ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.833 μέλη

    Γιατί να πληγώνουμε ο ενας τον άλλον;

    beth
    14.10.2006, 06:25
    all you need is love...το παν και οι beatles
    οι ανθρωποι θα ζουσαν καλυτερα σε μια κοινωνια με εραστες(πλατωνας)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-10-2006 14:53 ]


    rompa
    14.10.2006, 12:20
    Γιατί δεν το αντιλαμβανόμαστε
    γιατί δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες άρα δεν μπορούμε να κατανοήσουμε του άλλου
    γιατί είμαστε εγωιστές
    γιατί δίνουμε προτεραιότητα σε άλλα πράγματα
    γιατί έτσι μάθαμε.....
    gate
    14.10.2006, 12:26
    ...λόγω απωθημένων...
    beth
    14.10.2006, 12:38
    ισως γιατι ετσι μεγαλωσαμε, ισως γιατι αυτο μας εμαθε ι τηλεοραση και ο ολος ο κοσμος γύρω μας...
    νομιζω πως στο χερι μας ειναι
    ας μη κανοθμε αυτα που δε θελουμε να μας κανουν
    megaloserwtikos
    14.10.2006, 13:32
    Γιατί ζούμε τόσο πολύ με τον εαυτό μας, που δεν γνωρίζουμε την ευαισθησία του άλλου και κάνουμε πράγματα που τον πληγώνουν. Είμαστε κάπως ατομιστές.
    rigas
    14.10.2006, 14:11
    Γιατί είμαστε άνθρωποι και οι άνθρωποι δεν είναι τέλειοι.
    semplice
    14.10.2006, 14:48
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 14-10-2006 στις 13:32 έγραψε...

    Γιατί ζούμε τόσο πολύ με τον εαυτό μας, που δεν γνωρίζουμε την ευαισθησία του άλλου και κάνουμε πράγματα που τον πληγώνουν. Είμαστε κάπως ατομιστές.




    Φίλε μου Πέτρο μου το "κάπως " τι το θέλεις ?

    "Ειμαστε ατομιστές" δεν είναι καλό ?
    Μια χαρά πάει να σου πω!

    Αν παραδεχτούμε πως είμαστε "κάπως " ατομιστές δεν βγαίνει τίποτα πιστεύω.
    Ακόμα και αυτό που γράφω τώρα εδώ (που φαίνεται για τον πολύ κόσμο καλό) πάλι έχει κάποιον ατομισμό .Και πολλοί θα διακρίνουν ακόμα και "διδακτικό υφάκι"
    Δεν πειράζει όμως,ας είναι καλά!


    Να πω πως μου άρεσε το "πληγώνοθμε " στον τίτλο του τόπικ μου άρεσε(δεν το θεωρώ ορθογραφικό λάθος) και θα παρακαλούσα να μην διορθωθεί...



    thank
    14.10.2006, 19:01
    Συμφωνώ πως ειναι και θέμα απωθημένων και θέμα εγωκεντρισμού.

    Αλλά υπάρχει και το "συσχετιζόμενο" ερώτημα... Γιατί να "πληγωνόμαστε" τόσο εύκολα από τους άλλους ; Θέλω να πω, μήπως πολλές φορές και εμείς πληγωνόμαστε από πράξεις άλλων εξαιτίας της ανεπάρκειάς μας να δούμε κάποια πράγματα ???

    Πάντως, όσο και αν αυτό ακούγεται λίγο "γενικό" - και ίσως ειναι - πιστευω πως πολλές φορές υπάρχει ένα αντίδοτο στό "πλήγωμά μας". Εχει να κάνει με το πόσο κατανοούμε, πόσο αποδεχόμαστε και πόσο βαθειά έχουμε ταξιδέψει στο "μέσα" του άλλου, που αγαπάμε, ποθούμε, θέλουμε, εκτιμούμε κλπ.

    Ευχαριστώ.
    Melissanthi
    14.10.2006, 19:45
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 14-10-2006 στις 13:32 έγραψε...

    Γιατί ζούμε τόσο πολύ με τον εαυτό μας, που δεν γνωρίζουμε την ευαισθησία του άλλου και κάνουμε πράγματα που τον πληγώνουν. Είμαστε κάπως ατομιστές.







    Έεεεεετσι!


    nicchristie
    14.10.2006, 19:53
    Πιστεύω πως το να πληγώσεις είναι ανθρώπινο.
    Να παραδεκτείς το λάθος σου και να απολογηθείς είναι δύσκολο.
    Να συγχωρεθείς από εκείνον που πλήγωσες όμως είναι το δυσκολότερο και τις περισσότερες φορές το ακατόρθωτο.
    tournesol
    14.10.2006, 22:57
    γιατί δεν μπορούμε να φανταστούμε πώς θα ήταν η ζωή αν δεν πληγώναμε ο ένας τον άλλον
    poison_girl
    14.10.2006, 23:43
    δεν νομιζω πως κανεις θελει να πληγωνει(πληγωσει)τον αλλον απλα οι συνθηκες πολλες φορες τα φερνουν ετσι κ καποιος πληγωνεται!!!!

    επισης συμφωνω με megaloserwtikos κ thank!!!!
    meltica
    15.10.2006, 00:37
    Νομίζω πως είναι λόγω του ότι δεν γνωρίζουμε τόσο καλά τον εαυτό μας. Δηλαδή αν είχαμε πλήρη αυτογνωσία, πράγμα βέβαια απίθανο, τότε θα είχαμε θέληση να κατανοήσουμε και τους άλλους. Δηλαδή δεν συμφωνώ ακριβώς πως είναι θέμα εγωισμού και ατομισμού. Απλά προσπαθούμε τόσο πολύ να καταλάβουμε εμάς- όχι από εγωισμό, αλλά γιατί αυτός είναι τελικά ο σκοπός- που αδυνατούμε να καταλάβουμε τους άλλους. Ας πούμε ότι δεν έχουμε χρόνο... Δεν είναι τυχαίο πως άνθρωποι οι οποίοι τα ''έχουν βρει'' με τον εαυτό τουε σπάνια πληγώνουν τους άλλους. Ίσως είναι επειδή είναι διαθέσιμοι να τους καταλάβουν.
    rompa
    15.10.2006, 22:47
    Is It So Hard To Believe
    Our Hearts Are Made To Be Broken By Love
    That In Constant Dying Lies
    The Beauty Of Tt All
    My Darling, Won't You Feel
    The Sweet Heaven In
    Our Endless Cry


    Is It So Hard To Believe The Hearts Are Made To Be Broken
    Can't You See That The Beauty Of Love Lies In Constant Times
    Don't You Want Our Hearts To Be Torn Wide Open
    Won't You Feel The Heaven In Our Endless Cry

    Tziamourani
    16.10.2006, 14:58
    Δεν ξερω ακριβώς πως λειτουργεί μέσα μας το συναίσθημα πόνος και απογοητευση ! Υπάρχουν κάποιες φορές που πληγώνουμε τους άλλους και εμείς ούτε που το φανταστήκαμε ότι θα γίνει...Πως να ξέρουμε τον άλλον? Και το αντίθετο...με πληγώνουν κάποιοι άνθρωποι και όταν το συζητάμε ούτε που το κατάλαβαν...δεν είναι ατομιστές....! κάτι υπάρχει μάλλον!

    Όπως και να έχει παίζει ρόλο ο ίδιος μας ο εαυτός...αν ΄τα έχουμε βρει μαζί του ούτε μας πληγώνουν ούτε πληγώνουμε τους άλλους !
    Afroulita
    16.10.2006, 15:15
    Ειναι απλα κανονας φυσης...αναγκη επιβιωσης....παιχνιδι ζωης....tabou...
    Emaki
    16.10.2006, 15:24
    Γιατί οι άνθρωποι είμαστε αχάριστοι...
    Γιατί δεν καταλάβαίνουμε την έννοια της αγάπης.
    Γιατί δεν καταλαβαίνουμε οτι αύριο μπορεί να είναι πολύ αργά για συγνώμη....
    sindy-windy
    16.10.2006, 17:39
    το να πληγωνουμε ο ενας τον αλλο ειναι πλεον μερος της καθημερινοτητας μας . ανωφελο και ανουσιο αλλα το κανουμε γιατι ετσι μαθαμε και ετσι μας ειπαν

    rory166
    16.10.2006, 17:45
    ετσι για να γουσταρουμε..
    CasillasF
    16.10.2006, 18:06
    επειδή όταν ερωτευόμαστε κάποιον δεν ερωτευόμαστε στην ουσία το ίδιο το άτομο... αλλά ένα είδωλό του... έτσι όπως εμείς το θέλουμε να είναι...
    κι όταν συνειδητοποιούμε πόσο λάθος κάναμε απογοητευόμαστε και πληγωνόμαστε...
    έτσι... πληγώνει ο ένας τον άλλο...
    εγώ προσωπικά έχω κουραστεί να πληγώνομαι...
    ίσως το καλύτερο είναι να είσαι πάντα μόνος...
    (αναφέρομαι μόνο στις σχέσεις διότι εμείς οι ανθρώποι έχουμε την τάση να πληγώνουμε γεννικά τους συνανθρώπους μας... )