ελληνική μουσική
    846 online   ·  210.833 μέλη
    nkoumo
    04.09.2006, 10:07
    Eχω ανοιξει το θεμα "προλαβαινει 35ρης να μαθει πιανο?" και τελικα με πεισατε. Θελω να ρωτησω αν και το εχουν ρωτησει και άλλοι για αγορα μεταξυ κανονικου πιανου και clavinova. Εχετε υποψην όμως τα εξης: ειμαι άσχετος αυτη την στιγμη με το πιανο, δεν παω για διπλωμα πιανου, θα μου άρεσε οταν μαθω να παιζω να αλλαξω ήχο οργανου, ΔΕΝ θελω να ξεκουφανω τους απο κατω και τους διπλα, η μεταφορα και διαφορα άλλα midi και νοτες απο Η/Υ μαλλον θα βοηθήσουν. Προσωπικα κλίνω προς clavinova clp 230.Το έχω βρει 1600ε. Θα ήθελα γνωμες απο φίλους ή φίλες που έχουν πειρα στη σειρα clavinova clp να μου πουν τις αποψεις τους. Φυσικα θελω και την γνωμη των "πιανιστων"
    Thanks

    ageras
    04.09.2006, 11:26
    Υπάρχει ένα θεματάκι που ίσως βρεις μερικές απαντήσεις.Ρίξε μια ματιά!clavinova για αρχή

    SOKRATISKARAVIDAS
    05.09.2006, 09:07
    Εγω φιλε μου δεν θα επαιρνα ποτε μου κλαβινοβα.Οσοι γνωστοι μου πηρανε,το μετανιωσανε.Επισης το γνωστο "μαγαζακι" που τις πουλαει ειναι "φαρμακειο".....΅Υπαρχουν εξαιρετικα digital και stage πιανα που εχουν φοβερες δυνατοτητες και τα βρισκεις αρκετα φθηνοτερα στη γερμανια.
    musicstore.com και στου Thoman.Θα σου προτεινα κατι σε Korg SP-200,SP-250,SP-500 ή σε Roland.Αν επιμενεις ομως εχει και κλαβινοβες πολυ πιο φθηνα απο οτι στην Ελλαδα.
    Καποτε ενας υπαλληλος του Νακα μου ειπε οταν εμαθε τις παραγγελιες που εκανα απο Γερμανια:"αυτος ο Γερμανος μας εχει κλεισει το σπιτι".......
    Τα συμπερασματα δικα σας....
    nkoumo
    05.09.2006, 09:49
    Και πως θα τα παραγγειλω απο Γερμανια? Υπαρχουν καταστηματα που το κανουν? Αν ναι και γνωριζεις γραψτα εδω.Δεν ειναι κακο ουτε διαφημιση κανεις, απλα ενημερωνεις.
    Thanks


    nkoumo
    05.09.2006, 10:00
    Μολις μπηκα στο musicstore.com και βρηκα το clavinova 230 1499 kai εδω 1690 (ο Νακας 1890, αστον αυτον)και αν βαλεις και τα μεταφορικα νομιζω οτι δεν λεει να το φερεις απο έξω. Δινεις 100ε παραπάνω και έχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι θα το παρεις μαζι με τις εγγυήσεις κτλ.απο μαγαζι που θα πας να το δεις και να μιλήσεις.

    SOKRATISKARAVIDAS
    05.09.2006, 12:37
    Τα μεταφορικα απο Γερμανια ειναι 20-25 ευρω,οτι κι αν παραγγειλεις.Οτι παρεις εχει εγγυηση και μπορεις να το επιστρεψεις.Αν παλι δεν θελεις,μπορεις να το παρεις απο το vibrato,καπου στο κεντρο ειναι.Πηγαινε vibrato.gr κι επικοινωνησε με τον Κωστα,μπορει να το αγορασει αυτος για σενα και να σου κανει καλυτερη τιμη.
    yiannisyiannis
    05.09.2006, 12:39
    Στα χρήματα που παίζεις νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι ένα ψηφιακό πιάνο. Πολλές λύσεις υπάρχουν και η παραγγελία από κατάστημα της Γερμανίας μέσω internet είναι επίσης καλή λύση, αν η τιμή αγοράς είναι χαμηλότερη, από αυτή που βρήκες εδώ.
    Δεν είμαι ειδικός στο πιάνο για να αποφανθώ ότι η Clavinova είναι η καλύτερη λύση στα ευρώ που διαθέτεις. Αυτό όμως που μπορώ να σου πω με σιγουριά, είναι ότι έχουμε μια Clavinova εδώ και 15 χρόνια, την έχουμε σκίσει και δεν μας έχει βγάλει κανένα πρόβλημα.
    SOKRATISKARAVIDAS
    05.09.2006, 13:01
    Η δικη μου γνωμη-συμβουλη ειναι να πας στο Bon Studio και να δοκιμασεις το Korg SP-500.
    Εχει επισης και τα γνωστα Kurzweil αλλα ειναι ακριβα και δεν εχουν τις δυνατοτητες του Korg.Σκεψου επισης ποσο δυσκολα μεταφερεται μια κλαβινοβα σε σχεση με ενα digital-stage piano......οπως επισης το οτι το SP-500 εχει απιστευτες δυνατοτητες(αυτοματα ακομπανιαμεντα,ρυθμους,touch-screen και πολλα αλλα.)
    Οτι κι αν διαλεξεις παντως,μπορει να στο φερει ο Κωστας που εχει το Vibrato.........
    aggelosnegas
    09.09.2006, 03:10
    κρουζβαιλ ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεειιιιιιιιι