ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.834 μέλη

    Πρέσβης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες ο Γιώργος Νταλάρας

    gazakas
    04.10.2006, 21:56
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 04-10-2006 στις 21:32 έγραψε...

    Ένας τραγουδιστής είναι ο Νταλάρας... όχι ο Θεός...



    ...ούτε ο Διάβολος...
    Hastaroth
    04.10.2006, 22:12
    Ο τραγουδιστής δηλαδή δέν δημιουργεί κι'αυτός ένα μέρος από τον χαρακτήρα τού τραγουδιού;Αν πιστεύετε πως όχι,ακούστε ένα τραγούδι ερμηνευμένο από δύο διαφορετικούς τραγουδιστές και δείτε πόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει.

    Καί επίσης πού είναι το κακό στό να συμβάλλη και αυτός μέ αυτόν τον τρόπο στην προσπάθεια γιά την επίλυση τού προβλήματος τών προσφύγων;

    Η Μαριάννα Βαρδινογιάννη π.χ. που είναι και αυτή πρέσβειρα καλής θέλησης,μάς ενοχλεί;

    Αν γινόταν πρέσβης καλής θέλησης ο Σαββόπουλος,θα μάς ενοχλούσε;






    megaloserwtikos
    05.10.2006, 02:16
    Παράθεση:

    Το μέλος anzelina στις 04-10-2006 στις 21:26 έγραψε...

    Βλέπω οτι η βιομηχανία συκοφαντίας ενάντια στον Γιώργο Νταλάρα
    δούλεψε καλά.Μπράβο παιδιά, και σ ανώτερα.Να μιλήσετε ετσι και
    για τον Μίκη Θεοδωράκη, τον Λευτέρη Παπαδόπουλο,οποιονδήποτε
    λάμπει και είναι ψηλά, γιατί σας τυφλώνει το φως του.Να μην αφήσετε
    τίποτα όρθιο.Να μην έχουμε σαν΄Ελληνες, να υπερηφανευτούμε για
    τίποτα και για κανέναν.



    Ουπς....!!! Τίποτα κρυφό σ' αυτό τον κόσμο τελικά;

    Αντζελίνα, ναι είμαστε μια ομάδα συκοφαντίας, πέτυχες διάνα, η ομάδα ''exipnospolitis'' , εδρεύουμε σαν τους δυστυχισμένους σε διάφορα μέρη της πόλης. Βλέπουμε όλους αυτούς που μας έχουν κάνει ηλιθιους και μας πετάνε στην μούρη ένα σωρό βλακείες για να δώσουν στην καριέρα τους μια άλλη αίσθηση, πιο πολιτική, ένα στυλ ''φροντίζω για τα μικρά παιδιά, για τους άστεγους, για τους φτωχούς, για ότι εκτός Εκάλης γενικώς, κάποια δε στιγμή θα τους επισκεφτώ παρουσία καναλιών και φωτογράφων''.

    Εγώ θα χαρώ να κάνει κάτι για τους πρόσφυγες ο ''άνθρωπος που λάμπει ψηλά'' (δική σου έκφραση, πολύ χαριτωμένη, την αντιγράφω).
    Αλλά να είσαι σίγουρη ότι αν αυτό συμβεί θα είναι από την πίεση που δέχτηκε από την ομάδα μας. Η δική σας ομάδα που απολαμβάνει την λάμψη, θα συνεχίσει να απολαμβάνει την λάμψη... διότι και η λάμψη θέλει τους θαμώνες της, πλάκα - πλάκα.

    Προς τον αγαπημένο μου hastaroth ... μα δεν μας ενοχλεί που έγινε πρέσβης, όπως δεν μας ενοχλεί όποιος πήρε μια θέση για να δουλέψει πάνω σε αυτό... Η Μελίνα κάποτε ήταν η μεγάλη μου αγάπη άλλωστε.
    Απλά ο Νταλάρας τα χειρίζετε όλα με ενα πολύ συμφεροντολογικό τρόπο, αυτό είναι που λες ''έλεος'' . (που χάθηκε αυτό το τόσο ωραίο τόπικ;)

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 05-10-2006 02:17 ]


    proletarios
    05.10.2006, 13:46
    Το δημοσίευμα που ανέβασε παραπάνω η κοπελιά - και που κάποιοι το ειρωνευτήκατε- προέρχεται από την εφημερίδα "ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ", μια μαχητική εφημερίδα με ιστορία που δεν χαρίζει κάστανα σε κανέναν. Στο ίδιο φύλλο τα χώνει -και πολύ καλά κάνει κατά τη γνώμη μου- στον ακροδεξιό Ψωμιάδη. Δεν κατάλαβα δηλαδή, θα χαριζότανε στον Νταλάρα; Πολύ καλά τα γράφει και να με συγχωρήσει η αφεντιά σας αλλά θα συμφωνήσω μ' όσα γράφει το "ΠΟΝΤΙΚΙ".
    Κι επειδή ορισμένοι αναρωτιούνται "τι έκανε για τους πρόσφυγες", τους απαντάει-σε χτεσινό(4/10) του άρθρο στα "ΝΕΑ", ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, που για αν κάτι φημίζεται είναι ότι δεν μασάει τα λόγια του και δεν κωλώνει πουθενά!
    Γράφει λοιπόν ο Λευτέρης Παπαδόπουλος ότι, μόνο, από τις πρόσφατες συναυλίες του Νταλάρα διατέθηκαν για τους πρόσφυγες : 300.000 λίρες Κύπρου και 100 εκατομμύρια δραχμές!
    Εμείς που τόσο μίζερα γκρινιάζουμε τι έχουμε δώσει για τους πρόσφυγες;
    Τέλος, εγώ, επειδή ανήκω στη γενιά των 50ρηδων, με προσφυγικη καταγωγή από τη μάνα μου και "γιος συμμορίτη"(για όσους καταλαβαίνουν) νιώθω χαρά και περηφάνια που ένας λαϊκός τραγουδιστής λαβαίνει αυτή την τιμή και μαζί του και η Ελλάδα.
    Τον Νταλάρα δεν περιμένω να μου τον μάθει κανένας, τον ξέρω καλά από την εποχή της "ΔΙΑΓΩΝΙΟΥ" και του "ΘΕΜΕΛΙΟΥ" καθώς κι από τις απεργίες στα εργοστάσια και στα συλλαλητήρια των οικοδόμων, που ήταν πάντα δίπλα στους αγώνες μας.
    Dalaromania
    05.10.2006, 13:58
    Ευτυχώς που βγήκε κι ένα λογικό άτομο εδώ μέσα να μιλήσει! Ευτυχώς που αυτό το μίσος δεν είναι καθολικό! Αυτά μας έχουν φάει εμάς τους Έλληνες! Ένας Έλληνας αυτή την στιγμή χρίζεται Πρέσβης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες, παίρνει δηλαδή ένα τίτλο που έχουν πάρει μόνο εφτά άτομα σε όλο τον κόσμο μεταξύ των οποίων η Atzelina Jolie (η οποία έχει κάνει πόσες και πόσες φιλανθρωπίες), κι εσείς τον βρίζετε! Όταν πάει κάποιος ψηλά, επειδή δεν τον φτάνουμε προσπαθούμε να τον κατεβάσουμε! Λοιπόν, προτιμώ να ακούω ανθρώπους σαν τον Λευτέρη Παπαδόπουλο, και εφημερίδες όπως το 'Ποντίκι', παρά εσάς.. Αυτοί θεωρώ ότι κάτι ξέρουν περισσότερο.. Ή νομίζετε ότι ο ΟΗΕ κάνει αυτή την τιμή σε έναν άνθρωπο που 'τα παίρνει' συνέχεια με την πρόφαση της Κύπρου ή των προσφύγων! Μάλλον όχι! Δεν είστε καλά μου φαίνεται...
    Mesoxoritis
    05.10.2006, 14:25
    Δεν δικαιολογείται τέτοια απέχθεια, τέτοιο μίσος! Πώς μπορείτε να βάζετε σε μαύρες λίστες τον Νταλάρα; Έχετε σκεφτεί το τι έχει τραγουδήσει και το τι έχει κάνει αυτός ο άνθρωπος για την Ελληνική μουσική; Έίμαι μόλις δεκαοχτώ χρονών και όμως ξέρω όλο, μα όλο το ρεπερτόριο αυτού του ανθρώπου! Δεν υπάρχει άλλος τέτοιος καλλιτέχνης, με τόσο ποιοτικό αλλά και ποσοτικό έργο! Αν υπάρχει ένας άνθρωπος ο οποίος προσπαθεί να κρατάει ζωντανές τις ρίζες μας με όσα κάνει, αυτός είναι ο Νταλάρας! Τι να σας πώ; Εγώ ξέρω ότι άνθρωποι σαν τον Νταλάρα, είναι πραγματικοί ΠΟΛΙΤΕΣ, που ενδιαφέρονται για θέματα τα οποία οι άλλοι σατυρίζουν και αδιαφορούν... (Κύπρος)! Και όπως προαναφέρθηκε, κάτι παραπάνω θα ξέρουν ο Παπαδόπουλος, ο Θεοδωράκης, ή εφημερίδες όπως το 'Ποντίκι'! Αν εσείς τώρα έχετε γαλουχηθεί κι έχετε σχηματίσει άποψη για τον Νταλάρα ακούγοντας τον Πανούση ή τον Λαζόπουλο ή τις εκάστοτε κουτσομπολίστικες εκπομπές, τότε τι να σας πώ; Ας βγει ένας που έχει αποδείξεις για όσα κατηγορείτε τον Νταλάρα, και μετά εμείς σωπαίνουμε. Αλλά απ' ότι φαντάζομαι κάτι περισσότερο θα ξέρει ο ΟΗΕ που του κάνει αυτή την τιμή.. Αίσχος! Αυτά τα πράγματα μόνο στην Ελλάδα γίνονται..

    Στα Τρίκαλα στα δυο στενά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mesoxoritis στις 05-10-2006 16:58 ]


    megaloserwtikos
    05.10.2006, 14:36
    Δεν ξέρω πως γίνονται οι παραθέσεις σε συγκεκριμένες φράσεις...

    Προς Προλετάριο, που αναρωτιέται εμείς τι έχουμε δώσει που γκρινιάζουμε, να του πω απλώς ότι αγαπητέ δεν έχουμε τα ίδια έσοδα, εγώ και ο Νταλάρας!
    Ούτε σε παρόμοια σπίτια μένουμε, ούτε με τα ίδια μέσα μετακοινούμαστε!

    Προς Νταλαρομανία....δεν τον βρίζουμε, τον κρίνουμε! Κι αυτό είναι φυσικό μιας και δικαιώματα έχει δώσει ο ίδιος. Δεν κάθομαι να κακολογώ τον κόσμο όλο, είμαι άνθρωπος που υποστηρίζω από ποπ ακούσματα και φτιαχνω τόπικ για καλλιτέχνες σοβαρούς που ελάχιστοι ασχολούνται. Δεν συνηθίζω να βρίζω λοιπόν, απλά διατυπώνω κάποιες σκέψεις.

    Αλλά όπως είναι επίσης φυσικό, όταν κάποιοι εμφανίζονται να μιλούν με πάθος και απόλυτους τρόπους προς το θέμα, οι ίδιοι γεννούν απόλυτες συμπεριφορές σε αυτούς που δεν συμφωνούν. Ετσι φτάσαμε να συζητάμε με απόλυτους και εμπαθείς τρόπους το θέμα και να νιώθουμε ότι θιγόμαστε.

    Επαναλαμβάνω, αν αποδείξει ότι οι προθέσεις του είναι θετικές, εγώ θα του το αναγνωρίσω χωρίς κανένα πρόβλημμα. Εχετε την εντύπωση ότι κανείς έφτασε κάπου χωρίς έντονη κριτική, ειδικά αν οι θέσεις και τα αξιώματα που παίρνει έχουν τόσο κύρος; Ούτε ένας! Να δείτε πόσα έλεγαν για την Μούσχουρη πριν καμιά δεκαριά χρόνια , πότε ήταν. Αυτό είναι φυσικότατο... δεν χρειάζεται να κακοκρίνεται αυτούς που έχουν κάποιες αντίθετες σκέψεις.

    (Το γιατί ορισμένα ονόματα όταν αναφέρονται ξεσηκώνουν ακραίες συζητήσεις, επίσης δεν είναι τυχαίο βέβαια, αλλά αυτό είναι υπόθεση άλλου τόπικ.)
    katerina229
    05.10.2006, 15:29
    Το θέμα δεν είναι "γιατί τέτοια απέχθεια προς τον Νταλάρα"... αλλά προς τι τέτοιο πάθος για τον Νταλάρα σε βαθμό που να εγγράφονται καινούρια μέλη ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να "υπερασπιστούν" τον θεό-Νταλάρα τους... Ποιός είναι ο φανατισμός;
    Εντάξει, να παίρνουν θέση άνθρωποι που έχουν γραφτεί εδώ και καιρό στο σάιτ και έχουν στο κάτω κάτω εκφράσει την άποψή τους για ένα σωρό άλλα θέματα, αλλά πώς εμφανίστηκαν έτσι ξαφνικά τόσο νεοεγγεγραμμένοι να μιλάνε για "καλλιτεχνική αξία" όταν η όλη τους άποψη για το θέμα "καλλιτέχνης" αρχίζει και τελειώνει στο πρόσωπο του Νταλάρα;
    proletarios, mesoxwritis εγγεγραμμένα μέλη την ίδια μέρα μόνο και μόνο για υπεράσπιση του Νταλάρα!!
    Εγώ πάντως δε θα γραφόμουν ποτέ σε ένα σάιτ μόνο και μόνο για να πω πόσο δε μ' αρέσει ο Νταλάρας εκεί που όλοι οι άλλοι θα έλεγαν πως τους αρέσει. Πού είναι ο φανατισμός λοιπόν...;
    Μας πρίξατε πια με τον Νταλάρα σας! Δε τον γουστάρουμε βρε αδερφέ ορισμένοι; Πρέπει να δίνουμε λόγο κι απο πάνω επειδή μας τη σπάει;
    Δε μας χ+++τε βρε Νταλάρες, όλοι σας... Βασιλικώτεροι του Βασιλέως...
    Και σταματήστε πια τις διπλοεγγραφές για να επικαλείσθε ο ένας τον άλλον...
    Mesoxoritis
    05.10.2006, 15:53
    Και ποιός σου είπε εσένα Κατερίνα ότι γραφτήκαμε για να υπερασπιστούμε τον Νταλάρα; Αν μετά από τη σημερινή μέρα χαθούμε τότε να το γράψεις! Μη μιλάς τώρα! Και δεν σε κατακρίναμε, ούτε εσένα ούτε κανέναν, επειδή δεν συμπαθείς τον Νταλάρα, αλλά επειδή του καταλογίζετε πράγματα για τα οποία δεν μπορείτε να αποδείξετε την ύπαρξή τους! Άλλο να μην συμπαθείς κάποιον και άλλο να τον κατηγορείς σε ό,τι κι αν κάνει! Αυτό είναι πόρωση...
    jorge
    05.10.2006, 16:01
    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 στις 05-10-2006 στις 15:29 έγραψε...

    αλλά προς τι τέτοιο πάθος για τον Νταλάρα σε βαθμό που να εγγράφονται καινούρια μέλη ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να "υπερασπιστούν" τον θεό-Νταλάρα τους...


    Στην καρεκλίτσα τους καθόντουσαν και πάτησαν 2 κουμπιά. Αυτό το θεωρείς τόσο μεγάλο πάθος;


    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 στις 05-10-2006 στις 15:29 έγραψε...

    Εντάξει, να παίρνουν θέση άνθρωποι που έχουν γραφτεί εδώ και καιρό στο σάιτ και έχουν στο κάτω κάτω εκφράσει την άποψή τους για ένα σωρό άλλα θέματα, αλλά πώς εμφανίστηκαν έτσι ξαφνικά τόσο νεοεγγεγραμμένοι να μιλάνε για "καλλιτεχνική αξία" όταν η όλη τους άποψη για το θέμα "καλλιτέχνης" αρχίζει και τελειώνει στο πρόσωπο του Νταλάρα;


    Το topic έχει γίνει θέμα συζήτησης και σε άλλα sites. Που είναι το κακό να λέει κάποιος την άποψή του όταν την τεκμηριώνει; Από πότε τα καιρό εγεγγραμένα μέλη έχουν "περισσότερο" το δικαίωμα να μιλήσουν; Και αφού ΔΕΝ τους ξέρεις, πως κρίνεις οτι καλλιτεχνικά γνωρίζουν μόνο από Νταλάρα;

    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 στις 05-10-2006 στις 15:29 έγραψε...

    Δε μας χ+++τε βρε Νταλάρες, όλοι σας... Βασιλικώτεροι του Βασιλέως...


    Έτσι, έτσι... Ανεβάζεις το επίπεδο, εύγε...


    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 στις 05-10-2006 στις 15:29 έγραψε...

    Και σταματήστε πια τις διπλοεγγραφές για να επικαλείσθε ο ένας τον άλλον...



    Το αν υπάρχουν διπλοεγγραφές δε γίνεται να το ξέρεις εσύ. Ο admin το ξέρει.
    Και από τη στιγμή που σου λέω οτι το topic μπήκε και σε άλλα sites, είναι πολύ λογικό να μπουν νέα μέλη να πουν την άποψή τους. Αν εσύ τώρα βλέπεις παντού φαντάσματα, είναι δικό σου το πρόβλημα.
    Astron
    05.10.2006, 16:04
    Παράθεση:

    Μας πρίξατε πια με τον Νταλάρα σας! Δε τον γουστάρουμε βρε αδερφέ ορισμένοι; Πρέπει να δίνουμε λόγο κι απο πάνω επειδή μας τη σπάει;
    Δε μας χ+++τε βρε Νταλάρες, όλοι σας... Βασιλικώτεροι του Βασιλέως...



    Αφού δεν το γουστάρετε πρέπει να είστε αρκετά μαζόχες ώστε να αφιερώνετε τόσο χρόνο μόνο και μόνο για να τον βρίσετε. Αφήστε επιτέλους κι ένα αναθεματισμένο topic για να μπορούμε να μιλήσουμε για αυτόν χωρίς να πετάγονται κάθε 10 λεπτά οι υβριστές του.
    Καλώς ή κακώς κάποιοι άνθρωποι τον αγαπούν και τον εκτιμούν για τους δικούς τους λόγους. Πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με ειρωνεία;

    Επίσης κατηγορείς τα νέα μέλη που προφανώς προσβλήθηκαν από τα γραφόμενα και θέλησαν να συμμετάσχουν. Εσύ ως τί μιλάς και τους κρίνεις; Ως παλιά; Βρε Κατερινά 34 posts έχεις όλα κι όλα κι από αυτά, τα 10 είναι μηνύματα μίσους για τον Νταλάρα!
    Και τουλάχιστον οι άλλοι γράφτηκαν για να ανεβάσουν έναν άνθρωπο επειδή τον αγαπούν. Εσύ ξόδεψες τόσο χρόνο για να κατακρίνεις έναν που αντιπαθείς. Τί είναι πιο υγιές;

    gazakas
    05.10.2006, 16:39
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 05-10-2006 στις 14:36 έγραψε...

    Προς Νταλαρομανία....δεν τον βρίζουμε, τον κρίνουμε! [...] Δεν συνηθίζω να βρίζω λοιπόν, απλά διατυπώνω κάποιες σκέψεις.

    Αλλά όπως είναι επίσης φυσικό, όταν κάποιοι εμφανίζονται να μιλούν με πάθος και απόλυτους τρόπους προς το θέμα, οι ίδιοι γεννούν απόλυτες συμπεριφορές σε αυτούς που δεν συμφωνούν. Ετσι φτάσαμε να συζητάμε με απόλυτους και εμπαθείς τρόπους το θέμα και να νιώθουμε ότι θιγόμαστε.




    Για να δούμε λοιπόν τι εννοούμε ότα λέμε ότι κάποιοι μιλούν με πάθος και απόλυτους τρόπους:


    Πρώτο ποστ στο παρόν τόπικ η είδηση όπως την παραθέτει ο jorge. Δεύτερο ποστ:

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 19-09-2006 στις 19:29 έγραψε...

    Αυτό ήταν, ο Νταλάρας θα νοιαστεί για τους πρόσφυγες, η Μπάρμπα για την καταπιεσμένη γυναίκα του Κερατσινίου και ο Γκλέτσος θα παλέψει μέσω της αριστεράς για τα προβλήμματα των εργατών...
    Ας είναι καλά και η Κοντού με την Λάσχαρη που έβαλαν το λιθαράκι τους στον δήμο Αθηναίων.
    Επιτέλους μπαίνουν σε καλή τροχιά, σημαντικά ζητήματα - πληγές του καιρού μας.

    Τι ωραία που περνάμε, ας κοιμηθούμε ήσυχοι απόψε...



    Τρίτο ποστ:
    Παράθεση:

    Το μέλος Tziamourani στις 19-09-2006 στις 21:06 έγραψε...

    Χα χα χα ....Ξεχασες τον Σομερ ο οποίος θα ασχοληθεί με τους κοινωνικά αποκλεισμένους στην Αθήνα μας !!!!!

    Οντως περνάμε όμορφα....

    Ελένη





    Έβδομο ποστ:
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 20-09-2006 στις 02:02 έγραψε...

    Προσωπικά δεν σχολίασα τίποτα από τα δύο. Ούτε τις τιμές, ούτε τις επιλογές.
    Σχολίασα μάλλον τους πρόσφυγες, που βρήκαν επιτέλους προστασία. Μετά από τόση ταλαιπωρία το θέμα της προσφυγιάς βρήκε τον άνθρωπο του.
    Ομως αντιλήφθηκα ότι κι άλλα έξυπνα μέλη, κατανοούσαν τον προβλημματισμό μου.
    Στη συνέχεια θυμήθηκα με συγκίνηση κι άλλες μεγάλες προσωπικότητες, που βοήθησαν τον τόπο, η που θα τον βοηθήσουν προσεχώς...
    Αυτά...

    Δεν ξέρω με πόση ανακούφιση να έμαθαν το χαρμόσυνο οι πρόσφυγες στις σχεδίες του Αιγαίου...



    Στο δέκατο τέταρτο ποστ έχουμε και την παραδοχή ότι τα προηγούμενα αποτελούν κείμενα χωρίς πάθος και χωρίς απολυτότητα:
    Παράθεση:

    Το μέλος Tziamourani στις 20-09-2006 στις 13:24 έγραψε...


    Σίγουρα η κίνηση είναι πάρα πολύ καλή .....!!!! Αν κάποια μέλη (και εγώ) χλευάσαμε το γεγονός αυτό, είναι γιατί πραγματικά ΔΕΝ κοιταμε τον γαιδαρο στα δόντια !!!

    Ελένη





    Στην επόμενη σελίδα προστίθενται κι άλλα νηφάλια γελάκια:
    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 στις 20-09-2006 στις 16:28 έγραψε...

    Το μέλος Astron στις 20-09-2006 στις 15:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 στις 20-09-2006 στις 15:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πώς είστε τόσο σίγουροι ότι ο Νταλάρας και ο κάθε Νταλάρας δεν πληρώνεται από τις λεγόμενες συναυλίες με φιλανθρωπικό χαρακτήρα...;


    Όπως για παράδειγμα όταν έκανε συναυλία με τον Ιωαννίδη στην Σερβία την ώρα που πέφτανε οι βόμβες;
    Σίγουρα τους τα σκάσανε χοντρά οι Σέρβοι.
    Πώς; Δεν το ξέρετε το περιστατικό; Ε βέβαια στα μεσημεριανά τα παραλείπουν αυτά.



    Αυτό κι αν είναι αστείο!
    Δεν το ήξερα πραγματικά! Αυτή η είδηση με έκανε και γέλασα πολύ πραγματικά! Να 'σαι καλά Astron - και ασφαλώς δεν ειρωνεύομαι εσένα αλλά το ίδιο το ...γεγονός!!!-
    Δηλαδή, οι Σέρβοι είχαν που είχαν τα βάσανά τους, το πρόβλημά τους, τον πόλεμό τους..., τους ήρθε και ο Νταλάρας να τους κάνει συναυλία!! Γιατί δεν έδινε ένα χρηματικό ποσό από την τσέπη του αφού είναι τόσο φιλάνθρωπος; Χρειαζόταν να πάει να δώσει συναυλία στη Σερβία εν ώρα πολέμου !!!! Απίστευτο...!
    Τι να πω βρε παιδιά... Κάποια πράγματα μου φαίνονται αδιανόητα...! Είμαι εγώ από άλλο πλανήτη ή εθελοτυφλούμε μαζικά ;



    Και πάει λέγοντας... Με τέτοιο ύφος σας παραξενεύει δηλαδή που κάποιοι "νταλαρόφιλοι" που, χωρίς να υπερβάλλω, ίσως να γνωρίζουν και από κάπως πιο κοντά τον άνθρωπο, χρησιμοποίησαν διθυραμβικό ύφος για το Νταλάρα; Γράφτηκε και πιο πάνω ότι ο Νταλάρας δεν είναι Θεός. Ορθότατο. Σημείωσα όμως ότι δεν είναι και Διάβολος και πέρασε στο ντούκου. Επιτρέψτε μου να πω ότι όχι η διαφορετική άποψη τόσο, όσο το ύφος με το οποίο διατυπώνεται μπορεί να θεωρηθεί -από τη στιγμή που γίνεται τόσο επίμονα- προσβλητικό. Δεν ξέρω αν έχετε σκεφτεί όλοι εσείς ότι τη στιγμή που τα χώνετε κατ' αυτόν τον τρόπο στον Νταλάρα (και παρακαλώ, η έμφαση να δοθεί στον τρόπο) τα χώνετε ταυτόχρονα και σε ανθρώπους που τον ακούν και τους αρέσει.




    Παράθεση:

    Επαναλαμβάνω, αν αποδείξει ότι οι προθέσεις του είναι θετικές, εγώ θα του το αναγνωρίσω χωρίς κανένα πρόβλημμα. δεν χρειάζεται να κακοκρίνεται αυτούς που έχουν κάποιες αντίθετες σκέψεις.




    Δηλαδή θα πρέπει ο εν λόγω τραγουδιστής ανά πάσα στιγμή να αποδεικνύει ότι έχει καλές προθέσεις. Φαίνεται έχει κάνει τόσα και τόσα αξιοκατάκριτα πράγματα μέσα στα οποία διαβλέπει κανείς κακές προθέσεις ώστε έχει χάσει κάθε αξιοπιστία...Και άντε και τις απέδειξε τις καλές προθέσεις: νομίζω ότι πλέον όσοι έχουν σχηματίσει αρνητική εικόνα για αυτόν, θα φιλτράρουν πλέον κάθε του ενέργεια μέσα από την καχυποψία. Σκεφτείτε να κάνει αυτό που έκανε ο Μπομπ Γκέλντοφ, να ξεκινήσει δηλαδή φιλανθρωπικές συναυλίες και να σταματήσει κάθε εμπορική καλλιτεχνική ενέργεια όχι μόνο για όσο καιρό θα δίνει αυτές τις συναυλίες αλλά και για τα επόμενα δέκα χρόνια. Ε, κάποιοι θα πουν ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα, ότι το κάνει από ματαιοδοξία ή για να αφήσει καλό όνομα ή κάτι παρόμοιο...



    Παράθεση:

    (Το γιατί ορισμένα ονόματα όταν αναφέρονται ξεσηκώνουν ακραίες συζητήσεις, επίσης δεν είναι τυχαίο βέβαια, αλλά αυτό είναι υπόθεση άλλου τόπικ.)




    Συμφωνώ ότι αυτό δεν είναι τυχαίο, αλλά το γεγονός δε θα έπρεπε να προβληματίζει μόνο όσους υποστηρίζουν με πάθος το συγκεκριμένο πρόσωπο (σαν να είναι θεός, όπως είπαν κάποιοι) αλλά και όσους το κατακρίνουν σκαιότατα (σαν να είναι ο κύριος και μοναδικός υπεύθυνος για όλα τα στραβά στο χώρο του ελληνικού τραγουδιού, -τι λέω;- στο χώρο του πολιτισμού στην Ελλάδα, όπως θα έλεγα εγώ)...




    Για την προτροπή της katerinas229 έχω να πω μόνο μια λέξη: "Ευχαρίστως!"
    katerina229
    05.10.2006, 16:42
    Έχετε δίκιο που λέτε πως πολυασχολούμαι με τον Νταλάρα! Όντως παραασχολήθηκα. Όταν ξεκίνησα όμως να ασχολούμαι εξέφρασα απλώς την άποψή μου στο θέμα. Ούτε έθεσα το ποστ, ούτε "καιγόμουνα" να ακούσω πόσοι είναι υπέρ και πόσοι κατά. Για φανατισμό λοιπόν δεν μπορείτε να με κατηγορείτε. Αν εκφράστηκα με τον τρόπο που εκφράστηκα (που στο κάτω κάτω η έκφραση δεν ανήκει σε 'μένα και το ξέρετε) ήταν γιατί ξαφνικά διαπίστωσα πως δύο μέλη εγγράφηκαν 5 Οκτώβρη προς υπεράσπιση του Νταλάρα σε ένα ποστ που για λίγο τουλάχιστον είχε δείξει πως πηγαίνει στο αρχείο. Δεν το επανέφερα εγώ το θέμα. Άρα και πάλι δεν μπορείτε να με κατηγορείτε για φανατισμό. Επίσης, αν απάντησα αυτήν την τελευταία φορά ήταν γιατί διάβασα εκφράσεις όπως:
    - Ευτυχώς που βγήκε κι ένα λογικό άτομο εδώ μέσα να μιλήσει!
    - Δεν δικαιολογείται τέτοια απέχθεια, τέτοιο μίσος! Πώς μπορείτε να βάζετε σε μαύρες λίστες τον Νταλάρα; Έχετε σκεφτεί το τι έχει τραγουδήσει και το τι έχει κάνει αυτός ο άνθρωπος για την Ελληνική μουσική;
    - Δεν είστε καλά μου φαίνεται...
    - Αίσχος! Αυτά τα πράγματα μόνο στην Ελλάδα γίνονται..
    και άλλα ακόμη...

    Αυτά, jorge, που έτρεξες αμέσως να κρίνεις αυτό που λεω και να μιλήσει για το επίπεδό μου -παρότι με μια ματιά στα σχόλια που έχω κάνει στο φόρουμ ή οπουδήποτε αλλού θα μπορούσες να καταλάβεις εύκολα ότι ούτε τουρίστας είμαι στη μουσική ούτε μπήκα εδώ μέσα για να περνάω την ώρα μου- πώς θα τα χαρακτήριζες εσύ; Αν ο δικός μου είναι φανατισμός, οι παραπάνω εκφράσεις δείχνουν κάτι λιγότερο, ειδικά όταν δίνονται ως απάντηση στις μουσικές προτιμήσεις ορισμένων, όπως εμένα;
    Όσο για την επισήμανσή μου ΆΣΤΡΟΝ για τα νέα μέλη, επιτέλους ας μην κάνουμε όλοι ότι δεν καταλαβαίνουμε ή ότι είμαστε ηλίθιοι. Ασφαλώς και δεν είμαι παλιά στο σάιτ αλλά το πρόβλημά μου δεν ήταν ότι τα μέλη που εγγράφηκαν δεν ήταν παλια... Το θέμα μου και ο προβληματισμός μου και το υπονοούμενο περί διπλοεγγραφής προέκυψε από το γεγονός ότι δύο νέα μέλη της 5ης Οκτωβρίου τηλεπαθητικώς φαίνεται πως συναντήθηκαν οι σκέψεις τους και προσέτρεξαν να μας βάλουνε στη θέση μας, όλους εμάς που τυχαίνει να μην ανήκουμε στο "θρήσκευμά" τους.

    Αρκετά ασχολήθηκα. Αλλά θα σας συμβούλευα και εσένα jorge και εσένα astron -αν ασφαλώς δέχεστε φιλικές συμβουλές και δεν τις θεωρήσετε προσβολές- καλύτερα αν δεν μπορείτε δίκαια να αντιμετωπίσετε αυτούς που εκφράζουν εδώ μέσα τις απόψεις τους, μην απαντάτε προσπαθώντας να τους βάλετε στη θέση τους... Και εννοώ, για να είμαστε καθαροί, αν και στο μέλος frufru που εκφράστηκε πράγματι προσβλητικά και ειρωνικά (κατά την έκφρασή σου Αστρον) για τον Νταλάρα είχατε ασχοληθεί με τον ίδιο τρόπο που ασχοληθήκατε με το δικό μου "δε μας χ....τε βρε Νταλάρες" τότε ίσως το ποστ αυτό δεν θα υπήρχε.

    Mesoxoritis
    05.10.2006, 16:50
    Δηλαδή Κατερίνα, για να καταλάβω! Η έκφραση που σε οδήγησε στο να μιλήσεις 'απότομα' για τον Νταλάρα, είναι ότι 'Ο Νταλάρας έχει κάνει πολύ σημαντικά πράγματα για την ελληνική μουσική κι έχει τραγουδήσει μεγάλα τραγούδια'; Αν αμφισβητείς κι αυτό τότε σίγουρα τουρίστας είσαι στη μουσική!
    katerina229
    05.10.2006, 16:59
    Ασφαλώς μεσοχοριτη, η γνώμη μου είναι ότι ο Νταλάρας στη μουσική έχει προσφέρει ορισμένες πολύ καλές ερμηνείες σε τραγούδια που δημιούργησαν μεγάλοι δημιουργοί. Το είπα εξ αρχής. Δεν αμφισβητώ τις ικανότητές του, αλλά δεν θεωρώ ότι έκανε "πολυ σημαντικά πράγματα για την ελληνική μουσική". Για 'μένα πολύ σημαντικά πράγματα για την ελληνική μουσική έχει κάνει ο Θεοδωράκης, ο Λεοντής, ο Χατζηδάκις, ο Αηδονίδης, η Σαμίου και ο Βαγγέλης Παπαθανασίου. Αυτή είναι η δική μου άποψη. Τον Νταλάρα δεν τον κατατάσσω στους ανθρώπους που αν η παρουσία του έλλειπε από τα μουσικά πράγματα, θα υστερούσαμε... Αυτή είναι διαφοράς μας... Έχω άλλες προτεραιότητες στη μουσική.
    Άσε δε που η έκφραση που με ενόχλησε δεν είναι η: 'Ο Νταλάρας έχει κάνει πολύ σημαντικά πράγματα για την ελληνική μουσική κι έχει τραγουδήσει μεγάλα τραγούδια' αλλά (και το ξανάγραψα από πάνω):
    "Πώς μπορείτε να βάζετε σε μαύρες λίστες τον Νταλάρα; Έχετε σκεφτεί το τι έχει τραγουδήσει και το τι έχει κάνει αυτός ο άνθρωπος για την Ελληνική μουσική; " και με εκνεύρισε αυτή η συγκεκριμένη γιατί σημαίνει ότι εγώ δε θα πρέπει να έχω άποψη για το τι έχει κάνει ο Νταλάρας. Πρέπει, για να τον κατατάσσω ψηλά ή χαμηλά στη συνείδησή μου, να έχω την άποψη του διπλανού μου...
    Επίσης αυτό που με έκανε να μιλήσω για τον Νταλάρα δεν ήταν μία αλλά πολλές εκφράσεις, ορισμένες εκ των οποίων τις έχω καταγράψει παραπάνω... Μην επιλέγουμε ορισμένα κι αυτά διαστρεβλωμένα. Γνωρίζω πολύ καλά και τι γράφω και τι πιστεύω και τι μ' αρέσει και τι δε μ' αρέσει.

    jorge
    05.10.2006, 17:29
    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 έγραψε...

    Μας πρίξατε πια με τον Νταλάρα σας! Δε τον γουστάρουμε βρε αδερφέ ορισμένοι; Πρέπει να δίνουμε λόγο κι απο πάνω επειδή μας τη σπάει;
    Δε μας χ+++τε βρε Νταλάρες, όλοι σας... Βασιλικώτεροι του Βασιλέως...



    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 έγραψε...

    Για φανατισμό λοιπόν δεν μπορείτε να με κατηγορείτε.




    Mesoxoritis
    05.10.2006, 17:36
    Όταν είπα Κατερίνα για τις μαύρες λίστες αναφερόμουν σε ένα topic με αυτό τον τίτλο, στο οποίο είδα το όνομα του Νταλάρα δίπλα σε αυτό του Νίνο ή του Καραφώτη! Ε, αυτό μου φαίνεται ότι αποτελεί προσβολή και δεν φανερώνει απλή αντιπάθεια! Σέβομαι την άποψή σου για το αν ο Νταλάρας είναι από τα μεγάλα κεφάλαια της Ελληνικής μουσικής, αν και διαφωνώ! Απλώς, τέλος, σου θυμίζω ότι είναι αυτός που με τον δίσκο του '50 χρόνια ρεμπέτικο' επανέφερε στη μόδα τα ρεμπέτικα και τα σμυρνέικακαι συνέβαλε στο να μη χαθεί αυτό το σπουδαίο μουσικό είδος που αποτελεί την παράδοσή μας! Είναι αυτός που με τα 'Latin' δημιούργησε νέα μόδα στην Ελλάδα καθώς έκανε γνωστό στο ευρύ κοινό αυτό το είδος! Επίσης, μετά από αυτό τον δίσκο έγινε μόδα η εκμάθηση της κλασσικής κιθάρας! Είναι αυτός που πριν 35 χρόνια αποτέλεσε τον βασικό ερμηνευτή της σχολής που δημιουργήθηκε μετά απο την εποχή Χατζιδάκι-Θεοδωράκη, κι η οποία σχολή εκπροσωπήθηκε κυρίως από τον Κουγιουμτζή και τον Λοϊζο, αλλά και από τον πιο 'έντεχνο' Καλδάρα! Είναι αυτός που, κατόπιν επιλογής του, παράτησε τις πίστες από την δεκαετία του 70, και εμφανιζόταν αποκλειστικά σε μπουάτ και θέατρα, τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό (κυρίως), με αποτέλεσμα να γίνει γνωστή η Ελληνική μουσική στους ομογενείς μας και στο εξωτερικό! Έχω φίλη από Γερμανία, ετών 50, η οποία λέει ότι τα δυο πιο σημαντικά πρόσωπα της Ελλάδας για τους μετανάστες είναι ο Καζαντίδης και ο Νταλάρας! Είναι αυτός επίσης που επί 35 χρόνια πρεσβεύει την καλή Ελληνική μουσική, χωρίς να έχει προβεί σε σχεδόν καμμία μη-ποιοτική επιλογή, αν εξαιρέσει κανείς τον δίσκο 'Στα τραγούδια που σου γράφω'. Είναι αυτός που ανέδειξε ή τουλάχιστον βοήθησε στην ανάδειξη μεγάλων Ελλήνων καλλιτεχνών! Η Γλυκερία ξεκίνησε κάνοντας δεύτερη φωνή στον Νταλάρα, όπως και η Πρωτοψάλτη! Η Αλεξίου έκανε τις πρώτες τις επιτυχίες σε δίσκους του Νταλάρα (Μικρά Ασία, Βυζαντινός Εσπερινός)! Η Αρβανιτάκη έγινε γνωστή στο ευρύ κοινό με το 'Κόκκινο φουστάνι', το οποίο βρίσκεται στον δίσκο του Νταλάρα 'Τρελοί και άγγελοι'! Ακόμα και ο Φραγκούλης έγινε γνωστός με την συμμετοχή του στον δίσκο 'Live στην Ιερά Οδό'! Η Εστουδιαντίνα, τέλος, είναι αυτή τη στιγμή γνωστή χάρη στον Νταλάρα! Επίσης, επειδή μίλησες για τον Αηδονίδη, ο Νταλάρας είναι αυτός που άνοιξε το δρόμο, όντας ο παραγωγός, για τον καλύτερο (όπως έχει πει ο ίδιος ο Αηδονίδης) δίσκο του Αηδονίδη: 'Τ 'αηδόνια της ανατολής'! Ο Νταλάρας είναι αυτός ο οποίος, μαζί με τον Θεοδωράκη, πήρε την πρωτοβουλία να τιμηθεί ο Τσιτσάνης, όταν το κράτος έκανε τα στραβά μάτια για αυτό το θέμα! Είναι αυτός ο οποίος, με τα αφιερώματα σε Τσιτσάνη και Βαμβακάρη, έκανε γνωστά σε πολλούς συνομίληκούς μου τα τραγούδια αυτών των συνθετών! Είναι ο μόνος που πάλεψε για ένα θέμα για το οποίο το κράτος δεν έκανε τίποτα, αυτό της Κύπρου! Έκανε πόσες και πόσες αφιλοκερδείς συναυλίες για αυτό το θέμα, με αποτέλεσμα την τίμησή του με το βραβείο Kennedy και με την εκλογή του ως Πρέσβη Καλής Θελήσεως υπέρ των προσφύγων από τον ΟΗΕ! Βέβαια, ο κύριος Πανούσης, επειδή φαίνεται ότι δεν είχε τι να πει εκείνη την εποχή, τον κατηγόρησε και τον χλεύασε, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί έκτοτε κακή φήμη για τον Νταλάρα και τις προθέσεις του! Έχω ακούσει έγκυρες μαρτυρίες, από έναν οικογενειακό φίλο μου που δούλευε στην Κύπρο, σύμφωνα με τις οποίες σε πολλά σπίτια Κύπριων, δίπλα στις φωτογραφίες της οικογένειάς τους έχουν φωτογραφία του Νταλάρα! Αυτό δίνει την καλύτερη απάντηση στον κύριο Πανούση και τους υποστηρικτές του! Τέλος, είναι αυτός τον οποίο τα μεγαλύτερα πρόσωπα της Ελληνικής μουσικής (Δηλαδή: Θεοδωράκης, Χατζιδάκις, Μερκούρη, Λευτέρης Παπαδόπουλος, Λοίζος, Τσιτσάνης, Παπαϊωάννου, Καλδάρας, Αλεξίου κ.α) χαρακτηρίζουν ως την μεγαλύτερη προσωπικότητα της Ελληνικής μουσικής μετά τον Καζαντζίδη και τον Μπιθικώτση! Αν αυτός ο άνθρωπος, για σένα, δεν είναι κάτι που θα λείψει από την Ελληνική μουσική, τότε μου φαίνεται ότι κάνεις ένα τεράστιο λάθος! Γιατί είναι αυτός που θα λείψει περισσότερο από κάθε άλλον! Και δεν το λέω εγώ, αλλά τα πρόσωπα που προανέφερα!
    faltsoo
    05.10.2006, 17:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 04-10-2006 στις 22:12 έγραψε...

    Η Μαριάννα Βαρδινογιάννη π.χ. που είναι και αυτή πρέσβειρα καλής θέλησης,μάς ενοχλεί;

    Αν γινόταν πρέσβης καλής θέλησης ο Σαββόπουλος,θα μάς ενοχλούσε;










    Φυσικα και θα μας ενοχλουσε και μας ενοχλει.

    το θεμα εχει ξεφυγει, οπως παντα , και εχει γινει μια αντιπαραθεση σε φιλους η μη του Νταλαρα.
    ΟΧΙ...στον πρεσβη, ειναι το προβλημα , στον τιτλο , που το 2006, ακομη πωλειται απο τον Ο.Η.Ε. (Αλλη πονεμενη ιστορια) , και στους καθε επωνυμους που εναντι αμοιβης αγοραζουν τιτλους, για να συμπληρωσουν το μονο κενο που ισως τους εχει μεινει (κατα τη γνωμη τους) στην ανοδο τους για την κοινωνικη καταξιωση και αναγνωριση .
    ο Νταλαρας δεν αναγνωριζεται δυστηχως για το εργο , τη δουλεια του, αλλα για τα λεφτα του.
    αυριο μπορει ναι ειναι ο Τολης η η Αντζελα , ? ? ?




    katerina229
    05.10.2006, 17:42
    Μπαμπινιώτης: Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας
    Φανατισμός: Η τυφλή προσήλωση σε ιδέα, πίστη ή πρόσωπο, η οποία οδηγεί στην άρνηση κάθε κριτικής και στο μίσος για όποιον πιστεύει το αντίθετο"





    vasilis23
    05.10.2006, 17:45
    βρε παιδακια....ηρεμηστε!Βαλτε λιγο νερο στο κρασι σας!ο καθενας εχει τισ αποψεις του!Δεν ειναι αναγκη καθε φορα να πλακωνομαστε!Ελα....παμε!