ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη
    Aiolos_m
    04.09.2006, 02:06
    Ριχτε μια ματιά ΕΔΩ...

    Έλεος δηλαδή.
    jorge
    04.09.2006, 09:14
    Hell is a place on earth ε;
    yiannisyiannis
    04.09.2006, 09:42
    Και τι place! Αχ, πλανεμένοι άνθρωποι που υπάρχουν.....
    uNick
    04.09.2006, 09:56
    Κάποτε έρχονταν πόρτα-πόρτα για αυτά... Μετά βγήκαν οι τηλε-ευαγγελιστές... Αναμενόμενο ήταν ότι θα έρθουν στη ζωή μας και οι e-ευαγγελιστές... Τί άλλο θα δω σε αυτή τη ζωή επιτέλους?... Και μή χειρότερα...

    jorge
    04.09.2006, 10:52
    Εγώ πάντως με την υπογραφή που έχεις ... σε φοβάμαι
    ageras
    04.09.2006, 10:54
    Το μέλος jorge στις 04-09-2006 στις 10:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ πάντως με την υπογραφή που έχεις ... σε φοβάμαι







    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 04-09-2006 10:55 ]


    melageorgiadoy
    04.09.2006, 11:10
    Οταν πιστευεις στον παραδεισο πιστευεις και στην κολαση!!!Αλλα μην τρελαθουμε ολα αυτα ειναι προκατασκευασμενα ετσι ολα τα προβατα να το ακολουθουν...Ενας ανθρωπος ειναι εξυπνος αλλα οι ανθρωποι στο συνολο τους ειναι χαζοι..Ξυπνατε ρε...Πιστευεις στον θεο ναι και εγω αλλα το να πηγαινεις στην εκκλησια δεν σου δινει εισητηριο για τον παραδεισο,αν βεβαια πιστευεις οτι υπαρχει...
    uNick
    04.09.2006, 11:48
    Το μέλος jorge στις 04-09-2006 στις 10:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ πάντως με την υπογραφή που έχεις ... σε φοβάμαι

    Μη φοβάσαι... Τους καλούς φίλους τους βάζω σε........ σουίτες!!!

    kalouka
    04.09.2006, 11:52
    Jesus loves black and white’ - but he prefers Johnny Walker
    Fler
    04.09.2006, 12:18
    Άλλο ένα στοιχείο που αποδεικνύει το πόσο ηλίθιοι μπορούν να γίνουν οι άνθρωποι όταν δεν αξιοποιούν το πολυτιμότατο όργανο που τους χάρισε η φύση και που απ'ό τι θυμάμαι λέγεται ΜΥΑΛΟ..Ουπς!!Λάθος...Καλύτερα να διορθώσω γρήγορα τη φράση μου και να αντικαταστήσω τη λέξη ''ΦΥΣΗ'' με τη λέξη ''ΘΕΟΣ'' γιατί με βλέπω σύντομα να καίγομαι και να υποφέρω στα άδυτα της κολάσεως από το φοβερό μου αμάρτημα..Αλλά δεν ανησυχώ..Μία μικρή προσευχούλα θα πω και όλα θα πάνε καλά..Ελάτε, όλοι μαζι...
    Lord Jesus, I know that I am a sinner, and unless you save me I am lost forever. I thank you for dying for me at Calvary. I come to you now, Lord the best way I know how, and ask you to save me. I now receive you as my Savior. In Jesus Christ Name, Amen.

    alexia-vicky
    04.09.2006, 12:30
    Ακριβώς ΕΛΕΟΣ!!!! Αλλά μη ξεφεύγουμε γιατί αυτά δεν έχουν καμία σχέση ούτε με την εκκλησία ούτε με τον Θεό....μη μιλάμε για διαφορετικά πράγματα με την ίδια απαξίωση.



    KAKOFONIKS
    04.09.2006, 12:44
    Για να τρομάξει κανείς τον κόσμο μπορεί απλά να κάνει μπου... μάλλον αυτό είναι ένα επιστημονικό μπου!

    Πέρα απο την πλάκα ένας σοβαρός επστήμονας δεν θα τα έλεγε αυτα έτσι απροκάλυπτα έλλεος πια τι άλλο θα ακούσουμε ακόμα! Εντάξει ναι αφού υπάρχει παράδεισος θα υπάρχει και κόλαση, μπορεί βέβαια να είναι εδώ η κόλαση εδώ και ο παράδεισος . Εκτός απο αυτό πίτη μας λέει οτι πρίν την
    δευτέρα παρουσία κανείς δεν πάει ούτε στην κόλαση ούτε στον παράδεισο άρα αυτός που το έγραψε μάλλον ήταν άσχετος!
    uNick
    04.09.2006, 12:49
    Το μέλος alexia-vicky στις 04-09-2006 στις 12:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ακριβώς ΕΛΕΟΣ!!!! Αλλά μη ξεφεύγουμε γιατί αυτά δεν έχουν καμία σχέση ούτε με την εκκλησία ούτε με τον Θεό....μη μιλάμε για διαφορετικά πράγματα με την ίδια απαξίωση.

    Πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου Αλεξία. Το topic αυτό έχει σκοπό να δείξει το πώς κάποιοι καιροσκόποι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την πίστη των ανθρώπων για δικά τους οφέλη (συνήθως οικονομικά). Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα. Ας είμαστε προσεκτικοί σε ότι γράφουμε, γιατί κάποια μέλη είναι βαθιά θρησκευόμενα και πιθανώς ένα post να προσβάλλει την πίστη τους... Αν κάποιος θέλει να συζητήσει τα πιστεύω του μπορεί να το κάνει στα αντίστοιχα topics.

    Fler
    04.09.2006, 12:52
    Το μέλος alexia-vicky στις 04-09-2006 στις 12:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ακριβώς ΕΛΕΟΣ!!!! Αλλά μη ξεφεύγουμε γιατί αυτά δεν έχουν καμία σχέση ούτε με την εκκλησία ούτε με τον Θεό....μη μιλάμε για διαφορετικά πράγματα με την ίδια απαξίωση.






    Απαντώ προσωπικά λέγοντας ότι περιφρονώ και λυπάμαι για την εντελώς γελοία κατεύθυνση που έχει πάρει το θέμα θρησκεία-γιατί,πράγματι,έχει ξεφύγει από την αρχική,αγνή πορεία,αν υπήρχε ποτέ τέτοιο πράγμα.Δεν είμαι άθεη,αλλά ούτε και πιστεύω σε όλα αναιξερέτως αυτά που μου δίνουν στο πιάτο.Αυτός ο Θεός στον οποίο πιστεύω εγώ σίγουρα τώρα θα γελάει και θα αγανακτεί συγχρόνως με όλο αυτό το σύστημα που κάποιοι πανέξυπνοι κατά τα άλλα δημιούργησαν για να ελέγχουν τις μάζες..Αλλά δε συνεχίζω,γιατί έχω αρκετά να πω και τέτοιου είδους θέματα ήδη συζητιώνται σε άλλο topic.


    jorge
    04.09.2006, 12:54
    Και προς θεού, μην βάλετε ποτέ να ακούσετε Παύλο Σιδηρόπουλο, γιατί είναι αρχισατανιστής!

    Δε με πιστεύετε ε;;

    Για δείτε ΕΔΩ


    alexia-vicky
    04.09.2006, 13:00
    Το μέλος Fler στις 04-09-2006 στις 12:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 04-09-2006 στις 12:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ακριβώς ΕΛΕΟΣ!!!! Αλλά μη ξεφεύγουμε γιατί αυτά δεν έχουν καμία σχέση ούτε με την εκκλησία ούτε με τον Θεό....μη μιλάμε για διαφορετικά πράγματα με την ίδια απαξίωση.






    Απαντώ προσωπικά λέγοντας ότι περιφρονώ και λυπάμαι για την εντελώς γελοία κατεύθυνση που έχει πάρει το θέμα θρησκεία-γιατί,πράγματι,έχει ξεφύγει από την αρχική,αγνή πορεία,αν υπήρχε ποτέ τέτοιο πράγμα.Δεν είμαι άθεη,αλλά ούτε και πιστεύω σε όλα αναιξερέτως αυτά που μου δίνουν στο πιάτο.Αυτός ο Θεός στον οποίο πιστεύω εγώ σίγουρα τώρα θα γελάει και θα αγανακτεί συγχρόνως με όλο αυτό το σύστημα που κάποιοι πανέξυπνοι κατά τα άλλα δημιούργησαν για να ελέγχουν τις μάζες..Αλλά δε συνεχίζω,γιατί έχω αρκετά να πω και τέτοιου είδους θέματα ήδη συζητιώνται σε άλλο topic.





    Να απαντήσω εξίσου προσωπικά, πως φυσικά και ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, όπυ θέλει και για όποιο λόγο θέλει!!!! Όμως αυτό έχει τεράστια διαφορά από το να αναφέρεσαι σε κάτι ονομάζοντας το γελοία κατεύθυνση...Με βάση ,τί το κρίνεις γελοίο? Τα προσωπικά σου δεδομένα? Γιατί με βάση υποκειμενικές αποψεις και εγώ μπορώ να κρίνω ως γελοίες τις αποψεις σου!!! Εξίσου όμορφη συζήτηση θα κάνουμε! Δε ξέρω ποιος Θεος γελάει και με βάση ποια στοιχεία αναφέρεσαι σε συστήματα κτλ, αλλά καλό θα ήταν να μην εκφράζεσαι έτσι γιατί πολλά ατομα μπορεί και να προσβάλλονται ή να θίγονται...
    Η ελευθερία του λόγου είναι δεδομένη αλλά δε μπορεις να καταπατάς αλλές "ελευθερίες" έτσι!

    Ο σκοπός της προηγούμενης παρατήρησής μου ήταν ακριβώς αυτός που είπε ο Νίκος!!

    " Κανενός ανθρώπου τύραννος, κανενός ανθρώπου δούλος... "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 04-09-2006 13:02 ]


    yiannisyiannis
    04.09.2006, 13:01
    Σωστά Αλεξία, πρέπει να γίνει κάποιος διαχωρισμός. Επειδή κάποιος φανατικός ανάρτησε μια ιστοσελίδα με παρερμηνείες της Αγίας Γραφής, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τις υιοθετήσουμε σαν πάγια Χριστιανικά δόγματα. Παράδεισος και κόλαση είναι καταστάσεις που αφορούν την πορεία της ψυχής μετά το θάνατο, πράγμα που σημαίνει ότι έχουν πνευματικές κι όχι υλικές διαστάσεις. Η κόλαση είναι η απουσία Θεού(=αγάπης), η οποία μπορεί να προκαλεί οδύνες στις ψυχές που παρομοιάζονται με φλόγες κλπ. αλλά μέχρις εκεί. Αν είναι δυνατόν μια άυλη υπόσταση όπως η ψυχή μας μετά θάνατον, να μπορεί να εγκλωβιστεί σε υλικές φλόγες και μάλιστα στο κέντρο της γης!!!

    Αυτή η θεωρία περί κολαστηρίου στο κέντρο της γης, μου θύμισε κάποιες άλλες τρελές θεωρίες που διάβαζα χθες. Επισυνάπτω απόσπασμα από την Καθημερινή της Κυριακής.


    «Δηλώνω ότι η Γη είναι κούφια και κατοικήσιμη στο εσωτερικό»

    Τρελοί επιστήμονες και θεωρίες τραβηγμένες από τα μαλλιά

    The Guardian

    Yπάρχουν δύο θεωρίες περί «κοίλης Γης». Σύμφωνα με την πρώτη, η Γη είναι κούφια κι εμείς ζούμε στην κρούστα της, αλλά υπάρχει ένας άλλος κόσμος μέσα, όπου βρίσκεται –λένε μερικοί– το βασίλειο της Αγκαρθα, η έδρα του Βασιλέως του Κόσμου (δείτε για παράδειγμα τις φαντασίες του Γάλλου φιλοσόφου Ρενέ Γκενόν). Η δεύτερη θεωρία λέει ότι, ενώ εμείς πιστεύουμε ότι ζούμε στον εξωτερικό φλοιό, στην πραγματικότητα ζούμε στο εσωτερικό της Γης.
    Μια από τις πρώτες θεωρίες περί κοίλης Γης προτάθηκε το 1692 από τον Αγγλο αστρονόμο Εντμουντ Χάλεϊ (αυτόν που ανακάλυψε τον μετέπειτα διάσημο κομήτη) ο οποίος υποστήριξε ότι η Γη είναι καμωμένη από τέσσερις σφαίρες, που βρίσκονται η μια μέσα στην άλλη σαν τις ρωσικές κούκλες ματριόσκα, φωτισμένες από τη δική τους ατμόσφαιρα η κάθε μία και πιθανόν κατοικήσιμες.
    Η θεωρία αυτή επαναπροτάθηκε τον 19ο αιώνα από κάποιον J. Cleves Symmes από το Οχάιο, ο οποίος έγραψε σε διάφορες επιστημονικές εταιρείες: «Προς όλο τον κόσμο: Δηλώνω ότι η Γη είναι κούφια και κατοικήσιμη στο εσωτερικό της• περιέχει έναν αριθμό στέρεων ομόκεντρων σφαιρών, η μια μέσα στην άλλη, και είναι ανοιχτή στους πόλους».
    Την ιδέα ενστερνίστηκε αργότερα ο Τζερεμάια Ρέινολντς, εκδότης εφημερίδας, ο οποίος ανέλαβε να οργανώσει μια αποστολή με έξοδα της αμερικανικής κυβέρνησης (αίτημα που τελικά απορρίφθηκε). Το ερευνητικό ταξίδι του ήταν αποτυχημένο, καθώς οι πάγοι της Ανταρκτικής εμπόδισαν την ευόδωσή του. Στα τέλη του αιώνα, η θεωρία ξαναβγήκε στην επιφάνεια από τον Σάιρους Ριντ Τιντ, ο οποίος είπε πως αυτό που θεωρούμε ουρανό είναι μια αέρια μάζα που γεμίζει το εσωτερικό μιας σφαίρας με περιοχές λαμπρού φωτός (ο ήλιος, η σελήνη και τα αστέρια δεν είναι ουράνια σώματα αλλά οφθαλμαπάτες).
    Κυκλοφορούν φήμες στο Ιντερνετ ότι τη θεωρία της κούφιας Γης την είχαν πάρει στα σοβαρά υψηλόβαθμοι ναζί που πίστευαν στις απόκρυφες επιστήμες. Σε ορισμένους κύκλους του γερμανικού ναυτικού κάποιοι πίστευαν ότι η θεωρία αυτή θα τους διευκόλυνε να προσδιορίσουν την ακριβή θέση των βρετανικών πλοίων γιατί, αν χρησιμοποιούνταν υπέρυθρες ακτίνες, η καμπυλότητα της γης δεν θα εμπόδιζε την παρατήρηση.
    Λέγεται ότι ο Χίτλερ διοργάνωσε μια αποστολή στο νησί Ρούγκεν της Βαλτικής, όπου κάποιος δρ Χάιντς Φίσερ χρησιμοποίησε μια τηλεσκοπική κάμερα με κατεύθυνση προς τον ουρανό για να διακρίνει τον βρετανικό στόλο να πλέει στην κυρτή επιφάνεια της κοίλης Γης. Λέγεται μάλιστα ότι μερικοί πύραυλοι V1 πήγαν στράφι, γιατί η τροχιά τους είχε υπολογιστεί με βάση μια υποτιθέμενη κοίλη επιφάνεια αντί της κυρτής.
    Την ιστορία του Symmes αφηγείται ωραιότατα το βιβλίο Banvard’s Folly (εκδ. Picador, 2001), γραμμένο από τον Πολ Κόλινς, ο οποίος έχει συγκεντρώσει μια σειρά παρόμοιες ιστορίες. Μερικοί εκ των πρωταγωνιστών τους ήταν ιδιοφυΐες με τον τρόπο τους, επιστήμονες που διακυβεύσανε ολόκληρη την καριέρα τους κυνηγώντας λαθεμένες υποθέσεις. Ανεφέρεται στη ζωή ανθρώπων, όπως ο σεβάσμιος Γάλλος φυσικός Ρενέ Μπλοντό, ο οποίος ανακάλυψε τις ακτίνες Ν στις αρχές του 20ού αιώνα. Οι ακτίνες Ν δεν υπάρχουν, δημιούργησαν όμως μεγάλη αναταραχή στην επιστημονική κοινότητα.
    assasinos
    04.09.2006, 13:05
    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...οι κακοί πάνε στην κόλαση...οι καλοί πάνε στο διάολο...μόνο οι πλούσιοι πάνε Μπαχάμες...!
    Fler
    04.09.2006, 13:08
    Το μέλος alexia-vicky στις 04-09-2006 στις 13:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 04-09-2006 στις 12:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 04-09-2006 στις 12:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ακριβώς ΕΛΕΟΣ!!!! Αλλά μη ξεφεύγουμε γιατί αυτά δεν έχουν καμία σχέση ούτε με την εκκλησία ούτε με τον Θεό....μη μιλάμε για διαφορετικά πράγματα με την ίδια απαξίωση.






    Απαντώ προσωπικά λέγοντας ότι περιφρονώ και λυπάμαι για την εντελώς γελοία κατεύθυνση που έχει πάρει το θέμα θρησκεία-γιατί,πράγματι,έχει ξεφύγει από την αρχική,αγνή πορεία,αν υπήρχε ποτέ τέτοιο πράγμα.Δεν είμαι άθεη,αλλά ούτε και πιστεύω σε όλα αναιξερέτως αυτά που μου δίνουν στο πιάτο.Αυτός ο Θεός στον οποίο πιστεύω εγώ σίγουρα τώρα θα γελάει και θα αγανακτεί συγχρόνως με όλο αυτό το σύστημα που κάποιοι πανέξυπνοι κατά τα άλλα δημιούργησαν για να ελέγχουν τις μάζες..Αλλά δε συνεχίζω,γιατί έχω αρκετά να πω και τέτοιου είδους θέματα ήδη συζητιώνται σε άλλο topic.





    Να απαντήσω εξίσου προσωπικά, πως φυσικά και ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, όπυ θέλει και για όποιο λόγο θέλει!!!! Όμως αυτό έχει τεράστια διαφορά από το να αναφέρεσαι σε κάτι ονομάζοντας το γελοία κατεύθυνση...Με βάση ,τί το κρίνει γελοίο? Τα προσωπικά σου δεδομένα? Γιατί με βάση υποκειμενικέ αποψεις και εγώ μπορώ να κρίνω ως γελοίες τις αποψεις σου!!! Εξίσου όμορφη συζήτηση θα κάνουμε! Δε ξέρω ποιος Θεος γελάει και με βάση ποια στοιχεία αναφέρεσαι σε συστήματα κτλ, αλλά καλό θα ήταν να μην εκφράζεσαι έτσι γιατί πολλά ατομα μπορεί και να προσβάλλονται ή να θίγονται...
    Η ελευθερία του λόγου είναι δεδομένη αλλά δε μπορεις να καταπατάς αλλές "ελευθερίες" έτσι!

    Ο σκοπός της προηγούμενης παρατήρησής μου ήταν ακριβώς αυτός που είπε ο Νίκος!!




    Δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφωνία σου γιατί λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα.Δεν είχα σκοπό να θίξω κανέναν ούτε τα βάζω με τους πιστούς γιατί απλούστατα είμαι ένας από αυτούς με τη μόνη διαφορά ότι κάποια πράγματα αρνούμαι να τα δεχτώ..Εγώ μίλησα για όσους εκμεταλλεύονται το θέμα θρησκεία για δικό τους κέρδος και σε αυτό το γελοίο σύστημα αναφέρθηκα.Δεν ξέρω πως φάνηκε σε σένα και στους υπόλοιπους πιθανόν αλλά καθόλου δε μιλώ απαξιωτικά για το θέμα Θεός.Νομίζω οτι θα συμφωνούσες κι εσύ με τις απόψεις μου αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα..Δε χρειάζεται να επιτίθεσαι..
    johnpsilos
    04.09.2006, 13:11
    Σωστός ο κύριος.....