ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.827 μέλη

    Ακουστική / Ηλεκτρική κιθάρα

    mmmsss
    05.09.2006, 23:59
    Γεια σας Guys, παίζω ακουστική κιθάρα αλλά πάντα ήθελα ηλεκτρική…

    Παίζω εδώ και έναν χρόνο, και σκέφτομαι να πάρω ηλεκτρική.

    Μου έχουν πει ότι ακουστική με την ηλεκτρική κιθάρα έχουν μικρή διαφορά!

    Αλήθεια είναι? Τι λέτε καλά κάνω, που θέλω να πάρω ηλεκτρική?

    Ευχαριστώ!!!!
    vero
    06.09.2006, 10:49
    Απο οτι νομιζω η μονη διαφορα που εχουν ειναι: οι χορδες των ακουστικων ειναι διαφορετικο υλικο απο τις χορδες της ηλεκτρικης(ετσι μου ειπαν δεν ξερω εαν ειναι αληθεια επειδη ειμαι και λιγο ασχετη)
    KAKOFONIKS
    06.09.2006, 10:56
    Είναι διαφορετικός και ο ρόλος τους μέσα σε ένα σχήμα μπορούν όμως να παίζουν και τα ίδια πράγματα. Εγώ παίζω ηλεκτροακουστική αλλά κάποια στιγμή θα χτυπήσω μια Gibson οχι απαραίτητα επειδή την χρειάζομαι αλλά επειδή μου αρέσει!
    mmmsss
    06.09.2006, 13:49
    Σας ευχαριστω πολυ!
    rigas
    06.09.2006, 14:32
    Με την ηλεκτρική θα γνωρίσεις νέους ήχους, τρόπο και στύλ παιξίματος και γενικότερα θα διευρύνεις το ορίζοντα και την εικόνα που έχεις για τις κιθάρες.
    Η διαφορά στον πραγματικό όγκο του οργάνου (η ηλεκτρική είναι πιο μαζεμένη) θα σου δώσει μεγαλύτερη ευχέρια στο παίξιμο και όσο κι αν τα σύγχρονα ηλεκτρονικά βοηθήματα μπορούν με μεγάλη επιτυχία να εξομοιώνουν τους ήχους, ένα ηλεκτρικό όργανο πάντα θα διαφέρει από ένα φυσικό.
    Προσωπικά θεωρώ πως χρειάζεται κάποιος να περάσει από το στάδιο της ακουστικής, να εκτιμήσει τον ήχο της και μετά να περάσει σε ηλεκτρικά όργανα.

    Ελπίζω να βοήθησα, καλή επιλογή και καλές κλίμακες.
    mmmsss
    06.09.2006, 14:40
    Σε ευχαριστω, πολυ φιλε μου για την βοηθεια