ελληνική μουσική
    766 online   ·  210.850 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    ageras
    14.08.2006, 13:49
    Ο Γιάννης Κότσιρας συνεργάζεται με τον Στέλιο Ρόκκο και τον Χρήστο Δάντη: διαβάστε τις πρώτες λεπτομέρειες για το νέο του album!


    Αυτήν την περίοδο ο Γιάννης Κότσιρας βρίσκεται στο studio, για την ηχογράφηση του follow-up του προηγούμενου album του, "30 και Κάτι", που είναι σχεδόν έτοιμο.

    Σε αντίθεση, λοιπόν, με την προηγούμενη διασκογραφική του δουλειά, το νέο album του Γιάννη Κότσιρα θα κινείται σε λαϊκούς ήχους, ενώ σ' αυτό το δίσκο θα συνεργαστεί για πρώτη φορά με δημιουργούς όπως o Στέλιος Ρόκκος και ο Χρήστος Δάντης.

    Χριστόφορος Γερμενής, Βασίλης Γιαννόπουλος, Βίκυ Γεροθόδωρου, Τάσος Παναγής, Κυριάκος Παπαδόπουλο, Θάνος Παπανικολάου και πολλοί άλλοι επίσης περιλαμβάνονται στους δημιουργούς που υπογράφουν τα τραγούδια του album, που αναμένεται στα ράφια των δισκοπωλείων στα μέσα του Σεπτεμβρίου.
    Πηγή:mad
    uNick
    14.08.2006, 13:53
    Ακούγεται πολύ...... yummy!!!!!!!!! ’ντε... άντε...!!!!! Περιμένω!!!!!!!!!!
    tolaruba
    14.08.2006, 15:34
    νεα και απειρη ειμαι...δεν εχω ακουσει ακομα τη δουλεια...αλλα δε ξερω νομιζω πως εχει κανει και καλυτερες δισκογραφικες δουλειες.ποτε δε ξερεις ομως..μακαρι να ναι καλο
    uNick
    14.08.2006, 16:00
    Ναι, βασικά τον Δάντη πολλοί τον θεωρούν σκυλά... Τα ίδια όμως ακούγονταν και πριν την συνεργασία του με τον Τουρνά ("Κρυφό Σχολειό"), και μετά όλοι ανακαλούσαν... Anyway, θα δούμε σε λίγες ημέρες... Υπομονή.
    Orfeus
    14.08.2006, 20:56
    Εγώ πάλι γιατί δεν έχω καμία περιέργεια;;;;;;;


    tolaruba
    14.08.2006, 22:01

    γιατι δεν εισαι περιεργος
    atrixospi8ikos
    14.08.2006, 22:19
    oute kai egw den exw periergia...
    woof-woof
    15.08.2006, 05:17
    Περισσότερες λεπτομέρειες από "Τα Νέα του Ψαροντούφεκου":


    Η επίσημη παρουσίαση του CD θα γίνει στην πρεμιέρα του Fame Story 5, όπου ο Κότσιρας θα διαδεχθεί τους Δάντη και Ρόκκο στην κριτική επιτροπή, αναζητώντας τη Νέα Αλεξίου (γιατί η Ραλλία, που του λέγανε, τελικά δεν ήτανε, λάθος κάνανε) -ή τελοσπάντων τη Νέα Ραλλία (Δόμνα-Νίκο Μίχα-Αντιγόνη κλπ).

    Η απονομή του πλατινένιου θα γίνει την προηγούμενη Κυριακή, που θα έχει κάνει πρεμιέρα το Dream Show. Ο Μικρούτσικος κατάφερε να αποσπάσει τον Ρόκκο από το Fame Story με την υπόσχεση ότι θα μπορεί να καταφθάνει έφιππος στο πλατό και να παίζει κατινιές και εξώδικα με τον Μουρατίδη κάθε μα κάθε Κυριακή, αλλά και μεσοβδόμαδα με την Καραβάτου στο Κους-Κους.

    Ο Δάντης φέτος αρνήθηκε κάθε πρόταση για τηλεόραση, γιατί θέλει το επόμενο τραγούδι για τη Eurovision να το γράψει και όχι να στείλει πάλι ετοιματζίδικο (εκκρεμεί η έφεση για το προηγούμενο -χώρια τα μαλλιοτραβολογήματα με την Τοπάζη).

    Τέλος, στον Ant1 συζητιέται και το ενδεχόμενο ο Κότσιρας να παρακολουθεί κι αυτός τα μαθήματα του Μεταξόπουλου και της Μαρίας Ιωαννίδου μαζί με τους φοιτητές της Ακαδημίας, ώστε αν ο Δάντης τού γράψει χορευτικό για τη Eurovision, να βρεθεί προετοιμασμένος.
    movflower
    15.08.2006, 07:34
    θα δούμε και θα ακούσουμε..... μετά σχολιάζουμε
    mousikofilh
    15.08.2006, 10:49
    Το μέλος woof-woof στις 15-08-2006 στις 05:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Περισσότερες λεπτομέρειες από "Τα Νέα του Ψαροντούφεκου":


    Η επίσημη παρουσίαση του CD θα γίνει στην πρεμιέρα του Fame Story 5, όπου ο Κότσιρας θα διαδεχθεί τους Δάντη και Ρόκκο στην κριτική επιτροπή, αναζητώντας τη Νέα Αλεξίου (γιατί η Ραλλία, που του λέγανε, τελικά δεν ήτανε, λάθος κάνανε) -ή τελοσπάντων τη Νέα Ραλλία (Δόμνα-Νίκο Μίχα-Αντιγόνη κλπ).

    Η απονομή του πλατινένιου θα γίνει την προηγούμενη Κυριακή, που θα έχει κάνει πρεμιέρα το Dream Show. Ο Μικρούτσικος κατάφερε να αποσπάσει τον Ρόκκο από το Fame Story με την υπόσχεση ότι θα μπορεί να καταφθάνει έφιππος στο πλατό και να παίζει κατινιές και εξώδικα με τον Μουρατίδη κάθε μα κάθε Κυριακή, αλλά και μεσοβδόμαδα με την Καραβάτου στο Κους-Κους.

    Ο Δάντης φέτος αρνήθηκε κάθε πρόταση για τηλεόραση, γιατί θέλει το επόμενο τραγούδι για τη Eurovision να το γράψει και όχι να στείλει πάλι ετοιματζίδικο (εκκρεμεί η έφεση για το προηγούμενο -χώρια τα μαλλιοτραβολογήματα με την Τοπάζη).

    Τέλος, στον Ant1 συζητιέται και το ενδεχόμενο ο Κότσιρας να παρακολουθεί κι αυτός τα μαθήματα του Μεταξόπουλου και της Μαρίας Ιωαννίδου μαζί με τους φοιτητές της Ακαδημίας, ώστε αν ο Δάντης τού γράψει χορευτικό για τη Eurovision, να βρεθεί προετοιμασμένος.




    ΕΛΕΟΣ
    poltergeist
    16.08.2006, 06:12
    «Εμπορικό άνοιγμα στο κοινό επιχειρεί ο Γ.Κότσιρας. Δε θα ξανοιχτεί στις μεγάλες πίστες. Θα κάνει κάτι ασφαλέστερο: λαϊκό δίσκο. Τραγούδια τού γράφουν, ανάμεσα σε άλλους, ο Στέλιος Ρόκκος και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος (γνωστός από επιτυχίες τής Θεοδωρίδου). Ενας ένας οι έντεχνοι απενοχοποιούνται και περνάνε απέναντι. Σε λίγο, ο μόνος σταθερός έντεχνος θα είναι ο νεκρός έντεχνος...» (Βήμα 5/3/06)

    πρβλ. «Το μαγαζάκι του έντεχνου έκλεισε» (Μ.Χατζηγιάννης)
    atrixospi8ikos
    16.08.2006, 12:00
    Το μέλος mousikofilh στις 15-08-2006 στις 10:49 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος woof-woof στις 15-08-2006 στις 05:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Περισσότερες λεπτομέρειες από "Τα Νέα του Ψαροντούφεκου":


    Η επίσημη παρουσίαση του CD θα γίνει στην πρεμιέρα του Fame Story 5, όπου ο Κότσιρας θα διαδεχθεί τους Δάντη και Ρόκκο στην κριτική επιτροπή, αναζητώντας τη Νέα Αλεξίου (γιατί η Ραλλία, που του λέγανε, τελικά δεν ήτανε, λάθος κάνανε) -ή τελοσπάντων τη Νέα Ραλλία (Δόμνα-Νίκο Μίχα-Αντιγόνη κλπ).

    Η απονομή του πλατινένιου θα γίνει την προηγούμενη Κυριακή, που θα έχει κάνει πρεμιέρα το Dream Show. Ο Μικρούτσικος κατάφερε να αποσπάσει τον Ρόκκο από το Fame Story με την υπόσχεση ότι θα μπορεί να καταφθάνει έφιππος στο πλατό και να παίζει κατινιές και εξώδικα με τον Μουρατίδη κάθε μα κάθε Κυριακή, αλλά και μεσοβδόμαδα με την Καραβάτου στο Κους-Κους.

    Ο Δάντης φέτος αρνήθηκε κάθε πρόταση για τηλεόραση, γιατί θέλει το επόμενο τραγούδι για τη Eurovision να το γράψει και όχι να στείλει πάλι ετοιματζίδικο (εκκρεμεί η έφεση για το προηγούμενο -χώρια τα μαλλιοτραβολογήματα με την Τοπάζη).

    Τέλος, στον Ant1 συζητιέται και το ενδεχόμενο ο Κότσιρας να παρακολουθεί κι αυτός τα μαθήματα του Μεταξόπουλου και της Μαρίας Ιωαννίδου μαζί με τους φοιτητές της Ακαδημίας, ώστε αν ο Δάντης τού γράψει χορευτικό για τη Eurovision, να βρεθεί προετοιμασμένος.




    ΕΛΕΟΣ

    EEEEE...auto den to perimena....xalase oli i kali gnwmi m gia ton Kotsira... oxi re gamoto kai sto Fame story...Eleos....
    6-feet-under
    16.08.2006, 15:10
    Το μέλος poltergeist στις 16-08-2006 στις 06:12 έγραψε...
    Παράθεση:

    «Εμπορικό άνοιγμα στο κοινό επιχειρεί ο Γ.Κότσιρας. Δε θα ξανοιχτεί στις μεγάλες πίστες. Θα κάνει κάτι ασφαλέστερο: λαϊκό δίσκο. Τραγούδια τού γράφουν, ανάμεσα σε άλλους, ο Στέλιος Ρόκκος και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος (γνωστός από επιτυχίες τής Θεοδωρίδου). Ενας ένας οι έντεχνοι απενοχοποιούνται και περνάνε απέναντι. Σε λίγο, ο μόνος σταθερός έντεχνος θα είναι ο νεκρός έντεχνος...» (Βήμα 5/3/06)

    πρβλ. «Το μαγαζάκι του έντεχνου έκλεισε» (Μ.Χατζηγιάννης)



    πρβλ. επίσης ΝΕΑ 21/1/06:

    «Μετά τους ποπ πειραματισμούς τα μπουζούκια παίρνουν ξανά τα πάνω τους.
    Τι γίνεται φέτος με τους τραγουδιστές του έντεχνου; "Τα μεγάλα μαγαζιά δεν αντέχουν έντεχνα προγράμματα", είναι η απάντηση του Δημήτρη Ζούμπου. "Το έντεχνο τελείωσε".
    Στροφή στα λαϊκά προγράμματα
    Το ακραιφνώς - ή και «"ακραία" - λαϊκό γεμίζει φέτος τις πίστες με βάση και τη (σχετική) δισκογραφική επιτυχία. ’λλωστε, η σχέση δισκογραφικής επιτυχίας και επιτυχίας στα "μαγαζιά" είναι μεγάλη.
    "Παρατηρούμε μια στροφή στα λαϊκά προγράμματα και στους πιο λαϊκούς δίσκους", είναι η γνώμη στελέχους της Sony Music
    Καψούρα, λουλουδικό, ζεϊμπεκιά πάνε σύννεφο. "Σιγά-σιγά γίνεται αντιληπτό και από τις εταιρείες και από τους ίδιους τους καλλιτέχνες", εξηγεί ο ’γγελος Καραΐνδρος, "ότι η ποπ δεν είναι η αυτονόητη λύση. Το μυστικό που δίνει στους δίσκους αγοραστές και στα μαγαζιά κόσμο. Πέρασε αυτή η περίοδος".»

    esta
    16.08.2006, 15:22
    Σκέτη απελπισία τα νέα για τον Κότσιρα.Κρίμα γιατί με τις δυνατότητες που έχει θα μπορούσε να κάνει καλύτερες επιλογές...Τελικά ένας-ένας επιλέγουν την εύκολη λύση!
    megaloserwtikos
    16.08.2006, 15:39
    Εγώ ποτέ δεν πείστηκα ότι ο Κότσιρας είναι η ελπίδα του έντεχνου. Δύο cd του πήρα κάποτε, ''φύλακας άγγελος'' και ''είναι δική μας η ζωή μας'', κανένα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Κάποια τραγούδια ναι κι αυτά μετά από λίγο καιρό τα 'χα ξεχάσει.
    Εντεχνα μιας χρήσης έβγαλε, κατά την γνώμη μου.
    Οταν όμως τραγουδάς ''’ξιον εστί'' και ''Σταυρό του νότου'' βάζεις κάποια όρια πολύ διαφορετικά. Από την άλλη όμως αν σκεφτεί κανείς ότι και σε αυτά τα δύο έργα μέτριος ήταν (κατά την γνώμη μου) τότε ο Ρόκκος, ο Δάντης και ο Αντέννα, του κάθονται μια χαρά.
    Ποιός κουλτουριάρης θα τον αγόραζε συνεχίζοντας με τα κλαψοέντεχνα στιχάκια της Ζιώγα, που έλεγε.
    Μιά χαρά κίνηση, μπράβο του, πολύ έξυπνη κίνηση...

    ...αυτά.
    koini_maria
    16.08.2006, 15:49
    Πια πιστεύω πως όταν δεν συμφωνείς με κάτι , όταν για x y λόγους δεν σου αρέσει , άστο να περάσει χωρίς να το σχολιάσεις αρνητικά , υπάρχει πάντα ο κίνδυνις να γίνεις κακός και άδικος αφού δεν διαθέτεις όλα τα δεδομένα ώστε να το κρίνεις ''αντικειμενικά''...

    Ο Κότσιρας δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής και αυτό συμβαίνει μάλλον επειδή είμαι δύστροπη , ασχέτως της καλλιτεχνικής του υπόστασης...

    Απλά , αν δεν με απατάει η μνήμη μου , είχε πει σε μια συνέντευξη του οτι αποσύρεται από το ελληνικό τραγούδι οπότε ξαφνιάστικα (όχι με την καλή έννοια) από την προοπτική νέου δίσκου του ...


    Nafpaktos___
    16.08.2006, 17:59
    Kι εγω που πιστευα πως μπορει να κατσει και καμια συνεργασια με Μικρουτσικο
    μετα τον ''σταυρο του νοτου''...
    sintorin
    16.08.2006, 19:08
    Kai to epipedo tis ellinikis.....(an theletai na to peite) texnis, sunexizei na katrakulaei olo kai pio xamila.....kala oxi kai oti einai kai kanena talento o kotsiras....
    mousikofilh
    16.08.2006, 20:32
    Το μέλος atrixospi8ikos στις 16-08-2006 στις 12:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 15-08-2006 στις 10:49 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος woof-woof στις 15-08-2006 στις 05:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Περισσότερες λεπτομέρειες από "Τα Νέα του Ψαροντούφεκου":


    Η επίσημη παρουσίαση του CD θα γίνει στην πρεμιέρα του Fame Story 5, όπου ο Κότσιρας θα διαδεχθεί τους Δάντη και Ρόκκο στην κριτική επιτροπή, αναζητώντας τη Νέα Αλεξίου (γιατί η Ραλλία, που του λέγανε, τελικά δεν ήτανε, λάθος κάνανε) -ή τελοσπάντων τη Νέα Ραλλία (Δόμνα-Νίκο Μίχα-Αντιγόνη κλπ).

    Η απονομή του πλατινένιου θα γίνει την προηγούμενη Κυριακή, που θα έχει κάνει πρεμιέρα το Dream Show. Ο Μικρούτσικος κατάφερε να αποσπάσει τον Ρόκκο από το Fame Story με την υπόσχεση ότι θα μπορεί να καταφθάνει έφιππος στο πλατό και να παίζει κατινιές και εξώδικα με τον Μουρατίδη κάθε μα κάθε Κυριακή, αλλά και μεσοβδόμαδα με την Καραβάτου στο Κους-Κους.

    Ο Δάντης φέτος αρνήθηκε κάθε πρόταση για τηλεόραση, γιατί θέλει το επόμενο τραγούδι για τη Eurovision να το γράψει και όχι να στείλει πάλι ετοιματζίδικο (εκκρεμεί η έφεση για το προηγούμενο -χώρια τα μαλλιοτραβολογήματα με την Τοπάζη).

    Τέλος, στον Ant1 συζητιέται και το ενδεχόμενο ο Κότσιρας να παρακολουθεί κι αυτός τα μαθήματα του Μεταξόπουλου και της Μαρίας Ιωαννίδου μαζί με τους φοιτητές της Ακαδημίας, ώστε αν ο Δάντης τού γράψει χορευτικό για τη Eurovision, να βρεθεί προετοιμασμένος.




    ΕΛΕΟΣ

    EEEEE...auto den to perimena....xalase oli i kali gnwmi m gia ton Kotsira... oxi re gamoto kai sto Fame story...Eleos....




    Sorry,αλλά δεν θέλω να πιστεύω ότι τα παραπάνω μαργαριτάρια,τα πήρε κάποιος στα σοβαρά!Eκεί πήγαινε το δικό μου...ΕΛΕΟΣ!!!!
    Όσο για τον Κότσιρα,χαίρομαι που βλέπω μέλη ανύπαρκτα μέχρι χθές,ξαφνικά να ξεπετάγονται ένα ένα και το πρώτο μήνυμα τους να είναι για τον Κότσιρα,που κατά τα άλλα αντιπαθούν αλλά παρόλα αυτά παραθέτουν άρθρα και σχόλια από εφημερίδες κλπ κλπ.Μπράβο.Καλή δουλειά.Εχει ξανα γίνει και στο παρελθόν σε αντίστοιχα forums.Δεν μου κάνει εντύπωση πλέων και δεν μπορώ να μην τα συγχέω μεταξύ τους!
    Το σχόλιο μου για τους δημιουργούς του νέου δίσκου του Κότσιρα,κανενα!Δεν κρίνω αν πρώτα δεν ακούσω.Ένα όνομα για μένα δεν λέει τίποτα,αν δεν δω ολοκληρωμένη μια δουλεια.Το έχω σαν αρχή.
    Ο δίσκος έτσι κι αλλιώς θα είναι κάτι διαφορετικό για τον κότσιρα,μιας και ποτέ δεν
    είχε κάνει καθαρά λαϊκό δίσκο και όπως έχει πει,ψάχνει τραγούδια 6 χρόνια τώρα.
    Εγώ καμιά εύκολη λύση δεν βλέπω εδώ,όπως αναφέρθηκε.Με έκπληξη, διαπιστώνω ότι ελάχιστα από τα μηνύματα γι'αυτό το θέμα,ήταν αντικειμενικά!Α και μια απλή ενημέρωση,ο Γιάννης Κότσιρας,φέτος θα εμφανίζεται στο Μετρό,με την Ζωή παπαδοπούλου.Αυτο δεν είδα να το παραθέσει κανείς καλοπροαίρετος.
    Εγώ πάντως στο βήμα το διάβασα.
    koini_maria,o Κότσιρας δεν είπε ποτέ ότι αποσύρεται από το τραγούδι.Ίσως άκουσες ότι θα απέχει το καλοκαίρι(όπως και απέχει)

    atrixospi8ikos
    16.08.2006, 22:12
    mousikofilh edw einai forum kai 8elisa na sxoleiasw to topic...kai "aniparkto mellos" me 8ewris esu....egw exw kai gnwmi kai ferw apoyi....Lew apla oti den me en8ousiazoun oi sinergasies t....





    ...Την εικόνα αυτού του κόσμου δεν μπορώ ούτε μέσα στην σκιά του να ζω...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : atrixospi8ikos στις 16-08-2006 22:18 ]