ελληνική μουσική
    525 online   ·  210.830 μέλη

    Γιατί ....η μουσική ;

    gate
    07.01.2004, 22:01
    Στο χώρο αυτό, οι περισσότεροι που συναντιόμαστε είμαστε άνθρωποι που λίγο ως πολύ ασχολούμαστε με τη μουσική....Άλλος με περισσότερες, άλλος με λιγότερες γνώσεις, άλλος ως επαγγελματίας, άλλος ως ερασιτέχνης, συνήθως παράλληλα με τη δουλειά του ή με ένα άλλο βασικό επάγγελμα, που έχει επιλέξει να ασκεί...
    Σίγουρα, κάτι είναι αυτό που μας παρακινεί να ασχολούμαστε με τη μουσική...
    Κάποια βαθύτερη παρόρμηση, επιθυμία, ανάγκη ή ό,τι άλλο....

    Τι έχετε ανακαλύψει εσείς για τον εαυτό σας;

    Με ποιον τρόπο συνδέεστε... με τη μουσική.
    τι σημαίνει η μουσική για εσάς
    και τι είναι αυτό που σας κάνει να ασχολείστε με αυτήν,... με όποιον τρόπο έχετε επιλέξει ;
    composer
    07.01.2004, 22:48
    Poly kalo thema Nektaria mou giati mou dineis tin eukairia na anaferw to ti pragmatika niothw gia tin mousiki kai poio einai auto to eunasma pou mou dinei na asxolithw mazi tis!

    I prwti mou epafi me ton kosmo tis mousikis(opws mou exei anaferei i mitera mou)htan se vrefiki ilikia opou me koimize me mousikes apo tin India.Stin ilikia twn 4 mou agorasan ena mikro armonio opou ekei arxisa na paizw tis prwtes mou melwdies kai to gegonos oti patousa pliktra kai evgaza mousiki fainete oti mou kentrise idiatera to endiaferon syn to gegonos oti evgaza kai dikes mou melwdies.Poly eukoles kai paidikes alla ekanan tous goneis mou na me graspoun sto Wdeio afou kai egw tous eixa prixei oti thelw na mathw na paizw mousiki.
    Etsi loipon stin ilikia twn 7 etwn,graftika sto Wdeio opou ekana spoudes gia 10 xronia.Spoudasa piano kai thewritika kai siga siga anakalypta oti mesw tis mousikis,eixa aperiorista oria ekfrasis synaisthimatwn....ta xronia perasan kai oso perissotera mathena gia tin mousiki,toso perissotero mou ginotan aparaititi stin zoi mou.....ospou katalava oti den tha borousa na kanw tipota allo stin zoi mou ektos tin mousiki!
    Meta apo 10 xronia spoudwn sto Wdeio kai 2 (mexri twra )xronia spoudwn sto panepistimio apla borw na pw oti gia emena i mousiki einai i zoi mou!Xwris ekeini den yparxw kai den anapnew,borw na pw oti eimai ethismenos stin mousiki kai xairomai pou mesw ekeinis borw na ekfrasw synaisthimata kai poly apla ginomai kalyteros anthrwpos!
    Opws leei kai to nickname mou(composer) oneiro mou einai na ginw enas swstos kai kalos synthetis!!


    Na eiste kala oloi eseis pou agapate tin mousiki kai episis na eisai kala kai esy Jorge pou mas dineis auti tin yperoxi eukairia mesw tou site mas!




    megaloserwtikos
    10.11.2006, 02:23
    Εγώ δεν είμαι μουσικός. Αν και για λόγους επαγγελματικούς τελικά έχω τραγουδήσει κάποιες φορές. Η μουσική πάντως με βοηθά σε διάφορες στιγμές της μέρας μου.
    Να ΄χαλαρώσω, αλλά και να ταξιδέψω. Να διασκεδάσω αλλά και να χαρώ. Να ερωτευτώ αλλά και να ζήσω μια απογοήτευση.
    Κυρίως σε καθημερινή βάση, μια ωραία μουσική, με ηρεμεί και με ξεκουράζει.
    vinias
    11.11.2006, 09:45
    με την μουσικη συνδεομαι καθαρα ερωτικα!!ειναι ενας τροπος εκφρασης και ταυχρονα δημιουργιας.Νιωθω πολυ δυνατος που υπαρχει αυτο το κομματι στην ζωη μου . Εμπνεομαι με τα παντα που βρισκονται γυρο μου. Ολα ειναι πηγες εκφρασης. Απο εναν πινακα στο σαλονι του σπιτιου μου μεχρι και μια μπυρα που μπορει να πινω στο μπαλκονι μου.Με την μουσικη ολα ερμηνευονται. Ποναω?γραφω!!χαιρομαι?παλι γραφω! Σημαδευομαι τις σκεψεις μου και αυτες μου δινουν τροφη για να δημιουργω. Οπως ειχα γραψει και σε ενα αλλο τοπιν.Νιωσε την μουσικη και τοτε θα νιωσεις ολοκληρο τον κοσμο!!
    movflower
    11.11.2006, 11:38
    άλλο ένα ωραιότατο θέμα που ανέσκαψε ο μεγάλος ερωτικός. συγχώρα με που γράφώ ελληνικά το νικ σου αλλά μου αρέσει πολύ.

    Νεκταρία μου, ωραιότατο το θέμα σου και κρίμα που σε μια μουσική σελίδα έχει μείνει βασικά αναπάντητο για τρία σχεδόν χρόνια.

    Μουσική..... για μένα πίστευα ότι δεν ήταν μεγάλο μέρος της ζωής μου. Ώσπου ανακάλυψα ότι μεγάλωσα μαζί της. Από ινδικούς χορούς που παρακολουθούσα μικρή με τους γονείς μου, τα παραδοσιακά νανουρίσματα της γιαγιάς, τον Ξυλούρη και την Χάρις Αλεξίου.
    θυμήθηκα ότι πάντα άνηκα στην ορχήστρα και την χορωδία του σχολείου και συνάμα σε μια ορχήστρα παιδική για άλλα δέκα χρόνια. ταυτόχρονα μαθήματα πιάνου και αρμονίας. δεν πέρασε μέρα στην παιδική μου ηλικία που να μην ασχολήθηκα έστω και για μια ώρα με τη μουσική.

    ακόμα και στο θέατρο ή την ζωγραφική, τραγουδούσα. όταν διαβάζω πάντα ακούω μουσική. γράφω μόνο με μουσική. ποτέ δεν μπορώ να γράψω χωρίς να έχω παράλληλα μουσική ως έμπνευση.

    με τα χρόνια ενδιαφέρομαι και για πολλά είδη. ψάχνω, είναι ωραίο το παιχνίδι αυτό. πάντα υπάρχει κάτι που δεν άκουσες. που σε περιμένει να σε αγγίξει. να σε βοηθήσει ως άλλη μούσα.

    δεν θα ασχοληθώ ποτέ επαγγελματικά μαζί της, αλλά θα με συνοδεύει και θα προσπαθώ να μορφωθώ μέσω της ως το τέλος.


    φιλιά!!!!