ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.840 μέλη

    Τα πιο όμορφα όνειρα...

    Eugenia2003
    27.11.2003, 22:31
    Με αφορμή ένα θέμα που είχε ανοίξει ο gate σε μια προηγούμενη συζήτηση περί ονείρων εγώ θα θέσω μια άλλη ερώτηση που θα μου άρεσε να δω τις σκέψεις σας...Ποιό είναι το μεγαλύτερό σας όνειρο;Κάποιο όνειρο που όσο και να το θέλετε θα ανήκει για πάντα στη φαντασία σας...
    jorge
    27.11.2003, 23:00
    Μια διόρθωση!
    Gate = Νεκταρία

    Gatouli έχεις μπερδέψει όλο τον κόσμο με το nickname σου, μάλλον σε Gate 7 και παρεμφερή παραπέμπει...

    Αλλά ας μην μας χαλάω το πολύ ενδιαφέρον topic...
    gate
    28.11.2003, 02:23
    Όντως αυτό το gate έχει μπερδέψει πολύ κόσμο...
    Με περνάνε για φανατικό ολυμπιακάκια...
    Τώρα όμως είναι αργά για αλλαγές...

    Όσο για τα όνειρα Ευγενία....
    για να αναφέρεσαι σε όνειρο που όσο και να θέλουμε θα μένει μόνο στη φαντασία μας, εννοείς μόνο ουτοπίες ή φαντασία και όχι όνειρα που μπορούν να γίνουν σχέδια και μετά πραγματικότητα...
    Η αλήθεια είναι ότι, παρότι ονειρεύομαι πολύ και πολλά, αποφεύγω τέτοιου είδους όνερα (που στην πραγματικότητα, δεν είναι όνειρα αλλά "φαντασία"), ίσως γιατί ξέρω πως οι πιθανότητες για να τα πραγματοποιήσω είναι πολύ περιορισμένες...Να μου πεις βέβαια αυτή είναι η αξία των ονείρων. Μπορείς να ονειρεύτείς τα πάντα, είτε μπορείς είτε όχι να τα πραγματοποιήσεις. Το ίδιο αυτό το όνειρο σου δίνει την ελπίδα ότι κάποτε μπορεί να γίνει πραγματικότητα, ακόμα κι αν φαίνεται ως μια τρελή ουτοπία.
    Η διαφορά όμως μεταξύ των δύο αυτών ειδών ονείρων (ή πιο σωστά μεταξύ του ονείρου και της ονείρου - φαντασίας) νομίζω πως σχετίζεται με το κατά πόσο έχεις τις προϋποθέσεις και την επιθυμία να πετύχεις ένα όνειρο. Όταν για παράδειγμα αγαπάς κάτι πολύ και ονειρεύεσαι π.χ. τον εαυτό σου μια μέρα να γίνεις ένας καλός γιατρός, όταν είσαι ακόμα μαθητής στο σχολείο, είναι πράγματι ένα όνειρο που δεν μπορεί κανείς να το πει ουτοπία, γιατί υπάρχει πολύς χρόνος που μπορεί να αξιοποιηθεί κατάλληλα, ώστα να γίνει τελικά το όνειρο αυτό πραγματικότητα. Ουτοπία θα ήταν ίσως αν είχαν μειωθεί οι προϋποθέσεις για την παραγματοποίησή του, π.χ. αν είσαι μεσήλικας με σταθερή δουλειά και οικογένεια. Τότε φαντάζομαι δε λες "ονειρεύομαι να γίνω ένας καλός γιατρός", αλλά "ονειρευόμουν"... Αλλά και πάλι τίποτα δεν αποκλείεται....Οι κανόνες είναι για να ...παραβιάζονται..Αλλιώς δε θα ήταν κανόνες.
    Anyway, στη δική μου περίπτωση, όνειρα που επιθυμώ να τα πραγματοποιήσω και προσπαθώ γι' αυτό και έχουν γίνει στόχοι μου, έχω άσφαλώς πολλά, όπως και ο περισσότερος κόσμος.
    Ουτοπικό όνειρο, να σου πω την αλήθεια, δεν είχα σκεφτεί έως τώρα, ίσως γιατί είχε μειωθεί μέσα μου η αξία του, σε σχέση με όλα τα άλλα όνειρα που σκεφτόμουν πως μπορώ να τα πραγματοποιήσω. Αν αφήσω όμως τη φαντασία μου λίγο ελεύθερη, θα έλεγα ότι κάτι που ίσως κρυφά θα ήθελα κάποτε να μου συνέβαινε, θα ήταν να εμφανιστεί μια μέρα κάποιος που θα είχε εφεύρει τη μηχανή του χρόνου και να μου έλεγε να πάμε μια βόλτα μαζί στους αιώνες που πέρασαν...
    Νομίζω πολλοί θα το επιθυμούσαν αυτό...
    Eugenia2003
    28.11.2003, 18:58
    Νεκταρία sorry αλλα δεν ήξερα...
    Μ'αρέσει η ιδέα σου..Να μπορείς να ταξιδεύεις στο χρόνο...Κυρίως θα μ'έρεσε να ταξιδέψω όχι τόσο στο μέλλον όσο στο παρελθόν...Αιώνες πρίν να δώ πως ήταν η ζωή τότε..Και επίσης να ταξίδευα ένα χρόνο περίπου πριν γιατί αν και μικρή έκανα κάποια λάθη για τα οποία θα μετανιώνω...
    Επίσης θα μου έρεσε να είχα υπερφυσικές δυνατότητες όπως π.χ. να μπορώ να πετάω μακρύα από καταστάσεις που με πληγώνουν και έτσι να μπορώ να τα ξεπερνάω,ταξιδεύοντας σε μέρη που δεν μπορούν να πάνε οι άνθρωποι παρά μόνο με τη ''φαντασία τους''...
    logistis
    30.11.2003, 00:08
    Αν και ξεφεύγουμε λίγο απο το βασικό θέμα,θα 'θελα και γω να βρισκόμουν σε μια μηχανή του χρόνου και να άλλαζα μόνο την εποχή,οχι το τόπο.Να βρισκόμουν δηλαδή στη περιοχή του Πειραιά στις αρχές του 20ου αιώνα και να γνώριζα όλους τους ρεμπέτες και να έβλεπα το τρόπο ζωης τους...
    edelweiss
    28.05.2007, 15:06
    Ένα όνειρο που θα μείνει πραγματικά στην φαντασία μου είναι να ζούσα κάτω από άλλες συνθήκες, σε παλιότερες εποχές :)
    ery
    28.05.2007, 15:45
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 28-11-2003 στις 02:23 έγραψε...

    Όντως αυτό το gate έχει μπερδέψει πολύ κόσμο...
    Με περνάνε για φανατικό ολυμπιακάκια...
    Τώρα όμως είναι αργά για αλλαγές...

    Όσο για τα όνειρα Ευγενία....
    για να αναφέρεσαι σε όνειρο που όσο και να θέλουμε θα μένει μόνο στη φαντασία μας, εννοείς μόνο ουτοπίες ή φαντασία και όχι όνειρα που μπορούν να γίνουν σχέδια και μετά πραγματικότητα...
    Η αλήθεια είναι ότι, παρότι ονειρεύομαι πολύ και πολλά, αποφεύγω τέτοιου είδους όνερα (που στην πραγματικότητα, δεν είναι όνειρα αλλά "φαντασία"), ίσως γιατί ξέρω πως οι πιθανότητες για να τα πραγματοποιήσω είναι πολύ περιορισμένες...Να μου πεις βέβαια αυτή είναι η αξία των ονείρων. Μπορείς να ονειρεύτείς τα πάντα, είτε μπορείς είτε όχι να τα πραγματοποιήσεις. Το ίδιο αυτό το όνειρο σου δίνει την ελπίδα ότι κάποτε μπορεί να γίνει πραγματικότητα, ακόμα κι αν φαίνεται ως μια τρελή ουτοπία.
    Η διαφορά όμως μεταξύ των δύο αυτών ειδών ονείρων (ή πιο σωστά μεταξύ του ονείρου και της ονείρου - φαντασίας) νομίζω πως σχετίζεται με το κατά πόσο έχεις τις προϋποθέσεις και την επιθυμία να πετύχεις ένα όνειρο. Όταν για παράδειγμα αγαπάς κάτι πολύ και ονειρεύεσαι π.χ. τον εαυτό σου μια μέρα να γίνεις ένας καλός γιατρός, όταν είσαι ακόμα μαθητής στο σχολείο, είναι πράγματι ένα όνειρο που δεν μπορεί κανείς να το πει ουτοπία, γιατί υπάρχει πολύς χρόνος που μπορεί να αξιοποιηθεί κατάλληλα, ώστα να γίνει τελικά το όνειρο αυτό πραγματικότητα. Ουτοπία θα ήταν ίσως αν είχαν μειωθεί οι προϋποθέσεις για την παραγματοποίησή του, π.χ. αν είσαι μεσήλικας με σταθερή δουλειά και οικογένεια. Τότε φαντάζομαι δε λες "ονειρεύομαι να γίνω ένας καλός γιατρός", αλλά "ονειρευόμουν"... Αλλά και πάλι τίποτα δεν αποκλείεται....Οι κανόνες είναι για να ...παραβιάζονται..Αλλιώς δε θα ήταν κανόνες.
    Anyway, στη δική μου περίπτωση, όνειρα που επιθυμώ να τα πραγματοποιήσω και προσπαθώ γι' αυτό και έχουν γίνει στόχοι μου, έχω άσφαλώς πολλά, όπως και ο περισσότερος κόσμος.
    Ουτοπικό όνειρο, να σου πω την αλήθεια, δεν είχα σκεφτεί έως τώρα, ίσως γιατί είχε μειωθεί μέσα μου η αξία του, σε σχέση με όλα τα άλλα όνειρα που σκεφτόμουν πως μπορώ να τα πραγματοποιήσω. Αν αφήσω όμως τη φαντασία μου λίγο ελεύθερη, θα έλεγα ότι κάτι που ίσως κρυφά θα ήθελα κάποτε να μου συνέβαινε, θα ήταν να εμφανιστεί μια μέρα κάποιος που θα είχε εφεύρει τη μηχανή του χρόνου και να μου έλεγε να πάμε μια βόλτα μαζί στους αιώνες που πέρασαν...
    Νομίζω πολλοί θα το επιθυμούσαν αυτό...


    λιγο μπερδευτικα αλλα... ξεκαθαρα αυτα που λες σε γενικες γραμμες. Απλα δεν πιστευω οτι υπαρχει κανεις αλλος περα απο τον ιδιο μας τον εαυτο που μπορει να βαλει ορια και φρενο στα ονειρα.Αν εχεις αντοχες και στα 50 μπορεις να γινεις γιατρος, αρκει να μην περιμενεις να ζησεις απο αυτο... Τωρα για το ταξιδι στον χρονο φοβαμαι πως δεν θα προλαβουμε να το ζησουμε οποτε θα παραμεινει ουτοπια και ανεκπληρωτη επιθυμια...
    punkster
    28.05.2007, 21:10
    Εγω παιδια θελω να παω στο διαστημα!!! Οχι μονο εκτος τροχιας, αλλα να πατησω κ καπου πχ στο φεγγαρι!!! Τι το κανω το ταξιδι αν δεν αγγιξω (σεληνιακο) χωμα!! Αυτο ειναι εμπειρια!!! Μονο τοτε πιστευω οτι μπορει κανεις να συνειδητοποιησει πραγματικα οτι υπαρχουν κ αλλοι κοσμοι κ αλλα μερη εκτος του μικρου πλανητη μας κ οτι οοοολα αυτα ειναι πραγματι εκει!!

    Αχ...αλλα δε νομιζω κατι τετοιο να μπορεσω να το καταφερω ποτε... Βασικα ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα το κανω!!

    Κριμααα...θα γουσταρα πολυυυυ



    elenh_sigma
    30.05.2007, 15:08
    ". . . άδεια η ψυχή μου, το δωμάτιο άδειο, κι απο το τ'όνειρο μου ακούω καθάριο το λυγμό της να λέει <<. . .όνειρο ήτανε. . .>> " Μερικές φορές ζούμε τα πιο τρελά μας όνειρα και το συνειδητοποιούμε μόνο αφού έχουν τελειώσει... Τα βραχυπρόθεσμα όνειρα είναι, κατά τη γνώμη και τα πιο σημάντικα... Εννοώ πως κυνηγώντας πολλές φορές ενα όνειρο που ίσως να μην ειναι το δικό μας, ξεχνάμε να ζήσουμε τις μικρές στιγμές που είναι τόσο μα τοσο πολύτιμες...
    dora21kipseli
    30.05.2007, 16:00

    Μερικά δικά μου άπιαστα όνειρα, που δυστυχώς το ξέρω καλά ότι θα μείνουν όνειρα, είναι να πάψουν οι νέοι να οδηγούνται στον αργό θάνατο με την γαμημένη άσπρη σκόνη ή οποιοαδήποτε άλλη ναρκωτική ουσία . Είναι να πάψουν να μας κοροιδεύουν και να μας τα παίρνουν οι κουστουματοι της κοινωνίας μας, να πάψουν να υποτιμούν την νοημοσύνη μου, είναι να δώ να εφαρμόζονται οι νόμοι, να δώ να παράγονται ωραία τραγούδια που να έχουν νόημα, περιεχόμενο και λόγω ύπαρξης, είναι να πάψει η οποιαδήποτε μορφή βίας υπάρχει στην κοινωνία, είναι να σταματήσουν να σκοτόνονται οι λαοί για χρήμα και πετρέλαιο, να μην υπάρχουν άστεγοι-άνεργοι, να υπάρχει κράτος πρόνοιας, να υπάρχει περίθαλψη αξιοπρεπής. Να μην υπάρχουν αρρώστιες, να μην υπάρχει κακία και ζήλεια. Συγνώμη αν είπα πολλά. "Καλυνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δεν θ' αλλάξει ποτέ!'' όπως είχε πεί ο σοφός και αείμνηστος κ. Μ Χατζιδάκης. Δεν συμφέρει ν' αλλάξει αυτός ο τόπος το γιατί παίρνει πολύ ανάλυση..
    mitskinis
    08.12.2008, 20:26

    Τα πιο όμορφα όνειρα είναι τα ΣΚΑΤΑ..........................αλλά πέρα από αυτό είναι και όταν βρίσκεσαι σε ένα όμορφο μέρος με κάποιο αγαπημένο πρόσωπο.

    {#emotions_dlg.sleep1}


    marakiasteraki
    10.12.2008, 19:33

    Να γίνω αρχαιολόγος!


    konvoulis
    12.12.2008, 15:54

    Το βραδυ εκανε κρυο και το αλλο πρωι οταν σηκωθηκα ηταν ολο ασπρα μες το χιονι και ομως τελικα δεν ειχε χιονισει ουτε εκανε κρυο!!!


    marakiasteraki
    12.12.2008, 18:57

    Ρε konvouli τι λες πάλι;;; {#emotions_dlg.confused1}


    konvoulis
    12.12.2008, 20:18

    Ειχα γινει  διασημος  στην Ελλαδα!!!


    marakiasteraki
    13.12.2008, 16:47

    Κι εγώ πήρα αυτόγραφο από σένα....χιχι


    konvoulis
    13.12.2008, 16:53

    Εκανα μπανιο στη θαλασσα!!!


    marakiasteraki
    13.12.2008, 16:55

    Δεν είναι αυτό το θέμα καλέ....

    Ανέκπληρωτο όνειρο σου θα μείνει;

     


    konvoulis
    13.12.2008, 20:23

    Να ημουν δημοφιλης σε ολοι την Ευρωπη!!!