ελληνική μουσική
    645 online   ·  210.829 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    valia1984
    18.09.2006, 20:54
    Το μέλος spiroos στις 18-09-2006 στις 20:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν κατάλαβα εσείς δεν αφήνετε παντού κολακευτικά σχόλια για τον Κότσιρα; Δεν έχω δικαίωμα να εκθέτω τη γνώμη μου, την ειρωνεία μου, τον θυμό μου όποτε και όσες φορές θέλω; Δεν κατάλαβα;Όπου ακούω καλά λόγια για τον Κότσιρα, θα χώνω τη μούρη μου, όσο κι αν δεν αρέσει σε κάποιες.




    Ωραία λοιπόν και εμείς θα σου απαντάμε και όλοι θα είμαστε μια χαρά...
    mousikofilh
    18.09.2006, 22:54
    Τότε και εσύ τα ίδια πάθη(όπως λες)έχεις με εμάς.
    Αυτό σου είπα αρχικά και δεν το κατάλαβες.
    Αν θεωρείς φυσιολογικό να χώνεις την μούρη σου
    σε ότι αφορά τον Κότσιρα,από την στιγμή που δεν τον θαμάζεις
    Και είναι ολοφάνερη η αντιπάθεια που του έχεις,ok.Μην ξανά κρίνεις όμως σε παρακαλώ τα κολλήματα-πάθη ή όπως αλλιώς θες να τα πεις,των θαυμαστών του,
    Γιατί δεν φαντάζεσαι πόσο γελοίο φαίνεται!



    Το μέλος valia1984 στις 18-09-2006 στις 20:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 18-09-2006 στις 20:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν κατάλαβα εσείς δεν αφήνετε παντού κολακευτικά σχόλια για τον Κότσιρα; Δεν έχω δικαίωμα να εκθέτω τη γνώμη μου, την ειρωνεία μου, τον θυμό μου όποτε και όσες φορές θέλω; Δεν κατάλαβα;Όπου ακούω καλά λόγια για τον Κότσιρα, θα χώνω τη μούρη μου, όσο κι αν δεν αρέσει σε κάποιες.




    Ωραία λοιπόν και εμείς θα σου απαντάμε και όλοι θα είμαστε μια χαρά...


    mousikofilh
    18.09.2006, 23:07
    Το μέλος valia1984 στις 18-09-2006 στις 20:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    tolaruba προσωπικά και πιστεύω και όλοι οι υπόλοιποι που θαυμάζουμε το Γιάννη δεν ενοχλούμαστε από τα αρνητικά σχόλια κάποιων. Είναι πολύ φυσικό και σεβαστό να μην αρέσει σε όλους.
    Απλά μας ενοχλεί η ειρωνεία και όπως είπε και η mousikofilh μας ενοχλεί όταν κάποιος που δεν συμπαθεί τον Γιάννη αφήνει παντού ειρωνικά σχόλια γι' αυτόν.
    Τότε κατά τη γνώμη μου είναι απόλυτα λογικό εφόσον κάποιος μας προκαλεί να του απαντήσουμε.

    Υ.Γ.mousikofilh και sentoni συγχωρέστε με για τον πληθυντικό...ελπίζω να συμφωνείτε μαζί μου..




    Συμφωνώ απόλυτα!Εννοείται ότι ο καθένας έχει την άποψη του.
    Είναι φυσικό να μην αρέσει σε όλους.Δεν τίθεται τέτοια θέμα.
    Εγώ αντέδρασα επειδή είδα έναν άνθρωπο ο οποίος είναι παντού με αρνητικά
    σχόλια και προκλητικά τις περισσότερες φορες,να έρχεται να κρίνει το κόλλημα των θαυμαστών του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, από την στιγμή που ο ίδιος έχει μεγαλύτερο κόλλημα μαζί του!!!Δεν ξέρω αν αυτό είναι για γέλια η για κλάματα. Πραγματικά.


    spiroos
    18.09.2006, 23:15
    Το μέλος sentoni στις 16-09-2006 στις 20:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 13-09-2006 στις 09:58 έγραψε...
    Παράθεση:



    (Και αν ισχύει αυτό που διάβασα Κότσιρας-Ρόκκος σε μουσική σκηνή, τότε πάλι... )

    ΥΓ. Αυτή η ομορφούλα στο εξώφυλλο του δίσκου, ποιά είναι..;

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 13-09-2006 10:00 ]










    ...

    . . . κοιτάξου στον καθρέφτη . . . και μετά κάνεις τα κακώς σχόλιά σου !




    Μήπως μου ξεκίνησατε πρώτες την προσωπική επίθεση; Λεώ μήπως; Και δεν σέβεστε τους κανονισμούς; Το τόπικ γράφει για το δίσκο του Κότσιρα, όχι τις προσωπικές μας λογομαχίες...Το έγραψα και πριν αλλά δεν το τήρησα. Τώρα, θα το κάνω.Σταματώ εδώ σεβόμενος όσους θέλουν να μπουν στο τόπικ για τον Κότσιρα και διαβάζουν για τις κοκκορομαχίες μας.
    Υ.Γ Φυσικά για τον Κότσιρα δεν θα σταματήσω


    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 18-09-2006 23:18 ]


    valia1984
    18.09.2006, 23:36
    Το μέλος spiroos στις 18-09-2006 στις 23:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 16-09-2006 στις 20:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 13-09-2006 στις 09:58 έγραψε...
    Παράθεση:



    (Και αν ισχύει αυτό που διάβασα Κότσιρας-Ρόκκος σε μουσική σκηνή, τότε πάλι... )

    ΥΓ. Αυτή η ομορφούλα στο εξώφυλλο του δίσκου, ποιά είναι..;

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 13-09-2006 10:00 ]











    ...

    . . . κοιτάξου στον καθρέφτη . . . και μετά κάνεις τα κακώς σχόλιά σου !




    Μήπως μου ξεκίνησατε πρώτες την προσωπική επίθεση; Λεώ μήπως; Και δεν σέβεστε τους κανονισμούς; Το τόπικ γράφει για το δίσκο του Κότσιρα, όχι τις προσωπικές μας λογομαχίες...Το έγραψα και πριν αλλά δεν το τήρησα. Τώρα, θα το κάνω.Σταματώ εδώ σεβόμενος όσους θέλουν να μπουν στο τόπικ για τον Κότσιρα και διαβάζουν για τις κοκκορομαχίες μας.
    Υ.Γ Φυσικά για τον Κότσιρα δεν θα σταματήσω


    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 18-09-2006 23:18 ]






    Νομίζω ότι εσύ ξεκίνησες τα ειρωνικά σχόλια, μη σεβόμενος τους κανονισμούς.
    Αλλά σε αυτό έχεις δίκιο οπότε σταματάμε εδώ..



    sentoni
    20.09.2006, 21:28
    Το μέλος spiroos στις 18-09-2006 στις 23:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 16-09-2006 στις 20:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 13-09-2006 στις 09:58 έγραψε...
    Παράθεση:



    (Και αν ισχύει αυτό που διάβασα Κότσιρας-Ρόκκος σε μουσική σκηνή, τότε πάλι... )

    ΥΓ. Αυτή η ομορφούλα στο εξώφυλλο του δίσκου, ποιά είναι..;

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 13-09-2006 10:00 ]










    ...

    . . . κοιτάξου στον καθρέφτη . . . και μετά κάνεις τα κακώς σχόλιά σου !




    Μήπως μου ξεκίνησατε πρώτες την προσωπική επίθεση; Λεώ μήπως; Και δεν σέβεστε τους κανονισμούς; Το τόπικ γράφει για το δίσκο του Κότσιρα, όχι τις προσωπικές μας λογομαχίες...Το έγραψα και πριν αλλά δεν το τήρησα. Τώρα, θα το κάνω.Σταματώ εδώ σεβόμενος όσους θέλουν να μπουν στο τόπικ για τον Κότσιρα και διαβάζουν για τις κοκκορομαχίες μας.
    Υ.Γ Φυσικά για τον Κότσιρα δεν θα σταματήσω


    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 18-09-2006 23:18 ]





    . . . γειά σου ρε spirooooos αν ήξερε ο Κότσιρας τι έχεις προκαλέσει γι'αυτόν θα σε είχε επίτιμο μέλος του ! Χαλάρωσε και απόλαυσέ τον . . . ! ( αφού έτσι+αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα καλύτερο )
    tolaruba
    20.09.2006, 22:27
    Ρε παιδια συγγνωμη που συνεχιζω αυτη την ανουσια κουβεντα αλλα μηπως το εχετε παρακνει??Σεντονι ο σπυρος ισως ηταν λιγο παραπανω ειρωνικος αλλα και εσυ μη γινεσαι τοσο επιθετικη(ελπιζω να σαι γυναικα σορρυ δε ξερω).Οκ ξερω σου αρεσει ο κοτσιρας τιμη σου και καμαρι σου μιας και ειναι καλος αλλα δεν ειναι αναγκη να εκφραζεσαι ετσι.Το μελος σπυρο δε το ξερω αλλα ειναι τωρα ωραιο να λες σε καποιον δεν εχεις να κανεις καλυτερο η <<δεν πειράζει θα'ρθει άσπρη μέρα και για σένα ( δεν το εννοώ βέβαια )>>???Δεν υποστηριζω κανεναν και ουτε θελω να σου παω κοντρα απλα μου εκανε λιγακι εντυπωση.Ειλικρινα συγγνωμη.

    Και τωρα κατι ασχετο!!!Ποιο καλο μελος του ΜΗ θα μου στειλει καποιο τραγουδακι του κοτσιρα απο το νεο σιντι γιατι στο emule θα κανει 5 αιωνες να κατεβει??ε?

    tolaruba
    20.09.2006, 22:51
    Το μέλος maraki24 στις 20-09-2006 στις 22:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Eγώ δεν προεξοφλώ τίποτε, βασικά ο Κότσιρας μου είναι ψιλοαδιάφορος, αλλά έτυχε να ακούσω ένα δελτίο τύπου για το νέο δίσκο...και έκανα τρελό γέλιο...είναι γραμμένο με πολύ λόγιο ύφος..γεμάτο λογοτεχνικές φιοριτούρες...δεν ξέρω τί θα είναι ο δίσκος, αλλά αυτό ήταν πολύ τραβηγμένο απ' τα μαλλιά... υπερβολικό...


    δεν εχω ακουσει ακομα καποιο τραγουδι και δε μπορω να κρινω αντικειμενικα αλλα κατι τετοια ανοιγματα....με φοβιζουν!!!!αν εχεις καποιο θα μου το στειλεις???
    megaloserwtikos
    21.09.2006, 02:22
    Επιτέλους, ο δίσκος του Κότσιρα κυκλοφόρησε χτες λίγο πριν κλείσει το μετρόπολις, πέρασα και τον είδα... μου είπαν ότι μόλις είχε έρθει, το παιδί να φανταστήτε άνοιγε τα κουτιά και τον έβαζε στο ράφι όταν πήγα.
    Τρέξτε αύριο το πρωί κορίτσια, γιατί είχε ουρά και μπορεί να εξαντληθεί...
    Αντε και καλή ακρόαση... επιτέλους έγινε κι αυτό το σπουδαίο βήμα στον ελληνικό πολιτισμό.
    valia1984
    21.09.2006, 12:35
    Το μέλος megaloserwtikos στις 21-09-2006 στις 02:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Επιτέλους, ο δίσκος του Κότσιρα κυκλοφόρησε χτες λίγο πριν κλείσει το μετρόπολις, πέρασα και τον είδα... μου είπαν ότι μόλις είχε έρθει, το παιδί να φανταστήτε άνοιγε τα κουτιά και τον έβαζε στο ράφι όταν πήγα.
    Τρέξτε αύριο το πρωί κορίτσια, γιατί είχε ουρά και μπορεί να εξαντληθεί...
    Αντε και καλή ακρόαση... επιτέλους έγινε κι αυτό το σπουδαίο βήμα στον ελληνικό πολιτισμό.




    Σοβαρά κυκλοφόρησε?
    Στην επίσημη ιστοσελίδα του Κότσιρα λέει ότι θα κυκλοφορήσει 27 του μηνός.
    Αν ξέρει κάποιος άλλος ας μας πει...

    mousikofilh
    21.09.2006, 17:49
    Όχι,δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα!
    Θα κυκλοφορήσει 27 του μήνα!!!


    Το μέλος valia1984 στις 21-09-2006 στις 12:35 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 21-09-2006 στις 02:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Επιτέλους, ο δίσκος του Κότσιρα κυκλοφόρησε χτες λίγο πριν κλείσει το μετρόπολις, πέρασα και τον είδα... μου είπαν ότι μόλις είχε έρθει, το παιδί να φανταστήτε άνοιγε τα κουτιά και τον έβαζε στο ράφι όταν πήγα.
    Τρέξτε αύριο το πρωί κορίτσια, γιατί είχε ουρά και μπορεί να εξαντληθεί...
    Αντε και καλή ακρόαση... επιτέλους έγινε κι αυτό το σπουδαίο βήμα στον ελληνικό πολιτισμό.




    Σοβαρά κυκλοφόρησε?
    Στην επίσημη ιστοσελίδα του Κότσιρα λέει ότι θα κυκλοφορήσει 27 του μηνός.
    Αν ξέρει κάποιος άλλος ας μας πει...



    megaloserwtikos
    21.09.2006, 23:50
    Πλάκα σας έκανα, αλλά δεν ''μασάτε'' από ότι βλέπω...
    sentoni
    24.09.2006, 22:08
    . . . βρε μεγάλε ερωτικέ . . . που πας κι εσύ να κάνεις παιχνίδι ;

    spiroos
    28.09.2006, 13:46



    Τα λαϊκά του Κότσιρα


    Παλιά λαϊκά και ρεμπέτικα ήταν τα τραγούδια που πρωτοείπε ο Γιάννης Κότσιρας όταν ξεκινούσε την καριέρα του αρχές της δεκαετίας του '90. Από τότε το απωθημένο του ήταν ένας δίσκος με βάση λαϊκά τραγούδια.
    Επειτα από μια πορεία σε ό,τι βαφτίσαμε έντεχνο, στην πιο σύγχρονη και λυρική εκδοχή του όπως την εξέφρασε η Ευανθία Ρεμπούτσικα ή στην πιο ροκ όπως την εκπροσώπησαν ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, ο Αντώνης Μιτζέλος, ο Κώστας Λειβαδάς ή ο Μανώλης Φάμελλος και μια παράλληλη θητεία στα μεγάλα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη, του Θάνου Μικρούτσικου και του Μίμη Πλέσσα, ήρθε η στιγμή για εκείνο το πρώτο του απωθημένο.

    Το πραγματοποιεί στον νέο του δίσκο «Ταξίδια Φιλιά» που μόλις κυκλοφόρησε από τη Minos-Emi περιλαμβάνοντας 14 τραγούδια, σε μουσική των Στέλιου Γαργάλα, Χριστόφορου Γερμενή, Χρήστου Δάντη, Βαγγέλη Μαχαίρα, Τάσου Παναγή, Κυριάκου Παπαδόπουλου, Θάνου Παπανικολάου, Στέλιου Ρόκκου και σε στίχους των Βίκυς Γεροθόδωρου, Βασίλη Γιαννόπουλου, Λίλιαν Δημητρακοπούλου, Βασίλη Μακριμίχαλου, του ίδιου του Κότσιρα αλλά και της Ζωής Παναγιωτοπούλου. Σε ένα άλλο τραγούδι, την «Κιθάρα στη Βροχή», οι στίχοι είναι του Μάνου Ελευθερίου. Παραγωγός του δίσκου είναι ο Ηλίας Μπενέτος.

    Το λαϊκό ηχόχρωμα ήταν από τα χαρακτηριστικά του Γιάννη Κότσιρα και άλλωστε το είχε αναδείξει και στον live δίσκο του. Κάποιοι, ωστόσο, από τους τωρινούς του συνεργάτες είναι ταυτισμένοι με το «εμπορικό» τραγούδι. Αλλά κι ο δίσκος στο σύνολό του μοιάζει να υποστηρίζει περισσότερο το ρεπερτόριο π.χ. του Αντώνη Ρέμου ή του Γιάννη Πλούταρχου και λιγότερο ό,τι είχαμε συνηθίσει απ' τον Γιάννη Κότσιρα, ακόμα και στις λαϊκότερες στιγμές του.

    «Πάντα έβρισκα λαϊκά τραγούδια που μου άρεσαν», εξηγεί ο ίδιος, «αλλά όχι τόσα ώστε να υποστηρίξουν έναν ολόκληρο δίσκο. Μια μέρα μού έβαλε ο Ρόκκος να ακούσω μερικά καινούργια τραγούδια του. Ξαναθυμήθηκα το απωθημένο μου και προχώρησα σ' αυτή την απόφαση. Δεν είχα ποτέ ταμπού, ποιος γράφει, τι και πώς. Ποτέ δεν έβαλα συρματοπλέγματα σε ό,τι άκουγα. Αυτός ο δίσκος εκφράζει την αισθητική μου και περιλαμβάνει τραγούδια που επέλεξα και αγάπησα. Σε μια περίοδο που πολλοί κάνουν "στροφή" στην καριέρα τους, για τα λεφτά ή για τη διασημότητα, εγώ δεν κάνω "στροφή" (γι' αυτό άλλωστε τον χειμώνα θα εμφανίζομαι στο "Μετρό", έναν χώρο πιο μικρό που θα μου δώσει τη δυνατότητα να βρίσκομαι πιο κοντά στον κόσμο), αλλά μια κατάθεση σε λαϊκά ηχοχρώματα. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που κάνουν πολιτική κρατώντας το τηλεχειριστήριο στο χέρι τους».

    Νέα, 28-9-06

    "Αυτός ο δίσκος εκφράζει την αισθητική μου". Τα είπε όλα μόνος του ο άνθρωπος, εγώ τώρα τι να προσθέσω;

    jorge
    28.09.2006, 14:28
    Στο εξώφυλλο αναφέρεσαι Σπύρο; Γιατί κομμάτια από το δίσκο εγώ δεν έχω ακούσει ακόμα.
    poison_girl
    28.09.2006, 22:43
    το κομματι του που λεγεται σ αγαπω ειναι τελειο τελειο τελειοοοο
    sentoni
    29.09.2006, 01:19
    . . . μπράβο spiro μπράβο . . . συνέχισε τα πηγαίνεις περίφημα !

    Παιδά χωρίς υπερβολή . . . δεν ξέρω αν ο δίσκος θεωρείται λαϊκός ή όχι . . . πάντως είναι εκπληκτικός ! Το ταξίδια φιλιά , το κόψε με στα δυο , όπως και το λες και δεν ήσουνα κανείς . . . είναι το κάτι άλλο . . .

    δεν αναρωτιέμαι που να'σαι . . . γιατί όπου κι αν πάω μαζί σε κουβαλάω !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sentoni στις 29-09-2006 01:25 ]


    valia1984
    29.09.2006, 11:11
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 29-09-2006 στις 01:19 έγραψε...

    . . . μπράβο spiro μπράβο . . . συνέχισε τα πηγαίνεις περίφημα !

    Παιδά χωρίς υπερβολή . . . δεν ξέρω αν ο δίσκος θεωρείται λαϊκός ή όχι . . . πάντως είναι εκπληκτικός ! Το ταξίδια φιλιά , το κόψε με στα δυο , όπως και το λες και δεν ήσουνα κανείς . . . είναι το κάτι άλλο . . .

    δεν αναρωτιέμαι που να'σαι . . . γιατί όπου κι αν πάω μαζί σε κουβαλάω !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sentoni στις 29-09-2006 01:25 ]






    Μόνο αυτά;;;;;;;;
    "μυστικό μου", "μια καληνύχτα", "αν δε μ'αγαπάς" νομίζω ότι μαζί με αυτά που ανέφερες ξεχωρίζουν!!!
    Πάντως όσο πιο πολύ ακούω το cd βρίσκω και άλλα τραγούδια που μου αρέσουν...και οι ερμηνείες του Γιάννη απίστευτες!!!

    ΤΡΕΛΗ ΚΙ ΑΛΟΠΑΡΜΕΝΗ......Μ' ΕΣΕΝΑ ΜΑΓΕΜΕΝΗ.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : valia1984 στις 29-09-2006 11:13 ]


    mousikofilh
    29.09.2006, 13:21
    Θα συμφωνήσω και με το σεντόνι και φυσικά με την Βάλια.
    Το cd κατα την γνώμη μου είναι άψογο.Δεν έχει σουξέ,περα από 1-2 τραγούδια που
    είναι πιο βατά αλλά πολύ αγαπημένα.Η ερμηνεία του Κότσιρα στα συγκεκριμένα τραγούδια,πέρασε κατα πολύ τις προσδοκίες μου.Εχει φωνάρα ο άνθρωπος,τι να λέμε τώρα...Είναι γνήσια λαϊκά τραγούδια και όχι δήθεν,πολύ άμεσα και ειλικρινή. Ειδικά το τραγούδι ''έλα και κόψε με στα δυο'' σε στιχους του ίδιου του Γιάννη,
    είναι κομματάρα και πολύ προσωπικό του.
    Μου αρέσει πάρα πολύ αυτός ο δίσκος και κακός είχα αμφιβολίες(έστω και μικρές)
    Στην αρχή.Αυτό το παιδί,ότι είδος τραγουδιού ερμηνεύσει,το απογειώνει!
    Μεγάλο προτέρημα να μπορείς να πεις τα πάντα και να λες και καλά.
    Μπράβο Γιάννη...

    spiroos
    29.09.2006, 13:51
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 28-09-2006 στις 14:28 έγραψε...

    Στο εξώφυλλο αναφέρεσαι Σπύρο; Γιατί κομμάτια από το δίσκο εγώ δεν έχω ακούσει ακόμα.







    Η καλή μέρα από το εξώφυλλο φαίνεται φίλε jorge...Δεν θα πω ψέμματα, 2-3 άκουσα μόνο και φυσικά.... αλλά και