ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.832 μέλη

    Εχει ένα ανάπηρο-αρρωστο παιδί το δικαίωμα να έρθει στη ζωή ?

    edelweiss
    09.06.2007, 16:37
    Έχω έναν πολύ καλό φίλο με αναπηρία ολική, και μια φίλη που είναι επίσης παραπληγική κι έναν θείο... Τα ζω κάθε μέρα... Πίστεψέ με άμα είναι μέσα σε συνθήκες που οι άνθρωποι γύρω τους δεν τους περιφρονούν και νοιάζονται γι αυτούς τους ανθρώπους είναι ευτυχείς :) Ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει και με λίγα πράγματα :) αρκεί να έχει πολύ καλή παρέα :) οπότε διαφωνώ :)
    jacamar
    09.06.2007, 16:55
    δεν νομίζω οτι έχει κανείς το δικαίωμα να ξεχωρίσει ποια παιδια θα έρθουν στην ζωή και ποια όχι....είναι το λιγότερο άδικο...
    Δεν είμαι κατά των αμβλόσεων αν διαπιστοθεί καποιο πρόβλημα στην κυηση...αλλά δεν κατηγορώ και τους γονεις που επειλεγουν να τα φερουν στον κόσμο...
    Εχω πολλες φορές γνωρίσει ατομα με εκγεννητης αναπηρίες σωματικές και νοητικές σε εθελοντικες οργανωσεις που συμμετειχα....και σίγουρα όλοι αυτοι οι ανθρώποι είναι κατα πολυ ανωτεροι απο εμας....δεν εχουν κακιες, ζήλιες. πονηρια δεν δρουν με βασει το συμφέρων αλλά με βάση την καρδια τους.....τι και αν είναι καθηλομένοι σε ένα καροτσάκι...τι κι αν το μυαλό τους έχει μείνει στην παιδική ηλικία??? τους κανει αυτο λιγότερο ανθρώπους??? Τι ζητάμε ? ενα συνχρονο Καιαδα?? Ενας απο τους μεγαλύτερους επειστημονες του αιωνα ειναι τετραπληγικος.....δεν μπορεί να κινησει κανένα μέλος του και ομως δηλωσε οτι ΔΕΝ θέλει να πεθάνει....δεν ζουν δραμα αυτοι οι ανθρωποι....ειναι στην δικια τους πραγματικοτητα και μαθαινουν να ζουν με αυτο....




    Θυμωνω βέβαια με τους απαερισκεπτους ανθρώπους.....οικογενειακός μας φίλος με στιγμα μεσογειακής αναιμίας αυτός και η γυναίκα του έκανε 5 παιδια τα 4 με μεσογειακή αναιμια.....το γνωριζε οτι θα συνεβαινε αυτό....ΑΥΤΟΣ λεγετε εκληματιας....καταδικασε 4 πλασματάκια να ζουν μια ζωη με αιμοκαθαρσεις και προβληματα.....τοσα ορφανα υπαρχουν....δεν υπηρχε λογος.....

    liaki2
    13.06.2007, 19:32
    Νομίζω ότι αξίζει να έρθει στη ζωή. Έτσι κι αλλιώς ποιος ξέρει, μπορεί και γερό να είναι να έχει στη ζωή του κάποια ασθένεια ή ατύχημα το οποίο θα του προκαλέσει αναπηρία. Τι δηλαδή, επειδή θα το ξέρει η μητέρα έχει το δικαίωμα να το σκοτώσεί; Και στο κάτω κάτω μπορέι να γίνει ευτυχισμένο, παρ'όλη την αναπηρία του.
    StavmanR
    17.06.2007, 22:39
    Η ερώτηση μπορεί να διατυπωθεί και με άλλο τρόπο, ο οποίος φυσικά έχει το ίδιο νόημα αλλά από άλλη οπτική προσέγγιση. "Έχω το δικαίωμα να στερήσω τη ζωή ενός ατόμου το οποίο θα παρουσιάσει προβλήματα στη διάρκεια της ζωής του;".
    Επιστήμονες αποδεικνύουν ότι η συνειδητότητα είναι μία διαδικασία που προηγείται του τοκετού. Άρα, η ενσυνείδητη ζωή προϋπάρχει της γέννας. Το γεγονός πως ένα άτομο δεν μπορεί να εκφραστεί ή να αντιδράσει, σημαίνει πως έχω το δικαίωμα να του στερήσω τη ζωή πιο εύκολα από ότι σε ένα άτομο που εμφανίζει τις παραπάνω δυνατότητες; Βέβαια το θέμα είναι πολύ λεπτό και πολυδιάστατο, εφόσον μιλούμε για ποιότητα και ποσότητα ζωής.
    Είναι εύκολο να αναφερόμαστε σε σύγχρονους Καιάδες και γενετική επιλογή του ατόμου. Υπάρχει και κινηματογραφικό αριστούργημα με την ονομασία "Gattaga" για το θέμα της γενετικής επιλογής. Οι απαντήσεις δεν είναι εύκολες, όπως άλλωστε και η ερώτηση δεν ήταν εύκολη. Αλλά πρόκειται σίγουρα για θέμα στο οποίο δεν μπορούμε να απαντήσουμε αβίαστα.
    Πρόσφατα είδα έναν νεαρό, του οποίου το όνομα δε συγκράτησα. Ο νεαρός αυτός μπορεί μόνο να κουνήσει κάποια από τα δάχτυλα του ενός του χεριού. Κι όμως μπορεί και γράφει υπέροχη μουσική για γνωστούς μάλιστα καλλιτέχνες. Ακόμη θυμάμαι έναν ολόκληρο επιστημονικό κόσμο να υποκλίνεται σε ένα ακόμη παιδί του Καιάδα, τον Στιβεν Χώκινς. Φτάσαμε μάλιστα να δένουμε το μέλλον της επιστήμης με το μυαλό αυτού του ξεχωριστού ανθρώπου.
    Πριν αποφασίσουμε ότι είμαστε μικροί θεοί και μπορούμε να παίρνουμε ήδη δημιουργημένες ζωές για λόγους είτε διαφορετικότητας είτε φυγόπονης στάσης ζωής, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο καλό θα είναι να σκεφτούμε ότι για κάποιες κοινωνικές ομάδες, κι εμείς αποτελούμε άτομα με ειδικές ανάγκες με τον τρόπο που σκεφτόμαστε και λειτουργούμε σε αυτήν την κοινωνία. Αυτό δίνει δικαίωμα στην οποιαδήποτε κυβερνητική ελίτ να λειτουργεί με αντίστοιχο τρόπο, προκειμένου να διαφυλάξει την αρτιότητα του γενετικού υλικού της πανανθρώπινης φυλής και τελικά τη διαιώνιση του είδους. Ως παράδειγμα θα φέρω την αντίστοιχη κινεζική νομοθεσία να θανατώνει όλα πέραν του πρώτου θηλυκού κάθε οικογένειας για λόγους οικονομικο-πολιτικούς αλλά και με κοινωνικές προεκτάσεις.
    Προσωπικά θεωρώ ότι για να πάρω την απόφαση να καταστρέψω μία ζωή, θα πρέπει πρώτα να επανεκτιμήσω τη δύναμη του να δίνω ζωή. Κι όταν είμαι διατεθειμένος να δημιουργήσω ένα τέτοιο θαύμα, πρέπει να αναλάβω το οποιοδήποτε προσωπικό κόστος ή κέρδος συνοδεύει τη δημιουργία.
    Το κείμενο αυτό το έγραψα πριν διαβάσω τις απόψεις των συνομιλητών, και δεν έχω διάθεση να θίξω και να εναντιωθώ σε κανέναν από τους προλαλήσαντες. Τώρα με ευχαρίστηση θα διαβάσω τις δικές σας απόψεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 17-06-2007 23:03 ]