ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη
    Deos
    07.08.2006, 15:38
    Τι θα λέγατε κάποια στιγμή να μπαίναμε σ'ένα studio και να γράφαμε ένα cd από μας για μας?
    Στίχοι, μουσική, ενορχήστρωση και ερμηνεία αποκλειστικά από τα μέλη!!
    vero
    07.08.2006, 16:42
    Συμφωνώ


    augustina
    07.08.2006, 16:45
    Πολύ καλή ιδέα!!!!!!!!!

    Κι εγώ μαζί με τη vero!!!!!
    uNick
    07.08.2006, 16:55
    Η ιδέα δεν είναι κακή... Το συνολικό κόστος όμως (που δεν είναι μικρό...), ποιός θα το αναλάβει??? Μήπως ο... ρίξας την ιδέα???

    margo
    07.08.2006, 17:04
    ;ΟΛΑ ΡΕΦΕΝΕ uNick ! εγώ μέσα παιδιά
    uNick
    07.08.2006, 17:14
    ...και πώς θα καταφέρεις να το μοιράσεις? Κάποιοι θα σου πουν ότι δεν ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, άλλοι ότι δεν ενδιαφέρονται καν να το ακούσουν, κλπ. Το κόστος λοιπόν θα μεταφερθεί στις πλάτες των συμμετεχόντων... Ok μέχρι εδώ, και προσωπικά δεν έχω πρόβλημα. Όταν όμως κάποιο μέλος θα ζητήσει ένα αντίγραφο του cd, θα του το.... χρεώσεις, σαν τα καπέλα και τα μπλουζάκια του mh? Έχει το site δικαίωμα να παράγει και να πουλήσει ένα τέτοιο cd? Μήπως αντιμετωπίσουμε κανένα θέμα με τα πνευματικά δικαιώματα???...

    Καλός ο ενθουσιασμός, και αν η ιδέα αυτή γίνει πράξη εννοείται πως θα συμμετάσχω, αλλά... μήπως να περιμέναμε τον admin να μας πει αν αυτό είναι εφικτό??? (sorry που σας....... κόβω την φόρα, αλλά ίσως να βιαζόμαστε λίγο...)

    Deos
    07.08.2006, 17:39
    Εννοείται ότι περιμένουμε τι θα μας πει κι ο jorge. Δεν μπαίνουμε αύριο studio.
    Λογικά το κόστος θα επιμερισθεί στους συμμετέχοντες, 15-20 άτομα φαντάζομαι, ίσως και περισσότερα. Η ιδέα σου να μπει στη συνέχεια στο Music Heaven shop δεν είναι καθόλου κακή κι έτσι δεν υποχρεώνει κανέναν να το αγοράσει. Να δούμε προσεχώς κατά πόσο είναι εφικτή.

    P.S. το κόστος μπορεί να πέσει πάντως πάρα πολύ ανάλογα ποια μέλη θα ενδιαφερθούν και πώς μπορούν να εξυπηρετήσουν. Μην ξεχνάμε ότι πολλά μέλη διαθέτουν home studio και μπορούν ακόμα κα με την παραχώρηση του να βοηθήσουν τα μέγιστα και πάει λέγοντας..
    vero
    07.08.2006, 20:44
    Oσο για το θέμα με τα χρηματα. Υπαρχει μια λυση ενα κοινο ταμειο!!!!!!!!!!!


    Marial
    07.08.2006, 20:57
    Συμφωνώ, αλλά έκανα και την εξής σκέψη... Μήπως τότε θα ξεκινήσουν να έρχονται νέα μέλη που έχουν βλέψη προς το τραγούδι (με οποιονδήποτε τρόπο, φωνή, στίχο, ενορχήστρωση κλπ), μόνο και μόνο για να μπουν στο cd??? Το ίδιο το ΜΗ τι θα αποκομίσει από αυτό? Αν συμφωνιστεί τελικά να γίνει το cd μήπως θα πρέπει να λάβουν μέρος άτομα που είναι ήδη καιρό μέλη?!!

    Μια σκέψη έκανα...
    billy_cobham_2005
    07.08.2006, 22:42
    Η ιδέα είναι πάρα πολύ καλή! Το οικονομικό διευθετείται εύκολα!! Θα γίνει μια λίστα με τα άτομα που θέλουν να πάρουν μέρος, και τα έξοδα θα διαιρεθούν με τον αριθμό των ατόμων... Έτσι, δύσκολα θα πάρει κάποιος μέρος, αν δεν το κάνει με κάποιο πιο "ρομαντικό" σκοπό. Το θέμα είνα, τί είδους μουσική θα γραφτεί, και πώς θα γίνει το πάντρεμα των μουσικών που θέλουν να λάβουν μέρος. Καλή και η ιδέα να πωληθεί το CD μέσω του Site έναντι συμβολικού ποσού και τα έσοδα, αφού γίνει κάποια σχετική απόσβεση, (σουβλάκια, μπύρες, πίτσες, κρασιά, παϊδάκια, κρασιά κ.ο.κ.!!!) μπορούν να διατεθούν για κάποιο κοινοφελή σκοπο...
    Angel20
    07.08.2006, 22:57
    Ωραία ιδέα αλλά μήπως η Marial εχει δικιο?
    Aiolos_m
    08.08.2006, 17:15
    Αμα δεν συμφωνήσετε με τον μάνατζέρ μου πόσα θα πάρω, εγώ δεν σας κάνω τη χάρη να μην τραγουδήσω...



    ...μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 08-08-2006 17:19 ]


    Deos
    08.08.2006, 23:10
    Το μέλος Marial στις 07-08-2006 στις 20:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    Συμφωνώ, αλλά έκανα και την εξής σκέψη... Μήπως τότε θα ξεκινήσουν να έρχονται νέα μέλη που έχουν βλέψη προς το τραγούδι (με οποιονδήποτε τρόπο, φωνή, στίχο, ενορχήστρωση κλπ), μόνο και μόνο για να μπουν στο cd??? Το ίδιο το ΜΗ τι θα αποκομίσει από αυτό? Αν συμφωνιστεί τελικά να γίνει το cd μήπως θα πρέπει να λάβουν μέρος άτομα που είναι ήδη καιρό μέλη?!!

    Μια σκέψη έκανα...



    Αυτό είναι ρίσκο, αν και δεν μπορεί να ελεγχθεί τι πραγματικά ζητάει ένα μέλος ή τελικά να το στερήσεις από ένα άλλο μέλος να συμμετάσχει επειδή είναι νεότερο από κάποιο άλλο..
    Ούτως η άλλως κάθε μέλος θα συμμετάσχει κατά ένα μικρό μέρος προκειμένου να είναι ο δίσκος πολυσυλλεκτικός και με όσο το δυνατόν περισσότερες συμμετοχές. Έτσι δεν μπορεί να προβληθεί κάποιο μέλος περισσότερο από κάποιο άλλο, αφού η συμμετοχή του καθενός θα είναι ισότιμη.
    Αναφορικά με το περιεχόμενο του δίσκου, δεν χρειάζεται να έχει ένα και μοναδικό ύφος.
    Μιλάμε για συλλογή, άρα θα μεταφέρει μία ποικιλία από είδη μουσικής, όπως ακριβώς το οραματίζονται τα μέλη.
    Τα μέλη είναι διαφορετικές προσωπικότητες, με διαφορετικά ακούσματα, οπότε και το τελικό αποτέλεσμα θα έχει πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον..
    heartbreak-kid
    08.08.2006, 23:51
    Λοιπόν,διάβασα το τοπικ και τα σχολια και συζήτησα λίγο το θέμα με τον deos-γιάννη.Βρίσκω την ιδέα αρκετά θελκτική και στην τελική όχι τρομερά δύσκολη.Ο καθένας μπορεί να συμμετάσχη όσο μπορεί και αυτό μπορεί να αποβή καλλίτερο από τον να επιστρατεύσουμε "μισθοφόρους".Άλλωστε αν είναι "παιδί" μας θα το πονέσουμε και περισσότερο...Ο,τιδήποτε μπορεί να προσφέρη ο καθένας,από μια απλή χορδή κιθάρας μέχρι ένα studio και από έναν απλό στίχο μέχρι ένα έτοιμο μελοποιημένο ποίημα είναι τεράστια συνεισφορά σ' αυτήν την προσπάθεια.Από κει και πέρα και όπως (πάλι) εύστοχα επισημαίνει ο Unick, πρέπει να ψήσουμε και τον admin και κυρίως να λύσουμε-αντιμετωπίσουμε οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να προκύψη με δικαιώματα.Πάντως,αν θέλετε την γνώμη μου,όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα,αξίζει να προσπαθήσουμε.Και προς επίρρωσιν των όσων είπα,οι Deep Purple στο τραγούδι τους Knocking on your back's door...μάς λένε:"It's not the kill...it's the thrill of the chase"
    Ας το κυνηγήσουμε λοιπόν αν το αποφασίσουμε,με στόχο να μην πούμε ποτέ στον εαυτό μας,ότι δεν προσπαθήσαμε...
    tolaruba
    13.08.2006, 17:26
    Το μέλος augustina στις 07-08-2006 στις 16:45 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πολύ καλή ιδέα!!!!!!!!!

    Κι εγώ μαζί με τη vero!!!!!


    εγω ειμαι μεσα και μαζι με την αυγουστινα!!!!και στιχους και μουσικη εχω και κιθαρα παιζω...περιοδιες ποτε αρχιζουμε??
    Hastaroth
    13.08.2006, 23:25
    Δέν είναι κακή ιδέα.Θέμα μέ πνευματικά δικαιώματα δέν πιστεύω να υπάρξη εφ'όσον όλο το υλικό τού CD θά είναι δημιουργίες ημών τών μελών.Οπως όμως επισημαίνει ο συνάδελφος εν κρουστοίς Billy_Cobham,το μείζον ζήτημα είναι πώς θα συνδυαστούν οι μουσικοί (που κάποιοι -ενδεχομένως όλοι;- θά είναι ταυτοχρονα συνθέτες & στιχουργοί καί κάποιοι απλώς εκτελεστές) ώστε να προκύψουν σχήματα γιά την ηχογράφηση,αλλά καί πώς θα συνδυαστούν τά διάφορα μουσικά είδη (καί πόσα τραγούδια τελικά θα ηχογραφηθούν).
    Το οικονομικό επίσης λύνεται μέ τον επιμερισμό τών εξόδων στους συμμετέχοντες -η άριστη λύση θά ήταν αναλογικά μέ το ποσοστό συμμετοχής τού καθενός στο υλικό (π.χ. ένας είναι πιθανόν νά ηχογραφήση δικό του κομμάτι αλλά και να παίξη σέ κομμάτι κάποιου ή κάποιων άλλων,οπότε θά "απασχολήση" τό studio γιά περισσότερο χρόνο),αλλά γιά να γίνη αυτό θα πρέπη νά βρεθή ένας αλγόριθμος γιά τον υπολογισμό αυτών τών ποσοστών,οπότε οι μαθηματικοί τού site θά πιάσουν δουλειά...
    Επίσης ένα άλλο σημείο αφορά το τελικό remix που θά πρέπη να το αναλάβη ένα άτομο (χωρίς όμως να παραβλέπωνται και οι γνώμες τών υπολοίπων συμμετεχόντων) ώστε το αποτέλεσμα να έχη κάποια ηχοχρωματική συνοχή και να μήν ακούγεται σάν να πήραμε κομμάτια από διάφορα CD γραμμένα σέ διάφορα studios καί νά τά βάλαμε σέ ένα άλλο.
    Πάντως άς αρχίσουμε να το κουβεντιάζουμε και οι λύσεις θά βρεθούν.Αλλωστε δέν είναι κάτι που θα το κάνουμε αύριο και θα το έχουμε έτοιμο την Τετάρτη...
    tzouv
    14.08.2006, 02:47
    πολυ καλη ιδεα παιδια αν και θα υπαρχει καποιο προβλημα στην επιλογη των ατομων.Βλεπετε υπαρχουν 27000 μελη τα οποια ολα μπορει να θελουν να τραγουδησουν - παιξουν κλπ ετσι θα δημιουργηθει ενα κομφουζιο και θα αρχιζουμε να αποριπτουμε ο ενας τον αλλο και μετα ποιος θα ειναι αυτος που θα κρινει ποιος ειναι καλος και ποιος οχι....ετσι θα δημιουργησουμε μεγαλο ανταγωνισμο και κοντρες στον ''παραδεισο'' κατι που δεν το θελει κανεις πιστευω..
    Παντως οτι και να κανετε εγω ειμαι μαζι σας φιλοι μου και θα βοηθησω....

    Υ.Γ. καλη ιδεα πιστευω θα ηταν εαν μπορεσει να γινει (λογω κοστους φυσικα) η ηχογραφηση του επομενου live του ''παραδεισου''......
    Σκεφτητετο............
    Deos
    14.08.2006, 10:00
    Πρώτα πρέπει να δούμε ποιος είναι ο αριθμός των ενδιαφερόντων για συμμετοχή στο cd. Μπορεί να είναι τέτοιος ώστε τελικά να πάρουν μέρος όλοι οι ενδιαφερόμενοι, ο καθένας με τον τρόπο του.
    Και αν τελικά το cd υλοποιηθεί, προφανώς μελλοντικά θα ακολουθήσει και δεύτερο και τρίτο, δίνοντας τελικά σε όλους τη δυνατότητα συμμετοχής, ακόμα και πολλαπλά. Επίσης, μην ξεχνάμε και την προοπτική μιας διπλής σύλλογής.
    Τέλος, τα μέλη-ερμηνευτές μπορούν να "μοιραστούν" κάποιο κομμάτι σε ντουέτο, ενώ τα μέλη-μουσικοί είναι ακόμα περισσότερο ευέλικτοι στη συμμετοχή, αν αναλογιστεί κανείς ότι σε μια ενορχήστρωση έχουμε κατά μέσο όρο 5 μουσικούς, άρα σε ένα cd των 12 κομματιών (παράδειγμα) μπορούμε να έχουμε 60 διαφορετικούς μουσικούς.
    Orfeus
    14.08.2006, 12:34
    Το μέλος Hastaroth στις 13-08-2006 στις 23:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    .....Άλλωστε δέν είναι κάτι που θα το κάνουμε αύριο και θα το έχουμε έτοιμο την Τετάρτη...



    Μα εγώ για την Τετάρτη το υπολόγιζα βρε παιδιά...
    Τις άλλες μέρες .....δεν θα μπορώ!!!



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 14-08-2006 12:34 ]


    uNick
    14.08.2006, 13:50
    Ωωωωωωωωωωπα!!!!!!!! Αν δεν μπορεί ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ, εγώ δεν συμμετέχω!