ελληνική μουσική
    775 online   ·  210.833 μέλη
    mary
    22.01.2004, 14:04
    geia se olous! psaxno th partitoura tou tragoudiou 'to tragoudi tis erimou". isos legete kia "ta isixa bradia". To eipe prosfata o kotsiras kai nomizo kai i bandi... euxomai na to exei kapoios!

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 22-01-2004 14:10 ]
    rapsodos
    22.01.2004, 15:46
    Μary καταρχήν να αναφέρω οτι το τραγούδι έγραψε ο Παπαδόπουλος και τους στίχους η Κριεζη. Το έχουν τραγουδήσει οι Αρλέτα, Πρωτοψάλτη, Κότσιρας και όπως λες η Βανδή αν θυμάμαι καλά στη σειρά 2 ξένοι. Τα υπόλοιπα παρακάτω :
    (οι συγχορδίες μπήκαν απλώς για να δείξουν τις νότες και δεν είναι πάνω απο τις λέξεις που αλλάζουν. Ελπίζω να τις θυμάμαι σωστά)

    Τα ήσυχα βράδια

    Μουσική Λ. Παπαδόπουλος
    Στίχοι: Κριεζή

    D Em
    Ακόμα κι αν φύγεις
    A D
    για το γύρο του κόσμου
    B7 Em
    θα ‘σαι πάντα δικός μου
    A
    θα 'μαστε πάντα μαζί

    D Em
    Και δε θα μου λείπεις
    F# Bm
    γιατί θα 'ναι η ψυχή μου
    G D
    το τραγούδι της ερήμου
    A D
    που θα σ' ακολουθεί

    D Em
    Τα ήσυχα βράδυα
    A D
    η Αθήνα θ' ανάβει
    B7 Em
    σα μεγάλο καράβι
    A D
    που θα 'σαι μέσα εσύ

    D Em
    Και δε θα σου λείπω
    F# Bm
    γιατί θα 'ναι η ψυχή μου
    G D
    το τραγούδι της ερήμου
    Α D
    που θα σ’ ακολουθεί

    D Em
    Τα ήσυχα βράδυα
    A D
    θα περνάει φωτισμένο
    B7 Em
    της ζωής μου το τρένο
    A D
    που θα 'σαι μέσα και εσύ

    D Em
    Και δε θα σου λείπω
    F# Bm
    γιατί θα 'ναι η ψυχή μου
    G D
    το τραγούδι της ερήμου
    Α D
    που θα σ’ ακολουθεί

    Σημείωση για τον admin
    Jorge πέρασέ το και στις παρτιτούρες μιας και δεν υπάρχει απο ότι είδα. Τώρα σε ποιον ερμηνευτή? Εγώ ψηφίζω Αρλέτα ή Πρωτοψάλτη αφού απο αυτές το πρωτοάκουσα.
    Orfeus
    22.01.2004, 17:28
    Πρωτοψάλτη!!!

    jorge
    22.01.2004, 17:30
    Quote:

    Το μέλος orpheus στις 22-01-2004 στις 15:46 έγραψε:
    Σημείωση για τον admin
    Jorge πέρασέ το και στις παρτιτούρες μιας και δεν υπάρχει απο ότι είδα. Τώρα σε ποιον ερμηνευτή? Εγώ ψηφίζω Αρλέτα ή Πρωτοψάλτη αφού απο αυτές το πρωτοάκουσα.



    Orpheus για να μπει μια παρτιτούρα θα πρέπει να ακολουθεί κάποιους κανόνες, πχ να μην έχει κενά αλλά τελείες, τα ακκόρντα να είναι ελληνικά κ.α. (οδηγίες στις Συχνές Ερωτήσεις, κατηγορία Τραγούδια). Επίσης, θα πρέπει να περαστεί στο σύστημα μέσω του Στείλτε Δημοσίευση.

    Για να σε δω...
    rapsodos
    22.01.2004, 18:53

    Quote:
    Orpheus για να μπει μια παρτιτούρα θα πρέπει να ακολουθεί κάποιους κανόνες, πχ να μην έχει κενά αλλά τελείες, τα ακκόρντα να είναι ελληνικά κ.α. (οδηγίες στις Συχνές Ερωτήσεις, κατηγορία Τραγούδια). Επίσης, θα πρέπει να περαστεί στο σύστημα μέσω του Στείλτε Δημοσίευση.

    Για να σε δω...



    Τι ήθελα και ανακατεύτηκα. Να τώρα, καλά να πάθω. Και εγώ έλεγα θα τα κάνει ο jorge στον ελεύθερο χρόνο του μιας και έχει πολύ τώρα τελευταία αλλά ... ξέρω γιατί δεν ασχολείται και βάζει εμένα. (Αριστοτέλους - Κοραή ξέρει αυτός)
    Αλλά θα το κάνω jorge. Για να δεις οτι κάτι κάνουμε και εμείς. Και όντως στην Πρωτοψάλτη θα το καταχωρήσω orfeus είναι η αγαπημένη μου εκτέλεση
    Απο αύριο όμως. Φτάνουν οι υπερωρίες.