ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.845 μέλη
    creativeburst
    03.09.2006, 21:44
    Είναι αυτές οι στιγμές που μέσα σου βράζεις από θυμό και αγωνία..είναι αυτές οι στιγμές που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να περιμένεις..και να περιμένεις..και να περιμένεις.Να μάθεις αυτό που κρύβεται πίσω από την σιωπή του..
    Γιατί να μην υπάρχει ειλικρίνεια και ευθύτητα?
    alicia0
    03.09.2006, 21:51
    Σε μια τετοια φαση ειμαι και εγω....
    Αλλες φορες αναρωτιεμαι τι σημαινει η σιωπη, αλλες απλα την υπομενω, αλλες νευριαζω και τα βαζω με τον εαυτο μου...αλλες...αλλες...
    Και η σιωπη μοιαζει να περιμενει για να δει αν θα κανω την σωστη κινηση για να σπασει επιτελους!
    Ως τωρα αυτη τη "σωστη κινηση" δεν τη βρηκα! Ισως εξακολουθησω να την αναζητω...ισως οχι!


    Λενε πως στη χωρα που ναυαγισες
    βασιλευουν οι μαγισες...
    alicia0
    03.09.2006, 22:31
    "Σε σκεφτομαι" του ειπα...
    και μετα....σιωπη...
    Αληθεια, ποσο μεγαλη η δυναμη μιας απλης λεξουλας...
    Ομως αποψε δεν μπορω ουτε τη σιωπη του να διαβασω....

    "Παλια φωτογραφια
    στην αδεια παραλια
    σιωπη
    Κοιταζω απ' το μπαλκονι
    το δρομο που θολωνει
    η βροχη
    ....."
    theotita
    03.09.2006, 22:34
    παιδιά, αλλά νομίζω πως υπάρχει άλλο ένα τέτοιο topic για τι σιωπή που λέγεται "πες μου κάτι για τη σιωπή"... Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 03-09-2006 22:36 ]


    theotita
    03.09.2006, 22:41
    Και πάλι βιάστηκα να μιλήσω... Βρήκα το τοπικ και είναι άλλο το περιεχόμενο του νομιζω...

    me
    alexia-vicky
    04.09.2006, 12:37
    Ειλικρίνεια και ευθύτητα....Σπάνιες και οι δύο...η σιωπή πολλές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις σου δίνει το χρόνο να σκεφτείς κάποια γεγονότα και συμπεριφορές και να αναθεωρήσεις , ίσως....Από την άλλη , κάποιες στιγμές σιωπής πρέπει να είναι και αναμενόμενες όταν θέτονται ζητήματα που μπορεί να χρειάζεται ο άλλος να σκεφτεί!! Βασανιστική η σιωπη, λυτρωτική όμως και μερικές φορές!
    KAKOFONIKS
    04.09.2006, 12:55
    Η σιωπή είναι όντως κάτι το οποίο δεν αφήνει περιθώρια για τίποτα εγώ πιστεύω οτι η μόνη λύση είναι να μην σιωπήσουν και οι δυο (γιατί τότε κλαύτα Χαράλαμπε) δηλαδή κάποιος να πει εεεεεεεεεε που πάμε, τι γίνεται, γιατί, πως, κ.τ.λ. δηλαδή κάποιος να πάρει την πρωτοβουλία!
    Jimy
    05.09.2006, 14:47
    Περιέχει πολύ σκέψη απο πίσω

    vasilis23
    05.09.2006, 21:34
    Μερικες φορες πρεπει να σωπαινεις...ειδικα οταν δεν εχεις να κερδισεις κατι...ειναι κατι στιγμες που εμεις μπορει να θελουμε το πιο παραξενο...το πιο αφταστο ονειρο...εκει καλυτερα να σωπαινεις...και αυτο γιατι δεν βγαζει πουθενα...μονο κακο μπορεις να προκαλεσεις με το να μην σωπασεις...η σιωπη λενε...ειναι χρυσος...
    meltica
    05.09.2006, 23:24
    Να περιμένεις; Να σωπαίνεις; Γιατί; Δεν υπάρχει ουσία στην σιωπή σε τέτοια θέματα. Πρέπει ή να το ξεχνάς γιατί δεν αξίζει- πρέπει να είναι πολύ σημαντικός αυτός που σε βάζει στην αναμονή, αυτός που αξίζει την υπομονή σου- ή να ρωτάς, να το ψάχνεις. Γιατί, πως, τι έγινε;

    Ειλικρίνεια και ευθύτητα ναι. Είμαστε άνθρωποι, δημιούργουμε σχέσεις. Και στις ανθρώπινες σχέσεις δεν υπάρχουν υπάλληλοι και εργοδότες. Κάντε λίγο υπομονή και θα πάρετε την απάντηση σας... Δεν υπάρχει ''δεν ξέρω αν θέλω, δεν ξέρω αν μπορώ, δεν ξέρω τι να κάνω''. Αυτά είναι για τους δειλούς. Δεν πρέπει να ταλαιπωρούμε τους άλλους βάζοντας τους σε ένα σιωπηλό μαρτύριο, ούτε να είμαστε εμείς αυτοί που περνάμε αυτό το βάσανο. Άσε που πολλές φορές με την σιωπή μας χάνουμε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες όσον αφορά τις σχέσεις... πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει ''μα γιατί δεν είπες τίποτα τότε;''. Αυτά σχετικά με την έννοια της σιωπής όπως την παραθέτει η creativeburst.
    Καλύτερα να πεις κάτι και να το μετανιώσεις παρά να μην το πεις καθόλου. Αυτό ισχύει και για την απάντηση του Βασίλη.



    Dragon_eye
    06.09.2006, 00:39

    Basika pistevo pos sthn siopi krivete h alithia. Oles oi alithies vasika. Giati pragmatika theoro oti gnorizo ena atomo kala kai auto gnvrizei emena mono otan den xriazete na milame. Apla ksroume. Kai h epikinonia einai poli pio vathia poli pio alithini, giati sta aftia mou den ixi kamia fonh kai h epafi mou me auto to atomo exei kseperasei ta oria tis ilis. Poles fores einai kati pou mono mia poli dinati filia xarizei...
    vasilis23
    06.09.2006, 01:40
    Παράθεση:
    Giati pragmatika theoro oti gnorizo ena atomo kala kai auto gnvrizei emena mono otan den xriazete na milame. Apla ksroume. Kai h epikinonia einai poli pio vathia poli pio alithini, giati sta aftia mou den ixi kamia fonh kai h epafi mou me auto to atomo exei kseperasei ta oria tis ilis.



    symfono apoluta me tin Dragon_eye...!Aytos einai kai o logos pou prepei na sopaineis!Oti katalavaineis ton allon xoris na sou milisei...an xreiazetai na sou milisei kai den exeis katralavei...asta!
    Fler
    06.09.2006, 11:06
    Ανεξαρτήτως των όσων προανέφεραν ο Βασίλης και η Dragon_eye -με τα οποία συμφωνώ απόλυτα -η σιωπή είναι συχνά και μια πορεία μοναχική..Υπάρχουν στιγμές που θα ήθελες να μιλήσεις μα δεν μπορείς, δε γίνεται, δε σου το επιτρέπουν οι συνθήκες ή ίσως δε βρίσκεις και το κουράγιο..Και αναφέρομαι σε θέματα πάσης φύσεως..Μάλιστα, πολλές φορές είναι καλύτερα να μη μιλάς και για τους υπόλοιπους και για τον ίδιο τον εαυτό σου..Εξάλλου η λέξη ''σιωπή'' συχνά συνδέεται αναπόσπαστα με τη λέξη ''μοναξιά''. Και η κατάσταση της μοναξιάς, όταν αξιοποιηθεί σωστά, ίσως ανοίγει το δρόμο και για μια μικρή δόση σοφίας..

    meltica
    06.09.2006, 15:29
    Το μέλος Dragon_eye στις 06-09-2006 στις 00:39 έγραψε...
    Παράθεση:


    Basika pistevo pos sthn siopi krivete h alithia. Oles oi alithies vasika. Giati pragmatika theoro oti gnorizo ena atomo kala kai auto gnvrizei emena mono otan den xriazete na milame. Apla ksroume. Kai h epikinonia einai poli pio vathia poli pio alithini, giati sta aftia mou den ixi kamia fonh kai h epafi mou me auto to atomo exei kseperasei ta oria tis ilis. Poles fores einai kati pou mono mia poli dinati filia xarizei...



    Το μέλος Fler στις 06-09-2006 στις 11:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ανεξαρτήτως των όσων προανέφεραν ο Βασίλης και η Dragon_eye -με τα οποία συμφωνώ απόλυτα -η σιωπή είναι συχνά και μια πορεία μοναχική..Υπάρχουν στιγμές που θα ήθελες να μιλήσεις μα δεν μπορείς, δε γίνεται, δε σου το επιτρέπουν οι συνθήκες ή ίσως δε βρίσκεις και το κουράγιο..Και αναφέρομαι σε θέματα πάσης φύσεως..Μάλιστα, πολλές φορές είναι καλύτερα να μη μιλάς και για τους υπόλοιπους και για τον ίδιο τον εαυτό σου..Εξάλλου η λέξη ''σιωπή'' συχνά συνδέεται αναπόσπαστα με τη λέξη ''μοναξιά''. Και η κατάσταση της μοναξιάς, όταν αξιοποιηθεί σωστά, ίσως ανοίγει το δρόμο και για μια μικρή δόση σοφίας..




    Dragon_eye πολύ ρομαντική η απαντησή σου, αλλά η στοιχειώδης εμπειρία μου σε αυτά τα θέματα μου λέει ότι κανένα δεν ξέρεις τόσο καλά ώστε να ''προβλέπεις'' να ξέρεις τι σκέφτεται. Ίσως να ισχύει στην περίπτωση της φιλίας, εκεί που λέμε ότι δυο φίλοι συνωμοτικά γνωρίζουν κάτι χωρίς να έχει ειπωθεί μεταξύ τους. Αυτό είναι όμορφο, αλλά δεν έχει να κάνει πιστεύω τόσο με την σιωπή, αλλά με το ότι γνωρίζεστε τόσο ώστε δεν χρειάζεται να μιλήσετε. Η σιωπή δηλαδή έρχεται αβίαστα. Δεν την επιδιώκεις.

    Αλλά στις άλλες ανθρώπινες σχέσεις όπως είναι οι ερωτικές- και πιστεύω για μια τέτοια σχέση αναφέρεται η creativeburst που άνοιξε το topic, υπάρχουν και άλλοι παράμετροι όπως είναι ο εγωισμός, όπως είναι οι παράλογες σκέψεις. Δεν μπορείς να ξέρεις πάντα τι σκέφτεται ο άλλος. Σε καταλαμβάνουν άλλα συναισθήματα ώστε να μην μπορείς να έχεις την διαύγεια να πεις ''το έκανε για αυτόν το λόγο είμαι σίγουρη''.

    Και στο κάτω κάτω είναι δεδομένο ότι στο θέμα των συναισθημάτων που για πολλούς είναι ιδιαίτερα μεταβαλλόμενα, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου, πόσο μάλλον για ένα άλλο άτομο.

    Τώρα Fler... είμαι υπέρμαχος της σκέψης. Εκεί ναι μπορείς να αποκτήσεις κάποιου είδους σοφία. Και βέβαια η σκέψη θέλει σιωπή και σε αυτό συμφωνώ. Αλλά αφού σκεφτείς με την ησυχία σου δεν θα ήταν υπέροχο να συζητήσεις με κάποιον τις σκέψεις σου, να μεταδώσεις την ''σοφία''; Αν οι αρχαίοι φιλόσοφοι σκέφτονταν όπως εσύ, φοβόντουσαν ή θεωρούσαν πως οι άνθρωποι δεν είναι ικανοί να δεχτούν τις σκέψεις τους δηλαδή, ή οτιδήποτε άλλο θεωρείται ανασταλτικός παράγοντας για σένα, δεν θα είχε διασωθεί καμιά φιλοσοφία.

    Και να σκεφτείς ότι πολλές θεωρίες της φιλοσοφίας έχουν διασωθεί από μαθητές και όχι από τους δασκάλους. Που πάει να πει ότι όλο και κάτι ξέρανε αυτοί οι φιλόσοφοι που δεν κρατούσαν την σιωπή τους...
    Fler
    06.09.2006, 19:09
    Εγώ δεν ανέφερα τίποτα για το τι πρόκειται να γίνει αφού τελικά ο άνθρωπος καταφέρει να κατανοήσει κάποιες αλήθειες ζωής, ρουφώντας λίγη σοφία..Ναι, φαντάζομαι ότι θα ήταν πολύ όμορφο να μεταδώσει και να συζητήσει τις σκέψεις του με άλλους..Αλλά δεν έφτασα μέχρι εκεί..Εγώ απλώς ανέφερα τα οφέλη τις μοναξιάς όταν αυτή αξιοποιείται σωστα..
    St_Anger
    06.09.2006, 22:29
    Η σιωπή είναι κάτι το παράξενο βασικά! Άλλες φορές την θες και την χρειάζεσε και άλλες φορές δεν θες καν να την αναφέρεις! Το θέμα στην όλη υπόθεση είναι να βρεις την πηγή της! Γιατί να υπάρχει η σιωπή? Ωστόσο θα πω και κάτι το οποίο το λέει παντα ένα φιλαράκι και μπορει να πάρει διάφορες μεταφράσεις: "Δεν έχει σημασία να ξέρεις πότε να μιλήσεις και τι να πεις αλλά να ξέρεις πότε να βγάλεις τον σκασμό!"
    Τι θέλω να πω με αυτό? Πιστεύω πως όλα είναι θέμα χρόνου και επιλογών! Δηλαδή η πηγή της σιωπής που συναντάμε κατά καιρούς οφείλετε στο ότι διαλέξαμε λάθος χρόνο και τόπο για να πούμε ή να κάνουμε κάτι! Ωστόσο η σιωπή, από ότι έχω καταλάβει, μας δημιουργεί ένα τεράστιο αίσθημα φόβου και ανασφάλειας για ένα και μόνο λόγο: Αυτό που φοβόμαστε πραγματικά πιο πολύ και από τον θάνατο είναι η μοναξιά! Η ιδέα του ότι θα είμαστε μόνοι μας χωρίς να έχουμε κάποιον (ή κάποια) δίπλα μας να τους πούμε αυτά που έχουμε στο κεφάλι μας ή στην καρδιά μας και το μόνο που θα έχουμε είναι .................................η σιωπή!
    eleni_1982
    06.09.2006, 23:04
    Το μέλος alicia0 στις 03-09-2006 στις 22:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    "Σε σκεφτομαι" του ειπα...
    και μετα....σιωπη...
    Αληθεια, ποσο μεγαλη η δυναμη μιας απλης λεξουλας...
    Ομως αποψε δεν μπορω ουτε τη σιωπη του να διαβασω....

    "Παλια φωτογραφια
    στην αδεια παραλια
    σιωπη
    Κοιταζω απ' το μπαλκονι
    το δρομο που θολωνει
    η βροχη


    Να 'ξερες μόνο πόσο σε καταλαβαίνω..............
    maspa
    10.09.2006, 06:52
    Και μετά δε μιλάμε πολύ γιτί το όνειρο ζεί στη σιωπή.
    LostInSpace
    10.09.2006, 20:37
    Στην σιώπη κατοικούν και οι λέξεις
    Εκεί πλένονται
    Εκεί αρωματίζονται
    Εκεί ντύνονται
    Σιωπή είναι να λες ότι πρέπει όταν πρέπει όπως πρέπει...
    alicia0
    11.09.2006, 13:35
    Σωριαστηκα στη δερματινη κοιταζοντας την οθονη του υπολογιστη μου.
    Γραμματα, χρωματα, εικονες...
    Περιμενω...
    Δεν ξερω.. Φοβαμαι μερικες φορες γι' αυτα που νοιωθω...
    Μηπως δεν ειναι ετσι; Μηπως θελω και τα βλεπω ετσι;
    Ακομα τιποτα... Σιωπη....
    Τοσο βαρια ολα. Ξερα.
    Δεν υπαρχουν λεξεις, δεν μπαινουν σε σειρα οι σκεψεις...