ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.833 μέλη

    Πρόβλημα με ρυθμίσεις Shoutcast - Winamp

    Aiolos_m
    31.08.2006, 19:54
    Λοιπόν...

    Αφού εγκατέστησα το plug in του οποίου το λινκ βρισκεται στις συχνες ερωτήσεις και στις οδηγίες, πήγα να κάνω τις ανάλογες ρυθμίσεις μέσα στο winamp.

    Στο SHOUTcast Source και στην καρτέλα input>input device (όπου περιέχονται οι επιλογες-συμφωνα με τις οδηγίες- Soundcard mix και winamp) εγώ πρέπει να επιλέξω Soundcard mix για να μπορω, ταυτόχρονα με τη μουσική που παίζω, να χρησιμοποιώ και το μικρόφωνο για να μιλάω.

    Ε λοιπόν, εμένα αντί για τις παραπάνω επιλογές μου έχει Soundcard input και winamp με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η κανονική λειτουργία της εκπομπής (Λόγια και μουσικη).

    Επίσης έχω τσεκάρει σωστά όλες τις επιλογές είτε εκείνες βρίσκονται στο Mixer (Βλ. open mixer) είτε οπουδήποτε αλλού από εκεί που λένε οι οδηγίες.

    Σας ακούω όσοι μπορείτε να βοηθήσετε.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 01-09-2006 14:24 ]


    jorge
    01.09.2006, 02:45
    Στις οδηγίες κακώς αναφέρεται ως Souncard Mix (θα το διορθώσω, αν και στην εικόνα από κάτω γράφει Soundcard Input). Άρα το θέμα δεν είναι σε αυτή την επιλογή. Κάτι άλλο γίνεται με το μικρόφωνο...

    Έχεις τσεκάρει το Mic Boost (20dB) ?
    Aiolos_m
    01.09.2006, 11:39
    Στις "Προχωρημένες" ρυθμίσεις; Εκεί που γράφει 1 Mic Boost?
    jorge
    01.09.2006, 12:44
    Ναιιιιιι !
    St_Anger
    01.09.2006, 12:47
    Από winamp δεν ξέρω παρά να ακούω μόνο μουσική! Πιστεύω όμως (λόγω χρήσης σε chat που παίζω καμιά φορά μουσική) ότι πρέπει πρώτα να κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις στην κάρτα ήχου! Δεν νομίζω να φτάνουν μόνο οι ρυθμίσεις του winamp!
    Aiolos_m
    01.09.2006, 14:31
    Το μέλος jorge στις 01-09-2006 στις 12:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ναιιιιιι !



    Το έκανα για να δούμε σε μια εκπομπή τωρα...

    Ευχαριστώ πάντως.
    jorge
    01.09.2006, 15:23
    Άρα δεν είχες κάνει όσα λένε οι οδηγίες... Προτείνω να τις "ξαναπεράσεις"