ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.830 μέλη

    Υπάρχουν οδηγίες για εισαγωγή ή παρεμβολή σολιστικών φράσεων;

    sunwing
    04.08.2006, 11:32
    Μετά από τεσσάρων χρόνων ενασχόληση με κλασικά κομμάτια προσπαθώ να παίξω τραγούδια. Όμως φαντάζει λίγο φτωχό να παίζω μόνο ρυθμό και αλλαγή συγχορδιών. Υπάρχουν κάπου κατανοητές οδηγίες πώς βάζεις μια σολιστική ποικιλία -γαρνιτούρα- ένα σολιστικό μπάσιμο τέλος πάντως σε εισαγωγή ή ρεφραίν;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 04-08-2006 11:33 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 04-08-2006 11:34 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 09-12-2006 22:48 ]


    uNick
    04.08.2006, 12:12
    Δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοιες οδηγίες... Στις ταμπλατούρες των κομματιών σίγουρα μπορείς να βρεις για το καθένα ό,τι υπάρχει. Επίσης μπορείς να αυτοσχεδιάσεις... Μετά από 4 χρόνια, δεν θα πρέπει να σου είναι δύσκολο να προσθέσεις την δική σου "πινελιά" σε ένα κομμάτι...
    sunwing
    04.08.2006, 14:32
    Nαι, δειλά όμως, εντούτοις έχει τη χάρη του!
    Jimi_Hendrix
    28.10.2006, 15:06
    φιλε μου καταρχην πρεπει να ξεκολλησεις απο τα στενα ορια της παρτιτουρας που διαβαζεις αυτα τα 4 χρονια.Αφεσου ελευθερος και βαλε αυτο που εσυ νομιζεισ οτι κολλαει οταν ΕΣΥ νομιζεις οτι κολλαει.Θεωρητικες γνωσεισ ς φανταζομαι θα εχεις οποτε μη φοβασαι τιποτα.(Αν εγραφες τι κομματια θες να παιξεις θα μπορουσα να γινω πιο συγκεκριμενος)
    Bye
    sunwing
    11.11.2006, 22:52
    Αχ ότι πρέπει να ξεκολλήσω είναι αλήθεια. Κάνω τώρα μάθημα με μια δασκάλα γνωστή περισσότερο ως στιχουργός (Ελένη Περινού- πολύ πολύ καλή ) αλλά να στο σόλο ας πούμε του τραγουδιού Ξημερώνει όταν δεν βλέπω χρόνους γραμμένους στις νότες κολλάω , δυσκολεύομαι να το βγάλω . Αυτό σιγά σιγά θα σπάσει με την εμπειρία; ή αυτό σημαίνει ότι έχω κακό αυτί; ...

    Για πού το ΄βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά , για ποια πέλαγα ουράνια , άστρα μαγικά..
    (Ορφέας Περίδης)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 11-11-2006 22:52 ]


    Jimi_Hendrix
    15.11.2006, 07:28
    συναδελφε (γιατι εκτος απο μουσικος ειμαι και εκπαιδευτικος :)) εγω θα σου προτεινα να κανεις το εξης.ακου κοματια που σου αρεσουν και προσπαθησε να βγαλεις τα σολο που εχουν.παραλληλα βαζε τα να παιζουν και προσπαθησε απο πανω να αυτοσχεδιαζεις.με τον καιρο θα σου μεινουν οι διαφορες φρασεις και θα σου βγαινουν αυθορμητα.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αυτο σπαει με την εμπειρια και δεν ειναι θεμα μουσικου αυτιου(φυσικα βοηθαει και αυτο).σε μενα παντως ετσι λειτουργησε και το αυτι μου πιστεψε με ειναι τραγικο.αα και κατι αλλο πολυ βασικο .....οσο περισοτερα ακουσματα εχεις τοσο πιο γρηγορα θα σου βγει.Εγω θα προτεινα ΔΑΓΚΩΤΟ χεντριξ , γκαλαχερ , γκαρι μουρ , μπραιν σετζερ (stray cats) και πολ γκιμπονς (zz top).Γενικα παντως οτι μουσικη και να θες να παιξεις νομιζω οτι τo blues ειναι η καλυτερη λυση για να μαθεις σολο.Προσωπικη αποψη φυσικα.
    Αυτα.Καλη μελετη .....
    sunwing
    15.11.2006, 22:19
    Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Μου δίνεις κουράγιο να συνεχίσω...!
    sunwing
    08.12.2006, 22:42
    Ένας παλιός μου δάσκαλος κιθάρας μου έστειλε ένα περίεργο συνδυασμό τραγουδιών με νότες (με το αριστερό χέρι σε υπεραπλούστευση ) και ταμπλατούρες και μετά με συγχορδίες στην ίδια κλίμακα. Μου φαίνεται ενδιαφέρον !!!! Είναι βιβλία εκδόσεων Νάκα .Μήπως κάποιος τα έχει δουλέψει; Αξίζουν πραγματικά τον κόπο ή άδικα χάρηκα;
    semplice
    08.12.2006, 23:22
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 04-08-2006 στις 14:32 έγραψε...

    Nαι, δειλά όμως, εντούτοις έχει τη χάρη του!


    Akrivws!!!!!!