ελληνική μουσική
    539 online   ·  210.845 μέλη
    nikiii
    28.08.2006, 13:56
    παιδια να ρωτησω κατι?

    xerete kapou athina kentro na kanoun mathimata flaouto?
    na nai k psilo fthna.... h flogera?
    se kana wdeio dhmosio?

    thelw poly na mathw ALLA eimai τελειωσ ασχετη!
    πρεπει να ξεκινησω απο την αρχη!
    ειναι ευκολο?
    FLUTE
    18.09.2006, 13:26
    MATHE EINAI POLI KALO.OXI EYKOLO.KANENA ORGANO DEN EINAI EYKOLO.AN TO FOYSTAREIS THA TO MATHEIS.

    frufru
    18.09.2006, 13:33
    Γεια στους φλαουτοφιλους.
    Και εγω προσπαθω....
    flute εχεις ενα πμ με μια παραλκληση.


    frufru
    18.09.2006, 13:53
    Δυστυχως στο μην σου εχεις παραθεσει μονο το δικο μου....
    Δεν υπαρχει το δικο σου
    incomplete_angel
    18.09.2006, 17:54
    Ψάξε στο Ορφείο ή στο Ωδείο "Γαϊτάνος" κάπου στα Εξάρχεια αν θυμάμαι καλά..Όσο για το αν είναι φθηνά ή όχι δεν μπορώ να βοηθήσω...
    movflower
    24.06.2007, 19:02
    Λίγο παλιό το τόπικ αλλά είπα να μην ανοίξω άλλο, καινούριο.

    Πάντα με μάγευε το συγκεκριμένο όργανο, αλλά δεν προλάβαινα να το κάνω κι αυτό. Τώρα σκέφτομαι πως αρκετό καιρό το άφησα στη λήθη.
    Θέλω να μάθω φλάουτο. Αλλά μόνη μου. Είναι εφικτό, έτσι;

    Για την αγορά του, που να ψάξω καλύτερα; Γερμανία, Ελλάδα ή στις αγορές του Ίντερνετ;
    Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά; Ποιές είναι οι τιμές και οι μάρκες;

    Περιμένω απαντήσεις από τους ειδικούς μας!
    anderchan
    26.06.2007, 12:19
    Αρκετές οι ερωτήσεις και δύσκολες οι απαντήσεις.. :)

    Ας τις πάρουμε μία-μία...

    -Είναι εφικτό, έτσι;
    -Έτσι, αλλά με κάποιες προϋποθέσεις.
    Βασικότερη όλων, ότι θα οπλιστείς με πολλή υπομονή-επιμονή: Το φλάουτο ως όργανο έχει μια ιδιαιτερότητα. Παρουσιάζει μεγάλη δυσκολία στην παραγωγή ήχου. Σε αντίθεση λοιπόν με τα περισσότερα όργανα (πιάνο, φλογέρα, φυσαρμόνικα, κιθάρα κλπ) τα οποία πιάνοντας τα για πρώτη κιόλας φορά σε αποζημιώνουν με το ηχόχρωμά τους, το φλάουτο είναι πιθανό να παιδεύεσαι μέρες (ή και μήνες!) μέχρι να ακούσεις για πρώτη φορά τον ήχο του!
    Για το παραπάνω και για κάποιους λόγους ακόμα που ίσως η αναφορά τους θα κουράσει περισσότερο παρά θα βοηθήσει, νομίζω πως το καλύτερο είναι πριν ασχοληθείς εντελώς μόνη σου με το όργανο, να πάρεις τουλάχιστον τις πρώτες κατευθυντήριες γραμμές από κάποιον άλλο (όχι δάσκαλο απαραίτητα. Ένα φίλο, ίσως, που θα σου δείξει πώς να το κρατάς και την τεχνική που χρειάζεται για να φυσήξεις).

    -Για την αγορά του, που να ψάξω καλύτερα; Τι πρέπει να προσέξω; τιμές, μάρκες;
    -Αν είσαι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ ότι θα ασχοληθείς με το όργανο τότε μπορείς να στραφείς σε μάρκες όπως η Trevor James και η Yamaha που αντιπροσωπεύονται αντίστοιχα στην Ελλάδα από τον Μιχαλιτσιάνο και τον Νάκα. Η τιμή για ένα μαθητικό φλάουτο από αυτές τις μάρκες είναι γύρω στα 500 ευρώ και είναι όργανα που σίγουρα μπορούν να σε συντροφεύσουν για αρκετά χρόνια.
    Σε διάφορα μαγαζιά της Αθήνας κυκλοφορούν και κινέζικα φλάουτα σε τιμή γύρω στα 150-170 ευρώ. Έχω δοκιμάσει ένα τέτοιο και μου φάνηκε οκ. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια αν ένα τέτοιο όργανο βγάζει προβλήματα μετά από κάποιο καιρό χρήσης, και σίγουρα δεν έχει τόσο πλούσιο ήχο. Το ίδιο σίγουρα όμως, είναι μια πολύ οικονομική λύση.
    Επίσης, ένα μαθητικό Buffet που έπεσε στα χέρια μου, μου φάνηκε αξιοπρεπές και τέλος, ξέρω ότι και η Suzuki έχει κυκλοφορήσει ένα οικονομικό μαθητικό φλάουτο της σειράς concertino που πρέπει να είναι μια χαρά (δεν το έχω παίξει).

    Εύχομαι τις μαγικές στιγμές που σου έχει χαρίσει το φλάουτο ακούγοντάς το, να σου τις δώσει και κρατώντας το. :)

    Καλή αρχή!
    movflower
    26.06.2007, 12:48
    Ευχαριστώ πολύ anderchan!


    absurdus_delirium
    02.07.2007, 14:23
    Και για μια διαφορετική εικόνα του φλάουτου από αυτή που έχουμε συνηθίσει:


    JaNick
    03.07.2007, 11:49
    Μη το λές και ο Ian Anderson απο τους Jethro Tull κάπως έτσι παίζει (χωρίς Beatboxing), πάντα τρελαμένος, πάντα στο ένα πόδι!!
    edimou
    12.07.2008, 21:41

    ε παιδια βοηθήστε με κι εμενα...

    χερω κατι τις απο φλαουτο αλλα θελω να κανω μαθήματα  jazz  φλαουτο...

    στη θεσσαλονικη!!

    ξερει κανεισ κανενα ωδειο;


    elinakal
    28.01.2009, 16:20

    Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα, έχω και εγώ μία παρόμοια ερώτηση.

    Στο φλάουτο είμαι ανωτέρα και το πτυχίο πλησιάζει. Η καθηγήτριά μου μου ειπε πως καλό θα ήταν να αγοράσω ένα άλλο φλάουτο. Λοιπόν επειδή σκέφτομαι και ανώτερες σπουδές σας ρωτάω λοιπόν τι θα ήταν καλό να πάρω!!!


    Giorgos_arazei
    29.01.2009, 03:14

    Ρε παιδια, εδω http://www.thomann.de/gr/flutes.html   διαχωριζει τα φλαουτα σε open holes και σε closed holes αλλα και σε αλλες κατηγοριες. Ποια η διαφορα, το ενα απο το αλλο?


    incomplete_angel
    29.01.2009, 14:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 29-01-2009 στις 03:14 έγραψε...

    Ρε παιδια, εδω http://www.thomann.de/gr/flutes.html   διαχωριζει τα φλαουτα σε open holes και σε closed holes αλλα και σε αλλες κατηγοριες. Ποια η διαφορα, το ενα απο το αλλο?



    Open holes εννοεί με ανοιχτές τάπες και closed holes με κλειστές. Αυτή είναι η διαφορά. Τα υπόλοιπα είναι απλά κατηγορίες όσον αφορά την έκταση που καλύπτει. Κοιτάτε στις κατηγορίες open & closed holes. Κλασικά φλάουτα. 


    evlia
    24.04.2009, 12:03

    Χριστός ανέστη!χρόνια πολλά!καλημέρα παιδιά,μήπως υπάρχει κάνεις Φλαουτίστας-αναμεσά σας;ψάχνω μουσικούς για μελλοντική συνεργασία.


    petetre
    12.12.2009, 16:30

    hello i am the new boy,xaxxaxa anyway as mpo sto thema,,prin kana dio bdomades( peripoy) skeftika na xekiniso mathimata flogeras kai etsi opos epsaxna tis agelies vrika to til mias kopelas poy ixere flogera kai moy xe pei oti tha epsaxne,Alla distixos exasa to tilefono exei kaneis na protinaei thanx kai kalh diaskedasi{#emotions_dlg.happycrazy}


    elektra95
    10.09.2011, 19:39

    Αν θες μαθήματα, μπορώ να σε αναλάβω εγώ. Έχω ξανα αναλάβει παιδία σε κατωτέρα-μέση, μένω αθήνα, επικοινώνησε μαζί  μου στο elektrazzzz@gmail.com

    [addsig]