ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.848 μέλη

    Αν ζούσατε χρόνια πρίν........

    maspa
    26.09.2006, 21:02
    nalpha μμου θύμισες το βιβλίο "ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη" του Καρακάση....Αυτό πως σου έχει ξεφύγει?
    Shamriella_
    26.09.2006, 21:11
    Εγώ συνήθισα ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής του σήμερα και θα δυσκολευόμουν πολύ να ζήσω διαφορετικά. Εδώ μου φαίνεται απίστευτα διαφορετική η ζωή στην Ελλάδα σε σχέση με το πώς είναι στην Κύπρο...οπότε μάλλον δεν κάνω για άλλα εγώ. Αν και αν είχα μια μηχανή του χρόνου υπάρχουν πολλέεεεες στιγμές της ιστορίας σε διάφορα μέρη του πλανήτη που θα ήθελα να δω.
    maspa
    26.09.2006, 21:21
    Ρε παιδιά....Εγώ είμαι ανώμαλη που θα ήθελα να ζουσα σε καιρό πολέμου?? Π.χ. το '40..... Μπορεί να έχω επηρεαστεί κι από βιβλία που τα παρουσιάζουν πολύ διαφορετικά αυτά τα γεγονότα (από μικρή διάβαζα Ζωρζ Σαρή,που όσο να 'ναι περιέγραφε εκείνη την εποχή).....Τι να πω.....
    nalpha
    26.09.2006, 22:42
    Το μέλος maspa στις 26-09-2006 στις 21:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    nalpha μμου θύμισες το βιβλίο "ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη" του Καρακάση....Αυτό πως σου έχει ξεφύγει?




    ΓΕΙΑ ΣΟΥ MASPA

    "AΘΗΝΑ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΟΜΟΡΦΗ...
    ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕ..ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ 4ΕΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!



    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΠΟΛΕΜΟΥ...
    ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΟΥΔΕΙΣ ΛΟΓΟΣ...(ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ)..ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ.


    alexia-vicky
    26.09.2006, 23:24
    Το μέλος nalpha στις 26-09-2006 στις 20:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    ΓΙΑ 40-50 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΟΧΙ. ...(ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΖΕΡΗ, ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ,ΑΓΕΛΑΣΤΗ)...

    ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ-ΕΝΑΜΙΣΗ ΑΙΩΝΑ ΠΡΙΝ ΝΑΙ !
    ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΥ...

    ΝΑ ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ,ΜΕ ΟΙΚΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΟ LIBRO DORO.
    NA ΓΙΝΩ ΜΙΑ ΝΕΑ....ΠΟΠΟΛΑΡΑ.. ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΤΩ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ.

    ΝΑ ΕΜΠΝΕΥΣΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΕΕΣ ΙΔΕΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ..

    ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ...."Η ΚΟΝΤΕΣΣΑ ΝΑΝΤΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..."(ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ..ΧΑ ΧΑ).

    ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΠΟΧΗ ΕΤΣΙ ΠΙΟ ΣΦΑΙΡΙΚΑ...
    ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ ΦΟΥΣΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΧΤΕΝΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
    ΟΙ ΧΟΡΟΙ ΗΤΑΝ ΧΟΡΟΙ ΚΑΙ ΘΥΜΙΖΑΝ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑ...
    ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ,ΟΙ ΠΥΡΓΟΙ,ΤΑ ΚΑΣΤΡΑ...ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΚΙ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΕΠΟΧΗΣ...

    ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΠΑΜΕ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΙΩΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΛΑΟΥ...

    ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ Μ ΑΓΓΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΟΧΗ...
    ΞΕΡΩ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΥ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟ...ΜΠΟΡΕΙ...

    ....ΑΧ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑ...







    πειράζει που και εμένα αυτή ειναι η αγαπημένη μου εποχή? και ας μη διαβάζω πολύ Ξενόπουλο...
    nalpha
    26.09.2006, 23:31
    Το μέλος alexia-vicky στις 26-09-2006 στις 23:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 26-09-2006 στις 20:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    ΓΙΑ 40-50 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΟΧΙ. ...(ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΖΕΡΗ, ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ,ΑΓΕΛΑΣΤΗ)...

    ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ-ΕΝΑΜΙΣΗ ΑΙΩΝΑ ΠΡΙΝ ΝΑΙ !
    ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΥ...

    ΝΑ ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ,ΜΕ ΟΙΚΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΟ LIBRO DORO.
    NA ΓΙΝΩ ΜΙΑ ΝΕΑ....ΠΟΠΟΛΑΡΑ.. ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΤΩ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ.

    ΝΑ ΕΜΠΝΕΥΣΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΕΕΣ ΙΔΕΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ..

    ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ...."Η ΚΟΝΤΕΣΣΑ ΝΑΝΤΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..."(ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ..ΧΑ ΧΑ).

    ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΠΟΧΗ ΕΤΣΙ ΠΙΟ ΣΦΑΙΡΙΚΑ...
    ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ ΦΟΥΣΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΧΤΕΝΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
    ΟΙ ΧΟΡΟΙ ΗΤΑΝ ΧΟΡΟΙ ΚΑΙ ΘΥΜΙΖΑΝ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑ...
    ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ,ΟΙ ΠΥΡΓΟΙ,ΤΑ ΚΑΣΤΡΑ...ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΚΙ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΕΠΟΧΗΣ...

    ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΠΑΜΕ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΙΩΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΛΑΟΥ...

    ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ Μ ΑΓΓΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΟΧΗ...
    ΞΕΡΩ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΥ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟ...ΜΠΟΡΕΙ...

    ....ΑΧ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑ...







    πειράζει που και εμένα αυτή ειναι η αγαπημένη μου εποχή? και ας μη διαβάζω πολύ Ξενόπουλο...




    ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΙΟΥΝΤΑΙ 2 ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ.Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ.


    nightwhisper
    27.09.2006, 00:27
    Το μέλος megaloserwtikos στις 23-09-2006 στις 01:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ θα σου απαντήσω αν ζούσαμε 45 χρόνια πριν...
    Το 1960
    Θα πηγαίναμε σινεμά να δουμε '' Μανταλένα'', η την Μερκούρη στο ''Ποτέ την κυριακή'' και θα γελάγαμε με τον Γκιωνάκη στα ''κίτρινα γάντια'' που έλεγε ''από πορτοκάλι;''
    Θα είχαμε ανοίξει τόπικ όπως...

    Σας αρέσει η Μαίρη Λίντα;
    Συμφωνείτε με την νίκη στο φεστιβάλ της Νάνας Μούσχουρη;
    Ο Θεοδωράκης μελοποίησε Ρίτσο
    Ευτελίζετε ο Χατζιδάκις με το ''νιάου βρε γατούλα'';
    Η νεοεμφανιζόμενη Τζένη Βάνου
    Χιώτης η Ζαμπέτας
    Ποιό τραγούδι της Βέμπο σας αρέσει περισσότερο και γιατί;
    Ψάχνω τραγούδι Τώνη Μαρούδα
    Ψάχνω 2 τραγούδια από Σπύρο Ζαγοραίο, επέιγον
    Το καινούριο δισκάκι της Καίτης Γκρέυ
    Θα ξανατραγουδήσει στην Ελλάδα η Κάλλας;
    Εφυγε ο Λογοθετίδης
    Είναι μελό η Βούλα Πάλα;

    Ενώ καβγάς μεγάλος μεταξύ των μελών θα ξέσπαγε στο τόπικ ''Καζαντζίδης η Μπιθικώτσης;''
    Αλλά και στο περί ανέμων και υδάτων στο τόπικ ''Ή Καρέζη μιμείται την Βουγιουκλάκη;''

    Κάποιοι θα σχολίαζαν τους πρωτοεμφανιζόμενους Μάνο Λοίζο και Σταύρο Κουγιουμτζή.

    Ενώ ο μικρός τότε orfeus, θα πήγαινε σε συναντήσεις των μελών του ΜΗ στο Τρίο Μπελκάντο... που θα οργάνωνε το μέλος xarxakos (που αργότερα θα έκανε και καριέρα ως συνθέτης) και θα οραματιζόταν ένα μικρό χώρο για συναντήσεις στο μέλλον που θα παίζουν και θα τραγουδούν όσα μέλη θέλουν...

    Αυτάααα...







    xaxaxaxaxaxaxaxa
    maspa
    27.09.2006, 00:42
    Το μέλος nalpha στις 26-09-2006 στις 22:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 26-09-2006 στις 21:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    nalpha μμου θύμισες το βιβλίο "ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη" του Καρακάση....Αυτό πως σου έχει ξεφύγει?




    ΓΕΙΑ ΣΟΥ MASPA

    "AΘΗΝΑ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΟΜΟΡΦΗ...
    ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕ..ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ 4ΕΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!



    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΠΟΛΕΜΟΥ...
    ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΟΥΔΕΙΣ ΛΟΓΟΣ...(ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ)..ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ.





    ι
    Αλήθεια? Εγώ τώρα το διαβάζω! (είμαι στη μέση ακόμα)
    Πολύ περιγραφικός όμως ο Καρακάσης κι αρχίζω καιι το βαριέμαι με τις επιβραδύνσσεις του.....
    nalpha
    27.09.2006, 01:07
    Το μέλος maspa στις 27-09-2006 στις 00:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 26-09-2006 στις 22:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 26-09-2006 στις 21:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    nalpha μμου θύμισες το βιβλίο "ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη" του Καρακάση....Αυτό πως σου έχει ξεφύγει?




    ΓΕΙΑ ΣΟΥ MASPA

    "AΘΗΝΑ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΟΜΟΡΦΗ...
    ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕ..ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ 4ΕΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!



    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΠΟΛΕΜΟΥ...
    ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΟΥΔΕΙΣ ΛΟΓΟΣ...(ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ)..ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ.





    ι
    Αλήθεια? Εγώ τώρα το διαβάζω! (είμαι στη μέση ακόμα)
    Πολύ περιγραφικός όμως ο Καρακάσης κι αρχίζω καιι το βαριέμαι με τις επιβραδύνσσεις του.....




    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΚΑΡΑΚΑΣΗΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟ.
    ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ 50 ΛΕΞΕΙΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΜΕ 100..
    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ ΚΟΥΡΑΖΕΙ.
    ΣΑΝ ΙΔΕΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΤΟΡΥ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.



    maspa
    27.09.2006, 01:17
    Το μέλος nalpha στις 27-09-2006 στις 01:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 27-09-2006 στις 00:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 26-09-2006 στις 22:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 26-09-2006 στις 21:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    nalpha μμου θύμισες το βιβλίο "ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη" του Καρακάση....Αυτό πως σου έχει ξεφύγει?




    ΓΕΙΑ ΣΟΥ MASPA

    "AΘΗΝΑ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΟΜΟΡΦΗ...
    ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕ..ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ 4ΕΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!



    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΠΟΛΕΜΟΥ...
    ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΟΥΔΕΙΣ ΛΟΓΟΣ...(ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ)..ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ.





    ι
    Αλήθεια? Εγώ τώρα το διαβάζω! (είμαι στη μέση ακόμα)
    Πολύ περιγραφικός όμως ο Καρακάσης κι αρχίζω καιι το βαριέμαι με τις επιβραδύνσσεις του.....




    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΚΑΡΑΚΑΣΗΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟ.
    ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ 50 ΛΕΞΕΙΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΜΕ 100..
    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ ΚΟΥΡΑΖΕΙ.
    ΣΑΝ ΙΔΕΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΤΟΡΥ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.







    πολύ καλό....αλλά μέχρι να μάθω τι θα γίνει τελικαααα......
    alexia-vicky
    27.09.2006, 11:50
    Το μέλος nalpha στις 26-09-2006 στις 23:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 26-09-2006 στις 23:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 26-09-2006 στις 20:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    ΓΙΑ 40-50 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΟΧΙ. ...(ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΖΕΡΗ, ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ,ΑΓΕΛΑΣΤΗ)...

    ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ-ΕΝΑΜΙΣΗ ΑΙΩΝΑ ΠΡΙΝ ΝΑΙ !
    ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΥ...

    ΝΑ ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ,ΜΕ ΟΙΚΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΟ LIBRO DORO.
    NA ΓΙΝΩ ΜΙΑ ΝΕΑ....ΠΟΠΟΛΑΡΑ.. ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΤΩ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ.

    ΝΑ ΕΜΠΝΕΥΣΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΕΕΣ ΙΔΕΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ..

    ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ...."Η ΚΟΝΤΕΣΣΑ ΝΑΝΤΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..."(ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ..ΧΑ ΧΑ).

    ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΠΟΧΗ ΕΤΣΙ ΠΙΟ ΣΦΑΙΡΙΚΑ...
    ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ ΦΟΥΣΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΧΤΕΝΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
    ΟΙ ΧΟΡΟΙ ΗΤΑΝ ΧΟΡΟΙ ΚΑΙ ΘΥΜΙΖΑΝ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑ...
    ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ,ΟΙ ΠΥΡΓΟΙ,ΤΑ ΚΑΣΤΡΑ...ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΚΙ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΕΠΟΧΗΣ...

    ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΠΑΜΕ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΙΩΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΛΑΟΥ...

    ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ Μ ΑΓΓΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΟΧΗ...
    ΞΕΡΩ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΥ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟ...ΜΠΟΡΕΙ...

    ....ΑΧ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑ...







    πειράζει που και εμένα αυτή ειναι η αγαπημένη μου εποχή? και ας μη διαβάζω πολύ Ξενόπουλο...




    ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΙΟΥΝΤΑΙ 2 ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ.Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ.





    Όπως και να το κάνουμε εκείνη η εποχή είχε μια διαφορετική μαγεία....
    theotita
    27.09.2006, 14:44
    Ευτυχώς η Αλεξίας μας επανέφερε στο θέμα!!

    Πολύ ωραία κι εκείνη η εποχή αλλά μην ξεχνάτε ότι και τότε η Ελλάδα προσπαθούσε ακόμα να κλείσει τις πληγές της...

    Εγώ πάλι τις δεκαετίες '50, '60 κι '70 δεν θα είχα πρόβλημα να ζήσω! Και το '40 δηλαδή δε θα με χάλαγε να ήμουν μια ηρωίδα που βοηθάει στον αγώνα (πολλες ταινίες βλέπω,ε?)!!!

    Καλώς ή κακώς κάθε εποχή έχει τις δυσκολίες της και τα μαύρα της σύννεφα, άλλη περισσότερα και άλλη λιγότερα. Ακόμα και η δική μας.

    Ένας λόγος λοιπόν που προτιμό αυτές τις δεκαετίες είναι γιατί θεωρώ πως και η ζωή και οι άνθρωποι τότε (η πλειοψηφία) ήταν πιο αγνοί.

    Ωραίο θέμα!


    Υ.Γ. Το αγαπημένο μου βιβλίο είναι αυτό που αναφέρετε!
    maspa
    27.09.2006, 18:13
    Το μέλος theotita στις 27-09-2006 στις 14:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ευτυχώς η Αλεξίας μας επανέφερε στο θέμα!!

    Πολύ ωραία κι εκείνη η εποχή αλλά μην ξεχνάτε ότι και τότε η Ελλάδα προσπαθούσε ακόμα να κλείσει τις πληγές της...

    Εγώ πάλι τις δεκαετίες '50, '60 κι '70 δεν θα είχα πρόβλημα να ζήσω! Και το '40 δηλαδή δε θα με χάλαγε να ήμουν μια ηρωίδα που βοηθάει στον αγώνα (πολλες ταινίες βλέπω,ε?)!!!

    Καλώς ή κακώς κάθε εποχή έχει τις δυσκολίες της και τα μαύρα της σύννεφα, άλλη περισσότερα και άλλη λιγότερα. Ακόμα και η δική μας.

    Ένας λόγος λοιπόν που προτιμό αυτές τις δεκαετίες είναι γιατί θεωρώ πως και η ζωή και οι άνθρωποι τότε (η πλειοψηφία) ήταν πιο αγνοί.

    Ωραίο θέμα!


    Υ.Γ. Το αγαπημένο μου βιβλίο είναι αυτό που αναφέρετε!




    Στα λόγια μου έρχεσαι! Κάθε εποχή έχει τις δυσκολίες της....Απλά η γνώμη μου είναι πως η εποχή που διανύουμε είναι η πιο ύπουλη.....

    Όσο για το βιβλίο θα έλεγα κι άλλα αλλά θα βγώ εν μέρει off topic!
    flogeritsa
    30.10.2006, 21:15
    Αν ζούσα πριν από χρόνια στην Ελλάδα θα ήθελα να ήταν μεταπολεμικά. Είπαμε, ζωή χωρίς ανέσεις, αλλά να μην το παρακάνουμε κιόλας... Δε θα ήθελα να ανήκω σε αυτούς που πρόκειται να μεταναστεύσουν για μια καλύτερη ζωή στη Γερμανία, να ακούω τραγούδια του Καζαντζίδη για τους ξενιτεμένους. Θα προτιμούσα μια ήσυχη γειτονιά της πατρίδας μου (χωρίς βέβαια κουτσομπόλες γειτόνισσες). Θα μου άρεσε να φωνάζουν οι πλανώδιοι πωλητές την πραγμάτια τους, εκτός από τους παγοπώλες, γιατί αυτό θα σήμαινε ότι δε θα είχα ψυγείο που να δουλεύει με ρεύμα!!! Ας το καταπιούμε όμως αυτό.
    Θα παρηγοριόμουν από το γεγονός ότι θα έβλεπα πολλές ελληνικές ταινίες μόλις θα πρωτοκυκλοφορούσαν! Και μιλάμε για ταινίες τέλειες. Οι σημερινές ελληνικές ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά με το σεξ, λες και είναι καμιά ανακάλυψη. (Εξαιρούνται κάποιες, όπως η "πολίτικη κουζίνα", "το φως που σβήνει" με τον Αλεξανδράκη, κοκ), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θέλω να φτάσω στο άλλο άκρο. Κάποτε, όμως, οι άνθρωποι έβλεπαν τη ζωή με άλλο μάτι.
    flogeritsa
    30.10.2006, 21:30
    Η St_Anger είπε:
    "Βασικά εγώ θα ήθελα να ζούσα στον μεσαίωνα και πιστεύω πως θα ήταν όλα όμορφα! Και αυτό γιατί τότε η ζωή και η σκέψη του ανθρώπου ήταν πιο αγνή...! Του απλού ανθρώπου πάντα....!"


    Θα συμφωνήσω ότι μου αρέσει ιδιαιτέρως η εποχή του μεσαίωνα, όμως μόνο ως επισκέπτης. Θα ήθελα αποκτώντας αέρινη μορφή και χωρίς να με βλέπει κανείς, να περιδιαβώ σε κάστρα με πολεμιστές και πριγκίπισες που κινδυνεύουν, βασίλεια που αντιστέκονται ρίχνοντας πύρινα βέλη στους εχθρούς. Ακόμη να δω ανθρώπους που παλεύουν για να βγάλουν το ψωμί (που τους το έπαιρναν τελικά οι άρχοντες και η κοινωνική αδικία άνθιζε), να γνωρίσω τα προβλήματα και τον τρόπο ζωής των ανθρώπων και να δω με τα ίδια μου τα μάτια μεγάλες φυσιογνωμίες που επιρρέασαν το λαό με τις ιδέες τους. Πόσο θα ήθελα να κουβεντιάσω μαζί τους και να διδαχτώ από αυτούς. Να δω τον Μιχαήλ Άγγελο την ώρα που ζωγραφίζει, την Ιωάννα της Λωραίνης να πολεμά για τη Γαλλία, να χορέψω μαζί με τους Κέλτες, να μπω στην Αγία Σοφία και να παρακολουθήσω μια λειτουργία της, να παρακολουθήσω την τραγική στιγμή της Άλωσης της Πόλης από τους Φράγκους, κοκ κοκ κοκ. Αχ θλιβερέ, αλλά υπέροχε μεσαίωνα...

    Από τ' άγνωστα μέρη
    η ψυχή σαν αγέρι
    θα πετάει για τον τόπο του θρήνου.
    Στον τόπο αυτόν της οδύνης
    μονάχα για λίγο(ΕΓΏ ΘΑ ΠΩ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ) να μείνεις,
    γιε μου δεσμώτης μακάρι!
    punkster
    04.11.2006, 17:07
    Εγω θα ηθελα να ζουσα την εποχη που οι αντρες ηταν ιπποτες και ρομαντικοι, που εκαναν κανταδες και μαζευαν λουδουδια απ τους αγρους, που ειχαν τις γυναικες τους βασιλισσες και εκαναν τα παντα για να ειναι ευτυχισμενες, που το σεξ ηταν ερωτας, κατι αγνο, τρυφερο, συναισθηματικο, σαρκικο και πνευματικο μαζι και που οι ανθρωποι οταν αγαπουσαν αγαπουσαν αληθινα και το εδειχναν.....

    Mου φαινεται οτι τελικα θα ηθελα να ζουσα σε καποιο παραμυθι της Disney.....!!!!!!

    Πολλα ζηταω και γω η κακομοιρα????

    Αν καποτε νιωσεις την επιθυμια να δουλεψεις, μην αγχωνεσαι!! Καθησε κατω, παρε βαθιες ανασες και χαλαρωσε....Δεν ειναι τιποτα.....Θα σου περασει......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 04-11-2006 17:50 ]


    poison_girl
    04.11.2006, 17:38
    σ ενα παραμυθι της Disney θα θελα πολυ να ζουσα!!!
    __ilias__
    06.11.2006, 00:00
    με τρελα τον μεσαιωνα.. ουτε σχολειο ουτε πανελληνιες.. κρεπαλη.. το πολυ πολυ να σκοτονωσουν λιγο φριχτα..
    __ilias__
    06.11.2006, 00:03
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 04-11-2006 στις 17:07 έγραψε...

    Εγω θα ηθελα να ζουσα την εποχη που οι αντρες ηταν ιπποτες και ρομαντικοι, που εκαναν κανταδες και μαζευαν λουδουδια απ τους αγρους, που ειχαν τις γυναικες τους βασιλισσες και εκαναν τα παντα για να ειναι ευτυχισμενες, που το σεξ ηταν ερωτας, κατι αγνο, τρυφερο, συναισθηματικο, σαρκικο και πνευματικο μαζι και που οι ανθρωποι οταν αγαπουσαν αγαπουσαν αληθινα και το εδειχναν.....



    και τωρα γινονται αυτα...
    punkster
    06.11.2006, 23:19
    Παράθεση:

    Το μέλος __ilias__ στις 06-11-2006 στις 00:03 έγραψε


    και τωρα γινονται αυτα...




    Εγω γιατι δεν τα εχω ζησει???

    ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΒΛΑΧΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΒΡΩΜΙΑΡΙΔΕΣ??????