείονται", τι στο καλό .. Δεν το εκφράζουν. Θα μου πεις .. Που να τολμησει ο καυμένος ο νέος. Οκ, ναι ειδικά για νέους "ηλικιακά" ανθρώπους ίσως υπάρχει ένα ταμπού σε σχέση με την ιδιότητα του "μέλους". Αλλα τι ειναι μέλος ένα σε ένα σαιτ στο διαδίκτυο ? Δίνεις ενα email και ένα νικ .. και αυτό ειναι. Εγινες μέλος ... Δεν ξέρω αν πρόσεξε κανείς όμως ότι εδώ μέσα, αυτό το απρόσωπο, μπορεί να μετατραπεί ευκολα σε προσωπικό.. Και κανείς δεν μπορει να ισχυρισθεί το αντίθετο.

    Χάζευα πριν και ειδα κάποιον που έγραφε "με δέχεστε που ειμαι νέο μέλος" ? οκ μπορεί να ειναι παρεξηγημένη η έννοια του μέλους. Μέλος = email + nick + προφιλ και απο εκει και πέρα έχεις τους λογαριασμούς σου, τα πμ σου κλπ. Και βέβαια οκ, οι περιορισμοί ειναι ... να μη το παραταβάμε παιδιά. Μέχρι εκει. Απο εκει και πέρα όλα ειναι ανοιχτά. Και οκ, κάποιες στιγμές / φορές .. θα υπάρχουν ισως και φιλτρα .. αναγκαστικά.

    Ε και οκ ... αν ο χόρχε αποφασίσει να πάει στο Θιβέτ για να βρεί το νόημα της ζωής ... πάπαλαααα. Οχι πως αυτό δίνει στον οποιονδήποτε χόρχε δικαίωμα αυταρχισμού αλλα ... ε παίζει ρόλο. Αν ηταν το σαιτ μία ΑΕ ... ε .. ναι ισως ηταν αλλοιώς. Αυτό έχει και το ενδιαφέρον ... Αν ήταν βέβαια ΑΕ, ίσως να χρεωνόμαστε τις σειρές που γράφουμε .. και στις συναντήσεις θα υπήρχε και εισοδος .. ίσως και φουσκωτοί. Λέμε τώρα ....

    Ασε που ειδικά τώρα το καλοκαίρι τόσα και τόσα νέα (ηλικιακά) παιδιά μπαίνουν .. Και γραφουν ... και εχουν αποδοχή ... Δες το φόρουμ ... Μη πούμε σε αυτούς που εμφανιστηκαν σχεδόν "ψαρωμένοι" .. και τώρα τους βλέπεις τόσο συχνά. Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες.

    ΄Τι ειναι αυτό που μπορεί πχ να κάνει κάποιους να κρατιούνται ? Βλέπουν τα δικά σου κείμενα, βλέπουν - έστω - βλέπουν κανέναν Αστρον, καμμία Gate κανέναν dijitalhjio ... και λέει ... ε εγώ τι να γράψω ??? (Δεν το αποδέχομαι, αλλα μπορεί να συμβαίνει) Αλλά παρόλα αυτά, πολλοι γράφουν. Και ίσως καλύτερα από τους προαναφερθέντες. (εννοείται ενδεικτικά τους ανέφερα). Από μία σειρά, έως ένα κατεβατό. Για δες λίγο τα ποστ ...

    Για να μη το κουράζουμε, άλλο η κλίκα, άλλο η παρέα. Και ότι έγραψα ειναι από καθαρά προσωπική αίσθηση και εμπειρία. Αλλά και εμένα, αν δεν είχα συγκροτημένη κλίκα και μου έλεγε κάποιος πως υπάρχει ένα είδους κλίκας θα τσαντιζόμουν ή μάλλον θα στενοχωριόμουν. Η αν μου έλεγε κάποιος πως έχει από κάποιους ενδείξεις περί κάποιων και ... κλπ ... Χωρίς να ειναι συγκεκριμένο με τεκμηρίωση. Ξέρω τι σου λέω από ιδία πείρα..

    Τέλος από μένα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 02-07-2006 19:42 ]


    jorge
    02.07.2006, 20:19
    Το μέλος Other_side στις 02-07-2006 στις 18:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αφού είσαι τόσο βέβαιος αγόρι μου γιατί δεν ανεβάζεις μια δημοσκόπηση για το πόσο ανοιχτό ή ελευθερο είναι το σάιτ προς όλα τα μέλη ή θέσε το αλλοιώς δεν ξέρω, καταλαβαίνεις τέλος πάντων τί εννοώ.


    Μα δε χρειάζεται δημοσκόπηση. Υπάρχει ήδη κάτι πολύ πιο "ελεύθερο", αλλά είναι τόση η ελευθερία που υπάρχει εδώ μέσα, που μάλλον δυσκολεύεσαι να την αντιληφθείς.

    Αυτό το πιο "ελεύθερο" λοιπόν, είναι το Forum. Υπάρχουν topics, όπου ο καθένας μπορεί να γράψει την άποψή του περί ελευθερίας, να τα χώσει ελεύθερα, να πετάξει και δυο-τρια ανώνυμα μπινελίκια. Και όχι απλά να ψηφίσει "ναι, δεν υπάρχει ελευθερία" σε μια απλή δημοσκόπηση.

    Και αν θέλει ανοίγει και νέο topic σε ολόκληρη ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ που έχουμε ανοίξει για παράπονα κλπ.

    Όσοι λοιπόν νιώθουν εγκλωβισμένοι ή ανελεύθεροι, μπορούν ΗΔΗ να εκφραστούν.

    Αν βρεις πιο αλληλεπιδραστικό ή διαδραστικό site, με τόσες δυνατότητες έκφρασης (σε λίγο βγαίνουν και τα music blogs), έλα και πες το μου.

    Και όσον αφορά το ύφος μου, ναι, έτσι είναι. Αρπάζομαι όταν διαβάζω πορίσματα και συμπεράσματα πάνω σε ΑΓΝΩΣΤΑ για εσένα θέματα (πχ λίστα δημοσιεύσεων), όταν δεν έχεις κάνει την παραμικρή έρευνα, είτε ρωτώντας με, είτε προσπαθώντας να μάθεις πως λειτουργεί το site.
    Orfeus
    02.07.2006, 20:34
    @ Αννα….

    Δεν μπορώ να καταλάβω τελικά, γιατί έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει “κλίκα”.

    Έχει πλάκα το θέμα, διότι πρόκειται –όπως λέει και ο Jorge- για μία παρέα που περνάει όμορφα και που συνεχώς το αποδεικνύει.

    Και έχει πλάκα το θέμα, διότι όσοι χρησιμοποιούν τη λέξη “κλίκα”, τυχαίνει να μην ανήκουν στην παρέα και έχει πάλι πλάκα, διότι δεν υπάρχει πουθενά καμιά γραμμή που να λέει STOP στην είσοδο νέων μελών. Η παρέα άλλωστε μεγαλώνει συνεχώς και είναι η ίδια η παρέα που το βιώνει αυτό από συνάντηση σε συνάντηση.

    Ας θυμηθούμε και τη συνάντηση του Σαββάτου στα 5/4, αλλά και του Beach Party, όπου θα γνωρίσουμε καινούργια πρόσωπα και θα κάνουμε καινούργιους φίλους.

    Εσύ δεν είσαι που θέλεις να έρθεις σε ένα μας live και να ζητήσεις μάλιστα να σου πούμε και τραγούδι; Από πού θα το ζητήσεις; Από την “κλίκα”;

    Ε όχι και “κλίκα” Άννα. Όχι και “κλίκα”.



    Other_side
    03.07.2006, 18:26
    Ε αμα είναι έτσι δεν ζητάω ούτε τραγούδι ούτε τίποτα.

    πείσμωσα.

    ναι βρε χόργε δεν τα ξέρω όλα, μια κουβέντα είπαμε....τέλος πάντων...επαναλαμβάνω πως το όλο ύφος των απαντήσεων, της αντίδρασης των "βασικών" ή πως αλλιώς τους λένε δεν ξέρω μέλλων επιβεβαιώνει για μένα την έννοια της κλίκας όπως την εννοώ εγώ.

    θα στο εξηγήσω από κοντά. χόργε. ορφέα δεν σου εξηγώ τίποτα. άκου πιρουνίτσας. θάνο εσένα στα εξήγησα ήδη όλα. και δεν θέλω πια τραγούδι.

    δεν θέλω τίποτα.
    uNick
    04.07.2006, 01:03
    Το μέλος Other_side στις 03-07-2006 στις 18:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    ...το όλο ύφος των απαντήσεων, της αντίδρασης των "βασικών" ή πως αλλιώς τους λένε δεν ξέρω μέλλων επιβεβαιώνει για μένα την έννοια της κλίκας όπως την εννοώ εγώ.

    .........δηλαδή βρε Άννα τί ακριβώς εννοείς με την λέξη "κλίκα"????? Γιατί, αν εννοείς ένα σύνολο ανθρώπων που αντιλαμβάνονται κάποια πράγματα διαφορετικά από εσένα και υποστηρίζουν αυτά που πιστεύουν, αυτό δεν λέγεται "κλίκα".... "Κοινή λογική" λέγεται... Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας ή οτιδήποτε άλλο, μήπως ξέρεις κάτι λάθος σχετικά με την έννοια της λέξης "κλίκα"???

    Και για να σου αποδείξω ότι όσα γράφω παραπάνω τα γράφω με κάθε καλή διάθεση, σου δηλώνω ότι όταν καταφέρεις να βρεθείς μαζί μας σε κάποια συνάντηση το πρώτο μου τραγούδι θα είναι για εσένα... Θα είσαι ευπρόσδεκτη σε κάθε συνάντηση της "κλίκας" μας...
    jorge
    04.07.2006, 01:05
    Το μέλος Other_side στις 03-07-2006 στις 18:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    ναι βρε χόργε


    Δε με λένε Χόργε
    nefos
    04.07.2006, 01:09
    Το μέλος jorge στις 04-07-2006 στις 01:05 έγραψε...
    Παράθεση:



    Δε με λένε Χόργε



    @ Eίσαι off topic κύριε!
    jorge
    04.07.2006, 01:29
    Και εσύ εκτός κλίκας, δεν έχεις λόγο
    nefos
    04.07.2006, 01:45
    Το μέλος jorge στις 04-07-2006 στις 01:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και εσύ εκτός κλίκας, δεν έχεις λόγο



    @ Θέλω να "κλικαριστώ". Να στείλω βιογραφικό μαζί με ένα αυτοκίνητο δώρο;;

    Ρε άντε χαλαρώστε, ένα κλικ και κλείνει ο διακοπτής της "συννεφιάς".
    Orfeus
    04.07.2006, 04:21
    Το μέλος Other_side στις 03-07-2006 στις 18:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ε αμα είναι έτσι δεν ζητάω ούτε τραγούδι ούτε τίποτα.

    πείσμωσα. και δεν θέλω πια τραγούδι. δεν θέλω τίποτα.



    ...Ξύδι!!!


    Other_side
    05.07.2006, 00:34
    @Κρητικός: Είναι Βαλσαμικό;

    @Γιού Νίκ: Δε θυμάμαι το σχόλιο...δεν θέλω. Όχι. Ότι κι ας ήταν. Δεν.

    @Νεφέλη. Συμφωνώ μαζί σου. Πρέπει να χαλαρώσουνε. Δεν ξέρω τί έχουν πάθει, όλο στη τσίτα είναι. Μια σου λένε προτάσεις πες μας, μια σε κράζουν αν τολμήσεις και πεις. Δικτατορία. Κανονική.

    @Όδερ Σάιντ: Δε πας σπίτι λέω εγώ; Πεινάωωωωω!

    Όφ Τόπικ. Όφ σκέτο.
    Other_side
    05.07.2006, 00:41
    @Γιού Νίκ.

    Τώρα το διάβασα πιο προσεχτικά. Κλίκα = θα κάνουμε λάιβ αλλά θα παίζουμε μόνο μεταξύ μας. Κλίκα = θα ανεβάζουμε κείμενα αλλά κυρίως δικά μας, εμείς που ξέρουμε κλπ κλπ.

    Όχι σημείωσε χ. Φοράω τα γυαλιά μου αλλά πεινάω οπότε δε πιάνουν και τόσο τα σχόλια (ναι ναι). Κλίκα = σκεφτόμαστε και καλά πάνω κάτω το ίδιο, και ενό δείνουμε την εντύπωση πως είμαστε ανοιχτοί σε νέες προτάσεις και σε νέες ιδέες και σε νέα "ταλέντα" ας πούμε έτσι, στην ουσία δεν είμαστε και αυτό το δείχνουμε με διάφορες πράξεις εδώ κι εκεί.

    Και δίνω και ένα παράδειγμα και να μη με κράζουν (που θα με κράξουν έτσι κι αλλιώς αλλα λέμε).

    Αν σε λάιβ παίξει ας πούμε ένας/μια ράπ ή κάτι τέτοιο, ηλεκτρονικό, δεν ξέρω, κάτι καινούργιο διαφορετικό που ίσως να μην ταιριάζει στο στυλ το γενικό της κλίκας, το οποίο όπως κατάλαβα ειναι ροκ και πάσο κι εγώ ροκ είμαι, αλλά είμαι και ανοιχτή σε άλλα (εγώ είμαι καλύτερη ναι ναι) και επίσης. Δεν θυμάμαι το άλλο μου επιχείρημα (καλά που δεν έγινα δικηγόρος τελικά).

    Αυτά.

    Σας αγαπω.

    Τις ανθοδέσμες παρακαλώ κρατήστε τις για αργότερα.

    Δεν μου αρέσουν τα τριαντάφυλλα τσιμπάνε.

    Ευχαριστώ πρώτα τον Θεό. Μετά την Αμερική.

    Αυτά.