ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.826 μέλη

    hi-5 ψάχνω ένα τράγουδι τους

    elina
    03.12.2003, 23:02
    psaxnw ena tragoudi ton Hi-5 pou to akousa simera gia prwti fora
    einai to''me ena fili''psaxnw tous stoixous tou tragoudioy an mporei na me voithisei kapoios.....tha to ektimousa.....
    elina
    07.12.2003, 21:51
    mallon den to kserei kanenas eyxaristw!!!!
    jorge
    07.12.2003, 22:23
    Γειά σου Ελίνα. Βασικά ο κόσμος στο MusicHeaven προτιμά άλλα είδη μουσικής, όπως το έντεχνο ή το ροκ. Υπάρχουν και ορισμένοι που ακούν Pop, όμως νομίζω είναι συντριπτικά λιγότεροι από την πλειοψηφία.
    elina
    09.12.2003, 09:36
    Ayto to exw katalavei kai emena mou aresei ton rock alla pio poly to palio rock!!!!
    jorge
    09.12.2003, 09:49
    Rock και Hi-5; Πως μπορείς και τα συνδυάζεις; Εννοώ, είναι πολύ διαφορετικές μουσικές, τόσο σε ποιότητα, όσο και σε φιλοσοφία. Ειδικά το παλιό ροκ είναι ολόκληρη ιδεολογία...
    christ25
    09.12.2003, 19:16
    jorge,
    pisteuo pos to eidos tis mousikis pou akouei o ka8enas eksartatai apo ti dai8esi tou, kai apo ti ton ekfrazei. kai emena m'aresei poli to palio rock eidika to teleutaio kairo giati katalava pos den iparxoun polla nea rock kommatia aksiologa pou na sinagonizontai me auta ton gun's and rose's, roling stones, pink floid kai alla a8anata sigrotimata.
    as poume an pao se ena club na diaskedaso na valo allon idon tragoudia style Hi-5 kai alla Pop paremferei.to 8ema einai na mi prosvaleis me auta pou akous.fantazomai katalavainetai ti ennoo.....
    elina
    09.12.2003, 20:49
    Loipon egw akouw ola ta eidi!!Ektos metal mousikis.....
    Opws eipe kai christ25 eksartate apo tin diathesi!!!!
    jorge
    09.12.2003, 22:54
    Quote:

    jorge,
    pisteuo pos to eidos tis mousikis pou akouei o ka8enas eksartatai apo ti dai8esi tou, kai apo ti ton ekfrazei.



    Συμφωνώ christ25. Αλλά πόσα είδη είναι δυνατόν να σε εκφράζουν ταυτόχρονα; Ένα; Δύο; Άντε τρία. Πιστεύω πως άλλο είναι το τι ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ και άλλο το τι ΑΚΟΥΜΕ. Από αυτά που γράφετε καταλαβαίνω πως ΑΚΟΥΤΕ αρκετά είδη μουσικής. Όμως πραγματικά θα ήθελα να μάθω ποιό είδος σας ΕΚΦΡΑΖΕΙ.

    Σας εκφράζουν λοιπόν το ίδιο οι Hi-5 και οι Guns 'n' Roses?
    Giorgos
    10.12.2003, 01:42
    Να το χοντρύνω λίγο (τι λίγο, όσο δεν πάει δηλαδή...); Σας εκφράζουν το ίδιο οι Hi-5 και οι Pink Floyd;
    yiannisyiannis
    10.12.2003, 10:22
    Quote:
    Να το χοντρύνω λίγο (τι λίγο, όσο δεν πάει δηλαδή...); Σας εκφράζουν το ίδιο οι Hi-5 και οι Pink Floyd;


    Καλά βρε Γιώργο τι σύγκριση ήταν αυτή, τα τσάκισες τα καημένα τα κορίτσια.
    christ25
    10.12.2003, 13:47
    ego de sigrino se kamia periptosi tis Hi-5 me tous Pink Floid.den akouo kan Hi-5 apla edosa auto to group gia paradeigma epeidi eixe anafer8ei.
    kai emena de m'aresei ka8olou i metal kai oute kati xaza ellinika Pop kai laika (as min po tous tragoudistes) ta opoia 8eorountai tragoudia.
    emena prosopika me ekfrazoun pio poli oi balantes, ta blues irema tragoudakia kai ellinikou kai ksenou repertoriou ta opoia akou me ka8e dia8esi kai ka8e stigmi tairiazei me ola opos to mauro xroma!!!i8ela na deikso tin anti8esi, as poume otan den eise kala psixologiki de 8a valeis kati pio xoreutiko ektos se kapoies eksidikeumenes periptoseis pou ta akous gia na aneveis......alla imarton oi Pink Floyd einai 8rilos, oi Hi-5 einai ena "tipota"
    elina
    10.12.2003, 19:05
    Ma kai vevaia den sygkrinontai i pink floid me tis Hi-5!!!
    I pink floid einai ena teleio sygkrotima pou exei kratisei polla xronia!!Akoma einai ena diaforetiko eidos mousikis to ena apo to allo!!
    I Hi-5 einai ena kainourio sygkrotima pou kanenas den kserei poso tha kratisei!!!

    Y.P diladi an theleis ligo na diaskedaseis esy tha akouseis pink floid????
    Giorgos
    10.12.2003, 20:43
    Quote:

    10-12-2003 στις 19:05, elina :

    Y.P diladi an theleis ligo na diaskedaseis esy tha akouseis pink floid????



    Όχι, αλλά από την άλλη δεν θα ακούσω Hi-5.

    Εξηγούμαι:

    Ένα από τα πράγματα που δε μου αρέσουν είναι να συναντώ άτομα -και κυρίως άτομα που ασχολούνται με μουσική- που τους αρέσει να καλουπώνονται σε ένα συγκεκριμένο είδος, σνομπάροντας και απορρίπτοντας όλα τα άλλα. Εκτός του ότι το θεωρώ εξ ολοκλήρου ανεδαφικό (πώς είναι δυνατόν ένα είδος μόνο να καλύπτει όλο το φάσμα του απέραντου χώρου της μουσικής και από την άλλη, πώς είναι δυνατόν όλα τα υπόλοιπα είδη να μην έχουν να προσφέρουν στη μουσική), θεωρώ ότι αυτά τα "στεγανά" που βάζει ο καθένας έρχονται σε αντίθεση με την εξέλιξη της μουσικής, και άρα της ίδιας της Τέχνης. Κάθε μουσικός οφείλει να έχει ανοιχτά τα αυτιά του.

    Όμως, άλλο αυτό κι άλλο το "ακούω τα πάντα, αδιαφορώντας για την ουσία τους". Τώρα, θα έρθεις εσύ (κι ο καθένας) και θα μου πεις, καλά, θες ουσία όταν διασκεδάζεις; Ίσως να έχουμε κάπως (ως πολύ) παρεξηγήσει την έννοια της διασκέδασης. Και δεν μιλάω για ψυχαγωγία, ξέρω καλά τι γράφω. Για παράδειγμα, εγώ δεν είμαι "φανατικός" του ρεμπέτικου. Από την άλλη, υποκλίνομαι σε αυτό το είδος, γιατί είναι αυθεντικό. Πώς το λένε...έχει λόγο ύπαρξης. Όταν ο Βαμβακάρης έγραφε, δεν το έκανε ούτε για την "κονόμα" ούτε γιατί είχε την δισκογραφική και τους ατζέντηδες να τον πιέζουν να βγάλει δίσκο. Άρα, δεν είναι δήθεν.

    Ε, αυτό το δήθεν, για μένα είναι καίριας σημασίας. Οι συγκεκριμένες κοπελίτσες μπήκαν σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά ήταν μια βιομηχανία που είχε ως στόχο να τις κάνει group, χωρίς να γνωρίζονται προηγουμένως, χωρίς να ξέρει κανείς αν έχουν τα ίδια γούστα ή αν "φουμάρουν τον ίδιο καπνό", και τους λάνσαραν ξεκάθαρα συγκεκριμένα τραγούδια και τους είπαν: "Aυτά είναι. Πείτε τα". Μάλιστα, δεν ήταν φαίνεται αρκετή η αξία των εν λόγω τραγουδιών, που κρίθηκε απολύτως απαραίτητο να συνδυαστούν με ωραίους κοιλιακούς, ολόκληρες χορογραφίες και λάγνες στάσεις και κινήσεις. Mε απλά λόγια, στήθηκε μια ολόκληρη επιχείρηση για να πάρει 5 άτομα και να τα πλάσει κατά το δοκούν. Είναι σαν το κρεββάτι του Προκρούστη: αν δεν έχεις κάτι αρκετό, σε τραβάμε μέχρι να το φτάσεις, αν πάλι έχεις κάτι σε μεγάλο βαθμό, στο κόβουμε στα μέτρα μας. Για να τα κάνεις αυτά, χρειάζεσαι εύπλαστους και ευλύγιστους ανθρώπους. Ας πούμε ότι δεν είμαι..."ευπλάστος".

    Και κάτι τελευταίο: η ποπ είναι ένα είδος που έχει σοδομιστεί τα τελευταία χρόνια. Και η ροκ επίσης, όχι όμως στον βαθμό της ποπ. Ό,τι βγαίνει και δεν ανήκει στην κατηγορία του εναλλακτικού, αυτόματα είναι ποπ! Από την άλλη, δεν είναι δυνατόν να απορρίψεις την ποπ ως είδος, όσο ανάλαφρη κι αν είναι, μπορεί να δώσει πράγματα στη μουσική -ίσως περιορισμένου βεληνεκούς, και πάλι όμως έχει. Ε, αυτήν την ποπ, που δεν γράφτηκε "επί τούτου", θα την ακούσω όταν θέλω να διασκεδάσω και να περάσω πιο ανάλαφρα την ώρα μου. Το τι με εκφράζει όμως, είναι μια εντελώς άλλη ιστορία...

    Αυτά. Και πάντα καλοπροαίρετα. Γι' αυτό είναι τα fora, για να ακούγονται όλες οι απόψεις.
    christ25
    11.12.2003, 15:47
    giorgo boro na po pos me kalipses pliros.fisika kai oi Pop borei na prosferei kai iparxoun arketoi aksiologoi kallitexnes tis Pop skinis.apla to sigekrimeno sigrotima proil8e apo ena eidos reality opou mazeuotan i sara kai i mara.kai siga tis mousikes spoudes pou exoun oi sigekrimenes kopeles.telos panton.
    to 8ema pire megali ektasi.
    kai ennoeite pos me tous Pink Floyd boro na diaskedaso,arkei o ri8mos ton tragoudion tous............to the wall eidika
    elina
    11.12.2003, 19:23
    Otan lew oti akouw ola ta eidi mousikis ennow analoga me tin diathesi mou
    Se ayta pou les giorgo symfwno kai nomizw to exw ksanapei oti i Pop arxizei kai xalaei to idio kai i rock alla se allo vathmo.....
    Egw pisteyw oti to kathe eidos mousikis exei kai kati diaforetiko na prosferei!!!! Egw den mporw na arkesto mono se ena eidos mousikis!!!!
    Ayta.....
    yiannisyiannis
    12.12.2003, 10:24
    Σίγουρα οι Pink Floyd θα φταρνίζονται μετά από όλη αυτή τη συζήτηση. Εν πάση περιπτώσει ας πω κι εγώ δυο λόγια.

    Κατ΄ αρχάς συμφωνώ με το Giorgo, δεν πρέπει να πιάνουμε τα άκρα. Ούτε πρέπει να κολλάμε σε 1-2 συγκεκριμένα είδη μουσικής απορρίπτοντας όλα τα άλλα, αλλά ούτε επίσης και να τα αποδεχόμαστε όλα.

    Εμένα αυτή η Pop μουσική υποκουλτούρα που εκφράζεται από τις Hi-5, όχι απλά δεν με διασκεδάζει, αλλά ούτε καν με καταναλώνει. Πρέπει να διαγράψω πολλά πράγματα από τον εαυτό μου, να πάθω μουσική αμνησία ώστε να ξεχάσω πολλές εκλεκτές μελωδίες που είναι χαραγμένες στην ψυχή μου, για να μπορώ να ακούω αυτό το απαράδεκτο μουσικό μόρφωμα, χωρίς να βγάζω σπυράκια.

    Προσωπικά διασκεδάζω ακούγοντας και Pink Floyd, σε αντίθεση με τους προλαλήσαντες, που τους θεωρούν τέλειο συγκρότημα μεν, αλλά διασκεδάζουν ακούγοντας άλλου είδους μουσική δε. Η ποιότητα πρέπει να υπάρχει και στη διασκέδαση!

    Εκτός κι αν ορίσουμε διαφορετικά τον όρο διασκέδαση, ως κατανάλωση δηλαδή, οπότε σίγουρα δεν μπορεί να καταναλωθεί κανείς ακούγοντας π.χ. Pink Floyd, Jethro Tull, Fleetwood Mac, Santana και πολλούς άλλους πρωτοπόρους, οι οποίοι με τον καθαρά προσωπικό τους ήχο χάραξαν νέα μονοπάτια στην παγκόσμια μουσική σκηνή, αφήνοντας πίσω τους διαμάντια που δεν θα χάσουν ποτέ τη λάμψη τους.
    rapsodos
    12.12.2003, 11:58
    Το λιγότερο που μπορώ να πω Γιάννη είναι οτι συμφωνούμε απόλυτα!!!!!
    elina
    14.12.2003, 14:10
    O kathenas exei tin dikei aPopsi gia tin diaskedasei kai gia tin mousiki pou akouei kai afto einai savasto pros emena!!!!



    Ayta!!!!