ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.845 μέλη

    Πρέσβης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες ο Γιώργος Νταλάρας

    jorge
    11.10.2006, 00:06
    Δεν το πιστεύω, το βλέπω στα στατιστικά του. Εσύ τι βλέπεις εκεί που λέει "Δημοσιεύσεις";
    semplice
    11.10.2006, 00:16
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 10-10-2006 στις 22:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-10-2006 στις 22:20 έγραψε...

    Αντί να κάθεσαι να ...γκρινιάζεις, δε στέλνεις καμία δημοσίευση; Όλο κριτική, κριτική αλλά προσφορά στην κοινότητα μηδέν.



    Ελπίζω αυτό να ήταν΄μόνο ένα αστείο,έτσι κάπως..χοντροκομμένο να το πω?
    Δεν νομίζω να το εννοείς σοβαρά Χόρχε!
    Αν όμως το εννοείς και είτε μετράει είτε όχι η ταπεινή μου άποψη εως σχετικά νεου μέλους με εξίσου ..μηδενική προσφορά απο πλευράς δημοσιεύσεων,έχω να πω το εξής.
    Είναι άδικο να λέγεται αυτό σε ένα μέλος που εμένα(και απ όσο ξέρω όχι μόνο εμένα)
    με υποδέχτηκε θερμά μαζί με άλλα μέλη και συνέβαλλε σημαντικά στο να αγαπήσω αυτό το δικτυακό τόπο και όλοι μαζί να πορευόμαστε μέσα απο συζητήσεις,μουσικές και οτι άλλο.
    Προσφορά δεν είναι μόνο οι δημοσιεύσεις αλλά και το κάθε ποστ που δίνει ο καθένας εδώ μέσα ακι πολλά άλλα πραγματάκια.
    Τώρα για τη "γκρίνια"και την κριτική τι να πω?
    Έχω δει δεκάδες άλλα μελη να το κάνουν και μάλιστα όχι με τις πιό αθώες προθέσεις χωρίς να τους γίνει καμμία παρόμοια παρατήρηση.
    Είναι βέβαιο πως όλοι κάποια στιγμή θα γκρινιάξουμε για κάτι,όσο για την κριτική,δεν λείπει ποτέ.

    Αρα λοιπόν..αν δεν αστειευόσουν
    απλώς και μόνο λυπάμαι,τίποτε άλλο
    Αν ήταν αστειάκι..........









    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 10-10-2006 στις 23:48 έγραψε...

    Άρα..ακόμα πιστεύεις οτι η"προσφορά περιεχομένου" του Κωνσταντίνου είναι μηδενική.
    Τέλος πάντων ίσως εγώ δεν καταλαβαίνω..




    Margo σε ευχαριστώ θερμά για τα καλά σου λόγια .
    Δεν σε ξέρω προσωπικά και αυτό δίνει μεγαλύτερη αξία σε ό,τι λες.
    Εσύ με τα posts σου έγινες αγαπητή αμέσως από όλους εδώ μέσα ,δεν είμουν εγώ που "συνέβαλλα σημαντικά"
    Η προσφορά σου ήταν και είναι "αγαπητική" κυρίως.
    (μη νομίζεις με αυτό πως δεν περιμένουμε να φτιαξεις το blog σου
    και τη γλιτώνεις,ε?)

    Οσο για την "προσφορά περιεχομένου" τη δική μου το θέμα είναι ίσως υποκειμενικό ,ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του.Μπορεί να είναι μηδενική όπως ισχυρίζεται ο διαχειριστής του ΜΗ μπορεί να είναι και κάποια μικρή προσφορά.Τεράστια δεν είναι σίγουρα.

    Aυτά ...το λόγο στον κύριο Νταλάρα τωρα...

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 11-10-2006 00:22 ]


    margo
    11.10.2006, 00:24
    Ναι Χόρχε,βλέπω ένα μηδενικό,κουλούρα που λένε.
    ΟΚ αυτό μετράει.
    Μάλλον το βλέπω το θέμα υπερβολικά "ευαίσθητα"για να κατανοήσω τη λογική σου στατιστική προσέγγιση.Γι αυτό και με στενοχώρησε η παρατήρηση.
    Σόρυ κιόλας,ας συνεχίσουμε το θέμα του Νταλάρα κανονικά.

    Παραιτούμαστε από τα τρία τέταρτα του εαυτού μας,προκειμένου να γίνουμε σαν τους άλλους ανθρώπους.
    ΑΡΘΟΥΡΟΣ ΣΟΠΕΝΧΑΟΥΕΡ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 11-10-2006 00:26 ]


    jorge
    11.10.2006, 00:24
    Ρε παιδιά θα συνεννοηθούμε καμιά ώρα; Ξαναγράφω πως αναφέρομαι στο e-Περιοδικό, δηλαδή στις Δημοσιεύσεις. Αυτό σημαίνει περιεχόμενο. Ε εκεί λοιπόν βλέπω μηδέν και αυτό αναφέρω. Πως είναι θέμα υποκειμενικό λοιπόν; Μην τα παίρνετε όλα στραβά, ήμαρτον, αφού το εξήγησα.
    jorge
    11.10.2006, 00:26
    Στον semplice πήγαινε το παραπάνω.

    Ας συνεχίζουμε με Νταλάρα λοιπόν...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-10-2006 00:26 ]


    maroulaki_321
    11.10.2006, 00:43
    Και για να γυρισουμε στο θέμα, διαβασα ολα τα ποστ και μου βγηκαν τα ματια απο την κουραση τοση ωρα στην οθονη!!

    Θα συμφωνησω 99% με ενα μελος (δε θυμαμαι αγορι ή κοριτσι) καπου στην αρχη του τοπικ, που ελεγε οτι αν ειναι να κερδισουν κατι οι μεταναστες ας βαλουν και τον σαρμπελ πρεσβευτη . ( )

    Πραγματικά βρε παιδιά, δείτε το "ωφελιμιστικα" για την μειονότητα (τους μεταναστες). Δεν εξετάζω τις προθεσεις του Νταλάρα, ελπιζω μονο να δω αποτελεσμα, κι αν δεν συμβαλλει ειλικρινα σαν πρεσβευτης τοτε ορμαμε κι εγω μαζι σας!

    Σκεφτειτε ενα παραλληλο σεναριο. Ο υποψηφιος δημαρχος στον δήμο μου, φτιαχνει πεζοδρομια για να μην τσακιζονται οι γιαγιαδες (κι οχι μονο). Η πρόθεση του ενδεχομενως ειναι ψηφοθηρία. Οκ! Το αποτελεσμα ομως? Θετικο ή οχι? Θετικο. Απλα αν το σκεφτουμε.

    Μακαρι να βγει κατι καλο. Αυτό απλά.

    Mesoxoritis
    19.10.2006, 20:59
    ''Στον Νταλάρα

    Συγχαρητήρια Χριστόφια

    Συγχαρητήριο μήνυμα στο Γιώργο Νταλάρα με την ευκαιρία της ανακήρυξής του ως Πρέσβη Καλής Θέλησης απέστειλε ο Γενικός Γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής του ΑΚΕΛ, Πρόεδρος της Βουλής Δημήτρης Χριστόφιας. "Εμείς εδώ στην Κύπρο, γνωρίζουμε πολύ καλά τους μικρούς και μεγάλους αγώνες που έδωσες για τον κυπριακό λαό με το τραγούδι σου, αλλά και το πνεύμα σου. Όπως επίσης πολύ καλά γνωρίζουμε την ευρύτερη προσφορά σου σε όλους τους καταπιεσμένους, αδικημένους και κατατρεγμένους λαούς. Νιώθουμε υπερήφανοι επειδή η τιμή αυτή σου άξιζε", αναφέρει ο κ. Χριστόφιας στο μήνυμά του, σύμφωνα με ανακοίνωση του κόμματος. "Είναι με βαθιά συγκίνηση και περηφάνια που πληροφορηθήκαμε την τιμή που σου έγινε από την Υπάτη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες, ανακηρύσσοντάς σε Πρέσβη Καλής Θέλησης. Γνωρίζοντας τη σεμνότητα που σε διακρίνει περιορίζομαι να σε συγχαρώ για μια ακόμη φορά και να σου ευχηθώ κάθε επιτυχία στα νέα σου καθήκοντα", καταλήγει. ''

    Κωδικός άρθρου: 663673

    ΠΟΛΙΤΗΣ - 14/10/2006, Σελίδα: 51

    Astron
    26.03.2007, 14:55
    "Βίντεο από την επίσκεψη του Γιώργου Νταλάρα και κλιμακίου της Ύπατης Αρμοστείας ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στη Σιέρρα Λεόνε και τη Λιβερία (11 -16 Φεβρουαρίου 2007)."



    Κι ένα πολύ χρήσιμο βίντεο σχετικά με τις δραστηριότητες της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ κατά το 2005-2006. Ιδιαίτερα χρήσιμο για όσους θεώρησαν (ειδικά στις πρώτες δύο σελίδες του topic) ότι η UNCHR και ο αντίστοιχος πρεσβευτής καλής θέλησης έχουν ρόλο καθαρά τυπικό. Αξίζει να το δείτε, γίνεται πραγματική δουλειά εκεί κάτω...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 26-03-2007 15:07 ]


    YrIazz
    27.03.2007, 13:18
    Το θεωρω παντως χαζο να δινουν τετοιους τιτλους σε οποιονδηποτε διασημο... Προφανως η λογικη ειναι οτι σαν διασημο προσωπο η επιρροη του/της στον κοσμο θα ειναι και μεγαλυτερη, sorry αλλα δεν περιμενω απο οποιοδηποτε μουσικο θαυμαζω να κανει κατι για τα "προβληματα" του κοσμου για να τον ακολουθησω, αν μπορω να κανω κατι το κανω και τελειωσε, αν παλι ειμαι απο τους ανθρωπους που πρεπει να ερθει ο M.Jackson (π.χ.) και να μου πει οτι καθε μερα πεθαινουν χιλιαδες παιδια απο την ασυτια, για να προβληματιστω τοτε εχω χασει ενα μεγαλο κομματι της "ανθρωπιας" μου....

    Ειμαι σιγουρη οτι κανενας απο τους θαυμαστες του δεν αλλαξε την καθημερινοτητα του για να στρεψει την προσοχη του-εστω και ελαχιστα-στους Πακιστανους,Ρωσους,Αλβανους κλπ κλπ

    Thanasis-Gioglou
    13.11.2009, 10:43

    ''ΒΗΜΑ''

     Ποσόν 40.000 ευρώ που συγκεντρώθηκε από συναυλία, παρέδωσε ο Γ. Νταλάρας στο Εθνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες Οι τελευταίες εξελίξεις για το ζήτημα των προσφύγων με συγκεκριμένες προτάσεις από πλευράς ΟΗΕ, συζητήθηκαν σε εκδήλωση στην Αθήνα, με την ευκαιρία των 20 χρόνων λειτουργίας του Εθνικού Συμβουλίου για τους Πρόσφυγες (ΕΣΠ - επιχειρησιακός εταίρος) της Υπάτης Αρμοστείας του ΟΗΕ, το οποίο ενίσχυσε με το ποσό των 40.000 ευρώ ο πρεσβευτής Καλής Θέλησης της Αρμοστείας, Γιώργος Νταλάρας. Η πρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου για τους Πρόσφυγες κυρία Λίλιαν Αργυροπούλου, ευχαριστώντας θερμά τον Γιώργο Νταλάρα, τον χαρακτήρισε «ιδιαίτερο άνθρωπο, με όλη τη σημασία της λέξεως», προσθέτοντας ότι με τη χειρονομία του να διαθέσει το σύνολο της αμοιβής του (από τη συναυλία στο θέατρο Πέτρας στις 16/9) για τη βοήθεια των παιδιών και των ευάλωτων ομάδων προσφύγων, αποτελεί λαμπρό παράδειγμα για την κοινωνία. Μια κοινωνία συμπλήρωσε, η οποία δεν επιτρέπεται να κωφεύει στα προβλήματα των συνανθρώπων της, που διωγμένοι και κατατρεγμένοι από τη φτώχεια και τις πολιτικές καταστάσεις των χωρών μας, ζουν ανάμεσά μας. Από την πλευρά του, ο Γιώργος Νταλάρας επισήμανε ότι το ζήτημα των προσφύγων _ μεταναστών έχει οξυνθεί σταδιακά, με το πρόβλημα του πολιτικού ασύλου να βρίσκεται σε πλήρη επικαιρότητα και να υπάρχει «κατάφωρη παραβίαση» των διεθνών υποχρεώσεων της χώρας μας. Υπενθύμισε ότι όλοι είμαστε άνθρωποι και ότι δεν μπορούμε να είμαστε ξέγνοιαστοι και ευτυχισμένοι επειδή απλά γεννηθήκαμε σε μια χώρα που σήμερα δεν αντιμετωπίζει προβλήματα, όπως αυτά που εξώθησαν τους πρόσφυγες μακριά από τις εστίες τους. Ανάλυση της επικρατούσας κατάστασης για το ζήτημα των προσφύγων με προτάσεις στρατηγικού σχεδιασμού για την αποδοχή τους, έκανε ο επικεφαλής του Γραφείου της Υπατης Αρμοστείας στην Ελλάδα κ. Γιώργος Τσαρμπόπουλος. Αναγνωρίζοντας ότι η νέα κυβέρνηση αντιμετωπίζει πολλαπλές προκλήσεις σε ό,τι αφορά το άσυλο και τη διαχείριση των μικτών ομάδων που εισέρχονται παράτυπα στη χώρα μας, είπε ότι τώρα είναι ευκαιρία για ριζικές αλλαγές που θα βελτιώσουν διεθνώς την εικόνα της χώρας. Χαρακτήρισε θετικές ορισμένες πρωτοβουλίες του υπουργού Προστασίας του Πολίτη κ. Μιχάλη Χρυσοχοΐδη (αρμοδιότητες ασύλου σε πολιτική αρχή και προσωρινό κλείσιμο Παγανής Λέσβου). Για το ζήτημα του ασύλου πρότεινε τη σύσταση ομάδας εργασίας εμπειρογνωμόνων για τις αναγκαίες νομοθετικές αλλαγές, καθώς και τη δημιουργία κεντρικής Υπηρεσίας Ασύλου και ανεξάρτητης Αρχής για τους πρόσφυγες.

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=...8&dt=12/11/2009

    Ολόκληρη η συνέντευξη τύπου



    https://www.youtube.com/watch?v=XFAM8AysTxs&feature=PlayList&p=2DE09FB930AA27A9Link

    />
    https://www.youtube.com/watch?v=qhXtjDO0aOs&feature=PlayList&p=2DE09FB930AA27A9&index=1Link
    />
    https://www.youtube.com/watch?v=pORHmenBGDY&feature=PlayList&p=2DE09FB930AA27A9&index=2Link
    />
    https://www.youtube.com/watch?v=e_SyG95780w&feature=PlayList&p=2DE09FB930AA27A9&index=3Link
    />
    https://www.youtube.com/watch?v=rcb9Jp5Y0u4&feature=PlayList&p=2DE09FB930AA27A9&index=4Link
    />
    https://www.youtube.com/watch?v=00LRmxAjYNc&feature=PlayList&p=2DE09FB930AA27A9&index=5Link
    >

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 13-11-2009 10:46 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 13-11-2009 10:48 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία