ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.830 μέλη

    Ερωτήσεις για το blog

    fantasma
    29.06.2007, 09:43
    γνωριζει κανεις πως μπορω να βαλω ενα αρχειο mp3 κατω απο ενα κειμενο σε ενα Post για να μπορει καποιος να ακουσει ενα αποσπασμα

    my slog ....γιατί φοράς κλουβί....? ,My blog , my job

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 05-07-2007 11:33 ]


    fantasma
    05.07.2007, 11:34

    ??????????
    Steppenwolf
    05.07.2007, 14:34

    κι εγώ έχω την ίδια απορία σχετικά με τα mp3.. δεν υπάρχει κάποιος τρόπος;;

    Επίσης νομίζω ότι έβαλα τον ίδιο τίτλο σε ένα ποστ (κατά λάθος) και όταν πάτησα καταχώρηση το αρχικό ποστ διαγράφηκε... @#%$@.. και δεν θυμάμαι καν τί είχα γράψει στο πρώτο ποστ...
    incomplete_angel
    05.07.2007, 15:16
    Παιδιά και εγώ είχα την ίδια απορία αλλά κάποιος άλλος πρόλαβε να την ποστάρει και απ' ότι θυμάμαι η απάντηση ήταν ότι δυστυχώς τα blogs δεν έχουν τέτοια λειτουργία (ίσως όχι ακόμη τουλάχιστον) και ο μοναδικός τρόπος για να παραπέμψετε τους αναγνώστες του blog σας σε μουσικό απόσπασμα είναι να τα ανεβάσετε σε κάποιο site τύπου rapidshare και να το κατεβάσουν από εκεί για να το ακούσουν....
    Δυστυχώς...
    Εκτός και αν άλλαξε κάτι και δεν μάθαμε ακόμα...
    fantasma
    05.07.2007, 17:38
    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 05-07-2007 στις 15:16 έγραψε...

    Παιδιά και εγώ είχα την ίδια απορία αλλά κάποιος άλλος πρόλαβε να την ποστάρει και απ' ότι θυμάμαι η απάντηση ήταν ότι δυστυχώς τα blogs δεν έχουν τέτοια λειτουργία (ίσως όχι ακόμη τουλάχιστον) και ο μοναδικός τρόπος για να παραπέμψετε τους αναγνώστες του blog σας σε μουσικό απόσπασμα είναι να τα ανεβάσετε σε κάποιο site τύπου rapidshare και να το κατεβάσουν από εκεί για να το ακούσουν....
    Δυστυχώς...
    Εκτός και αν άλλαξε κάτι και δεν μάθαμε ακόμα...



    Κι εγω αυτο εκανα τελικα..

    Tropaiatissa
    23.10.2007, 13:04
    Μια ερώτηση... Τα περισσότερα blogs όταν ανοίγουν είναι κανονικά σε Greek encoding. Μερικά μου τα ανοίγει σε κάτι Ιαπωνέζικα, Αραβικά, Unicode κλπ. και πρέπει να φτιάξω εγώ το encoding. Γιατί συμβαίνει αυτό?
    jorge
    23.10.2007, 13:14
    Το auto-select encoding είναι ενεργοποιημένο;
    Tropaiatissa
    23.10.2007, 13:22
    Ναι, ενεργοποιημένο είναι...
    jorge
    23.10.2007, 14:35
    Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις και αφού καθαρίσεις τα temporary internet files, ξαναδοκίμασε με τα blogs που είχες πρόβλημα
    uNick
    23.10.2007, 23:10
    Υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης της αυτόματης αποστολής email για κάθε νέο σχόλιο στο blog μου? Αφού ούτως ή άλλως το παρακολουθώ διαρκώς, μου είναι περιττή η ενημέρωση με email... και επιπλέον, βαριέμαι να σβήνω δεκάδες emails κάθε τρεις και λίγο...

    jorge
    24.10.2007, 13:47
    Και αν γίνει σχόλιο σε κάποιο παλιό post; Πως θα την εντοπίσεις;
    uNick
    24.10.2007, 21:10
    Παράθεση:
    Το μέλος jorge στις 24-10-2007 στις 13:47 έγραψε...

    Και αν γίνει σχόλιο σε κάποιο παλιό post; Πως θα την εντοπίσεις;

    Σωστή η ερώτησή σου...
    Αν γινόταν κάτι αντίστοιχο με τα topics στο forum? Να μπορούμε, δηλαδή, εμείς να ενεργοποιούμε την αυτόματη ενημέρωση μόνο για τα posts που επιθυμούμε...

    sylviaki
    02.02.2008, 12:31
    επειδη δεν τα παω καλα με την τεχνολογια..εψαξα σε διαφορα αλλα δεν βρηκα την απαντηση σε αυτο που ηθελα..
    πως βαζουμε ενα μουσικο κομματι το οποιο να ακουγεται καθε φορα που ανοιγει καποιος το μπλογκ μας?
    α!και μηπως γνωριζετε απο ποια site μπορουμε να τα κατεβασουμε?ευχαριστω
    Tropaiatissa
    02.02.2008, 13:02
    Οι περισσότεροι εδώ (κι εγώ) έχουμε γραφτεί στο www.esnips.com όπου μπορείς να ανεβάζεις τραγούδια, και άλλα αρχεία. Στο τραγούδι που ανέβασες, από κάτω έχει κάποιες επιλογές, μεταξύ των οποίων είναι και ένα "MP3 Widgets". Εκεί θα σου εμφανίσει διάφορα players και και τους embed κωδικούς τους. Νομίζω πως εκεί βρίσκεται και μία επιλογή, αν θέλεις να παίζει αυτόματα το τραγούδι ή να πρέπει να πατήσει κανείς το play. Αυτόν τον κωδικό πρέπει να το κάνεις copy-paste στο Προσωπικό πλαίσιο του blog σου.
    Σημείωση: για να σου εμφανίσει στο esnips τον κωδικό θα πρέπει να έχεις ανεβάσει το τραγούδι σε Public φάκελο.

    Ελπίζω να σε κατατόπισα... (δεν είμαι και πολύ καλή στις οδηγίες... )
    sylviaki
    02.02.2008, 13:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 02-02-2008 στις 13:02 έγραψε...

    Οι περισσότεροι εδώ (κι εγώ) έχουμε γραφτεί στο www.esnips.com όπου μπορείς να ανεβάζεις τραγούδια, και άλλα αρχεία. Στο τραγούδι που ανέβασες, από κάτω έχει κάποιες επιλογές, μεταξύ των οποίων είναι και ένα "MP3 Widgets". Εκεί θα σου εμφανίσει διάφορα players και και τους embed κωδικούς τους. Νομίζω πως εκεί βρίσκεται και μία επιλογή, αν θέλεις να παίζει αυτόματα το τραγούδι ή να πρέπει να πατήσει κανείς το play. Αυτόν τον κωδικό πρέπει να το κάνεις copy-paste στο Προσωπικό πλαίσιο του blog σου.
    Σημείωση: για να σου εμφανίσει στο esnips τον κωδικό θα πρέπει να έχεις ανεβάσει το τραγούδι σε Public φάκελο.

    Ελπίζω να σε κατατόπισα... (δεν είμαι και πολύ καλή στις οδηγίες... )



    θα διαβασω τις οδηγιες σου 5-6 φορες(αργω να καταλαβω βλεπεις) και θα προσπαθησω να τα κανω..ευχαριστω παντως για τη βοηθεια!
    fantasma
    02.02.2008, 14:50
    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 02-02-2008 στις 12:31 έγραψε...

    επειδη δεν τα παω καλα με την τεχνολογια..εψαξα σε διαφορα αλλα δεν βρηκα την απαντηση σε αυτο που ηθελα..
    πως βαζουμε ενα μουσικο κομματι το οποιο να ακουγεται καθε φορα που ανοιγει καποιος το μπλογκ μας?
    α!και μηπως γνωριζετε απο ποια site μπορουμε να τα κατεβασουμε?ευχαριστω



    ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ:

    αν και εφοσον εχεις γραφτει στο esnip... μπαινεις στο προφιλ σου

    δημιουργεις σε πρωτη φαση ενα φακελο(folder)
    τον οποιο εχεις την επιλογη να ειναι ιδιωτικος ή δημοσιος...
    ΠΡΟΣΟΧΗ: οτι τραγουδια θα θελεις να βαζεις στο μπλογκ θα πρεπει να ειναι σε δημοσιο φάκελο..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    αφου λοιπον δημιουργησεις εναν φακελο με την ταμπέλα public
    μπαινεις:
    1.στο my home
    2.εκει πατας.. upload (files)
    3.πατας δεξια πανω εκει που λεει regular upload
    4.διαλεγεις εκει που λεει upload file(s) to this folder
    το φάκελο (public) οπου θα βαλεις το τραγουδι..
    5.πατας στην αναζητηση... και βρισκεις το τραγουδι μεσα απο το κομπιουτερ σου...
    σου εμφανιζει το τραγουδι ακριβως απο κάτω...
    δεξια give it name γραφεις εσυ το ονομα που θελεις να φαινεται για το συγκεκριμενο τραγουδι..
    6. πατας κατω κατω upload files
    (σου δειχνει μια σελιδα που το φορτωνει.... περιμενεις.....)
    .........
    μετα εμφανιζει την επιλογη Mp3widget
    7.κανεις κλικ πανω ...
    (αν δεν εχεις βαλει το τραγουδι σε φακελο Public, δε σου εμφανιζει αυτη την επιλογη... δηλαδη το mp3widget)
    8. αφου το πατησεις... διαλεγεις αριστερα ενα player που σου αρεσει..
    9.αν τωρα θελεις να παιζει αυτοματα με το που μπαινεις στο μπλογκ.. (πχ το δικο μου που παιζει κατευθειαν), τοτε εκει που λεει customize πατας autoplay yes.
    10. Πατας update review
    11. αντιγραφεις το κωδικα και.... , μπορεις να τον βαλεις στο προσωπικο σου πλαισιο.....
    αυτο (τα ολιγα) ηταν όλο......

    sylviaki
    02.02.2008, 14:57
    @fantasma:μπορεις σε παρακαλω ολα αυτα που εγραψες να μου τα στειλεις σε ενα ΠΜ?για να τα επεξεργαστω καποια στιγμη με την ησυχια μου?ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυ

    ΥΓ αν μπορεις εξηγεισε μου και τι ειναι αυτο το esnips
    fantasma
    02.02.2008, 15:14
    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 02-02-2008 στις 14:57 έγραψε...


    ΥΓ αν μπορεις εξηγεισε μου και τι ειναι αυτο το esnips



    το www.esnips.com είναι μια σελίδα στην οποια μπορείς να ανεβάσεις τραγουδια και διαφορα αλλα αρχεια που θέλεις... (το μονο που χρειαζεται ειναι να γραφτεις και ειναι τσαμπα)

    οταν εννοουμε ανεβαζεις ας το θεωρησεις καπως σαν να εχεις ενα δικο σου χωρο στο ιντερνετ (και στη συγκεκριμενη περιπτωση στο esnips) που αποθηκευεις καποια αρχεια σου... Με τη μονη διαφορα πως τετοιου ειδους σελίδες σου δινουν τη δυνατοτητα με διαφορους κωδικους (πχ. τα λεγομενα mp3wadgets) να περνας τα αρχεια αυτά σε ιστοσελιδες, μπλογκ, φορουμ... κλπ..κλπ...


    esta
    06.02.2008, 14:17
    καινούργια και εγώ μου γεννήθηκε μια απορία...μάλλον χαζή...
    πώς μπορώ να βάλω χρώμα στο κείμενό μου στο blog?
    Apataggelos
    06.02.2008, 17:55
    Θα είχε ενδιαφέρον και θα ήταν πραγματικά χρήσιμο να υπήρχαν στο πλαίσιο που γράφεις το ποστ σου επιλογές για τη διαμόρφωση του μεγέθους της γραμματοσειράς...

    ...αν διαμορφώσουμε το κείμενο σε έναν επεξεργαστή κειμένου και το αντιγράψουμε μετά στο πεδίο για την καταχώρηση, εμφανίζει ολόκληρο το κείμενο στο ίδιο μέγεθος.


    Με πιο απλά λόγια, αυτό που θέλω να πετύχω είναι κάποιες λέξεις και κάποιες γραμμές να έχουν διαφορετικό μέγεθος από τις υπολοιπες.