ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Μακάρι να είχα γεννηθεί στο...

    thanasena
    28.09.2006, 23:55
    Θα ήθελα να έχω γεννηθεί γύρω στο 1800 στην εποχή του ρομαντισμού Παρίσι ή Λονδίνο.Τρελαίνομαι για τις φιγούρες των δεσποινίδων εκείνων των χρόνων με τα ωραία φορέματα και τα χτενίσματα,τους καθωσπρέπει τρόπους ...κλπ.

    Βέβαια απ ότι μου λέει η γιαγιά μου κάπως έτσι ρομαντικά ζούσαν κι αυτοί όταν ήταν νεαροί γύρω στο 1950 οπότε μάλλον στην εποχή της γιαγιάς μου θα ήθελα να ζω,ακόμα και για την συμπεριφορά των τότε νέων προς τις δεσποινίδες,έκαναν καντάδες και επικρατούσε η άποψη το πρώτο βήμα να το κάνουν οι άντρες...κάτι που έχει χαλάσει τελευταία στην εποχή μας(υπονοούμενο ήταν αυτό)!!
    Fler
    03.10.2006, 10:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 27-09-2006 στις 23:48 έγραψε...

    Εγώ πάλι θα ήθελα να' χα γεννηθεί στον Άρη. Ανεξάρτητα με την ημερομηνία...



    Οοοουυυυυ!!!Κοίτα να δεις!!Θα ήμασταν συμπατριωτάκια!!Γείτονες..για καμιά ζάχαρη, λίγο καφέ, τέτοια..

    (Βέβαια αν έπρεπε να διαλέξω τον πλανήτη γη, θα επέλεγα είτε Λονδίνο, είτε Παρίσι 1945 για να ζούσα τις μεγάλες στιγμές των '50, '60, '70, '80 αλλά θα ζούσα και ως σήμερα και θα ήμουν και πάλι μέλος του musicheaven..)
    theotita
    03.10.2006, 12:24
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 27-09-2006 στις 19:41 έγραψε...

    Θα 'θελα να γεννηθώ μετά από 200 χρόνια να δω αν έμεινε στην ιστορία ο Μητσοτάκης και η Παπαρήγα...
    Επίσης αν θεωρούν κλασσικό το ''ευτυχώς'' του Πετρέλη και το διδάσκουν στα σχολεία...
    Επίσης να δω αν η Αμερική είναι ακόμα υπερδύναμη κι αν δεν είναι, ποιά χώρα έγινε...
    Επίσης να δω αν ο άνθρωπος πάει διακοπές στο φεγγάρι η τον Αρη... η ακόμα παλεύει με την Μύκονο...
    Επισης να δω αν η Ελλάδα ξανάκανε ολυμπιάδα, μετά από τότε παλιά, θυμάστε το 2004...






    Κι αυτό Πέτρο να σου πω δε θα με χάλαγε!! Ειδικά αν ήταν να ταξιδέψω στο διάστημα!!!


    vasilis23
    03.10.2006, 17:02
    Θα ηθελα να ειμαι 24...στην δεκαετια του 70....να προλαβω να δω live rory Galagher,Παυλο σιδηροπουλο αλλα και να ζησω την εποχη της DISCO !!!
    Kkandral
    03.10.2006, 17:55
    Εγώ πάλι ...
    Θα θελα να ήμουν 30 χρονών στη δεκαετία του 60. Να ακούω live Ζαμπέτα και Στράτο Διονυσίου.

    Να τα σπάω στα μπουζούκια με τον Ωνάση. Να ταξιδεύουμε στη σκάλα του Μιλάνου να ακούσουμε με τη παρέα μου , τη Μαρία Κάλλας , τη Madama Butterfly του Τζιάκομο Πουτσίνι.

    Να πηγαίνουμε σε κεντράκια με λευκά κουστούμια να ακούμε στο πιάνο το Μάνο Χατζιδάκι και το Γιώργο Μουζάκη.

    Να ακούω στο θέατρο Βέμπο , τον Μπιθικώτση να τραγουδάει συνωμοτικά τη Μαργαρίτα - Μαργαρώ , κάτω από τα άγρυπνα αυτιά της λογοκρισίας. Και κάποιες νύχτες μου , να τη χωθώ στο Κύτταρο (Ηπείρου κι Αχαρνών) να ακούσω το Διοννύση Σαββόπουλο και τη παράγκα του.

    Κι ύστερα να πάω σ' ένα κατώγιο στην Ομόνοια , να χορέψω ένα ζειμπέκικο , παραγγελιά για πάρτη μου ... παρέα με το Δημοσθένη.

    Και τέλος να ανακαλύπτω τους νεαρούς Γιώργο το Νταλάρα και τη Χαρούλα Αλεξίου σε μπουάτ, ενώ ο Μαρκόπουλος , ο Μούτσης και ο Ξαρχάκος να προσπαθούν να ξετυλίξουν το ταλέντο τους.

    Χωρίς πλάκα μιλάμε για τη χρυσή περίοδο του Ελληνικού Τραγουδιού .-
    sintorin
    03.10.2006, 18:04
    ego exo genithei stin kaluteri periodo....den tha alaza apolutos tipota....exo gurisei meroi, exo gnorisei anthropous, kai exo zusei pragmata pou den tha eixa tin eukairia na to kano se palaioteri epoxi....den nostalgo tipota, zo to paron pleires, sxediazo to melon, kai kathe mera kai xronos pou pairnaei, olo kai kalutereuei........
    aggeliki
    03.10.2006, 23:55
    Αυτή τη στιγμή θα ήθελα να είχα γεννηθεί μόλις χθες...Να μην με απασχολούσε τίποτα άλλο παρά μόνο πότε θα φάω,πότε θα κοιμηθώ και πότε...ξέρετε εσείς!
    flou
    04.10.2006, 00:30
    Εγώ θα ήθελα να είχα γεννηθεί το 1970 για να είχα προλάβει την δεκαετία του 1980.....σε κατάλληλη ηλικία φυσικά...αχ,αχ,αχ Άργησαν οι γονείς μου.Τώρα που μου το θυμήσατε για να τουσ κάνω και τα παράπονα!!
    darvick
    04.10.2006, 18:06
    Θα ήθελα να είχα γεννηθεί στο Woodstock την δεκαετία του 60!!!!


    nicchristie
    04.10.2006, 18:59
    Εγώ πάλι θα ήθελα να είχα γεννηθεί λίγο μετά τον Αδάμ και την Εύα. Δε θα έγραφα διαγώνισμα ιστορίας αύριο (ή τουλάχιστον η ύλη θα ήταν πολύ λιγότερη!)
    Melissanthi
    15.10.2006, 18:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Kkandral στις 03-10-2006 στις 17:55 έγραψε...

    Εγώ πάλι ...
    Θα θελα να ήμουν 30 χρονών στη δεκαετία του 60. Να ακούω live Ζαμπέτα και Στράτο Διονυσίου.

    Να τα σπάω στα μπουζούκια με τον Ωνάση. Να ταξιδεύουμε στη σκάλα του Μιλάνου να ακούσουμε με τη παρέα μου , τη Μαρία Κάλλας , τη Madama Butterfly του Τζιάκομο Πουτσίνι.

    Να πηγαίνουμε σε κεντράκια με λευκά κουστούμια να ακούμε στο πιάνο το Μάνο Χατζιδάκι και το Γιώργο Μουζάκη.

    Να ακούω στο θέατρο Βέμπο , τον Μπιθικώτση να τραγουδάει συνωμοτικά τη Μαργαρίτα - Μαργαρώ , κάτω από τα άγρυπνα αυτιά της λογοκρισίας. Και κάποιες νύχτες μου , να τη χωθώ στο Κύτταρο (Ηπείρου κι Αχαρνών) να ακούσω το Διοννύση Σαββόπουλο και τη παράγκα του.

    Κι ύστερα να πάω σ' ένα κατώγιο στην Ομόνοια , να χορέψω ένα ζειμπέκικο , παραγγελιά για πάρτη μου ... παρέα με το Δημοσθένη.

    Και τέλος να ανακαλύπτω τους νεαρούς Γιώργο το Νταλάρα και τη Χαρούλα Αλεξίου σε μπουάτ, ενώ ο Μαρκόπουλος , ο Μούτσης και ο Ξαρχάκος να προσπαθούν να ξετυλίξουν το ταλέντο τους.

    Χωρίς πλάκα μιλάμε για τη χρυσή περίοδο του Ελληνικού Τραγουδιού .-










    Έεεεεετσι!! όπως ακριβώς τα λές είναι....
    Και τα περιέγραψες όλα τόσο όμορφα...
    Και για εμένα το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να ζήσω όλες αυτές τις υπέροχες μουσικές στιγμές του '60!

    Αν και για μένα αυτή η εποχή είναι θεωρητικά η αγαπημένη μου, παρ' όλα αυτά υπάρχει κάτι που με προβληματίζει: η θέση της γυναίκας στην κοινωνία του '60 και οι αυθαιρεσίες των αντρών απέναντί τους.

    Αυτό το θέμα μόνο με κάνει να σκέφτομαι αν θα ήθελα να ζω τότε.
    Μακάρι, εν τέλει, να γινόταν να είμαι απλά "επισκέπτης" της εποχής, να πηγαίνω δηλαδή στις μπουάτ της Πλάκας, στο "Κύτταρο" [Ηπείρου&Αχαρνών!], στο "Rodeo" και στα κουτούκια της Κοκκινιάς και μετά να μπορούσα να γυρίσω στην εποχή μου...

    margo
    15.10.2006, 20:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 15-10-2006 στις 18:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Kkandral στις 03-10-2006 στις 17:55 έγραψε...

    Εγώ πάλι ...
    Θα θελα να ήμουν 30 χρονών στη δεκαετία του 60. Να ακούω live Ζαμπέτα και Στράτο Διονυσίου.

    Να τα σπάω στα μπουζούκια με τον Ωνάση. Να ταξιδεύουμε στη σκάλα του Μιλάνου να ακούσουμε με τη παρέα μου , τη Μαρία Κάλλας , τη Madama Butterfly του Τζιάκομο Πουτσίνι.

    Να πηγαίνουμε σε κεντράκια με λευκά κουστούμια να ακούμε στο πιάνο το Μάνο Χατζιδάκι και το Γιώργο Μουζάκη.

    Να ακούω στο θέατρο Βέμπο , τον Μπιθικώτση να τραγουδάει συνωμοτικά τη Μαργαρίτα - Μαργαρώ , κάτω από τα άγρυπνα αυτιά της λογοκρισίας. Και κάποιες νύχτες μου , να τη χωθώ στο Κύτταρο (Ηπείρου κι Αχαρνών) να ακούσω το Διοννύση Σαββόπουλο και τη παράγκα του.

    Κι ύστερα να πάω σ' ένα κατώγιο στην Ομόνοια , να χορέψω ένα ζειμπέκικο , παραγγελιά για πάρτη μου ... παρέα με το Δημοσθένη.

    Και τέλος να ανακαλύπτω τους νεαρούς Γιώργο το Νταλάρα και τη Χαρούλα Αλεξίου σε μπουάτ, ενώ ο Μαρκόπουλος , ο Μούτσης και ο Ξαρχάκος να προσπαθούν να ξετυλίξουν το ταλέντο τους.

    Χωρίς πλάκα μιλάμε για τη χρυσή περίοδο του Ελληνικού Τραγουδιού .-










    Έεεεεετσι!! όπως ακριβώς τα λές είναι....
    Και τα περιέγραψες όλα τόσο όμορφα...
    Και για εμένα το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να ζήσω όλες αυτές τις υπέροχες μουσικές στιγμές του '60!

    Αν και για μένα αυτή η εποχή είναι θεωρητικά η αγαπημένη μου, παρ' όλα αυτά υπάρχει κάτι που με προβληματίζει: η θέση της γυναίκας στην κοινωνία του '60 και οι αυθαιρεσίες των αντρών απέναντί τους.

    Αυτό το θέμα μόνο με κάνει να σκέφτομαι αν θα ήθελα να ζω τότε.
    Μακάρι, εν τέλει, να γινόταν να είμαι απλά "επισκέπτης" της εποχής, να πηγαίνω δηλαδή στις μπουάτ της Πλάκας, στο "Κύτταρο" [Ηπείρου&Αχαρνών!], στο "Rodeo" και στα κουτούκια της Κοκκινιάς και μετά να μπορούσα να γυρίσω στην εποχή μου...






    Μελισσάνθη,
    ήταν που ήταν υπέροχο το "όνειρο"του μέλους Κkandral...αλλά με τη ιδέα του "επισκέπτη".......ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΕΣ!!!!!!!

    ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩΩΩ !!!!!

    Melissanthi Kkandral
    beth
    16.10.2006, 12:14
    το 1960 να χα γεννη8ει και τωρα να μασταν στο1977
    pizza_Hurricane
    16.10.2006, 12:44
    Μακαρι να ειχα γεννηθει το 1900 το καιρο των μεγαλων ανακαληψεων
    Melissanthi
    17.10.2006, 00:01
    Ρε Pizza_Hurricane, οι Μεγάλες Ανακαλύψεις ήταν το 15ο αιώνα!
    Η Βιομηχανική Επανάσταση ήταν το 1900!!

    Ania
    24.01.2007, 07:49
    sti norvigia prin apo peripou 13 xronia.tha eixa zisei ena simantiko kommati apo tin istoria tis agapimenis mou mousikis
    mariza18
    24.01.2007, 14:18
    Θα ήθελα να ζούσα στη Γαλλία τα χρόνια της γαλλικής επανάστασης.Είναι ένα κομμάτι της ιστορίας το στο οποίο θα θελα να βλεπα τα γεγονότα να εκτυλίσσονται μπροστά μου..
    AdlerGr
    26.01.2007, 11:55
    Από ότι βλέπω η αρχαία Σπάρτη έχει πολύ πέραση αλλά δεν θα προτοτυπήσω...


    Spartans!!! Tonight we dine in hell!!!


    Θα ήθελα να είμαι και εγώ εκεί...
    kamelia8
    08.05.2008, 19:11

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 27-09-2006 στις 16:40 έγραψε...

    Στο Ισραηλ την εποχη του Χριστου. Το γιατι ειναι προφανες.

     

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.clap}


    john1989
    08.05.2008, 21:07

    Eγω θα ηθελα να γεννηθω..........................λιγο πριν ο Κολομβος ανακαλυψει την Αμερικη!!!!!!!

    Για να τον σκοτωνα και να τελειωναμε!!!!!!!!{#emotions_dlg.thumbup}

    Και η πραξη μου δικαιολογητε απολυτως,αν λαβουμε υποψη τις πραξεις των Αμερικενων!!!!!!!