ελληνική μουσική
    517 online   ·  210.842 μέλη

    Γιατί χαλάνε οι φιλίες...;

    freddieKrueger
    02.09.2008, 22:14

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrela στις 12-07-2006 στις 23:02 έγραψε...

    Το γιατί χαλάνε οι φιλίες είναι ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα την τελευταία χρονιά...έχασα δυο πολύ καλές μου φίλες τις οποίες γνώρισα στην πρώτη λυκείου και απομακρύνθηκα απελπιστικά με την κοπέλα που κάναμε κολλητή παρέα από το προνήπιο...στεναχωρήθηκα πάρα πολύ και για τις δυο περιπτώσεις..Στην πρώτη φιλία, μπήκε τρίτο άτομο στη μέση και έβαλε λόγια και στη δεύτερη η φίλη μου απομακρύνθηκε χωρίς κάποιο λόγο(από όσο μπορώ να καταλάβω εγώ βέβαια με το ταπεινό μου μυαλό...) Ενώ με τον κολλητό μου είμαστε φίλοι πολλά χρόνια και τα πάμε μια χαρά. Και γενικότερα με τα αγόρια φίλους μου τα πάμε μια χαρά.
    Εσείς...;έχει χαλάσει ποτέ κάποια δυνατή φιλία σας; Και ποιος ή ποιοί ήταν οι λόγοι;

    Και τωρα μετα απο δυο χρονια τι γινεται?Τα ξαναβρηκεςμε τις φιλες σου?Ελπιζω πως ναι,ειδικα με αυτη που ησασταν μαζι απο το προνηπιο!Αυτες ειναι και οι πιο βαθιες φιλιες..

    Αντιθετα οι πιο ρηχες φιλιες ειναι αυτες μεταξυ ατομων του αντιθετου φυλου...Για να ειναι καποιος 'κολλητος' με καποια πρεπει να ισχυουν τα εξης:1)Να μη βλεπεται αυτη η καποια...

    2)Να ειναι gay ο 'κολλητος'...

    3)Να ειναι αμφοτεροι ερωτευμενοι με αλλους...αλλα οταν παψει ο ενας απο τους δυο να νοιωθει κατι για το προσωπο που μεχρι στιγμης ειχε καψουρα,τοτε δημιουργουνται οι αριστες συνθηκες να γουσταρει τον/την φιλη του...

    Ολα τα υπολοιπα,ειναι απλα η δειλια μερικων απο μας να κανουμε κινηση απεναντι στο ατομο που ειναι φιλος/φιλη..Αρα ΔΕΝ προκειται περι αληθινης και ανιδιοτελους φιλιας...Συνεπως το οτι τα πηγαινεις καλυτερα με τα αγορια πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω...οπως και γιατι δεν τα πηγαινεις καλα με τις γυναικες...Μηπως νομιζεις οτι σε ζηλευουν?Μηπως νοιωθεις μειονεκτικα?Πολλα τα 'μηπως',η απαντηση ειναι μονο μια ομως και την ξερεις μονο εσυ...Ευχομαι μετα απο 2 χρονια τα πραγματα να βρηκαν το  δρομο τους...Φιλιες και φιλιες υπαρχουν...αυτες που αντεχουν στο περασμα του χρονου και στα στραβα και στα ωραια,ειναι αληθινες...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 02-09-2008 22:18 ]


    fotis70
    02.09.2008, 23:23

    Μέχρι ένα σημείο θα συμφωνήσω όμως διαφωνώ στο όταν ο ένας από τους δύο ξεμείνει τι γίνεται!

    Επειδή έζησα αυτήν την ιστορία και ξέρω, αν τον / την φίλο-η σου δεν τον/την  βλέπεις σχεδόν σαν αδερφό / αδερφή σου τότε μιλάμε για κρυφοκαψούρα και όχι φιλία και το σίγουρο είναι ότι δεν πηγαίνει μακριά η βαλίτσα για πολλούς και διάφορους λόγους πρακτικούς και μη! Τον / την αδερφό-η σου όταν ξεμένεις τον / την ερωτεύεσαι;

    Άσε λοιπόν ένα κενό σημείο σε αυτό που πιστεύεις να είναι ίσως λίγο διαφορετικό!  


    Jelevel
    02.09.2008, 23:25

    Είναι όντως οδυνηρό όταν στενές σχέσεις πολλών χρόνων διαλύονται . Θα συμφωνήσω με πολλούς από τους προλαλλήσαντες . Πιστεύω και γω ότι με το πέρασμα του χρόνου οι άνθρωποι αλλάζουν τρόπο ζωής ακολουθώντας αυτόν που οι ίδιοι πιστεύουν και είναι φυσικό επακόλουθο αν οι δρόμοι που ακολουθούν δύο άτομα είναι διαφορετικοί να αρχίζουν να απομακρύνονται . Όσων αφορά τις σχέσεις μεταξύ άντρα - γυναίκας ποτέ δεν πίστευα σε ταμπού του τύπου ότι σώνει και καλά πρέπει η συγκεκριμένη σχέση να είναι ερωτική. Όμως νομίζω ότι με τον τρόπο που λειτουργεί η σημερινή κοινωνία , καχύποπτα πολλές φορές , κάνει αυτές τις σχέσεις σχεδόν απαγορευτικές. Δύσκολα θα βρεις περιπτώσεις και στα δύο φύλα ενώ υπάρχει δέσμευση μεταξύ τους , π.χ. γάμος ,να έχουν φιλίες με άτομα του αντίθετου φύλου , για τον πολύ απλό λόγο ,αυτης της κοχυποψίας.


    fotis70
    02.09.2008, 23:30

    Και το σίγουρο είναι ότι δεν είμαι gay  και η φίλη μου ήταν εμφανίσημη ! τώρα αν εγώ δεν βλεπόμουν δεν ξέρω, αλλά η ζωή μου μάλλον συνηγορεί ότι δεν είναι και ακριβώς έτσι! Τουλάχιστον για την νεότητά μου γιατί τώρα μπορεί και να είναι έτσι!


    freddieKrueger
    03.09.2008, 00:09

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 02-09-2008 στις 23:23 έγραψε...

    Μέχρι ένα σημείο θα συμφωνήσω όμως διαφωνώ στο όταν ο ένας από τους δύο ξεμείνει τι γίνεται!

    Επειδή έζησα αυτήν την ιστορία και ξέρω, αν τον / την φίλο-η σου δεν τον/την  βλέπεις σχεδόν σαν αδερφό / αδερφή σου τότε μιλάμε για κρυφοκαψούρα και όχι φιλία και το σίγουρο είναι ότι δεν πηγαίνει μακριά η βαλίτσα για πολλούς και διάφορους λόγους πρακτικούς και μη! Τον / την αδερφό-η σου όταν ξεμένεις τον / την ερωτεύεσαι;

    Άσε λοιπόν ένα κενό σημείο σε αυτό που πιστεύεις να είναι ίσως λίγο διαφορετικό!  



    Μου εξηγεις αγαπητε Φωτη πως ειναι δυνατον καποιον που δεν ειναι αδερφος η αδερφη σου να τον βλεπεις ως τετοιον/τετοιαν?Μηπως εισαι στην τριτη κατηγορια που αναφερω?Μηπως φοβοσουν να παραδεχτεις σε κεινη και στον εαυτο σου οτι τη γουσταρες?Δεν ειναι ντροπη να το παραδεχτεις παντως...


    nowaveband
    03.09.2008, 03:10

    δεν χαλάει τίποτα στην γή.......τα πάντα έχουν την τάση να μετατρέπονται σε διαφορετική μάζα και ύλη αναλόγως το πώς το αντιλαμβάνεται η αίσθησή μας η λογική και η αντίληψη η οποία έχει διαφορετικά φίλτρα αναλόγως τον άνθρωπο.....


    fotis70
    03.09.2008, 09:40

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 03-09-2008 στις 00:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 02-09-2008 στις 23:23 έγραψε...

    Μέχρι ένα σημείο θα συμφωνήσω όμως διαφωνώ στο όταν ο ένας από τους δύο ξεμείνει τι γίνεται!

    Επειδή έζησα αυτήν την ιστορία και ξέρω, αν τον / την φίλο-η σου δεν τον/την  βλέπεις σχεδόν σαν αδερφό / αδερφή σου τότε μιλάμε για κρυφοκαψούρα και όχι φιλία και το σίγουρο είναι ότι δεν πηγαίνει μακριά η βαλίτσα για πολλούς και διάφορους λόγους πρακτικούς και μη! Τον / την αδερφό-η σου όταν ξεμένεις τον / την ερωτεύεσαι;

    Άσε λοιπόν ένα κενό σημείο σε αυτό που πιστεύεις να είναι ίσως λίγο διαφορετικό!  



    Μου εξηγεις αγαπητε Φωτη πως ειναι δυνατον καποιον που δεν ειναι αδερφος η αδερφη σου να τον βλεπεις ως τετοιον/τετοιαν?Μηπως εισαι στην τριτη κατηγορια που αναφερω?Μηπως φοβοσουν να παραδεχτεις σε κεινη και στον εαυτο σου οτι τη γουσταρες?Δεν ειναι ντροπη να το παραδεχτεις παντως...



    Φίλε freddieKrueger νομίζω ότι στην απάντησή μου ήμουν σαφής. Ξαναδιάβασέ την!

    Σε άλλη συζήτηση με το ίδιο θέμα  έγραψα περιληπτικά την ιστορία αλλά θα ξαναπώ τα βασικά της.

    Όταν πρωτογνωριστήκαμε πρίν από 23 χρόνια υπήρχε τουλάχιστον από την πλευρά μου ενδιαφέρον το οποίο όμως δεν τελεσφόρησε γιατί σε λίγο καιρό χαθήκαμε!

    Ξανασυναντηθήκαμε πάνω στο τραίνο μετά από τρία χρόνια τυχαία έχοντας και οι δύο σχέση και με την συζήτηση κατά την διάρκεια του ταξιδιού «κολήσαμε» και από τότε και για  13 χρόνια δεν έλειψε σε καμία στιγμή της ζωής μου και εγώ από την δική της. Στο τέλος γίναμε και κουμπάροι αφού εγώ την πάντρεψα!

    Σε όλη αυτήν την περίοδο της φιλίας μας λοιπόν από την πλευρά μου δεν υπήρχε κανένα ερωτικό ενδιαφέρον, και αυτό ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι έζησα αρκετά έντονα τις δικές μου τις ιστορίες. Αυτό ίσως να ήταν και η τύχη της ιστορίας. Από ένα σημείο και μετά λοιπόν πράγματι την έβλεπα σαν την αδερφή μου ( που δεν είχα φυσικά) και λειτούργησε και εκείνη και εγώ έτσι!

    Κενά διαστήματα  στις ζωές μας υπήρχαν αλλά ούτε εγώ ούτε και εκείνη μπορούσαμε να δούμε τον άλλον διαφορετικά όσο και αν σου φαίνεται παράξενο!

    Στην φιλοσοφία συμφωνώ μαζί σου αλλά υπάρχουν αυτές οι ειδικές περιπτώσεις που κάνουν την διαφορά και την έκπληξη στην ζωή μας. Μπορεί να ήμουν τυχερός,  όμως για μένα αποτελεί την απόδειξη ότι υπάρχει και αυτή η περίπτωση!  

    Όπως σου έγραψα στην προηγούμενη απάντησή μου όταν δεν είναι έτσι τα πράγματα  τότε έχουμε κρυφοκαψούρα και οι κρυφοκαψούρες για μένα δεν κρατάνε πολύ για διάφορους λόγους !

    Αν ψάξεις στο «πιστεύετε ότι υπάρχουν φίλοι» θα βρείς την ιστορία!       

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 03-09-2008 09:43 ]


    freddieKrueger
    03.09.2008, 14:22

    Φωτη μου,

    την διαβασα την ιστορια σου...και μονο το γεγονος οτι την εγραψες σε ενα τοπικ που πραγματευεται  το αν υπαρχει φιλια η οχι,σημαινει πως αυτοματα αναρρωτηθηκες αν υπηρξε πραγματι φιλια και μεταξυ εσου και της κοπελιας...Επιπλεον...ο τροπος που γραφεις ειναι γεματος συναισθηματα,αλλα οχι μονο αγαπης προς το προσωπο αυτο,αλλα και υποβοσκοντος ερωτικου ενδιαφεροντος...Απο τα γραφομενα σου προκυπτει πως ειχατε και ισως εχετε μια βαθια φιλια,αλλα βασισμενη τουλαχιστο απο τη μερια σου σε ενα αρχικο ερωτικο κλικ...Με πιο απλα λογια,το γραμμα σου ειναι γεματο 'αορατες καρδουλες',και οποιος το διαβαζει τις βλεπει...

    Οπως παραδεχεσαι κι εσυ υπηρξαν αλλες στη ζωη σου...αλλα και μονο το οτι εδωσες προτεραιοτητα στην κοπελα αυτη,εστω και μεσα απο τη φιλια,δηλωνει αν μη τι αλλο το οτι οχι μονο της ειχες αδυναμια,αλλα ησουν κι ερωτευμενος μαζι της...Αλλα για καποιους λογους που μονο εσυ ξερεις κατεπνιξες το συναισθημα αυτο σε τετοιο βαθμο που να μην το παραδεχεσαι ουτε στον ιδιο σου τον εαυτο...ισως γιατι θα ειχε πλεον μεγγαλο ψυχικο κοστος για σενα κατι τετοιο...

    Ειχα κι εγω καποτε υπαρξει φιλος με μια κοπελια που μου αρεσε απο το φροντιστηριο...Ειχα μια σχεδον αναλογη εξελιξη με εσενα...αλλα καποια στιγμη συνεβει το εξης 'μαγικο'...επαψε υστερα απο χρονια να μου αρεσει ερωτικα...και τοτε ξαφνικα η φιλη που θα κανα και θα κανε για μενα τα παντα,εκεινο το υπεροχο πλασμα,μετετραπει σε ενα ατομο απιστευτα βαρετο,που δεν εβλεπα την ωρα να τελειωσει ο καφες μαζι της,που καθε μας συναντηση ηταν μια αγγαρεια...που τιποτα κοινο δεν ειχα τελικα μαζι του-η μαλλον πολυ λιγα κοινα-και σε βασικα θεματα διαφωνουσαμε...Εγω πχ εψαχνα να βρω μια κοπελα για να ερωτευτω,να νοιωσω αυτο το κλικ που θα με κανει να συγκινηθω,εκεινη εψαχνε απλα συζυγο...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 03-09-2008 14:27 ]


    gioreta
    03.09.2008, 16:32

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 03-09-2008 στις 03:10 έγραψε...

    δεν χαλάει τίποτα στην γή.......τα πάντα έχουν την τάση να μετατρέπονται σε διαφορετική μάζα και ύλη αναλόγως το πώς το αντιλαμβάνεται η αίσθησή μας η λογική και η αντίληψη η οποία έχει διαφορετικά φίλτρα αναλόγως τον άνθρωπο.....



    Οπως η ενεργεια ενα πραμα?σωστα??? Γιατι αν σε πιανω λαθος οκ τι να πω?διαβαζε λιγοτερο mate..Παντως συμφωνω..ειναι απολυτως απολυτο:)


    -----------------
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους...σε κατεβάζουν στο επίπεδο τους και λόγω εμπειρίας σε "κερδίζουν"..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gioreta στις 03-09-2008 16:34 ]


    panosbousalis
    03.09.2008, 18:37

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 03-09-2008 στις 03:10 έγραψε...

    δεν χαλάει τίποτα στην γή.......τα πάντα έχουν την τάση να μετατρέπονται σε διαφορετική μάζα και ύλη αναλόγως το πώς το αντιλαμβάνεται η αίσθησή μας η λογική και η αντίληψη η οποία έχει διαφορετικά φίλτρα αναλόγως τον άνθρωπο.....



    Ηράκλειτικός nowaveband;;


    PHILIPPOSSM
    03.09.2008, 20:58

    Οχι    Nowavebandικος ο Ηράκλειτος !!!! {#emotions_dlg.yes} {#emotions_dlg.yes}


    fotis70
    03.09.2008, 20:59

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 03-09-2008 στις 14:22 έγραψε...

    Φωτη μου,

    την διαβασα την ιστορια σου...και μονο το γεγονος οτι την εγραψες σε ενα τοπικ που πραγματευεται  το αν υπαρχει φιλια η οχι,σημαινει πως αυτοματα αναρρωτηθηκες αν υπηρξε πραγματι φιλια και μεταξυ εσου και της κοπελιας...Επιπλεον...ο τροπος που γραφεις ειναι γεματος συναισθηματα,αλλα οχι μονο αγαπης προς το προσωπο αυτο,αλλα και υποβοσκοντος ερωτικου ενδιαφεροντος...Απο τα γραφομενα σου προκυπτει πως ειχατε και ισως εχετε μια βαθια φιλια,αλλα βασισμενη τουλαχιστο απο τη μερια σου σε ενα αρχικο ερωτικο κλικ...Με πιο απλα λογια,το γραμμα σου ειναι γεματο 'αορατες καρδουλες',και οποιος το διαβαζει τις βλεπει...

    Οπως παραδεχεσαι κι εσυ υπηρξαν αλλες στη ζωη σου...αλλα και μονο το οτι εδωσες προτεραιοτητα στην κοπελα αυτη,εστω και μεσα απο τη φιλια,δηλωνει αν μη τι αλλο το οτι οχι μονο της ειχες αδυναμια,αλλα ησουν κι ερωτευμενος μαζι της...Αλλα για καποιους λογους που μονο εσυ ξερεις κατεπνιξες το συναισθημα αυτο σε τετοιο βαθμο που να μην το παραδεχεσαι ουτε στον ιδιο σου τον εαυτο...ισως γιατι θα ειχε πλεον μεγγαλο ψυχικο κοστος για σενα κατι τετοιο...

    Ειχα κι εγω καποτε υπαρξει φιλος με μια κοπελια που μου αρεσε απο το φροντιστηριο...Ειχα μια σχεδον αναλογη εξελιξη με εσενα...αλλα καποια στιγμη συνεβει το εξης 'μαγικο'...επαψε υστερα απο χρονια να μου αρεσει ερωτικα...και τοτε ξαφνικα η φιλη που θα κανα και θα κανε για μενα τα παντα,εκεινο το υπεροχο πλασμα,μετετραπει σε ενα ατομο απιστευτα βαρετο,που δεν εβλεπα την ωρα να τελειωσει ο καφες μαζι της,που καθε μας συναντηση ηταν μια αγγαρεια...που τιποτα κοινο δεν ειχα τελικα μαζι του-η μαλλον πολυ λιγα κοινα-και σε βασικα θεματα διαφωνουσαμε...Εγω πχ εψαχνα να βρω μια κοπελα για να ερωτευτω,να νοιωσω αυτο το κλικ που θα με κανει να συγκινηθω,εκεινη εψαχνε απλα συζυγο...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 03-09-2008 14:27 ]



    Φίλε Χρήστο η προσέγγιση που κάνεις είναι πάρα πολύ σωστή και ορθολογιστική  για τα δεδομένα που γνωρίζεις από τα λίγα που έχω γράψει! Υπάρχει όμως και ένας όγκος δεδομένων και παραμέτρων που δεν τα γνωρίζεις και φυσικά δεν πρόκειται να τα δημοσιεύσω γιατί δεν αφορούν κανέναν και γιατί είναι τελείως προσωπικά!

    Γενικά λοιπόν – αναφερόμενος – θα πώ ότι τώρα στα 38 μου τουλάχιστον ξέρω τι σημαίνει έρωτας, τι σημαίνει αγάπη, τι σημαίνει εκτίμηση, τι σημαίνει συμπάθεια και να τα διαχωρίζω όλα αυτά! Πιστεύω ότι τα έζησα όλα αυτά έντονα και στον υπερθετικό βαθμό θα έλεγα! Άρα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ ότι τελικά ήταν έρωτας και όχι φιλία από την στιγμή μάλιστα που κανένας δεν με γνωρίζει και ούτε και την κοπέλα.  Άλλωστε δεν αρνήθηκα το αρχικό ερωτικό κλίκ! Αυτό νομίζω ότι τα λέει όλα!

    Η ζωή όμως αν δεν είναι πεπρωμένο είναι πιθανότητες και όπως διδάχθηκα και στα μαθηματικά στην σχολή μου όσο περισσότερες παραμέτρους γνωρίζεις τόσο μεγαλύτερη ακρίβεια πρόβλεψης και εκτίμησης έχεις. Αν λοιπόν δεν είχαν συμβεί κάποια γεγονότα τα οποία δεν τα γνωρίζεις και αυτά αφορούν τα «ερωτικά» μου ίσως αυτό που εσύ περιέγραψες να ήταν η πραγματικότητα!     

    Την εποχή που ξεκίνησε η φιλία μας ο τρόπος σκέψης μου - φυσιολογικότατα - δεν ήταν όπως ο σημερινός αλλά αυτό που χρειαζόμουν ήταν ένα σταθερό ανθρώπινο σημείο αναφοράς γιατί δεν εμπιστευόμουν τον έρωτα! Για να σου δώσω να καταλάβεις ο έρωτας για μένα ήταν παιχνίδι που παιζόταν μάλιστα αποκλειστικά με τους δικούς μου όρους. Οι γυναίκες για μένα ήταν κατώτερα πλάσματα που τα σεβόμουν όμως όπως σέβεται ένας ζωόφιλος ιδιοκτήτης το κατοικίδιό του! έτσι απλά! Δεν ανεχόμουν κανένα είδος δέσμευσης και αποκλειστικότητας ! όλα αυτά τα πλήρωσα όμως πολύ ακριβά μάλιστα, και το ωραίο είναι ότι μια γυναίκα με βοήθησε να μάθω πρώτα ποιος πραγματικά είμαι και τι πραγματικά θέλω και μια δεύτερη γυναίκα μου έμαθε  τι σημαίνει αγάπη μέχρι θανάτου! Μου έμαθε ότι υπάρχουν γυναίκες που στην γενναιότητα απέναντι στην ζωή είναι ανώτερες από πολλούς υποτιθέμενους άντρες και ξέρουν να μένουν όρθιες και με αξιοπρέπεια την στιγμή που όλα κλονίζονται και χάνονται έτσι απλά γιατί αγαπούν!  

    Όλα αυτά όμως τα κατάλαβα αργότερα. και με πανάκριβο τίμημα. Μέχρι να καταλάβω όμως τις σχέσεις μου τις ερωτικές αυτό το ανθρώπινο που ζητούσα το έπερνα από την φίλη μου που το τονίζω θα μπορούσε να είναι άντρας γιατί δεν είχα ανάγκη το ερωτικό! ούτε εκείνη είχε τέτοια ανάγκη!

    Δεν λαχταρούσα όπως στον έρωτα να την δώ! Η χαρά μου όμως όταν την έβλεπα ήταν μεγάλη! Δεν την σκεφτόμουνα μέρα νύχτα όπως στον έρωτα, ήταν όμως η πρώτη μου σκέψη στην χαρά και στην λύπη! Δεν ήθελα την αποκλειστικότητα σαν φίλος στην ζωή της όπως στον έρωτα, ήθελα όμως να της ανταποδίδω όσα έκανε για μένα και να μην την προδώσω ποτέ.     

    Φυσικά την εμπιστοσύνη και την εξουσία που της έδωσα στην ζωή μου την κέρδισε με τις πράξεις της και όχι τυχαία!

    Σε κανένα σημείο δεν με πρόδωσε και πραγματικά σήμερα πάλι το λέω ότι το άξιζε!

    Ελπίζω να έγινα πιο σαφής και να σε βοήθησα να καταλάβεις ότι αυτού του είδους η πραγματική φιλία υπάρχει απλά με προϋποθέσεις! Ή αλλιώς με μια ακόμα προϋπόθεση από αυτές που πολύ σωστά για μένα έθεσες. ΕΤΥΧΕ!

    Φυσικά φτάνει να αγωνιστούμε και εμείς για να το διατηρήσουμε όπως θα αγωνιζόμασταν αν ο φίλος μας ήταν άντρας.

     


    aliena
    15.09.2008, 12:01

    -

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aliena στις 04-04-2012 02:02 ]


    marakiasteraki
    04.10.2008, 17:16

    Εχω χαλάσει, ναι.

    Αλλά νομίζω ότι δεν ήταν αρκετά δυνατές.


    antoniioannnoy
    28.12.2009, 00:45

    re paidia exw ena problima persi tsako8ika me ton kolito mou apo mia dikia mou anohsia bristikame ligo kai etci tsako8ikame apo tote dn 8elei na me kserei kai dn mou milaei egw exw kanei prospa8ies na tou milisw ma autos dn 8elei egw mesa mou exw metanoisi gia osa tou exw pei alla tou ta elega gia to kalo tou peite mou sas parakalw ti prepei na kanw gia na ksanakerdiso ton kolito mou pisw ????????????


    Jennyg7
    17.05.2011, 13:26

    Καλησπερα παιδια .. και μενα εδω και 5-6 μηνες με απασχολει παρα πολυ το θεμα " φιλια " γιατι περναω μια κριση με την κολλητη μου θα σας αναφερω καποια πραγματα ωστε να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας λοιπον με την κολλητη μου εχουμε 6 χρονια φιλιας δεν τα εχουμε κλεισει ακομα αλλα αναμενεται σε ενα μηνα .. αν θα προλαβουμε ειναι το ζητημα .. εδω και καποιους μηνες εχει χαθει η εποικινωνια μας δεν βλεπομασταν τοσο πολυ ουτε μιλουσαμε και τοσο .. μιλησουμε απο facebook ομως αυτο εμενα με στεναχωρουσε αλλα και εκεινη οταν τις το ειχα αναφερει μετα απο καιρο .. δε ξερω αλλα εχει χαθει η επικοινωνια και ειμαστε σε αποσταση .. κανει πλεον παρεα με καποιες κοπελες και δε μπορουμε να ειμαστε μαζι εστω και για λιγο και 2 φορες που βγηκαμε μια απλη βολτα στη γειτονια μας ηταν για πολυ λιγο .. ειχαμε μηλισει και τις ειχα πει πως ολη η κατασταση αυτη με κουρασε και μου ειπε πως πρεπει να θελουμε και οι δυο για να αλλαξει αυτο και για " προσπαθεια " και εδωσα και αλλη ευκαιρια μεσα σε τοσες αλλα τα ιδια γινονται δεν αλλαζει κατι και αυτο με πληγωνει γιατι εχω δωσει τα παντα και ισως αυτο ειναι το λαθος μου αλλα δε το μετανιωνω .. κανω τα παντα για να ειναι καλα και νομιζω αυτο ειναι η " υποχρεωση " μου αν θελω να λεγομαι φιλη .. αλλα το οτι δεν εχουμε επικοινωνια με στεναχωρει .. λεμε για προσπαθεια αλλα δεν κανει κατι για να το αλλαξει ..  αυτο εγω τοσους μηνες προσπαθω να την φερω κοντα μου αλλα δεν τα καταφερνω μαλλον .. εδω και 4 μερες δε μιλαμε παλι γιατι και εγω δημοσιευσα ενα status .. γενικα επικρατει μια σιωπη , εχουμε γυρισει πλατες και η μια φευγει απο την μια και η αλλη απο την αλλη .. το θεμα ειναι να το τελειωσω εδω ? το σκευτομαι πολυ σοβαρα αλλα δεν ξερω :/ ειναι πολυ δυσκολο γιατι την αισθανομαι σαν αδερφη μου αλλα ολο αυτο με εχει κουρασει γενικα η ολη κατασταση ..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jennyg7 στις 17-05-2011 13:58 ]


    RANIA74
    17.05.2011, 16:01
    μηπως γιατι δεν ειναι πραγματικες φιλιες???? μηπως τελικα εχουμε μπερδεψει την έννοια???? οι πραγματικες φιλιες φαινονται στα δυσκολα εκει μετρανε ........αλλο γνωστοι , φιλαρακια και αλλο κολληταρια
    metalkristi
    25.07.2011, 10:37

    οταν υπαρχει σεβασμος και ειλικρίνεια η οποια οσο και να πονα ειναι απαραιτητη δεν καταστρεφετε κανενος ειδους σχεση

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 25-07-2011 18:38 ]


    MariannaLappa
    25.07.2011, 19:59

    Δύσκολο ερώτημα...! Όταν μία φιλία είναι πραγματική -και όχι αποτέλεσμα συνήθειας- , όταν σέβεται, εκτιμά και εμπιστεύεται ο ένας τον άλλον, τότε δύσκολο είναι να χαλάσει. Ακόμα κι αν αυτοί οι δύο δεν έχουν καθημερινή επαφή, όταν θα βρεθούν και θα μιλήσουν, θα νιώσουν άνετα και θα είναι μια χαρά. Βέβαια, και σε τέτοιες περιπτώσεις, όλο και κάτι μπορεί να συμβεί και να απομακρυνθούν τα άτομα. Για παράδειγμα, μπορεί ο ένας απ' τους δυο να περνάει μια παρίεργη φάση, να αλλάξει η ζωή του σε κάποιον τομέα, κ.τ.λ.. Αυτό όμως μπορεί να ξεπεραστεί, αν αυτός σκεφτεί κάποια πράγματα λογικά και αν κι ο άλλος σταθεί δίπλα του υπομονετικά.

    Τώρα, υπάρχουν και φιλίες, οι οποίες φαίνονται πραγματικές, αλλά ίσως στην ουσία τους δεν είναι. Αυτές μπορεί να χαλάσουν για τον οποιοδήποτε λόγο. Γιατί, απ' τη στιγμή που δυο άνθρωποι δε συνδέονται με ισχυρούς και ειλικρινείς δεσμούς, το πρώτο εμπόδιο που θα σταθεί στο δρόμο τους, είναι ικανό να τους απομακρύνει.


    fotinithanati
    26.11.2011, 12:19

    ξερω την κολλητη μου απο 6 χρονων......ειμασταν παντα αχωριστες και ειδικα τον τελευταιο χρονο του δημοτικου...ομως οταν πηγαμε γυμνασιο απομακρυνθηκε αποτομα και αρχισε να κανει παρεα με μια κοπελα τη Ελευθερια που εγω δεν συμπαθουσα .....δεν μου γεμιζε το ματι....φετος με πλησιασε παλι και μου ειπε οτι πως τωρα καταλαβε τι αξια ειχα...τιποτα αλλο ....ετσι την ρωτησα τι εγινε και μου ειπα πως η καινουργια φιλη της την προδωσε και την πληγωσε...οταν την ρωτησα γιατι απομακρυνθηκε απο μενα μου απαντησα πως η Ελευθερια της το ειχε πει να απομακρυνθει απο μενα και εκεινη το εκανε.....δεν με πειραξε που βρηκε αλλα κολλητη με πειραξε που πουλησε εμενα για μια που δεν την ηξερε ουτε 1 μηνα και πως το τελος την πληγωσε ενω εγω την ειχα προειδοποιησει πως δεν μου γεμιζε το ματι....

    Αντιθετα με τον κολλητο μου τα παμε παρα πολυ καλα.....και αυτος δεν θα με πουλουσε ποτε για αλλη φιλη και μου το εχει αποδειξει

    ομως εχω καταλαβει πως δεν φταινε οι ανθρωποι αλλα οι καταστασεις που επικρατουν ..και παλι ομως την φιλη μου δεν θα την συγχωρεσω ποτε.....