ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.844 μέλη

    H Gate (Νεκταρία) μιλαει στους 89.5 μεγακύκλους

    composer
    03.12.2003, 01:20
    Kai egw thelw ena an ginete! opote menei allo 1 cd
    jorge
    03.12.2003, 01:26
    Κάποιον βλέπω να έρχεται...
    gate
    03.12.2003, 01:33
    Jorge... ευχαριστώ για την πρωτοβουλία

    Ο κ. Αηδονίδης είναι ήδη γνωστός και δεν έχει ανάγκη προβολής, για μένα όμως που κάνω τα πρώτα μου βήματα στο χώρο αυτό, είναι πολύ σημαντικό να βρίσκονται άνθρωποι που αφιερώνουν λίγο από το χρόνο τους για να ακούσουν και μένα και να με κρίνουν. Γι' αυτό, ευχαριστώ απ' την καρδιά μου και όσους είχαν την καλή διάθεση να μας ακούσουν σε αυτήν την εκπομπή και όσους ενδιαφέρονται γι' αυτή τη δουλειά, επιθυμώντας ένα αντίγραφο από ό,τι μεταδόθηκε στο σταθμό, αλλά και όσους βρήκαν το χρόνο να μας αφιερώσουν λίγα σχόλια.

    Mitsoud χαίρομαι πολύ που σου άρεσε το τρισάγιο. Είναι από τα πιο μελωδικά και αξιόλογα μουσικά κείμενα πραγματικά. Ευχαριστώ τόσο εσένα όσο και την
    Ξένια (Φαντάζομαι Ξένια είναι το όνομά σου. Τουλάχιστον αυτό δείχνει το nick : XeniaRodo) αλλά και τον φίλο μου τον Αντρέα από το Λονδίνο (Composer) που επιθυμείτε να έχετε ένα αντίγραφο από την εκπομπή μας.

    Giorgo, εσένα οι ευχαριστίες από κοντά...

    Yiannisyiannis, δεν υπάρχει νομίζω ωραιότερο δώρο για έναν άνθρωπο, από το να δέχεται κριτικές τόσο αξιόλογες, για το έργο του, όταν μάλιστα αυτό το έργο το κάνει με την καρδιά του και με όση αγάπη διαθέτει. Σ΄ευχαριστούμε για τα τόσο ζεστά σου λόγια.

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 03-12-2003 01:35 ]
    MariaV
    03.12.2003, 06:45
    Ήμουν κι εγώ από τους τυχερούς που μπόρεσαν να ακούσουν την εκπομπή από το διαδίκτυο από ενδιαφέρον να ακούσω τη Νεκταρία! Μπορεί να μην γνωρίζω τη Νεκταρία προσωπικά αλλά νομίζω ότι τη ξέρω αρκετά μέσα από το γραπτό της λόγο σε αυτό το site.

    Δεν θα μιλήσω πολύ γιατί δεν γνωρίζω αρκετά από το χώρο της μουσικής για να μπορώ να κρίνω αλλά πιστεύω ότι η Νεκταρία έχει καταπληκτική φωνή...και σε μαγνητοφώνηση αλλά και σε live η ερμηνεία της ήταν πάρα πολύ καλή!

    Επειδή βρίσκομαι λίγο μακριά και επειδή άκουσα και τις 2 ώρες της εκπομπής καλύτερα κάποιος άλλος να πάρει το CD!!!
    KIT_KAT
    03.12.2003, 09:11
    ΚΑλημέρα! Δεν κατάφερα να ακούσω την εκπομπή αν και το ήθελα πολύ...
    Αν περισσεύει CD και δεν είναι πλάκα του Jorge...
    rapsodos
    03.12.2003, 09:14
    Τι έγινε εδώ ρε παιδιά? Σας άφησα μια μέρα μόνους και μου μοιράζετε cd's? Το αφεντικό τρελλάθηκε . Λοιπόν εγώ δεν έχω ακούσει την εκπομπή και θα ήθελα να την ακούσω. Αν υπάρχει ακόμα cd δεκτό αλλιώς απολύτως κανένα πρόβλημα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξαναγίνει!!!
    jorge
    03.12.2003, 09:31
    CDs Τέλος!

    Όσοι ζητήσανε πριν από αυτό το post να αναμένουν ενημέρωση για το πως θα τα παραλάβουνε! Orpheus αν έρθεις Αθήνα θα σε δώσω και της Κατερινιώς
    Αλλιώς ταχυδρομικά από βδομάδα.
    Τα CDs θα έχουν 2 αρχεία MP3, το πρώτο έχει την πρώτη ώρα της συνέντευξης, ενώ το δεύτερο κάτι διαφημίσεις (χε!) και τη δεύτερη ώρα.

    Πολύ καλημέρα σας
    gate
    03.12.2003, 12:14
    MariaV σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου. Μου δίνεις κουράγιο.
    Όταν λες "λίγο μακριά"....εννοείς πράγματι ....U.S.A. ?????

    Κατερίνα μου (Ελπίζω να το θυμάμαι το όνομα σωστά Kit Kat έτσι..?) και Γιώργο (Orpheus) σας ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρεστε για την εκπομπή. Και να μην περίσσευε από τον Jorge, κάποιον τρόπο θα βρίσκαμε να σας στείλουμε ένα αντίγραφο ασφαλώς. Αλλά απ' ότι έμαθα από το σταθμό της εκκλησίας, υπάρχει "σοβαρή" περίπτωση να ξαναπαιχτεί η εκπομπή....σύντομα... Όταν μάθω λεπτομέρειες, θα ειδοποιήσω ασφαλώς...
    Astron
    03.12.2003, 21:27
    Θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να δώσω τα συγχαρητήριά μου στην Νεκταρία για την υπέροχη φωνή και τεχνική που έχει.
    Αν και η Βυζαντινή-Εκκλησιαστική μουσική δε με αγγίζει, ήταν πάρα πολύ ευχάριστη η έκπληξη μου όταν άκουσα τη φωνή σου Νεκταρία.
    Απ' την πλευρά μου μπορώ να πω ότι το χρώμα της φωνής σου θα μπορούσε κάλλιστα να ταιριάξει και στο μοντέρνο και στο έντεχνο τραγούδι γιατί χρειάζονται τέτοιες υπέροχες φωνές. Βέβαια ξέρω ότι η μεγάλη σου αγάπη παραμένει η Βυζαντινή μουσική, και σου εύχομαι ότι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα

    Εγώ άκουσα όλη την συνέντευξη κι επομένως δεν χρειάζομαι CD, νομίζω άλλωστε πως προηγούνται αυτοί που την έχασαν. Ανυπομονώ ωστόσο για το διπλό CD που θα είναι 100% μουσική και τραγούδια ώστε να μπορούμε να σε απολαύσουμε πολύ περισσότερο απ' ότι στα λιγοστά αποσπάσματα που έβαλαν κατά τη συνέντευξη.

    Ευχές και ό,τι καλύτερο!!!

    gate
    03.12.2003, 21:43
    Παύλο μου σου έχω πει και άλλες φορές, πόσο μετρά η γνώμη σου για μένα. Γιατί ξέρω πως κι εσύ, όπως και ο Giorgos, τη μουσική τη ζείτε, τη σέβεστε και την ερμηνεύετε με τον καλύτερο τρόπο... Κι επομένως δεν μπορεί παρά η άποψή σας να έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. Σ' ευχαριστώ λοιπόν για τα πολύ ζεστά σου λόγια. Πράγματι στη Βυζαντινή και στο παραδοσιακό θα μείνω πιστή, γιατί με έλκει περισσότερο από κάθε τι άλλο.

    Ελπίζω επίσης αύριο στη συνάντησή μας στη Boite, όπου τραγουδάς, με τη συνοδεία του Γιώργου (Giorgos) στο πιάνο, να έρθουν όσα πιο πολλά παιδιά μπορούν από το ΜΗ να σας απολαύσουν. Η υπέροχη ζεστή φωνή σου και το εντυπωσιακό παίξιμο του Γιώργου είμαι σίγουρη πως θα τους καταπλήξει όλους, όπως άλλωστε έχει γίνει στο παρελθόν και σε όλους εμάς, που είχαμε τη χαρά να σας απολαύσουμε και σε άλλες ευκαιρίες...
    geordan
    04.12.2003, 01:08
    Τι έγινε ρε παιδιά; Για CD στη μαύρη αγορά διαβάζω ή μου φαίνεται;

    Πάντως, μπορώ να βοηθήσω...

    Δεν μπόρεσα να ακούσω τη συνέντευξη τη Δευτέρα, αλλά φρόντισα να τη γράψω σε δυο κασετούλες για να την ακούσω σήμερα. Λέτε να τα κονομήσω αν αρχίσω να τις μοιράζω κι εγώ;

    Στα σοβαρά τώρα, εγώ δεν έχω να κάνω σχόλια, άλλωστε δεν είμαι ικανός να κρίνω. Θέλω μόνο να πω ότι χαίρομαι να ακούω ανθρώπους με σεμνότητα. Ειδικά ο Χρ. Αηδονίδης με εντυπωσίασε πως ενώ έχει το ''γνώθι σ'αυτόν'' για τη σημασία του έργου του παραμένει σεμνός και ταπεινός και δίνει τέτοιες ευκαιρίες σε νεαρά άτομα.

    Gate, καλή συνέχεια και περιμένουμε δισκογραφικά νέα πλέον.
    gate
    04.12.2003, 01:22
    Geordan έχεις δίκιο. Είναι όπως ακριβώς το είπες. Έχει το "Γνώθι σαυτόν" αλλά παραμένει πάντα σεμνός και μετρημένος σε όσα λέει. Πάντα φυσικός και άμεσος με τον κόσμο που τον αγαπά και πάντα ειλικρινής και γνήσιος στη συμπεριφορά του. Χωρίς επιτηδευμένες διατυπώσεις και χωρίς υπερβολές.

    Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.
    KIT_KAT
    04.12.2003, 09:56
    Quote:

    CDs Τέλος!
    Όσοι ζητήσανε πριν από αυτό το post να αναμένουν ενημέρωση για το πως θα τα παραλάβουνε! Orpheus αν έρθεις Αθήνα θα σε δώσω και της Κατερινιώς



    Θα ΣΕ δώσω?? Από κεκτημένη ταχύτητα που μιλάς σε συμπρωτευουσιάνους σου βγήκε αυτό Jorge?
    (α μα καλά... μη κινούμενα smilies δεν διατίθενται πια???)
    Ok, ευχαριστούμε πολύ!!!

    Quote:

    Τα CDs θα έχουν 2 αρχεία MP3, το πρώτο έχει την πρώτη ώρα της συνέντευξης, ενώ το δεύτερο κάτι διαφημίσεις (χε!) και τη δεύτερη ώρα.



    Ε! Αυτά δε μας τά'πατε από την αρχή! Γιώργο καθώς θα ανεβαίνεις "σβήσε τις διαφημίσεις..."
    jorge
    04.12.2003, 20:41
    Κατερινιώ θα σε στείλω τελικώς το CD, o orpheus μόλις τηλεφώνησε από Αθήνα! Εσύ να τα βλέπεις αυτά που δεν έκανες δυο βήματα να έρθεις να μας δεις


    yiannisyiannis
    05.12.2003, 09:25
    Χθες ο καλλιτεχνικός διευθυντής του ΜΜΘ (Μέγαρο Μουσικής Θεσ/νίκης) κ. Αθηναίος, παρουσίασε το πρόγραμμα του πρώτου εξαμήνου του 2004. Μεταξύ των άλλων συναυλιών ανακοίνωσε και την εξής:

    Στο πνεύμα της μυσταγωγίας της Μεγάλης Εβδομάδας είναι και η συναυλία με τίτλο «Τα πάθη τα σεπτά» (28 Μαρτίου), στο πλαίσιο της σειράς Βυζαντινή Μουσική με τους Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης, το μουσικό σχήμα Εν Χορδαίς, τον Χρόνη Αϊδονίδη και τη Λιβανέζα τραγουδίστρια Ghada Sbeir.

    Νεκταρία θα συμμετάσχεις μήπως κι εσύ;

    gate
    05.12.2003, 18:48
    Στη συναυλία αυτή Γιάννη που λες, δε θα συμμετάσχω εγώ.
    Όσον αφορά σε συναυλίες στο Μέγαρο, πρώτα ο Θεός και αν έχουμε την υγειά μας και αν φυσικά δεν υπάρξει κανένα εμπόδιο, συμμετοχή δική προβλέπεται μόνο για τη συναυλία προς τιμήν του κ. Αηδονίδη για τα 50 χρόνια του στο τραγούδι, που θα γίνει περίπου το Μάιο του 2004, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Αλλά μέχρι τότε έχουμε καιρό....
    -----------------