ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.844 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    koini_maria
    16.08.2006, 22:51
    mousikofilh νομίζω πως είχα ακούσει τον ίδιο να λέει σε συνέντευξή του στον ''Δίεση'' οτι νιώθει πως θέλει να αποσυρθεί από το ''επάγγελμα'' του τραγουδιστή , κουράστηκε , λέει...

    Βέβαια , δεν παίρνω και όρκο γιατί την συνέντευξη αυτή την άκουσα όταν ήμουν σε μια καφετέρια που βάζει ''Δίεση'' οπότε δεν είχε την αμέριστη προσοχή μου ...

    Όσον αφορά την αρνητκή κριτική είναι και αυτή δεκτή στα πλαίσια της δημοκρατίας και της ελευθερίας του λόγου - όσο δεν μπαίνει στα χωράφια της συκοφαντικής δυσφήμισης , βέβαια ...
    Εγώ είπα πως από την πλευρά μου δεν θα προβώ σε αρνητικούς χαρακτηρισμούς και επικρίσεις , δεν είναι αυτός ο ρόλος μου άλλωστε και δεν έχω και τα προσόντα ...
    Ο Κότσιρας όπως και πολλοί άλλοι που μεσουρανούν - ή μεσουρανούσαν σε άλλες εποχές , τέλος πάντων - στο καλλιτεχνικό στερέωμα , συνεχίζουν να υπάρχουν στον συγκεκριμένο χώρο γιατί εκφράζουν κάποια μερίδα ακροατών από την οποία είναι πλήρως αποδεκτοι...
    Αυτός ο λόγος από μόνος του - δεν είναι μόνος , βέβαια - είναι αρκετός για να δείξουμε κάποιον σεβασμό , έστω και σε επιφανειακό επίπεδο , για ορισμένους τραγουδιστές , τραγουδοποιούς κτλ που δεν συμπαθούμε και δεν εκτιμούμε ιδιαιτέρως ...
    Το πως και το γιατί είναι τόσο αποδεκτοί δεν δύναμαι να το εξετάσω , δεν έχω το γνωστικό - ακαδημαϊκό υπόβαθρο , άλλωστε ...
    qanun
    17.08.2006, 11:39
    O Κότσιρας ήταν μεγάλη ελπίδα για το ελληνικό τραγούδι όταν εμφανίστηκε στη δισκογραφία το 1996 με τον Αθώο Ένοχο. Θυμάμαι τον εαυτό μου να ακούω την ''Αλεξάνδρεια'' σε ...δοκιμαστήριο cd στο Metropolis και δεν πίστευα τον φρέσκο ήχο και την πολύ καλή φωνή του. Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς εγκλωβίστηκε σε ένα στυλ τραγουδιού τύπου Μαχαιρίτσα (μπλιαχ) και το ρεπερτοριακό του πρόβλημα έγινε απολύτως σαφές τα τελευταία χρόνια, με αποκορύφωμα την εκ των προτέρων καταδικασμένη απόπειρα να τραγουδήσει τον ''Δρόμο'' των Πλέσσα-Παπαδόπουλου-Πουλόπουλου.
    Μάλιστα για ένα διάστημα είχε αναλάβει το ρόλο του υπερασπιστή του εντέχνου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια συνέντευξη που είχε δώσει από κοινού με την Τσαλιγοπούλου όταν συνεργάζονταν στο ''Φως'', όπου μίλαγε με όρους του τύπου ''εμείς'' και οι ''άλλοι'', ''όχθες του τραγουδιού'' κλπ. Συμφωνω με όλα όσα έλεγε, και όποιος είπε ότι το έντεχνο πεθανε (όπως αυτός που γράφει τα τζινγκλάκια της Cosmote) είναι απλά ανίδεος: Το έντεχνο θα πεθάνει όταν πεθάνει και το καλό γούστο. Φευ, όμως, η συνέπεια είναι σκληρή απόφαση στις μέρες μας και ο κύριος Κότσιρας επιλέγει να στραφεί σε πιο εμπορικούς δρόμους (αν και μια χαρά πουλούσανε τα cd του μέχρι τώρα), με λίγα λόγια , να κάνει ένα ''Ως την άκρη του ουρανού σου'' . Άκομψα όμως...
    Δεν το περίμενα αυτό που διάβασα, αν και από τη στάση του τα τελευταία 2 χρόνια κάτι τέτοιο διαφαινόταν. Με Ρόκο και Δάντη? Με Κυριάκο Παπαδόπουλο?
    Άντε με το καλό και ηδυπαθές ντουέτο με τη Νατάσα...
    mousikofilh
    17.08.2006, 13:50
    Το μέλος atrixospi8ikos στις 16-08-2006 στις 22:12 έγραψε...
    Παράθεση:

    mousikofilh edw einai forum kai 8elisa na sxoleiasw to topic...kai "aniparkto mellos" me 8ewris esu....egw exw kai gnwmi kai ferw apoyi....Lew apla oti den me en8ousiazoun oi sinergasies t....





    ...Την εικόνα αυτού του κόσμου δεν μπορώ ούτε μέσα στην σκιά του να ζω...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : atrixospi8ikos στις 16-08-2006 22:18 ]






    Δεν εννοούσα εσένα όταν έλεγα για ανύπαρκτα (μέχρι εχθές)μέλη.
    Νομίζω όλοι μπορούν να δουν ποια μέλη ήταν αυτά,απλά(ίσως είναι και κακό αυτό)
    Έχω γίνει πολύ καχύποπτη με το θέμα του Kότσιρα και τις επιθέσεις που δέχεται στα διαφορά forums,γιατί πολλά έχουν δει τα ματάκια μου τα τελευταία 3-4 χρόνια,με δήθεν μέλη και δήθεν
    πρώιν φανατικούς του.Πάντως μόνο σε εσένα που δεν αναφερόμουν.Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι καλό να την καταθέτει,αρκεί να είναι η άποψη του και να μην είναι υποκινούμενη...το σταματώ εδώ γιατί λίγοι ξερόυν σε τι αναφέρομαι!
    Τώρα koini_maria,την συνέντευξη στον δίεση την άκουσα και εγω,αλλα εγώ θυμάμαι να λέει
    Ότι έχει και στο πίσω μέρος του μυαλού του το ενδεχόμενο να σταματήσει, αλλά φυσικά δεν έλεγε για τωρα,αφου προετοιμάζει δίσκο τον οποίο δουλεύει αρκετά χρόνια.Για τις συναυλίες θυμάμαι να λέει ότι θα σταματήσει για φέτος, επειδή έχει κουραστεί αρκετά.


    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 17-08-2006 13:53 ]


    atrixospi8ikos
    17.08.2006, 18:45
    Ok Basw ofilw mia signwmi loipon...
    mousikofilh
    17.08.2006, 20:41
    Καμία συγνώμη δεν οφείλεις.Δεν έγινε και τίποτα
    spathasref
    18.08.2006, 04:25
    Εδώ και καιρό με είχε απογοητεύσει ο Κότσιρας (βλ. Σε ερωτεύομαιαιαιαιαιαιαι................), αλλά τώρα το παράκανε! Ομολογώ, ωστόσο, πως έχω την περιέργεια να τον ακούσω να τραγουδάει για εσπρέσσους και τέτοια. Θα έχει τρομερή πλάκα!!!
    dijo
    18.08.2006, 06:04
    Απ' ότι διάβασα, το ύφος του δίσκου θα είναι λαϊκό. Κατά συνέπεια το βρίσκω μάλλον απίθανο να τραγουδήσει για εσπρέσους κλπ. Με το λαϊκό ύφος θα πήγαινε ένας ελληνικός μερακλήδικος!
    sentoni
    19.08.2006, 01:03
    . . . αναρωτιέμαι . . .
    Associated_Press
    19.08.2006, 16:18
    Από το Nitro 12/05:

    "ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ" - ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ:

    Ο ΗΡΩΑΣ
    Είναι απ' αυτούς τους "τελειωμένους", και καλά κουλτουριάρηδες που κάνουν μπάφους και πουλάνε παραμύθι με γλυκόλογα. Όταν γίνεται λιώμα, κοιτάζει με απλανές, νταγλαρισμένο βλέμμα πληγωμένου ελαφιού και του αρέσει να δημιουργεί στην άλλη ενοχές ("τώρα ξέρω πως δε φταις"), γιατί αυτό, μαζί με τις δήθεν ευαισθησίες του, έχει ανακαλύψει ότι είναι το κουμπί της για να μην τον φτύσει. Στην πραγματικότητα όμως αυτός έχει κάνει την παλιοδουλειά, αλλιώς δε θα ορκιζόταν "να μην ξημερωθεί".
    ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ
    Θα τη ρίξει, θα κάνει κι άλλον έναν μπάφο και θα τον πάρει ο ύπνος με τον μπάφο στο χέρι. Σεξ πάντως δε θα γίνει.
    mousikofilh
    19.08.2006, 19:18
    ΤΙ ΕΛΕΓΑ.....
    sentoni
    21.08.2006, 23:05
    . . . τι κρίμα . . . Το μέλος Associated_Press στις 19-08-2006 στις 16:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Από το Nitro 12/05:

    "ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ" - ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ:

    Ο ΗΡΩΑΣ
    Είναι απ' αυτούς τους "τελειωμένους", και καλά κουλτουριάρηδες που κάνουν μπάφους και πουλάνε παραμύθι με γλυκόλογα. Όταν γίνεται λιώμα, κοιτάζει με απλανές, νταγλαρισμένο βλέμμα πληγωμένου ελαφιού και του αρέσει να δημιουργεί στην άλλη ενοχές ("τώρα ξέρω πως δε φταις"), γιατί αυτό, μαζί με τις δήθεν ευαισθησίες του, έχει ανακαλύψει ότι είναι το κουμπί της για να μην τον φτύσει. Στην πραγματικότητα όμως αυτός έχει κάνει την παλιοδουλειά, αλλιώς δε θα ορκιζόταν "να μην ξημερωθεί".
    ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ
    Θα τη ρίξει, θα κάνει κι άλλον έναν μπάφο και θα τον πάρει ο ύπνος με τον μπάφο στο χέρι. Σεξ πάντως δε θα γίνει.


    sentoni
    21.08.2006, 23:07
    . . . κρίμα . . . κρίμα . . .
    sentoni
    23.08.2006, 01:17


    Shu_Ji
    23.08.2006, 01:23
    Λιγος σεβασμος στο τραγουδι αυτο, δεν εβλαψε κανεναν....
    valia1984
    23.08.2006, 18:00
    Να πω την αλήθεια και εγώ έχω σοκαριστεί και απογοητευτεί θα έλεγα στο άκουσμα μιας τέτοιας συνεργασίας.
    Ο Ρόκκος καλός είναι αλλά η δουλειά του μέχρι τώρα δεν συγκρίνεται με αυτή του Γιάννη.
    Για το Δάντη τι να πω; Ο παλιός ήταν πολύ καλίτερος, ο τωρινός απλά δεν αξίζει να υπάρχει στην ελληνική μουσική.

    Από την άλλη αν κρίνω από τις μέχρι τώρα επιλογές του Γιάννη, που για μένα ήταν αντάξιές του, δεν έχω λόγο να μην τον εμπιστευτώ και τώρα και να περιμένω να ακούσω το αποτέλεσμα.
    Ελπίζω μόνο και εύχομαι οι δημιουργοί να καταλάβουν το επίπεδο του τραγουδιστή με τον οποίο συνεργάζονται και τα τραγούδια τους να είναι ανάλογα.
    sentoni
    24.08.2006, 01:01
    Η ατέρμονη ασχετοσύνη σας δεν περιγράφετε !

    Έχετε απίστευτο θράσος που πριν καλά - καλά βγεί ο δίσκος του Γιάννη Κότσιρα τον σχολιάζετε και μάλιστα αρνητικά. Είναι φοβερά ενοχλητικό να κρίνετε έναν καλλιτέχνη που με την πορεία του έχει αποδείξει την αξία του . . . και είναι μεγάλη !
    valia1984
    24.08.2006, 08:09
    Δεν κρίνουμε το Γιάννη, για εκείνον δενν έχουμε καμιά αμφιβολία, τους συντελεστές του δίσκου κρίνουμε.
    Και δεν είναι ακριβώς κριτική, τη γνώμη μας λέμε η οποία είναι καλοπροαίρετη( τουλάχιστον η δική μου).
    Προσωπικά επειδή αγαπάω και θαυμάζω το Γιάννη θέλω το καλύτερο για εκείνον.
    ageras
    13.09.2006, 09:51



    "Ταξίδια Φιλιά" από τον Γιάννη Κότσιρα

    "Ταξίδια Φιλιά" είναι ο τίτλος του νέου album του Γιάννη Κότσιρα, στο οποίο συνεργάζεται με δημιουργούς όπως ο Χρήστος Δάντης και ο Στέλιος Ρόκκος!

    Το "Ταξίδια Φιλιά", που θα βρίσκεται στα δισκοπωλεία από την ερχόμενη Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου, κινείται σε περισσότερο λαϊκούς ήχους από τις προηγούμενες δισκογραφικές δουλειές του Γιάννη Κότσιρα και θα περιλαμβάνει κομμάτια που έγραψαν γι' αυτόν ο Χρήστος Δάντης, ο Στέλιος Ρόκκος (μεταξύ των οποίων και ένα... τσιφτετέλι!), o Χριστόφορος Γερμενής, o Βασίλης Γιαννόπουλος, o Βίκυ Γεροθόδωρου, o Τάσος Παναγής, o Κυριάκος Παπαδόπουλος, o Θάνος Παπανικολάου και πολλοί άλλοι.


    Το πλήρες tracklisting του album έχει ως εξής:
    1. Ταξίδια φιλιά
    2. Έλα και κόψε με στα δυο
    3. Κάπου θα βρεθούμε
    4. Μυστικό μου
    5. Σ' αγαπάω
    6. Σε θυμάμαι
    7. Μια καληνύχτα
    8. Δύναμη
    9. Σώμα μου καταδικασμένο
    10. Όπου μας πάει
    11. Ποιος σου είπε
    12. Αν δε μ' αγαπάς
    13. Λες και δεν ήσουνα κανείς
    14. Κιθάρα στη βροχή

    spiroos
    13.09.2006, 09:58


    (Και αν ισχύει αυτό που διάβασα Κότσιρας-Ρόκκος σε μουσική σκηνή, τότε πάλι... )

    ΥΓ. Αυτή η ομορφούλα στο εξώφυλλο του δίσκου, ποιά είναι..;

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 13-09-2006 10:00 ]


    rompa
    14.09.2006, 09:15
    Σίγουρα αποτελεί μία στροφή...αλλά δεν αποκλείεται να βγει σε καλό