ελληνική μουσική
    521 online   ·  210.845 μέλη

    Πιστεύετε στα φαντάσματα ;

    homer
    13.06.2007, 12:32
    φαντάσματα: η περιπτωση του ρόζενχα'ι'μ



    τον νοέμβριο του 1967 οι εφημερίδες της βαυαρίας έγραψαν για κάτι καταπληκτικά περιστατικά που σηνέβησαν στο δικηγορικό γραφείο άνταμς στην πόλη ρόζενχα"ι"μ.υπερκείμενες λάμπες φθορισμού έσβησαν απότομα πολλές φορές και οι ηλεκτρολόγοι ανακάλυψαν οτι μερικές απ'αυτες ξεβιδώθηκαν στις εισδοχές τους.ακούστηκαν δυνατά χτυπήματα.τα τέσσερα τηλέφωνα του γραφείου χτυπούσαν ταυτοχρόνως.







    οι λογαριασμοί τηλεφώνων ανέβηκαν απότομα αν και κανένας δεν χρησιμοποίουσε τα τηλέφωνα περισσότερο απο το κανονικό.υπήρξαν υποψίες οτι οι συνδέσεις των καλωδίων ηταν ελαττωματικές.υπάλληλοι της τηλεφωνικής εταιρίας εγκατέστησαν έναν μετρητή του βολτάζ στο γραφείο για να εξετάσουν τις παραλλαγές στην παροχή του ρεύματος.τα όργανα μέτρησης μερικές φορές κατέγραφαν ανεξήγητες εκκενώσεις ρεύματος,καθώς και άλλα φαινόμενα.





    στις 20 νοεμβρίου 1967,στις 19:30 το βράδυ<<ένα φωτιστικό προσάρτημα στο γραφείο του αφεντικού έπεσε στο πάτωμα και έσπασε με δυνατό κρότο>>αλλα οι ηλεκτρικές ασφάλειες δεν κάηκαν.ο μετρητής που κατέγραφε το ηλεκτρικό ρεύμα κατέγραψε δύο ελεκτρικές εκκενώσεις 50 αμπέρ περίπου.όλα αυτά ηταν ανεξήγητα,και ιδιαιτερα το γεγονός οτι οι ασφάλειες δεν κάηκαν.οι λάμπες φθορισμού αντικαταστάθηκαν με κανόνικες ηλεκτρικές λάμπες<<λόγω του κινδύνου να πέσουν οι λάμπες φθωρισμού>>.αλλά οι κανονικές ηλεκτρικές λάμπες έσκαζαν με ανεξήγητο τρόπο.τα φώτα του ταβανιού ταλαντευόνταν,αλλα αυτη η ταλάντωση δεν μπορούσε να σχετισθει με τίποτε που σηνέβαινε στο επάνω πάτωμα.η δημοτική ηλεκτρική εταιρία δεν βρήκε τίποτα λανθασμένο με την παροχή του ηλεκτρικού ρεύματος,όμως με παράκληση του δικηγόρου η παροχή ρεύματος απο τους κεντρικούς αγωγούς κόπηκε και το γραφείο λάμβανε ρεύμα απο μια ειδική γεννήτρια για να εξασφαλιστεί παροχή ρεύματος <<ανενόχλητα>>.ο δικηγόρος ανέφερε<<βλάβη εκ κακής προθέσεως>> στην αστυνομία και εκείνη ερέυνησε την περίπτωση χωρίς να ανακαλύψει κάποιον ένοχο.




    αυτά τα περιστατικά έγιναν πολλύ γνωστά σ'όλη την γερμανία.έγινε ένα ειδικό τηλεοπτικό πρόγραμμα γι'αυτή την υπόθεση.ο καθηγήτης χανς μπέτερ του παραψυχολογικού ινστιτούτου του φράιμπούργκ,ήρθε στο ροζενχαιμ στις 7 δεκεμβρίου 1967 για να αρχίσει τις έρευνες.ανακάλυψε πως όλα αυτά τα μυστηριώδη φαινόμενα συνέβαιναν μόνο κατά τις ώρες που ήταν ανοιχτό το γραφείο.φαίνεται πως είχαν σχέση με μια κοπέλα δεκαεννιά ετών,την άνν-μαρι ουρ,που δούλευε στο γραφείο<<οι λάμπες άρχιζαν να κουνιούνται πέρα δώθε πίσω της,έσκαζαν και τα κομμάτια έπεφταν προς αυτήν>>φυσικά ζήτησαν να βρούν πιθανές εξηγήσεις γι'αυτά τα περιστατικά.




    δύο φυσικοί,ο ένας απο το ινστιτούτο μάξ πλάνκ του μονάχου,συνέδεσαν τον μετρητή ηλεκτρικού ρεύματος μ'εναν παλμογράφο και κατόπιν εξέτασαν συστηματικά όλες τις πιθανές υλικές αιτίες για τις εκτροπές του μετρητή ρεύματος.ανακάλυψαν οτι ο βραχίονας καταγραφής του μετρητή έδειχνε μεγάλη αντίδραση κατα τον χρόνο των ανωμαλιών,παρα το γεγονός οτι δεν μπορούσαν να εξακριβώσουν καμια μεταβολή στην ισχύ του ηλεκτρικού ρεύματος.ακάμα και οταν ο μετρητής συνδέθηκε με μια μπαταρια 1,5 βόλτ κατέγραφε με ισχύ.μήπως αυτο σημαίνει οτι κάτι έφταιγε στο όργανο μέτρησης?μελέτησαν τους εξής παράγοντες:αλλαγές στην τάση των καλωδίων,τάση HF,δυνατότητα φορτίου του σημπυκνωτή,ηλεκτροστατική φόρτιση,το εξωτερικό στατικό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο,τις υπέρυθρες άκτίνες η τους υπερήχους,τις ισχυρές δονήσεις,ελλατώματα στη συσκευή μέτρησης,την ατελή εργασία κάποιου που έφτιαξε το μηχάνημα.




    όλες αυτές οι έρευνες έδωσαν αρνητικά αποτελέσματα και το συμπέρασμα που έβγαλαν ήταν οτι δεν μπορούσαν να δώσουν καμμιά πιθανή φυσική εξήγηση για το γεγονός οτι ο βραχίονας καταγραφής του οργάνου μέτρησης έκανε ισχυρές η μέγιστες ενδείξεις στο ίδιο χρονικό διάστημα που συνέβαιναν οι ανωμαλίες.φάνηκε σαν η συμπεριφορά των οργάνων να εξαρτιόνταν απο μια μηχανική δύναμη που κινούσε τον βραχίονα καταγραφής.μερικές φορές οι ενδείξεις ήταν τόσο ισχυρές ώστε υπήρχαν βαθιές εγκοπές στο χαρτί.




    τα τηλέφωνα αφαιρέθηκαν και τοποθετήθηκε μόνο ενα όργανο για να μετρά τις συνομιλιες.ο αριθμός της δεσποινίδας Ουρ έδειχνε οτι ηταν απασχολημένος,κάποτε τέσσερις η πέντε φορές το λεπτό και μερικές φορές εώς και πενήντα φορές διαδοχικά.η τηλεφωνική εταιρία εξέτασε κάθε πιθανό λόγο για τα παράπονα κι έβγαλε το συμπέρασμα οτι οι συνομιλίες πρέπει να γίνονταν απο το γραφείο.το προσωπικό αρνήθηκε αυτές τις κατηγορίες κι επέμενε οτι το όργανο μέτρησης είχε καταγράψει συνομιλίες όταν δεν μιλούσε κανείς.μια φορά που ένας ξένος επίσημος ήταν παρών,ο μετρητής κατέγραψε είκοσι τηλεφωνήματα σε δέκα λεπτά,παρά το γεγονός οτι κανένας δεν χρησιμοποίουσε το τηλέφωνο.




    αυτο το φαινόμενο συνεχίστηκε όλο τον δεκέμβριο και υπήρχε συνεχείς επαφή μεταξύ φράιμπουργκ και ρόζενχαιμ,αν και για οικονομικούς λόγους δεν μπορούσε να παραμείνει εκεί ένας τακτικός ερευνητής.μετα τις γιορτές των χριστουγέννων η Ανν-Μαρί είχε άδεια,άλλα ερχόταν στο γραφείο συχνά.πήρε το μέρος του δικηγόρου άνταμς,στα κουτσομπολιά των κατοίκων της πόλης που υποστήριζαν οτι ο γιός του προκαλούσε αυτές τις ανωμαλίες.μεταξύ 5 και 7 ιανουαρίου 1968 το φαινόμενο έφτασε στο ανώτατο σημείο του.μπροστά στα μάτια ενός φυσικού μια βαριά ντουλάπα για την τοποθέτηση αρχείων που ζύγιζε 175 κιλά,μετακινήθηκε 30 εκατοστά απο τον τοίχο.συνέβη και νέο φαινόμενο:οι ζωγραφικοί πίνακες που κρέμονταν στους τοίχους,περιστρέφονταν κατακόρυφα εώς 360 μοίρες γύρω απο τα καρφιά που ήταν κρεμασμένοι.




    οταν η Ανν-Μαρί σταμάτησε τον ιανουάριο την εργασία της για να αρχίσει δουλεία σε άλλο δικηγόρο,όλες οι ανωμαλίες έπαψαν και η ηρεμία επέστρεψε στο γραφείο του άνταμς.επίσης στο σπίτι της σημειώθηκαν παρόμοια φαινόμενα και μερικά απ'αυτά αναφέρθηκαν αρχικά στον νέο τόπο εργασίας της,άλλα σύντομα όλα ήταν ήσυχα πάλι.

    gia na min xexniomaste


    fantasma
    12.11.2007, 11:55


    (συμβουλή:δε χρειαζεται να έχετε τέρμα την ένταση..)

    my slog ....γιατί φοράς κλουβί....? ,My blog , my job

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 12-11-2007 12:08 ]


    koukli
    12.11.2007, 15:48
    πιστεύω 'ντάξει, αλλά όχι ότι είναι σαν τον Κάσπερ ή ότι φοράνε σεντόνι για να φαίνονται κλπ κλπ...

    και κάτι ψιλοάσχετο...
    δείτε το έχει πλάκα...

    "WANT TO BUY A GHOST?"


    koukli
    12.11.2007, 16:05
    Παράθεση:

    Το μέλος zw στις 23-05-2007 στις 21:52 έγραψε...

    ego perisi arxisa na psaxnomai gia fantasmata alla se kapiastigmi arxisa na trelenomai k stamatisa...
    pantos pistevo oti uparxoun aplos dn einai na asxoleise......



    εγώ παιδιά είχα αρχίσει να ασχολούμε με τον αντίχριστο[ ] κ δεν μπορούσα να κοιμηθώ...
    πήρα λοιπόν ένα βιβλίο tns Doreen Virtue, Θεϊκή Καθοδήγηση, και ηρέμησα...
    δεν ξέρω, όμως με βοήθησε πολύ...
    Stroumfita456
    12.11.2007, 20:10
    Τι να σου πω?Μου ειναι δυσκολο να πιστεψω σε φαντασματα!
    Conspiratus
    14.11.2007, 01:19
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 12-11-2007 στις 11:55 έγραψε...



    (συμβουλή:δε χρειαζεται να έχετε τέρμα την ένταση..)

    my slog ....γιατί φοράς κλουβί....? ,My blog , my job

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 12-11-2007 12:08 ]





    απααπαπα...λεω να κοιμηθω το βραδυ...χεχε

    ασχετο αλλα μια φορα ειχα κλεισει την κουρτινα της κουζινας και μετα απο 5 λεπτα που πηγα παλι στην κουζινα την ειδα ανοιχτη...
    η αδερφη μου ηταν μεσα στο δωματιο μας οποτε την ρωτησα αν ειχε ανοιξει την κουρτινα και μου ειπε οχι...εννοειτε πως δεν υπηρχε αλλος μεσα στο σπιτι...
    τωρα βεβαια οσο το σκεφτομαι μπορει να ηταν και η ιδεα μου γτ εκεινη την περιοδο φοβομουν με το παραμικρο και ειχα και εμμονες ιδεες!!!
    παντως μου ειχε κανει εντυπωση...εχουν περασει και τοσα χρονια!
    koukli
    15.11.2007, 21:14
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 12-11-2007 στις 11:55 έγραψε...



    (συμβουλή:δε χρειαζεται να έχετε τέρμα την ένταση..)

    my slog ....γιατί φοράς κλουβί....? ,My blog , my job

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 12-11-2007 12:08 ]





    γιατί, έχει καμία τσιρίδα??? βαρέθηκα και δεν το είδα όλο...
    MyNameIsDo
    16.11.2007, 13:53
    Αλίμονο, ναι τα πιστεύουμε!
    Το ίδιο καλοπροαίρετο και συμπαθέστατο fantasmatάκι που κυκλοφορεί εδώ έχει στοιχειώσει κι όλα τα blogs (προς πολύ μεγάλη χαρά των bloggers!!!!). Μάλιστα έχει και δικό του blog, όπου περιγράφει τους χώρους που συχνάζει (βλέπε θέμα καμμένο παρεκκλήσι και θέμα νεκροταφείο η ντομάτα.....)

    punkster
    16.11.2007, 21:23
    Ερωτηση ασχετη, αλλα και σχετικη:
    Τι προβλημα εχουν ολοι με τους νεκροθαφτες???

    Ακουω να λενε "α, ο αντρας της ειναι νεκροθαφτης! Α πα πα πα...." και αρχιζουν να σταυρωκοπιουνται και να φτυνουν στο στερνο τους!!!
    Ποτε δεν το καταλαβα, ειλικρινα!!!

    Ουτε το αλλο με τα νεκροταφεια......

    Conspiratus
    16.11.2007, 23:58

    A ρε punkster με τις απορειες σου...

    για την απαντηση δεν ειμαι σιγουρη αλλα θα παραθεσω την γνωμη μου...
    απλα καποιοι ανθρωποι εχουν συνδεσει τον θανατο με κατι κακο...το οποιο ομως δεν ειναι απαραιτητο...ετσι καθε τι το οποιο "σχετιζεται" με αυτον θεωρηται εξισου κακο...το θεμα ειναι να καταλαβουν οτι ο θανατος, οσο και αν φερνει λυπη, ειναι και θα ειναι παντα ενα μερος της ζωης μας...και αν ειμαστε και λιγακι ανοιχτομυαλοι πιθανον ο θανατος να σημαινει μια καινουργια αρχη!!
    αυτο πιστευω εγω τουλαχιστον...
    punkster
    17.11.2007, 13:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 16-11-2007 στις 23:58 έγραψε...


    A ρε punkster με τις απορειες σου...

    για την απαντηση δεν ειμαι σιγουρη αλλα θα παραθεσω την γνωμη μου...
    απλα καποιοι ανθρωποι εχουν συνδεσει τον θανατο με κατι κακο...το οποιο ομως δεν ειναι απαραιτητο...ετσι καθε τι το οποιο "σχετιζεται" με αυτον θεωρηται εξισου κακο...το θεμα ειναι να καταλαβουν οτι ο θανατος, οσο και αν φερνει λυπη, ειναι και θα ειναι παντα ενα μερος της ζωης μας...και αν ειμαστε και λιγακι ανοιχτομυαλοι πιθανον ο θανατος να σημαινει μια καινουργια αρχη!!
    αυτο πιστευω εγω τουλαχιστον...



    Α γεια σου ρε Κωστα!!!
    Και εγω αυτο πιστευω!
    Αλλα απορω πραγματικα με την εμμονη καποιων με τους νεκροθαφτες, τα γραφεια τελετων, τις νεκροφορες, τους ταφους κτλ....

    Conspiratus
    17.11.2007, 20:17
    Οντως ειναι κουλη αυτη η συμπεριφορα...αλλα τι να πεις!Ολα αυτα ειναι μικροαστικες προκαταληψεις(χωρις να θελω να προσβαλλω...αλλα ας το παραδεχτουμε,ειναι!)!
    stroumfakigate7
    19.11.2007, 10:40
    poios mpori na pei oti iparxoun i oxi????
    kanenas den mporei na pei kati sigoura etsi kai go den mporo na po kati sigoura!!!!telos panton den pisteuo sta fantasmata
    fantasma
    20.11.2007, 10:57
    Παράθεση:

    Το μέλος stroumfakigate7 στις 19-11-2007 στις 10:40 έγραψε...

    poios mpori na pei oti iparxoun i oxi????
    kanenas den mporei na pei kati sigoura etsi kai go den mporo na po kati sigoura!!!!telos panton den pisteuo sta fantasmata



    ΚΑΚΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!
    seed
    21.12.2007, 00:54
    Λοιπον παιδια για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα φαντασματα υπαρχουν.Εχω δει με τα ιδια μου τα ματια πολλες φορες.Τα φαντασματα δεν φαινονται τα νιωθεις ομως παρα πολυ.Εχουν πολυ ψυχρη αυρα,ειναι σαν ενα παγοβουνο να εχει κολλησει πανω σου.Ολα οσα κανουνε ακουγονται ολοκαθαρα απλα δεν τους βλεπουμε.Εχω δει με τα ματια μου μερα μεσημερι να μετακινειται ενα μεγαλο βαζο γεματο νερο με λουλουδια να μετακινειται απο το ενα μερος τις ντουλαπας στην αλλη πλευρα.Φαντασματα υπαρχουν εμεις δεν θελουμε να το πιστεψουμε!
    kamelia8
    16.02.2008, 20:51
    Όχι, δεν πιστεύω!
    konvoulis
    28.03.2008, 19:31
    οχι δεν πιστευω στα φαντασματα γιατι δεν υπαρχουν
    dimomarg
    08.04.2008, 16:27
    οχι
    marakiasteraki
    08.04.2008, 17:00
    κυκλοφορουν πολλες τετοιες ιστοριες